Μηχανές αναζήτησης ξενοδοχείων

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.462
Likes
4.483
Μιας και αναφέρθηκε παραπάνω η agoda, να πω την σημερινή μου εμπειρία. Στο επικείμενο ταξίδι έχω κάνει κράτηση ξενοδοχείου στην ανωτέρω πλατφόρμα με δωρεάν ακύρωση μέχρι αύριο το βράδυ αλλά με δέσμευση του ποσού από την πλατφόρμα σήμερα. Το κόστος της κράτησης είναι 453 ελβετικά φράγκα και μετατροπή που έκανε η agoda είναι 516 ευρώ, ενώ η ισοτιμία είναι σχεδόν 1 προς 1. Χρεωθηκατε λέει με βάση την ισοτιμία συναλλαγματος την agoda.
Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, μήπως η ισοτιμία "κλειδώνει" τη στιγμή της κράτησης (κι όχι της πληρωμής)? Πριν λίγους μήνες είχε φτάσει κοντά στο 1.10. Γράφει κάτι στην επιβεβαίωση της κράτησης σου?
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.823
Likes
15.890
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, μήπως η ισοτιμία "κλειδώνει" τη στιγμή της κράτησης (κι όχι της πληρωμής)? Πριν λίγους μήνες είχε φτάσει κοντά στο 1.10. Γράφει κάτι στην επιβεβαίωση της κράτησης σου?
Λέει αυτό που ανέφερα παραπάνω. Δεν λέει πότε έγινε η μετατροπή. Τους έστειλα μέιλ να μου το εξηγήσουν.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.098
Likes
1.716
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Λέει αυτό που ανέφερα παραπάνω. Δεν λέει πότε έγινε η μετατροπή. Τους έστειλα μέιλ να μου το εξηγήσουν.
Το έχω ξαναγράψει, είχα κι εγώ πρόβλημα με την ισοτιμία (+100 ευρώ η διαφορά). Έστειλα mail στην Agoda και έκαναν το κορόιδο. Έκανα αμφισβήτηση συναλλαγής με όλα τα στοιχεία και στη συνέχεια με παρακάλαγαν να τους πληρώσω το αρχικό ποσό.
 

croce

Member
Μηνύματα
229
Likes
425
Το έχω ξαναγράψει, είχα κι εγώ πρόβλημα με την ισοτιμία (+100 ευρώ η διαφορά). Έστειλα mail στην Agoda και έκαναν το κορόιδο. Έκανα αμφισβήτηση συναλλαγής με όλα τα στοιχεία και στη συνέχεια με παρακάλαγαν να τους πληρώσω το αρχικό ποσό.
Τελευταία το agoda εφαρμόζει το εξής , στις με δωρεάν ακύρωση κρατήσεις, σε νόμισμα διαφορετικό του € .
Βάζει καπέλο 8% περίπου σε πληρωμές στο dead line.
Για να το αποφύγεις πρέπει να πληρώσεις τη στιγμή της κράτησης.

<<Referring to your concern, please be informed that this reservation of yours is a BNPL booking. Book Now Pay Later (BNPL) is a flexible payment option offered by Agoda. With BNPL, you can make a reservation today and pay for your booking at a later date, typically closer to your check-in date. This allows you to secure your booking without immediate payment, providing you with greater flexibility and convenience.
The total amount is converted to your local currency at the exchange rate at the time of booking. This is done to provide you with a clear understanding of the exact amount you will be charged. Please note that the exchange rate used by Agoda may not be the same as the one used by your bank or credit card company, which can sometimes result in a difference in the final amount charged.
For future bookings, we recommend that you select the "Pay Now" option if you prefer to secure that day’s exchange rate.>>
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.462
Likes
4.483
Λοιπόν, αυτό που βρήκα :
"If your Charge Currency is different from the Product Currency for a Pay Later Booking, your Charge Price will be calculated from the Product Price using the Bloomberg Rate plus five percent (“Bloomberg +5%”)"
Terms of use
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.098
Likes
1.716
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Η συναλλαγή μου με το Agoda ήταν το 2018. Τα στοιχεία που έστειλα στην τράπεζα για την αμφισβήτηση ήταν η ισοτιμία την ημερομηνία χρέωσης και όχι κράτησης και το ποσό ήταν μικρότερο από την αρχική πιθανή χρέωση. Καμία σχέση με το καπέλο των 100 ευρώ...
Θεωρώ πλέον, για να αποφύγεις τυχόν εκνευρισμούς, ότι είναι προτιμότερο όταν η συναλλαγή είναι σε διαφορετικό νόμισμα από το ευρώ, η εξόφληση να γίνεται άμεσα.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.823
Likes
15.890
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι

patrizia

Member
Μηνύματα
193
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Έκλεισα για πρώτη φορά ξενοδοχείο με πρωινό στη hotels.com το οποίο θα πληρωθεί εκεί και ενώ ήρθε η επιβεβαίωση από τη hotels στην οποία δεν αναγράφεται το πρωινό (βέβαια δεν υπήρχαν δωμάτια χωρίς πρωινό ως άλλη επιλογή) δεν έστειλαν μειλ επιβεβαίωσης και από το ξενοδοχείο όπως κάνει η booking.com.
Αυτό είναι το σύνηθες στη χοτελς?
Επίσης δίνει έναν αριθμό τηλεφώνου σε περίπτωση που θέλω να επικοινωνησω με το ξενοδοχείο όχι μειλ.
 

Grtraveler

Member
Μηνύματα
338
Likes
383
Έκλεισα για πρώτη φορά ξενοδοχείο με πρωινό στη hotels.com το οποίο θα πληρωθεί εκεί και ενώ ήρθε η επιβεβαίωση από τη hotels στην οποία δεν αναγράφεται το πρωινό (βέβαια δεν υπήρχαν δωμάτια χωρίς πρωινό ως άλλη επιλογή) δεν έστειλαν μειλ επιβεβαίωσης και από το ξενοδοχείο όπως κάνει η booking.com.
Αυτό είναι το σύνηθες στη χοτελς?
Επίσης δίνει έναν αριθμό τηλεφώνου σε περίπτωση που θέλω να επικοινωνησω με το ξενοδοχείο όχι μειλ.
Δεν έχει δικο του site το ξενοδοχείο να βρεις από εκεί το email τους και να τους στείλεις ένα ερώτημα αν είναι όλα οκ με την κράτηση σου ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.336
Μηνύματα
888.748
Μέλη
39.002
Νεότερο μέλος
nekpapagiannis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom