Μια βόλτα στα νησιά μαζί σου, μια βόλτα στην άγονη γραμμή

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αχ αγαπημένη και λατρεμένη Φολέγανδρος….την επισκέφθηκα πρώτη φορά πέρσι και φέτος ψαχνω κάτι ανάλογο για τις καλοκαιρινές μας διακοπές!!! Θεωρώ είσαι ο πλέον αρμόδιος να μου κανεις σχετικες προτασεις… απλά να επισημάνω: η αφετηρία μας είναι η Θεσσαλονικη, μαζί μου θα έχω των 4 ετών γιο μου και δεν σκοπεύω να νοικιασω κάποιο μεταφορικό.
Είναι η άτιμη, από τα ωραιότερα νησιά μας δίχως αμφιβολία!
Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, αν και η αλήθεια είναι πως το φετινό καλοκαίρι δυσκολεύομαι πολύ να κάνω προτάσεις με τις τραγικά αυξημένες τιμές που παίζουν παντού...
Ανάλογο της Φολεγάνδρου (δύσκολο), αφετηρία Θεσσαλονίκη (ίδια με μένα) και μικρό παιδί (ακόμα πιο δύσκολο), ειναι χαρακτηριστικά που ζορίζουν τη κατάσταση.
Αν θέλεις να δεις για Κυκλάδες και μικρά νησάκια θα σου πρότεινα κάτι σε Κίμωλο, Σίκινο η και Ανάφη, με δεδομένη τη δυσκολία μετακίνησης όμως που απαιτεί πτήση ως τη Σαντορίνη.
Επίσης μια πολύ καλή ιδέα είναι τα Δωδεκάνησα, σε νησιά όπως η Πάτμος και ακόμη καλύτερα οι Λειψοί, που έχουν αρκετά εύκολη πρόσβαση μέσω Σάμου.
Δε ξέρω τι αντοχές έχεις ειδικότερα με το παιδί, πάντως οι μετακινήσεις ως τον τελικό προορισμό είναι ένα ζήτημα!
 

CVZ

Member
Μηνύματα
18
Likes
57
Δηλαδή αν δεν μαγειρεύεις μόνος σου δεν τρώς?:)
Προσωπικά επισκέφτηκα τα Ψαρά για δευτερη φορά Ιούλιο του 2021.
Πέρα απο το ένα εστιατόριο που ήταν οκ τίμιο αλλά δεν πέθανα, στα Σπιτάλια φάγαμε την καλύτερη γαριδομακαρονάδα του καλοκαιριού μη πω διετίας!
 

Attachments

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Προσωπικά επισκέφτηκα τα Ψαρά για δευτερη φορά Ιούλιο του 2021.
Πέρα απο το ένα εστιατόριο που ήταν οκ τίμιο αλλά δεν πέθανα, στα Σπιτάλια φάγαμε την καλύτερη γαριδομακαρονάδα του καλοκαιριού μη πω διετίας!
Ήταν καταπληκτική περίπτωση τα Σπιτάλια, ειδικότερα με την αναβίωση του σημαντικού αυτού οικήματος που ακόμα και αν δε συμφωνώ με τον τρόπο, έδινε πολύ χαρακτηριστικό χρώμα στον οικισμό του νησιού.
Μου έκανε εντύπωση όμως ότι έκλειναν για τέσσερις περίπου ώρες το μεσημέρι και η κουζίνα λίγο νωρίτερα, ωστόσο το σέβομαι απόλυτα. Δεν έφαγα γιατί δε πρόλαβα, άκουσα όμως τις καλύτερες των εντυπώσεων κι από άλλους φίλους που επισκέφτηκαν το εστιατόριο.
 
  • Like
Reactions: CVZ

Smaragda53

Member
Μηνύματα
986
Likes
2.072
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
αν και η αλήθεια είναι πως το φετινό καλοκαίρι δυσκολεύομαι πολύ να κάνω προτάσεις με τις τραγικά αυξημένες τιμές που παίζουν παντού..
Στην Τήνο από 45 τη βραδιά πέρισυ, 60 φέτος!!! γκρρρ! o_O Στη σχετική ερώτηση, η απάντηση ήταν: "Μα φέτος έχουν αλλάξει όλα!"
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.316
Likes
1.793
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Αχ αγαπημένη και λατρεμένη Φολέγανδρος….την επισκέφθηκα πρώτη φορά πέρσι και φέτος ψαχνω κάτι ανάλογο για τις καλοκαιρινές μας διακοπές!!! Θεωρώ είσαι ο πλέον αρμόδιος να μου κανεις σχετικες προτασεις… απλά να επισημάνω: η αφετηρία μας είναι η Θεσσαλονικη, μαζί μου θα έχω των 4 ετών γιο μου και δεν σκοπεύω να νοικιασω κάποιο μεταφορικό.
Με παιδι πανω κατω σε αυτη την ηλικια & χωρις αυτοκινητο εχουμε πάει Δονουσα, Αμοργο κ Κουφονησια. Πανεμορφα νησια & δεν αντιμετωπισαμε καποιο θεμα λογω απουσιας αυτοκινητου.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Στην Τήνο από 45 τη βραδιά πέρισυ, 60 φέτος!!! γκρρρ! o_O Στη σχετική ερώτηση, η απάντηση ήταν: "Μα φέτος έχουν αλλάξει όλα!"
Εκτός από τους μισθούς φυσικά. Έλα μωρέ τώρα θα μου πεις, λεπτομέρειες... :haha:
Αρκετά υψηλές οι τιμές πάντως σε όλα, διαμονή και κυρίως ακτοπλοϊκά έχουν ξεφύγει.

Με παιδι πανω κατω σε αυτη την ηλικια & χωρις αυτοκινητο εχουμε πάει Δονουσα, Αμοργο κ Κουφονησια.
Πολύ καλή περίπτωση νησιών που βγαίνουν άνετα και χωρίς αυτοκίνητο. Το δύσκολο (και ακριβό) όμως από το βορρά είναι η πρόσβαση.
 

CVZ

Member
Μηνύματα
18
Likes
57
Ήταν καταπληκτική περίπτωση τα Σπιτάλια, ειδικότερα με την αναβίωση του σημαντικού αυτού οικήματος που ακόμα και αν δε συμφωνώ με τον τρόπο, έδινε πολύ χαρακτηριστικό χρώμα στον οικισμό του νησιού.
Μου έκανε εντύπωση όμως ότι έκλειναν για τέσσερις περίπου ώρες το μεσημέρι και η κουζίνα λίγο νωρίτερα, ωστόσο το σέβομαι απόλυτα. Δεν έφαγα γιατί δε πρόλαβα, άκουσα όμως τις καλύτερες των εντυπώσεων κι από άλλους φίλους που επισκέφτηκαν το εστιατόριο.
Η αλήθεια είναι οτι όντως αυτά τα νησιά λειτουργούν ακόμα στους δικούς τους ρυθμούς! Είναι λίγο σπαστικό αλλά μου αρεσει ταυτόχρονα 😜 ! Αφού τωρα ψήνομαι για Άγιο Ευστράτιο, Φούρνους κλπ κλπ!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Η αλήθεια είναι οτι όντως αυτά τα νησιά λειτουργούν ακόμα στους δικούς τους ρυθμούς! Είναι λίγο σπαστικό αλλά μου αρεσει ταυτόχρονα
Αυτό ειναι που μας αρέσει, ότι δεν υποκύπτουν πάντα σε τουριστικά μονοπάτια.
Τη πρώτη φορά που πήγα Αστυπάλαια και δεν είχα και πολλές νησιωτικές εμπειρίες τότε, μου φάνηκε πολύ περίεργο που όλα έκλειναν 3-4 ώρες το μεσημέρι. Το γούσταρα πάρα πολύ όμως.
Αφού τωρα ψήνομαι για Άγιο Ευστράτιο, Φούρνους κλπ κλπ!
Με τα χίλια, εγκρίνω και επαυξάνω.
 
  • Like
Reactions: CVZ

CVZ

Member
Μηνύματα
18
Likes
57
Αυτό ειναι που μας αρέσει, ότι δεν υποκύπτουν πάντα σε τουριστικά μονοπάτια.
Τη πρώτη φορά που πήγα Αστυπάλαια και δεν είχα και πολλές νησιωτικές εμπειρίες τότε, μου φάνηκε πολύ περίεργο που όλα έκλειναν 3-4 ώρες το μεσημέρι. Το γούσταρα πάρα πολύ όμως.

Με τα χίλια, εγκρίνω και επαυξάνω.
Αυτό ακριβώς! <3
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Είναι η άτιμη, από τα ωραιότερα νησιά μας δίχως αμφιβολία!
Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, αν και η αλήθεια είναι πως το φετινό καλοκαίρι δυσκολεύομαι πολύ να κάνω προτάσεις με τις τραγικά αυξημένες τιμές που παίζουν παντού...
Ανάλογο της Φολεγάνδρου (δύσκολο), αφετηρία Θεσσαλονίκη (ίδια με μένα) και μικρό παιδί (ακόμα πιο δύσκολο), ειναι χαρακτηριστικά που ζορίζουν τη κατάσταση.
Αν θέλεις να δεις για Κυκλάδες και μικρά νησάκια θα σου πρότεινα κάτι σε Κίμωλο, Σίκινο η και Ανάφη, με δεδομένη τη δυσκολία μετακίνησης όμως που απαιτεί πτήση ως τη Σαντορίνη.
Επίσης μια πολύ καλή ιδέα είναι τα Δωδεκάνησα, σε νησιά όπως η Πάτμος και ακόμη καλύτερα οι Λειψοί, που έχουν αρκετά εύκολη πρόσβαση μέσω Σάμου.
Δε ξέρω τι αντοχές έχεις ειδικότερα με το παιδί, πάντως οι μετακινήσεις ως τον τελικό προορισμό είναι ένα ζήτημα!
Κι εγώ εκεί προσανατολιζομαι σε Κίμωλο και Σικινο, απλά θα έχουμε στην διάθεση μας 5 μερούλες. Η ταλαιπωρία είναι δεδομένη αλλά πραγματικά ειναι γλυκιά η άτιμη, όταν αφορά ταξίδι!
Μπορεις να μου αναφέρεις ενδεικτικά ξενοδοχεία η ενοικιαζόμενα, δεν είδα να το αναφέρεις στις ιστορίες σου…
Επισης στις φωτό σου μου φάνηκε γνωστή μια φυσιογνωμία….από Τουμπα μεριά…

Με παιδι πανω κατω σε αυτη την ηλικια & χωρις αυτοκινητο εχουμε πάει Δονουσα, Αμοργο κ Κουφονησια. Πανεμορφα νησια & δεν αντιμετωπισαμε καποιο θεμα λογω απουσιας αυτοκινητου.
Κι εσείς από Θεσσαλονικη ξεκινήσατε;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.000
Likes
40.900
Κι εσείς από Θεσσαλονικη ξεκινήσατε;
Η ηλικια των 4 ειναι η ιδανικη να πας το παιδι δωρεαν στα νησια, δωρεαν τρενο κλπ. Οταν αρχισει να πληρωνει εισιτηριο θα καταλαβεις τι σου λεω. Οποτε διαλεξε ο,τι σου κανει κλικ.
Ομως ισως να μη βγει ευκολα μονοκοπανια το ταξιδι. Κλεισε ενα βραδυ Αθηνα να το ξεκουρασεις.
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Η ηλικια των 4 ειναι η ιδανικη να πας το παιδι δωρεαν στα νησια, δωρεαν τρενο κλπ. Οταν αρχισει να πληρωνει εισιτηριο θα καταλαβεις τι σου λεω. Οποτε διαλεξε ο,τι σου κανει κλικ.
Ομως ισως να μη βγει ευκολα μονοκοπανια το ταξιδι. Κλεισε ενα βραδυ Αθηνα να το ξεκουρασεις.
Δεν έχουμε πολλές μέρες στην διάθεση μας, αλλιώς θα μπορούσα να το οργανωσω διαφορετικα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.652
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom