Ιταλία Μια γεύση από το Νότο... Καλαβρία - Σικελία

gasgastonegr

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σικελια
καλο πασχα 2010 ευχαριστω για το αρθρο που εγραψες.φευγω κι εγω για Σικελια 28-06 θα παω στα μερη που ρεριεγραψες.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
καλο πασχα 2010 ευχαριστω για το αρθρο που εγραψες.φευγω κι εγω για Σικελια 28-06 θα παω στα μερη που ρεριεγραψες.
Καλημέρα και Χρόνια Πολλά!!Μόλις επέστρεψα απο Σικελία και Καλαβρία για μια ακόμη φορά με νέα tips και πληροφορίες..Για οτιδήποτε χρειαστείς και μπορώ να βοηθήσω ρωτησέ με!
 

hariskar

Member
Μηνύματα
162
Likes
66
Ταξίδι-Όνειρο
Ξανά Μπαλί
Ευχαριστούμε για την ιστορία. Σε ποια ξενοδοχεία μείνατε; Τιμές;
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Αριστη περιγραφη τελειες εικονες, πραγματικα με ταξιδεψες

Καλη επιτυχια στο διαγωνισμο φιλη μου ....
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
και εγώ μόλις διάβασα την ιστορία σου αγαπητή sapienza.η περιγραφή και οι φωτογραφίες σου ήταν υπέροχες.λόγω του επικείμενου ταξιδιού μου το ερχόμενο Πάσχα στην ακτη Αμάλφι διαβάζω οτιδήποτε έχει σχέση με Ιταλία.σ΄ευχαριστώ.
 

filippos fran

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Πήγα στη Σικελία πριν από ένα χρόνο περίπου. Είναι φανταστική περιοχή. Εντυπωσιάστηκα από την Ταορμίνα - όλη η πόλη με θέα το Ιόνιο. Γραφική και φιλόξενη.

Μια και το φόρουμ έχει επικεντρωθεί στο φαγητό, παραθέτω τα κάτωθι που περιέχουν και ιστορικά στοιχεία:

"Ενώ ξέρουμε ότι οι αρχαίοι Ελληνες και Ρωμαίοι έφερναν χιόνι από την Αίτνα για να παγώνουν το κρασί τους , ήταν οι Άραβες αυτοί που εφηύραν τα παγωμένα μη-αλκοολούχα εδέσματα όπως το παγωτό!

Το σικελιάνικο παγωτό φημίζεται σε όλη την Ιταλία. Αν όμως κάποιος πείνασε από την πεζοπορία τα εστιατόρια περιμένουν.

Με πιάτα όπως ποικιλία θαλασσινών ορεκτικών, ξιφίας στα κάρβουνα με σάλτσα σκορδόλαδο, ελιές γεμιστές, κουσκούς (πέρα από τις κλασικές πίτσες και ποικίλες συνταγές ζυμαρικών) και επιδόρπιο καννόλο ή αμυγδαλωτό θα σας αποπλανήσουν. Ειδικά αν σάς τα σερβίρουν σε ένα μπαλκόνι με θέα στο Ιόνιο, πάνω από τον κήπο, μακρυά από το θόρυβο του κεντρικού δρόμου διαλέξτε και ένα κρασί από την οινοπαραγωγική περιοχή της Αίτνα ή της Παντελλερία για να νιώσετε τον παλμό του νησιού πιο ζωντανά.​
"
Πηγή: http://www.tourismpress.gr/2012/03/sicily.html
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom