Μηχανές αναζήτησης ξενοδοχείων

iopa22

Member
Μηνύματα
209
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Λας Βεγκας-Νορβηγια
Εγώ θα πάω με τον καινούργιο χρόνο, να είμαστε καλά. Είμαι ανοιξιάτικος τύπος!:)
Εσείς που θα πάτε νωρίτερα, ελπίζω να δώσετε πληροφορίες και tips!
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλημέρα σε όλους. Έχει κάνει κανείς κράτηση από το otel.com; Ψάχνω ξενοδοχείο στη Βουδαπέστη και ένα συγκεκριμένο που έχω δει το βγάζει στο Booking 1440 ευρώ για 3 βράδια ενώ στο otel.com 52 ευρώ τη βραδιά. Πώς είναι δυνατόν; Και το τσέκαρα και στο hotels.com κι εκεί έχει 1260 ευρώ. Εν τω μεταξύ οι τιμές αυτές είναι εξωφρενικές γιατί τι εν λόγω ξενοδοχείο είναι ένα απλό 4άστερο που έχει μείνει φίλη μου με 80 ευρώ πριν 2 χρόνια.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Καλημέρα σε όλους. Έχει κάνει κανείς κράτηση από το otel.com; Ψάχνω ξενοδοχείο στη Βουδαπέστη και ένα συγκεκριμένο που έχω δει το βγάζει στο Booking 1440 ευρώ για 3 βράδια ενώ στο otel.com 52 ευρώ τη βραδιά. Πώς είναι δυνατόν; Και το τσέκαρα και στο hotels.com κι εκεί έχει 1260 ευρώ. Εν τω μεταξύ οι τιμές αυτές είναι εξωφρενικές γιατί τι εν λόγω ξενοδοχείο είναι ένα απλό 4άστερο που έχει μείνει φίλη μου με 80 ευρώ πριν 2 χρόνια.
Καλημέρα. Προσωπικά, σχεδόν τις περισσότερες κρατήσεις που έχω κάνει εδώ και πολλά χρόνια, τις έχω κάνει μέσω του otel.com και ποτέ δεν έχει συμβεί κάτι και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος, ιδίως από την άμεση εξυπηρέτηση τους.
Τώρα η διαφορά που βρίσκεις με άλλα sites μπορεί να είναι πολλοί οι λόγοι. Να διαφέρει για παράδειγμα ο τύπος και η θέση του δωματίου στο ξενοδοχείο, αν είναι με ακύρωση, μέχρι και η συμφωνία και η προμήθεια του συγκεκριμένου site με το ξενοδοχείο. Πέρυσι και εγώ για παράδειγμα που έψαχνα δωμάτιο σε συγκεκριμένο ξενοδοχείο στο Δουβλίνο, σε δύο site το έβρισκα σχεδόν 110 ευρώ τη βραδυά και το otel.com μου το έδινε 65 ευρώ!
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ναι αλλά εδώ μιλάμε γιαπάνω από 1000 ευρώ διαφορά!!! Και δεν είναι σουιτα, απλό δίκλινο. Και στο Venere πάλι στα 1200 το δίνει. o_O
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Ναι αλλά εδώ μιλάμε γιαπάνω από 1000 ευρώ διαφορά!!! Και δεν είναι σουιτα, απλό δίκλινο. Και στο Venere πάλι στα 1200 το δίνει. o_O
Για απλό 4άστερο όπως λες και για Βουδαπέστη, 3 ημέρες και 1440 ευρώ νομίζω ότι είναι υπερβολικά πολλά.
Στο otel.com έχει άλλους τύπους δωματίων με υψηλότερη τιμή? Αν και πάλι νομίζω όσο και ανώτερη να είναι η κατηγορία του δωματίου (executive πχ.) και πάλι δεν θα φτάνει αυτή των άλλων sites.
Δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να συμβαίνει. Ίσως κάποιοι άλλοι στο forum να γνωρίζουν καλύτερα. Πάντως το otel.com είναι πολύ αξιόπιστο. Έκανες προσπάθεια κράτησης μέχρι τέλους να δεις τελική τιμή τι σου δίνει?
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ναι, έκανα κράτηση τελικά κανονικά και μου βγήκε 185 ευρώ τα 3 βράδια. Το μόνο κακό είναι ότι στο συγκεκριμένο σάιτ δεν μπορούσα να δω φωτογραφίες και περιγραφή από τους τύπους δωματίου. Έχει δωρεάν ακύρωση ωστόσο οπότε αν αλλάξει κάτι ή βρω κάτι καλύτερο μπορώ να το ακυρώσω.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. :)
Α κι άλλη μια ερώτηση, για τον zenhotels έχει κανείς άποψη;
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Ναι, έκανα κράτηση τελικά κανονικά και μου βγήκε 185 ευρώ τα 3 βράδια. Το μόνο κακό είναι ότι στο συγκεκριμένο σάιτ δεν μπορούσα να δω φωτογραφίες και περιγραφή από τους τύπους δωματίου. Έχει δωρεάν ακύρωση ωστόσο οπότε αν αλλάξει κάτι ή βρω κάτι καλύτερο μπορώ να το ακυρώσω.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. :)
Α κι άλλη μια ερώτηση, για τον zenhotels έχει κανείς άποψη;
Νομίζω η διαφορά με τα booking/venere/expedia/hotels είναι ότι σε αυτά η τιμή ελέγχεται από το ξενοδοχείο και ανανεώνεται βάσει διαθεσιμότητας κλπ, γι αυτό και συνήθως δε διαφέρει ή εάν διαφέρει η διαφορά είναι μικρή σε σχέση με την τιμή που έχει το ξενοδοχείο στην ιστοσελίδα του. Το otel.com όπως και άλλα αντίστοιχα αντίθετα έχουν προκρατήσει δωμάτια στα ξενοδοχεία μέσω ενός μεσάζοντα καιρό πριν γι αυτό και μερικές φορές οι τιμές είναι αισθητά χαμηλότερες, όπως στην περίπτωση του. Αυτά σε πολύ απλουστευμένες γραμμές. Έχω κλείσει κι εγώ από εκεί αλλά αρκετά παλιά, χωρίς πρόβλημα.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.078
Likes
2.494
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Μα ήταν φανερό ότι ήταν σχεδόν το ίδιο σάιτ είχε ακριβώς την ίδια διαμόρφωση σελίδας ξενοδοχείων (φωτογραφίες, περιγραφές, τιμές, προσφορές κλπ.) μόνο το σύστημα ανταμοιβής των μελών άλλαζε.

Γράφουν ότι δε θα αλλάξει το σύστημα αποστολής newsletter με το 15% έκπτωση σε τακτικά διαστήματα.. Το καλό που τους θέλω γιατί ήταν ο μόνος λόγος που το προτιμούσα. Και πολύ με βόλευε :mad:
 
Last edited:
Μηνύματα
14
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΙΜΙ
Θα σας προτεινα να ριξετε μια ματια και να αναζητησετε ξενοδοχεια μεσω της skyscanner , θα κανει συγκριση διαφορων τιμων και θα βγαλει το καθε ξενοχειο με τιμες ανα site.Αξιζει να ριξετε μια ματια
 
Μηνύματα
36
Likes
8
Μα ήταν φανερό ότι ήταν σχεδόν το ίδιο σάιτ είχε ακριβώς την ίδια διαμόρφωση σελίδας ξενοδοχείων (φωτογραφίες, περιγραφές, τιμές, προσφορές κλπ.) μόνο το σύστημα ανταμοιβής των μελών άλλαζε.

Γράφουν ότι δε θα αλλάξει το σύστημα αποστολής newsletter με το 15% έκπτωση σε τακτικά διαστήματα.. Το καλό που τους θέλω γιατί ήταν ο μόνος λόγος που το προτιμούσα. Και πολύ με βόλευε :mad:
Προσπαθώ να χρησιμοποιήσω κωδικό έκπτωσης 15% όπως έστελνε το venere, ,στο app hotels.com,αλλά δεν ξέρω πού να τον βρω.
Τελικά η hotels.com δεν μας στέλνει κωδικούς έκπτωσης 15%;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.241
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom