Ινδία Μια Ινδία στα γρήγορα.....

vlassis

Member
Μηνύματα
115
Likes
33
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη
Εντελώς ξαφνικά προέκειψε ενα πιθανόν ταξίδι μαζί με έναν φίλο στην Ινδία και συγκεκριμένα στο Τζαιπούρ για δικούς του επαγγελματικούς λόγους. Μπήκα λοιπόν στο Φόρουμ και πραγματικά ξαφνιάστικα από το μέγεθος των πληροφοριών για την Ινδία. Επειδή λοιπόν βιάζομαι θα σας παρακαλούσα εαν είναι δυνατόν να μου απαντήσετε σε μερικά βασικά ερωτήματα που μου προέκειψαν κάνοντας ταυτόχρονα ένα ρεσουμέ τών πληροφοριών που έχουν μαζευτεί μέσα στο Φόρουμ.

1. Χρειάζεται Βίζα? και εαν ναι που την βγάζουμε, με τι κόστος και πόσο χρόνο θέλει? (Πέσαμε και στο Πάσχα βλέπεις).
2. Η πτήση που βρήσκω απο Δελχί για Τζαιπούρ γίνεται με την Kingfisher. Έχει πετάξει κανένας με αυτήν,πως είναι? μήπως ειναι Loco?
3.Τι αξίζει να δούμε στο Τζαιπούρ?
4.Τελειώνοντας απο Τζαιπούρ λέμε να πάμε Αγκρα να δούμε και το Παλατάκι.
Με πιό μέσο? εαν είναι τρένο σε πιά θέση να ταξιδέψουμε και απο πού θα τα κλείσουμε?.
5. Πόσες μέρες στην Αγκρα? 1 είναι αρκετή? Το παλατάκι ειναι κάθε μέρα διαθέσημο στο κοινό? Τι πρέπει να αποφύγουμε εκεί?
6.Μετά θα γυρήσουμε Δελχί. Πως θα γυρήσουμε? με τραίνο? τι έχετε να προτείνετε?
7. Και κλείνοντας πόσες μέρες να κάτσουμε Δελχί και τί να δούμε?
Αυτά πρός το παρόν και έλπίζω να μην δυσανασχετίσετε με το επαναλαμβανόμενο του θέματός μου.

Και κάτι άλλο: Θα πάμε με την Qatar. Πως μπορούμε να κλείσουμε πηγαινε έλα μέσω Ντόχας και στην επιστροφή να μείνουμε Ντόχα 1-2 μέρες?Χρειάζεται στο Κατάρ Βίζα για την διαμονή μας?
 

vlassis

Member
Μηνύματα
115
Likes
33
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη
Όλο το βράδι διάβασα αρκετά απο Ινδία και πραγματικά έχω φοβιθεί με το τι με περιμένει εκεί.:shock: Θα ήθελα απο αυτούς που πήγαν πρόσφατα να μου πούν τι γίνεται με τα φάρμακα-εμβόλια, πια είναι απαραίτητα, τι πρέπει να πάρω μαζί μου.
Και παρακαλώ όποιος έχει γνώση με το:
Θα πάμε με την Qatar. Πως μπορούμε να κλείσουμε πηγαινε έλα μέσω Ντόχας και στην επιστροφή να μείνουμε Ντόχα 1-2 μέρες?Χρειάζεται στο Κατάρ Βίζα για την διαμονή μας?
 

vlassis

Member
Μηνύματα
115
Likes
33
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη
Το διάβασα και αυτό και έχω πάθει ποκομπλόκο:(:):)
Πρώτη φορά αισθάνομαι τέτοια φοβία και ανασφάλεια για ένα προορισμό:roll:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ρε συ Βλασση εχουν παει πολλα μελη απο δω μεσα .
Ιστοριες τους εχεις διαβασει? ..κανενας απολυτως δεν επαθε τιποτα .
Ειδικα η mfish (που σαι βρε ψαρακι) γυρισε μεγαλο μερος της χωρας (οχι μονο το Χρυσο Τριγωνο που πανε οι περισσοτεροι) με τρενα ..ετρωγε και στο δρομο.
Το νερο να προσεχεις ..φρουτα/ωμα λαχανικα ..παγακια κλπ ..
Τα εμβολια προλαβαινετε να τα κανετε?γιατι θελουν και καποιο χρονο νομιζω.
Τα μελη αναφερουν οτι παιρνουν κ χαπακια απο το στομα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. Χρειάζεται Βίζα? και εαν ναι που την βγάζουμε, με τι κόστος και πόσο χρόνο θέλει? (Πέσαμε και στο Πάσχα βλέπεις).
3.Τι αξίζει να δούμε στο Τζαιπούρ?
5. Πόσες μέρες στην Αγκρα? 1 είναι αρκετή? Το παλατάκι ειναι κάθε μέρα διαθέσημο στο κοινό? Τι πρέπει να αποφύγουμε εκεί?
1. στην πρεσβεία, βγαίνει αμέσως. ο Μεγιστος τα τακτοποίησε, είπε απλούστατη διαδικασία. το ρευστό να υπάρχει κ τα λοιπά είναι για τους τύπους..
3. το Amber fort και το monkey temple εκτός πόλης και εντός το city palace, water palace και γενικά όλο το κέντρο είναι καλό.
5. αρκετή. να αποφύγεις το φαγητό και ποτό όπου ναναι. τα αυτονόητα δηλαδή.
Όλο το βράδι διάβασα αρκετά απο Ινδία και πραγματικά έχω φοβιθεί με το τι με περιμένει εκεί.:shock: Θα ήθελα απο αυτούς που πήγαν πρόσφατα να μου πούν τι γίνεται με τα φάρμακα-εμβόλια, πια είναι απαραίτητα, τι πρέπει να πάρω μαζί μου.
μπα μη φοβάσαι τίποτε. εμβόλια δεν κάναμε. λογική προφύλαξη για τσιμπήματα εντόμων κλπ και προσοχή σε φαγητό-ποτά. πήγαινε μόνο στα συνιστώμενα μαγαζιά και νερό εμφιαλωμένο.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
1. Χρειάζεται Βίζα?

Ναι

που την βγάζουμε, με τι κόστος και πόσο χρόνο θέλει?

Στην Ινδική Πρεσβεία στην Αθήνα. Πάρε τους τηλ. και ρώτα γιατί κάποιες απαντήσεις που μπορεί να πάρεις εδώ μπορεί να είναι παρωχημένες.

2. Η πτήση που βρήσκω απο Δελχί για Τζαιπούρ γίνεται με την Kingfisher. Έχει πετάξει κανένας με αυτήν,πως είναι? μήπως ειναι Loco?

Η πτήση από Δελχί για Τζαϊπούρ γίνεται με Kingfisher, Jet ή Jetkonnect (θυγατρική της Jet με πτήσεις εσωτερικού). Οι δύο πρώτες είναι από τις παλαιότερες ιδιωτικές εταιρίες της Ινδίας με τοπικό και διεθνές δίκτυο. Δε θα τις έλεγα "loco".

3.Τι αξίζει να δούμε στο Τζαιπούρ?

Καλύτερα να το ψάξεις πρώτα μόνος σου γιατί γούστα είναι αυτά. Μετά, μπορείς να ρωτήσεις επί συγκεκριμένου.

5. Πόσες μέρες στην Αγκρα? 1 είναι αρκετή?

Ναι (μία διαν/ση - σωστά προγραμματισμένη).

6.Μετά θα γυρήσουμε Δελχί. Πως θα γυρήσουμε? με τραίνο?

Με τραίνο ή αεροπλάνο ή ΙΧ (αν σας συμφέρει οικονομικά ή βολεύει καλύτερα χρονικά).

7. Και κλείνοντας πόσες μέρες να κάτσουμε Δελχί και τί να δούμε?

Τουλάχιστον 3 διαν/σεις. Προσθέτετε ανάλογα τι θέλετε να δείτε ή να κάνετε. Για το τι να δείτε, ισχύει αυτό που έγραψα και για Τζαϊπούρ.

Για τις υπόλοιπες ερωτήσεις ελπίζω να πάρεις απαντήσεις από τους άλλους συμφορουμίτες (αλλά και γι' αυτές που απάντησα εγώ ;) ).

Καλό Πάσχα!

ΥΓ. Όσον αφορά τους κινδύνους, αν είσαι προσεκτικός στο τι και από πού τρως ή πίνεις, νομίζω ότι θα διατρέξεις λιγώτερους κινδύνους απ' ότι μετά από ένα overdose δικής μας μαγειρίτσας ή ψητού αρνιού! :bleh:
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
4.Τελειώνοντας απο Τζαιπούρ λέμε να πάμε Αγκρα να δούμε και το Παλατάκι.
................................................................. Το παλατάκι ειναι κάθε μέρα διαθέσημο στο κοινό?
Ε οχι και παλατάκι το Ταζ!!!!!!!!! Τετοια ιεροσυλία αμφιβάλω αν έχει ξαναγραφεί στα χρονικά. Κάτι αντίστοιχο θα ήταν ο χαρακτηρισμός του Παρθενώνα "εκείνο το αρχαίο γιαπί΄" ή έστω "εκείνο το ημιτελές χωρίς τοιχους ερείπιο". Α πα πα πα.....

υγ Παλατάκι έχει και το Χαιδάρι. Γιατί δεν πας να το επισκεφτείς κι αυτό για μια συγκριση?
 

man79

Member
Μηνύματα
35
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Εμμμ Μμμμ Εεεε ????????
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία,Νέα Ζηλανδία κ.α
Και κάτι άλλο: Θα πάμε με την Qatar. Πως μπορούμε να κλείσουμε πηγαινε έλα μέσω Ντόχας και στην επιστροφή να μείνουμε Ντόχα 1-2 μέρες?Χρειάζεται στο Κατάρ Βίζα για την διαμονή μας?
Στο σαϊτ της Qatar Airways θα επιλέξεις πολλαπλοί προορισμοί.Οπότε το μόνο που κάνεις μετά είναι να βάλεις στις ημερομηνίες όσες μέρες παραμονή στην Ντόχα θέλεις.Επίσης μπορείς να κλήσεις εισητήρια και τηλεφωνικά μέσω των γραφείων τις εταιρίας στη Αθήνα!Το λέω αυτο γιατί στην δικιά μου περίπτωση, με στάση στην Ντόχα 2 μέρες, άλλη τιμή εβρισκά στο ιντερνετ και άλλη έκλεισα τηλεφωνικά.Θέλει βίζα την οποία και παίρνεις στο αεροδρόμιο.Δεν θυμάμαι το κόστος της,σίγουρα κάτω από 40 ευρώ όταν πήγα εγώ πριν 1,5 χρόνο,άλλα δεν δεχόντουσαν μετρητά!Πλήρωσα με κάρτα!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
doha άσκοπη η στάση εκεί..
μείνε παραπανω ινδία..
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Νομιζω οτι η βιζα θελει 3-4 εργασιμες μερες για να βγει. Τουλαχιστον ετσι μου ειπαν απο την πρεσβεια τα Χριστουγεννα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.092
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom