Μη χρησιμοποίηση δεύτερου σκέλους εισιτηρίου

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.790
Στείλανε ένα μέιλ που είσαι σε ψάχνουμε γιατί δεν μπήκες στο αεροπλάνο…αλλά το αγνόησα επιδεικτικά
Δεν ξέρω αν μπήκα στην μαύρη λίστα τους γιατί δεν χρησιμοποίησα έκτοτε τις υπηρεσίες τους
H σωστή απάντηση είναι.
Είχα μια κρίση άγχους/πανικού/αδιαθεσία και προτίμησα να διακόψω το ταξίδι μου
για να μην δημιουργήσω πρόβλημα στην πτήση.
Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας και θα σας προτιμάω για τις επόμενες πτήσεις μου.
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Εφόσον είχες 2 διαφορετικά εισιτήρια δεν πρόκειται για την περίπτωση hidden city ticketing που είπε ο @jousis και άρα δεν νομίζω να είναι λόγος για να μπεις σε black list.
Εάν το είχε κλείσει με μετρητά γιατί το TLV-ICN-PVG είναι πιο φτηνό απο το TLV-ICN και είχε εξ' αρχής πρόθεση να πάει στο ICN, τότε είναι ο ορισμός του hidden city ticketing.
Τώρα ο άνθρωπος απλά άλλαξε σχέδια και δεν θα ασχοληθεί ποτέ κανένας μαζί του.

Απο την άλλη, αυτό που έκανε ο hydronetta είναι ο ορισμός και του τρόπου και της πρόθεσης. Περίεργο βέβαια που του δώσανε βαλίτσες ενδιάμεσα. Εγώ μια φορά που θέλησα να το κάνω με βαλίτσες πήρα μούτζα.

Αυτά με την black list πρέπει να είναι λίγο urban legend. Να σου μηδενίσουν μίλια και status εάν το κάνεις συχνά,ναι, black list, χλωμό. Δεν επιμένω όμως, για να το λέτε, κάπου το είδατε.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Θεωρητικά θα μπορούσα να έχω πρόβλημα με το εξής:
α) η Κορεά δεν έχει ειδοποιηθεί ότι θα την τιμήσω με την επίσκεψή μου (χέστηκε βέβαια, βίζα δε χρειάζομαι, οπότε σκοτίστηκαν κι αυτοί, αλλά θεωρητικά η αεροπορική πρέπει να ενημερώνει τις χώρες για το ποιος σκάει μύτη κι όχι μόνο για λόγους βίζας)
β) οι αεροπορικές κάνουν black list για επιβάτες που δεν επιβαίνουν σε πτήσεις (παλιά ξέρω πως το έκαναν γι' αυτούς που επέλεγαν τα round trips όταν ήταν φτηνότερα από τα one way)
γ) για να επιβιβαστώ σε πτήση με προορισμό Σαγκάη χωρίς βίζα πρέπει να παρουσιάσω ένα onward ticket που βεβαιώνει πως θα ξεκουμπιστώ εντός 72 ωρών. Ε, προφανώς θα πρέπει να τους παρουσιάσω ψεύτικο εισιτήριο, πράγμα που έχω κάνει άπειρες φορές και κανείς δεν ασχολείται.
Καλά το πας. Με το fake ticket λογικά θα είσαι OK, από τη στιγμή που θα το παρουσιάσεις στην αεροπορική μόνο και όχι σε δημόσιες αρχές. Αρκεί, φυσικά, να είναι με διαφορετική, μη συνεργαζόμενη εταιρία, ώστε να μη μπορούν να τσεκαρουν το PNR.
Η Ν. Κορέα θα είναι ενήμερη για την άφιξή σου έτσι κι αλλιώς, καθώς μπορεί παντοτε να τύχει κάτι και να μην ταξιδέψεις τη δεύτερη πτήση (π.χ. medical emergency).
Blacklist με μια φορά δεν πρόκειται να γίνεις, αλλά έχουν υπάρξει περιπτώσεις όπου οι εταιρείες έστειλαν αναδρομικές χρεώσεις....
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.530
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αρκεί, φυσικά, να είναι με διαφορετική, μη συνεργαζόμενη εταιρία, ώστε να μη μπορούν να τσεκαρουν το PNR.
Eκαλά δεν είμαστε και χτεσινοί!

ΟΚ, αφού έχω το ΟΚ του γκουρού, το κλείνω.

Περίπτωση να παραδώσω την αποσκευή μου και να ζητήσω να την παραλάβω στη Σεούλ υπάρχει; Δεν το έχω κάνει ποτέ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.530
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πολύ στα σβέλτα... με 2 μέρες είμαι ΟΚ για να πάρω μια τζούρα από Σεούλ ή θέλω 2 ακόμη;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πολύ στα σβέλτα... με 2 μέρες είμαι ΟΚ για να πάρω μια τζούρα από Σεούλ ή θέλω 2 ακόμη;
Θα έβαζα και τις 2 ακόμα, αλλά και με 2 μέρες μόνο στην ανάγκη μια ιδέα την παίρνεις.
 

swsteee

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
γεια σε ολους. εχω ενα μικρο προβλημα με τι πτηση μου και ισως καποιος απο εσας θα μπορουσε να με βοηθειση καθως δε βρικα τιποτα στο site της aεgean για αφτο το θεμα.
Σε δυο βδομαδες πεταω απο dusseldorf για αθηνα με αναποκριση στη θεσσαλονικη.Κατι μου ετυχε και θα πρεπει να κατεβω θεσσαλονικη, το ερωτημα ειναι τι θα γινει με την αποσκευη μου, την οποια δεν εχω κλισει ακομα για το λογο αφτο επιδει δεν γνωριζο τι παιζει με της αποσκευες.θα παει αθηνα? Η εχω την επιλογη καθωσ θα την παραδιδο να πω πως θα μεινω θεσσαλονικη και θελω και η αποσκευη μου να αποβιβαστει στη θεσσαλονικη??
θα εκτιμουσα πολυ μια απαντηση απο καποιον :)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Δεν παίρνεις ένα τηλ. στην εταιρεία να μάθεις καλύτερα;

Το εισιτήριο που έχεις είναι για Αθήνα;΄Εχεις και επιστροφή πίσω στο Dusseldorf;

Κάπου έχει γραφτεί εδώ ότι σε περίπτωση διακοπής και αποβίβασης στην ανταπόκριση η εταιρεία έχει δικαίωμα να ακυρώσει το εισιτήριο επιστροφής.Δεν ξέρω αν ισχύει και για την Α3.Αν έχεις επιστροφή στην Γερμανία ψάξε το και αυτό.
 

swsteee

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Δεν παίρνεις ένα τηλ. στην εταιρεία να μάθεις καλύτερα;

Το εισιτήριο που έχεις είναι για Αθήνα;΄Εχεις και επιστροφή πίσω στο Dusseldorf;

Κάπου έχει γραφτεί εδώ ότι σε περίπτωση διακοπής και αποβίβασης στην ανταπόκριση η εταιρεία έχει δικαίωμα να ακυρώσει το εισιτήριο επιστροφής.Δεν ξέρω αν ισχύει και για την Α3.Αν έχεις επιστροφή στην Γερμανία ψάξε το και αυτό.
οχι δεν εχω κλισει με επιστρoφη ειναι μοονο για να παω, απο dusseldorf για αθηνα με μια σταση στη θεσσαλονικη
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
οχι δεν εχω κλισει με επιστρoφη ειναι μοονο για να παω, απο dusseldorf για αθηνα με μια σταση στη θεσσαλονικη
ΟΚ τότε δεν ισχύει αυτό που είπα.Καλύτερα λοιπόν να μιλήσεις μαζί τους προκαταβολικά και να τους πείς ότι θα κατέβεις Θεσσαλονίκη και να γίνει και η ρύθμιση για την βαλίτσα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Η πτήση σου είναι με στάση ή με ανταπόκριση; Αν είναι με στάση, δε θα σας κατεβάσουν καν από το αεροπλάνο στη Θεσσαλονίκη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.765
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom