Μια βόλτα στα νησιά μαζί σου, μια βόλτα στην άγονη γραμμή

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.126
Likes
20.355
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Μα που το είδε το αετίσιο μάτι σου, απορώ πραγματικά. :haha:
Το αγαπημένο μου νησί!!! Το πρώτο πράγμα που κοίταξα ήταν :haha:

Η Σαμοθράκη εντάχθηκε στη λογική του «έλα μωρέ κοντά είναι, άστο για του χρόνου» και από τότε πέρασαν πολλά «του χρόνου». Νομίζω όμως ότι ήρθε η σειρά της, ήδη κάνω σχέδια για ένα τετραήμερο το 22, αμαξάτος για να μπορώ να πάρω μαζί μου και το έγχορδο, ίσως solo, δε ξέρω, ας είμαστε καλά και θα γίνει.
Κανόνισε τη πορεία σου να πας το συντομότερο, γιατί έχεις αφήσει το καλύτερο νησί τελευταίο 😵 Και μετά αναλυτικό ραπορτο με πολλές φωτογραφίες!!!!
Αν θέλεις να ανέβεις τις βαθρες τότε να έχεις παρέα. Σε βουνό μην κάνεις ποτέ πεζοπορίες μόνος. Κατά τ άλλα το μπουζούκι σου είναι όμορφη παρέα για κάθε προορισμό στην Ελλάδα :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Το αγαπημένο μου νησί!!! Το πρώτο πράγμα που κοίταξα ήταν :haha:
Πες τα χρυσόστομη!!
Καλά ρε δε ντρέπεστε καθόλου; 3-4 νησιά είναι κενά στο Αιγαίο και βρήκατε να μου τη πείτε; :haha: :haha: :haha:

Κανόνισε τη πορεία σου να πας το συντομότερο, γιατί έχεις αφήσει το καλύτερο νησί τελευταίο 😵
Το καλύτερο; Νησί χωρίς παραλία και καλύτερο; Με άλλου τύπου ομορφιές όμως!
Και μετά αναλυτικό ραπορτο με πολλές φωτογραφίες!
Πάντα, νομίζω έχει θέση σαν κεφάλαιο σ' αυτήν εδώ την ιστορία. ;)
Αν θέλεις να ανέβεις τις βαθρες τότε να έχεις παρέα. Σε βουνό μην κάνεις ποτέ πεζοπορίες μόνος.
Από την έρευνα που έχω (ήδη) ξεκινήσει να κάνω αυτό διαπιστώνω, ότι υπάρχει βαθμός επικινδυνότητας ασχέτως αν δε φτάσεις στα τελευταία επίπεδα, οπότε θα δω πως θα το χειριστώ, δε ξέρω. Σίγουρα θέλω να πάρω μια γεύση, δε γίνεται νομίζω να επισκεφθεί κάποιος αυτό το νησί και να μη το κάνει.
Κατά τ άλλα το μπουζούκι σου είναι όμορφη παρέα για κάθε προορισμό στην Ελλάδα :)
Αυτό είναι ο μεγάλος μου στόχος -ιδιαίτερα για την Αμοργό- αλλά δυστυχώς με τ' αεροπλάνα δε γίνεται, οι χρεώσεις είναι μεγάλες και δεν υπάρχει λόγος, οπότε το θεωρώ ιδανική συγκυρία.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.126
Likes
20.355
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλά ρε δε ντρέπεστε καθόλου; 3-4 νησιά είναι κενά στο Αιγαίο και βρήκατε να μου τη πείτε; :haha: :haha: :haha:
Μπα, δεν είμαι και πολύ της ντροπής εγώ :p:haha:


Το καλύτερο; Νησί χωρίς παραλία και καλύτερο; Με άλλου τύπου ομορφιές όμως!
Ε καλά τώρα, εσύ προσπαθείς να βγάλεις άκρη μαζί μου; :haha: Ακριβώς γι αυτό είναι ωραίο, γιατί δεν έχει παραλίες, αλλά βουνό και φυσικά έχει και αρχαία!!!
Τώρα θυμήθηκα που είχα αναφέρει κάποια στιγμή ότι έχω πάει μόνο σε 3 νησιά στις Κυκλάδες και είχες πει "μα καλά υπάρχει άνθρωπος που έχει κάνει τέτοιο πράγμα;"! Είχα γελάσει πάρα πολύ τότε με την απορία σου :)

Πάντα, νομίζω έχει θέση σαν κεφάλαιο σ' αυτήν εδώ την ιστορία.
Θα περιμένω με πολύ χαρά!
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
861
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Καλά ρε δε ντρέπεστε καθόλου; 3-4 νησιά είναι κενά στο Αιγαίο και βρήκατε να μου τη πείτε; :haha: :haha: :haha:


Το καλύτερο; Νησί χωρίς παραλία και καλύτερο; Με άλλου τύπου ομορφιές όμως!

Πάντα, νομίζω έχει θέση σαν κεφάλαιο σ' αυτήν εδώ την ιστορία. ;)

Από την έρευνα που έχω (ήδη) ξεκινήσει να κάνω αυτό διαπιστώνω, ότι υπάρχει βαθμός επικινδυνότητας ασχέτως αν δε φτάσεις στα τελευταία επίπεδα, οπότε θα δω πως θα το χειριστώ, δε ξέρω. Σίγουρα θέλω να πάρω μια γεύση, δε γίνεται νομίζω να επισκεφθεί κάποιος αυτό το νησί και να μη το κάνει.

Αυτό είναι ο μεγάλος μου στόχος -ιδιαίτερα για την Αμοργό- αλλά δυστυχώς με τ' αεροπλάνα δε γίνεται, οι χρεώσεις είναι μεγάλες και δεν υπάρχει λόγος, οπότε το θεωρώ ιδανική συγκυρία.
Εχει μείνει καμία βραχονησίδα του Αιγαίου που δεν έχεις πατήσει το πόδι σου;
Εντύπωση μου κάνει που ...σνομπάρεις το Ιόνιο!
Εγώ σήμερα παρακινηθηκα να ενημερώσω τον νησιωτικό χάρτη μου.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ε καλά τώρα, εσύ προσπαθείς να βγάλεις άκρη μαζί μου; :haha: Ακριβώς γι αυτό είναι ωραίο, γιατί δεν έχει παραλίες, αλλά βουνό και φυσικά έχει και αρχαία!!!
Για να δούμε, η αλήθεια είναι ότι το αμελούσα συστηματικά το νησί αυτό, παρόλο που άκουγα πάντα μόνο καλά λόγια απ' όλους και αυτό είναι το παράδοξο. Πως ένα νησί δηλαδή χωρίς παραλίες αρέσει σε όλους όσους το επισκέπτονται, εφόσον φυσικά μιλάμε μόνο για καλοκαιρινή σεζόν. :rolleyes-80:

Εχει μείνει καμία βραχονησίδα του Αιγαίου που δεν έχεις πατήσει το πόδι σου;
Αν αρχίσω και τις βραχονησίδες καήκαμε! :haha: Κάτι λίγα νησιά μόνο, μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού.
Εντύπωση μου κάνει που ...σνομπάρεις το Ιόνιο!
Έχεις δίκιο να υποστηρίζεις κάτι τέτοιο, δε θα πω ότι δεν ισχύει. Ποτέ δε με τραβούσε το πολυδιαφημισμένο ορισμένες φορές Ιόνιο. Θες τα μεγάλα νησιά που δε μου κάνουν αίσθηση για καλοκαίρι, θες η έλλειψη γραφικότητας, δε ξέρω.
Είναι σίγουρο ότι από δω και πέρα θ' αρχίσω και θα το πάρω πιο ζεστά.
Θέλω πολύ να δω τα διαπόντια νησιά, θέλω να πάω σε Μεγανήσι, Κάλαμο και Κάστο, διακαώς στην Ιθάκη και ίσως και στα μεγαλύτερα, εκτός καλοκαιριού. Νομίζω είναι ώρα.
Εγώ σήμερα παρακινηθηκα να ενημερώσω τον νησιωτικό χάρτη μου.
Σε τσέκαρα, πολύ δυνατός, μπράβο!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.048
Αν αρχίσω και τις βραχονησίδες καήκαμε! :haha: Κάτι λίγα νησιά μόνο, μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού.
Πάντως ένα ταξίδι σε Κίναρο και Λεβιθα, για μένα θα ήταν ταξίδι ζωής. Αλλά ψάχνοντας στο ίντερνετ, έβρισκα ελάχιστες πληροφορίες και κάποιες από Ιταλούς μόνο στα ιταλικά. Πρέπει να χρειάζεται σκάφος για να πας.

Δεδομένου πως νησάκια με λιγοστούς κατοίκους όπως το Μαράθι, εμενα μου έκλεψαν την καρδια. Λεβιθα και Κιναρος είναι ταξίδια-στόχοι.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.569
Likes
12.752
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Πάντως ένα ταξίδι σε Κίναρο και Λεβιθα, για μένα θα ήταν ταξίδι ζωής. Αλλά ψάχνοντας στο ίντερνετ, έβρισκα ελάχιστες πληροφορίες και κάποιες από Ιταλούς μόνο στα ιταλικά. Πρέπει να χρειάζεται σκάφος για να πας.

Δεδομένου πως νησάκια με λιγοστούς κατοίκους όπως το Μαράθι, εμενα μου έκλεψαν την καρδια. Λεβιθα και Κιναρος είναι ταξίδια-στόχοι.
Με αφορμή το γάμο καλής φίλης στις αρχές του μήνα κάναμε μαζί με ένα γκρουπ φίλων μια μεγάλη βόλτα με ιστιοπλοικό γύρω από Λευκάδα και Ιθάκη, περάσαμε από Κάστο, βουτήξαμε και διανυκτερεύσαμε στη βραχονησίδα Φορμίκουλα (!)....μιλάμε ούτε το google να σε βρίσκει! Απίθανα!
Τελευταία διανυκτέρευση στο Μεγανήσι (διακαή πόθο του @psilos3!) μετά άρτων και θεαμάτων! Που σημαίνει πως μετά τη Φορμίκουλα το Μεγανήσι με μαρίνα και ...ταβέρνα στην ακτή μου φάνηκε...Νέα Υόρκη :bleh:

Η Ιθάκη, όσο είδα με μάγεψε. Αρχοντική, κλασσάτη, κατάφυτη με απίστευτα νερά και ωραίο φαγητό. Ελάχιστος τουρισμός το Σεπτέμβρη δηλαδή τι άλλο να ζητήσει κανείς;
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.048
το Μεγανήσι με μαρίνα και ...ταβέρνα στην ακτή μου φάνηκε...Νέα Υόρκη :bleh:
Κι εμένα το Μεγανήσι δεν μου είχε φανεί και τόσο μικρούλι.

Άσε που είχαμε πέσει πάνω σε κηδεία και φαινόταν σαν να είχε μαζευτεί όλο το νησί πίσω από το φέρετρο. :eek:

Αλλά έχουν περάσει χρόνια από τότε, γιατί το Ιόνιο το καημένο το παραμελώ σε σχέση με το Αιγαίο.

Τη Φορμίκουλα κι εγώ δεν την ήξερα.:icon_redface:
Είναι όμως ακατοίκητη, ε;
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.569
Likes
12.752
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Τη Φορμίκουλα κι εγώ δεν την ήξερα.:icon_redface:
Είναι όμως ακατοίκητη, ε;
Ούτε την ήξερα, ούτε και που ήθελα να τη μάθω!!! Ακατοίκητη ναι τη βρήκαμε έρημη και μας φάνηκε καλή περίπτωση διότι αν αργούσες να δέσεις σε προλάβαινε κάποιος άλλος και σου χαλούσε τη θέα! Για να είμαι ειλικρινής τόσα χρόνια έβλεπα τα σκάφη από τις παραλίες και ζήλευα που είναι μόνοι τους και κάνουν ότι γουστάρουν....τώρα που βρέθηκα από την άλλη πλευρά δεν είχα ιδέα ότι είχαν τέτοια προβλήματα :p
Τα νερά ήταν όμως όντως υπέροχα εκεί !
 

EviTan

Member
Μηνύματα
424
Likes
2.885
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Πάντως ένα ταξίδι σε Κίναρο και Λεβιθα, για μένα θα ήταν ταξίδι ζωής.
Τα εβλεπα κι εγώ φέτος αυτά!! Ας με πετάξει κάποιο ελικοπτερο ακριβως στην ταβέρνα στη Λέβιθα!!
Τα αλλαξα με Οθωνούς τελικά, οπότε μενουν στην wishlist...
(Νομίζω πριν καποια χρόνια, πηγαινες Λέβιθα ακτοπλοικως από Πάτμο, δεν ξερω αν ισχύει ακόμη)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.705
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom