Μια βόλτα στα νησιά μαζί σου, μια βόλτα στην άγονη γραμμή

paefstra

Member
Μηνύματα
13.006
Likes
40.909
Δεν έχουμε πολλές μέρες στην διάθεση μας, αλλιώς θα μπορούσα να το οργανωσω διαφορετικα.
Δεν εχω ιδεα τι ωρα φευγουν τα πλοια η φτανουν στα νησια η το αναποδο. Οταν πηγαινα με μικρο παιδι και εφευγαν τα πλοια 8 το πρωι, επαιζε ταξι ως τον Πειραια πολυ νωρις το πρωι γιατι με το φορτωμα η συγκοινωνια ηταν αδυνατη ειτε αφιξη αργα το βραδυ αρα ταξι. Δηλαδη η διανυκτερευση στην Αθηνα καποιες φορες ειναι αναποφευκτη.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Κι εγώ εκεί προσανατολιζομαι σε Κίμωλο και Σικινο, απλά θα έχουμε στην διάθεση μας 5 μερούλες. Η ταλαιπωρία είναι δεδομένη αλλά πραγματικά ειναι γλυκιά η άτιμη, όταν αφορά ταξίδι!
Δε το συζητάμε, τέτοιες ταλαιπωρίες είναι ευπρόσδεκτες πάντα! Είναι στη διακριτική σου ευχέρεια αν θα τα δεις και τα δύο, με 5 μέρες προλαβαίνεις απλά θέλει τρέξιμο.
Μπορεις να μου αναφέρεις ενδεικτικά ξενοδοχεία η ενοικιαζόμενα, δεν είδα να το αναφέρεις στις ιστορίες σου…
Ναι δεν είναι κάτι που συνηθίζω γιατί η κρίση μου είναι πολύ υποκειμενική, τα δεδομένα αλλάζουν κάθε χρόνο, το μπατζετ μου δεν είναι μεγάλο και δε θέλω να πάρω κανέναν στο λαιμό μου. Λίγο πολύ είναι γνωστά τα πράγματα για τα δύο αυτά νησιά που συζητάμε, Κίμωλο μένεις στο Χωριό και Σίκινο στην Αλοπρόνοια, υπάρχουν εξαιρετικά καταλύματα για όλα τα γούστα.
Επισης στις φωτό σου μου φάνηκε γνωστή μια φυσιογνωμία….από Τουμπα μεριά…
Αλήθεια; Που αναφέρεσαι; Ας τα πούμε σε ΠΜ τα περισσότερα καθώς δεν αφορούν το κόσμο, να δεις που θα βγούμε και γνωστοί. :haha:
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Δε το συζητάμε, τέτοιες ταλαιπωρίες είναι ευπρόσδεκτες πάντα! Είναι στη διακριτική σου ευχέρεια αν θα τα δεις και τα δύο, με 5 μέρες προλαβαίνεις απλά θέλει τρέξιμο.

Ναι δεν είναι κάτι που συνηθίζω γιατί η κρίση μου είναι πολύ υποκειμενική, τα δεδομένα αλλάζουν κάθε χρόνο, το μπατζετ μου δεν είναι μεγάλο και δε θέλω να πάρω κανέναν στο λαιμό μου. Λίγο πολύ είναι γνωστά τα πράγματα για τα δύο αυτά νησιά που συζητάμε, Κίμωλο μένεις στο Χωριό και Σίκινο στην Αλοπρόνοια, υπάρχουν εξαιρετικά καταλύματα για όλα τα γούστα.

Αλήθεια; Που αναφέρεσαι; Ας τα πούμε σε ΠΜ τα περισσότερα καθώς δεν αφορούν το κόσμο, να δεις που θα βγούμε και γνωστοί. :haha:
Εχω φάει το κεφάλι μου να βρω τρόπο πως θα καταφέρω να φτάσω Σικινο. Αλλαξανε φέτος τα δρομολόγια από Θεσσαλονικη για Σαντορίνη και δεν μου βγαίνει την τύχη μου.
Εντωμεταξύ κάτω από 400 δεν βρίσκεις για διαμονή απ όσο είδα.
Σου στέλνω προσωπικό μήνυμα..
 

8avos

Member
Μηνύματα
651
Likes
6.359
Εχω φάει το κεφάλι μου να βρω τρόπο πως θα καταφέρω να φτάσω Σικινο. Αλλαξανε φέτος τα δρομολόγια από Θεσσαλονικη για Σαντορίνη και δεν μου βγαίνει την τύχη μου.
Εντωμεταξύ κάτω από 400 δεν βρίσκεις για διαμονή απ όσο είδα.
Σου στέλνω προσωπικό μήνυμα..
Εχεις κοιτάξει αεροπορικως εως Μηλο και απο κει καραβι για Σικινο;

Νομιζω και απο Σαντορινη παει (πηγαινε; ) Σικινο το Αδ.Κοραης της Ζαντε Ferries
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.169
Likes
5.219
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Κι εγώ εκεί προσανατολιζομαι σε Κίμωλο και Σικινο, απλά θα έχουμε στην διάθεση μας 5 μερούλες. Η ταλαιπωρία είναι δεδομένη αλλά πραγματικά ειναι γλυκιά η άτιμη, όταν αφορά ταξίδι!
Μπορεις να μου αναφέρεις ενδεικτικά ξενοδοχεία η ενοικιαζόμενα, δεν είδα να το αναφέρεις στις ιστορίες σου…
Επισης στις φωτό σου μου φάνηκε γνωστή μια φυσιογνωμία….από Τουμπα μεριά…
Αρχική Σελίδα - Αρχική - Sikinos-sunset.gr
Αν και δυσκολα να βρεις τωρα
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.324
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Κι εσείς από Θεσσαλονικη ξεκινήσατε;
Από Αθήνα, αλλά νομίζω ότι στην παρούσα χρονική στιγμή, θα σας είναι λογικά πιο συμφέρον να μεταβείτε Πειραιά, παρά αεροπορικώς μέσω κάποιου τρίτου νησιού.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Νομιζω και απο Σαντορινη παει (πηγαινε; ) Σικινο το Αδ.Κοραης της Ζαντε Ferries
Υπάρχει και το ακριβό πάντα SJ από Σαντορίνη, όπως και το «Μαΐστρος» που εκτελεί δρομολόγια το καλοκαίρι προς Σίκινο και Φολέγανδρο, κάνοντας το πιο εφικτό αν βρεθεί καλό αεροπορικό από/προς Σαντορίνη.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.169
Likes
5.219
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Καλυτερα να κατεβει Παρο (07.20) και να ανεβει απο Σαντορινη (23.30) αεροπορικως.
Τα καραβια πως θα κολλήσουν δεν ξερω αλλα γενικως το ολο πακετο θα ξεφυγει.
Ειναι και το << ΑΡΤΕΜΙΣ>> που ειναι φθηνο
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.409
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Εχεις κοιτάξει αεροπορικως εως Μηλο και απο κει καραβι για Σικινο;

Νομιζω και απο Σαντορινη παει (πηγαινε; ) Σικινο το Αδ.Κοραης της Ζαντε Ferries
Συνεχίζει κανονικά και η Zante Ferries να πηγαίνει από Σαντορίνη προς Σίκινο και Φολέγανδρο και μάλιστα με εξαιρετικά οικονομικό εισιτήριο (Σαντορίνη-Φολέγανδρος 7,5 ευρώ). Το δρομολόγιο το εκτελεί 3 φορές την εβδομάδα. Απλά το πλοίο πια είναι το Διονύσιος Σολωμός (ο Αδαμάντιος Κοραής έχει μετοικίσει στη γραμμή της Σαμοθράκης). Μια επίσης οικονομική λύση είναι και το Άρτεμις της HSW που κάνει ενδοκυκλαδικά δρομολόγια και έχει επίσης χαμηλό εισιτήριο. Ειλικρινά δεν αξίζει επ'ουδενί να δώσει κανείς 50, 60 και 70 ευρώ για να κάνει απόσταση 1 ώρας με το ταχύπλοο της Seajets. Χίλιες φορές να προσαρμόστε τις πτήσεις για Σαντορίνη ή - γιατί όχι- και τις άδειες για λίγες μέρες
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.242
Likes
6.703
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.794
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom