Μια βόλτα στα νησιά μαζί σου, μια βόλτα στην άγονη γραμμή

psilos3

Member
Μηνύματα
6.073
Likes
44.467
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Μια μικρη "εισβολή" στην ιστορία σου , στο Κάτω Κουφονήσι αν περπατήσεις
Πολύ ωραία η παρέμβαση και η φωτογραφία. Φαίνεται εξαρετική παραλία όπως όλες άλλωστε!
Όντως υπήρχε και αυτή η επιλογή, νομίζω το καΐκι έπιανε ακόμα ένα λιμάνι-παραλία για μπάνιο, κάτι που λόγω ώρας δε προλαβαίναμε να κάνουμε. Με το καλό την επόμενη φορά.

Να επισημάνω κι εγώ με τη σειρά μου για τους παραλιόπληκτους, ότι σε άνω και κάτω Κουφονήσι χρειάζεται παντού εξοπλίσμός και ομπρέλα. Δεν υπάρχει σκιά ούτε για δείγμα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.073
Likes
44.467
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Αντί επιλόγου



Κάπου εδώ ήρθε η ώρα να δοθεί ένα τέλος στη παρούσα ιστορία. Μια ιστορία που πήρε αρκετό καιρό να γραφτεί, να συλλεχθεί και να γίνει διαλογή του υλικού/φωτογραφιών, να αποσαφηνιστεί και να ελεγχθεί ξανά και ξανά. Μια ιστορία που γέμισε περί τις 98 σελίδες του word, κόντεψε να φτάσει τις 38.000 λέξεις και τις 1.800 φωτογραφίες. Μια ιστορία μάλιστα που ξεκίνησε να αναρτάται στις διακοπές των Χριστουγέννων και -δεδομένων συνθηκών- φτάνει να τελειώσει το Πάσχα.

Δε θα ναι βέβαια το τυπικό τέλος που έχουν όλες οι ιστορίες, όπως έχω ξεκαθαρίσει από το πρόλογο μου κιόλας. Ας πούμε ότι είναι μια παύση, μια άνω τελεία, καθώς αν είμαστε -που οφείλουμε να είμαστε- καλά τα ταξίδια στη νησιώτικη Ελλάδα συνεχίζονται και τα μέρη που έχουμε να ακόμα δούμε είναι πάρα πολλά.

Ήταν μία πολύ όμορφη διαδικασία όλο αυτό τον καιρό. Πέραν του γεγονότος ότι με γέμισε ψυχικά καθώς η «βόλτα» σε τέτοιες αναμνήσεις είναι ιδιαίτερα ευχάριστη και αναζωογονητική, οφείλω να πω ότι ακόμα περισσότερο με έκανε χαρούμενο η μεγάλη συμμετοχή και οι ξεχωριστές τοποθετήσεις όλων των φίλων, που έδωσαν άλλη χροιά και έκαναν το όλο εγχείρημα ακόμα καλύτερο. Σας ευχαριστώ όλους από καρδιάς.

Κλείνοντας να αναφερθώ στις όποιες παραλήψεις υπάρχουν, είτε από άγνοια την ώρα της επίσκεψης σε κάθε νησί, είτε από έλλειψη έρευνας, ακόμα ακόμα και από το μικρό της ηλικίας σε μερικές περιπτώσεις. Συγχωρήστε το μου, είναι κάτι που συμβαίνει στο καθένα μας. Όσον αφορά τα γεγονότα, έχω βάλει όλους τους φίλους μου συνταξιδιώτες να αναγνώσουν σχολαστικά, ώστε αν κάτι μου έχει ξεφύγει να διορθωθεί εν καιρώ.

Τα πολλά λόγια όμως είναι φτώχεια, ιδιαίτερα όταν επαναλαμβάνονται όπως τα δικά μου. Η συγγραφή άλλωστε είναι και θέμα ταλέντου πολλές φορές, κάτι που ελάχιστοι διαθέτουν. Θα κλείσω λίγο διαφορετικά, με εικόνες, όχι από τα νησιά που παρουσίασα ως τώρα, αλλά από όλα όσα έχω πάει και δε συμπεριλαμβάνονται στην ιστορία, ζητώντας παράλληλα τη γνώμη σας στη περίπτωση που κάποιο έπρεπε να ενταχθεί και έμεινε εκτός. Με χαρά θα αναρτήσω επιπλέον κεφάλαια ή θα δώσω πληροφορίες σε όποιον χρειαστεί, αν και πρέπει να πω ότι ετοιμάζω κάτι ακόμα για το πολύ άμεσο μέλλον, οπότε αρκετά κεφάλαια θα καλυφθούν εκεί.



Αναλυτικά λοιπόν έχουν πραγματοποιηθεί ταξίδια σε :

Άνδρο (2014)
Andros.JPG


Θάσο (1990, 2008)
Thassos.JPG


Ικαρία (2011)
Ikaria.JPG


Ίο (2012, 2021)
Ios.JPG


Κέα (2018)
Kea.JPG


Κέρκυρα (2005X2, 2006, 2017)
Kerkyra.JPG


Κω (2017, 2018, 2020)
Kos.JPG


Κύθνο (2014)
Kythnos.JPG


Λέσβο (2001-2003, 2017)
Lesvos.JPG


Λήμνο (2020)
Limnos.JPG


Μήλο (2015)
Milos.JPG


Μύκονο (2008, 2009, 2010, 2016)
Mykonos.JPG


Νάξο (2013, 2017)
Naxos.JPG


Πάρο (2008, 2010, 2016)
Paros.JPG


Ρόδο (1999, 2009X2, 2010, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020)
Rodos.jpg


Σάμο (2012, 2017, 2019)
Samos.JPG


Σαντορίνη ή Θήρα (2006, 2012, 2013, 2015, 2016, 2017, 2021)
Santorini.JPG


Σίφνο (2014)
Sifnos.JPG


Σκιάθο (2004, 2016)
Skiathos.JPG


Σκόπελος (2016)
Skopelos.jpg


Σπέτσες (2015)
Spetses.JPG


Σπιναλόγκα ή Καλυδών (2019)
Spinalogka.JPG


Σύρο (2009, 2019)
Syros.JPG


Τήνο (1995, 2016, 2019)
Tinos.JPG


Ύδρα (2015)
Ydra.JPG


Χίο (2011)
Χios.JPG





Καλά ταξίδια, καλά νησιά να έχουμε.
Να είμαστε υγιέστατοι να οργώνουμε και ν'ανταμώνουμε στις θάλασσες της Ελλάδας.



''Κατηφορίζαμε τις θάλασσες παρέα,

και τα νησιά μας χαιρετούσαν μεθυσμένα.
Μας τραγουδούσανε πουλιά παραδεισένια,

ήταν ωραία η ζωή, ήταν ωραία''




Συνεχίζεται...
 
Last edited:

EnKay

Member
Μηνύματα
91
Likes
389
Επόμενο Ταξίδι
Αιγαίο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Πόσο την έχω λατρέψει αυτή σου την ιστορία!
Σου αξίζουν πολλά μπράβο!
Και από εμένα ένα μεγάλο ευχαριστώ. Ετοιμάζω ταξίδι σε κάποια από αυτά και οι πληροφορίες σου ήταν καθοριστικές στον προγραμματισμό μας:);)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.073
Likes
44.467
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Πόσο την έχω λατρέψει αυτή σου την ιστορία!
Σου αξίζουν πολλά μπράβο!
Και από εμένα ένα μεγάλο ευχαριστώ. Ετοιμάζω ταξίδι σε κάποια από αυτά και οι πληροφορίες σου ήταν καθοριστικές στον προγραμματισμό μας:);)
Ευχαριστώ πολύ για την ανάγνωση και τα όμορφα σου λόγια.
Χαίρομαι πολύ που αξιοποιούνται με το καλύτερο τρόπο όσα γράφω για τα νησιά. Με το καλό να γράψεις κι εσύ τις εντυπώσεις σου όταν επιστρέψεις. Καλά να περάσεις!
 

EnKay

Member
Μηνύματα
91
Likes
389
Επόμενο Ταξίδι
Αιγαίο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ευχαριστώ πολύ για την ανάγνωση και τα όμορφα σου λόγια.
Χαίρομαι πολύ που αξιοποιούνται με το καλύτερο τρόπο όσα γράφω για τα νησιά. Με το καλό να γράψεις κι εσύ τις εντυπώσεις σου όταν επιστρέψεις. Καλά να περάσεις!
Εννοείτε θα γράψω τις εντυπώσεις μου!
Καλά να περάσεις κι εσύ και να συνεχίσεις να μας γράφεις για τα νησιά!

:swim:
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.073
Likes
44.467
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Νομίζω ότι ήρθε η ώρα να «ξεσκονίσω» την αγαπημένη μου ιστορία επαναφέροντας την στο προσκήνιο:cool:

Πρίν λιγους μήνες άλλωστε έγραφα:
«αν είμαστε -που οφείλουμε να είμαστε- καλά, τα ταξίδια στη νησιώτικη Ελλάδα συνεχίζονται και τα μέρη που έχουμε να ακόμα δούμε είναι πάρα πολλά.»
Δίνοντας στο τέλος την υπόσχεση:
Μέσα σ' ένα περίεργο καλοκαίρι με τα πράγματα γύρω μας να εξελίσσονται απρόσμενα, τη διάθεση των περισσοτέρων να είναι από μέτρια έως υποτονική, τα μεγάλα ταξίδια να εξακολουθούν να είναι απαγορευτικά, οι ακυρώσεις πλοίων και αεροπλάνων να διαδέχονται η μία την άλλη, βρέθηκε μια αισιόδοξη πλευρά, ένα χαμόγελο, όπως μόνο μια «βόλτα» σε κάποιο Ελληνικό νησί μπορεί να σου χαρίσει.

Έχω λοιπόν να περιγράψω καινούριες περιηγήσεις κι εμπειρίες και χαίρομαι πολύ γι' αυτό. Το πρόγραμμα δεν είχε πολλά νησιά αυτή τη φορά.

Λίγα και καλά:

AST.JPG


Λίγα, αλλά πολύ καλά:

KAS.JPG




Συντονιστείτε...
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.061
Likes
20.031
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Το πρόγραμμα δεν είχε πολλά νησιά αυτή τη φορά.
Και δε με λες βρε συ νησιωτη, πόσα έχει συνήθως το πρόγραμμα και για πόσες μέρες απόδραση μιλάμε; θέλω να καταλάβω το πλάνο που κάνεις συνήθως :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.073
Likes
44.467
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Και δε με λες βρε συ νησιωτη, πόσα έχει συνήθως το πρόγραμμα και για πόσες μέρες απόδραση μιλάμε; θέλω να καταλάβω το πλάνο που κάνεις συνήθως :)
Να σου πω. Ας πάρουμε παράδειγμα το πλάνο του 2019.
Ένα τετραήμερο αρχικά στη Σύρο.
Λίγες μέρες μετά ακολούθησε το μεγαλύτερο ταξίδι σε Λειψούς, Τέλενδο, Κάλυμνο, Ψέριμο, Φούρνους και ολίγον από Λέρο σε 11 μέρες.
Είναι η φύση των νησιών έτσι και οι αποστάσεις, που σε λίγο χρόνο μπορείς να δεις και να κάνεις πάρα πολλά ;).
Φυσικά δεν αρέσει αυτό το στυλ διακοπών σε πολλούς, γιατί συνήθως δε περιλαμβάνει τόση σωματική ξεκούραση. Για μένα όμως μετράει η εικόνα, η ξεκούραση του μυαλού κι αυτό που βλέπουν τα μάτια μου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom