Ιταλία Μια γεύση από το Νότο... Καλαβρία - Σικελία

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana

…Έχοντας γιορτάσει το Πάσχα με την οικογένεια μου, παίρνω την βαλίτσα μου και ξεκινάω το ταξίδι μου προς την Καλαβρία… Ελ.Βενιζέλος και η αθάνατη Αλιτάλια έχει μια ώρα καθυστέρηση.. Όλα καλά σκέφτομαι, έτσι κι αλλιώς θα πρέπει να περιμένω σχεδόν τρεις ώρες στο αεροδρόμιο της Ρώμης μέχρι να πάρω την ανταπόκριση για Reggio Calabria...Φτάνοντας στο Leonardo da Vinci ενημερώνομαι
ότι η πτήση μου για Reggio έχει επίσης μια ώρα καθυστέρηση!! Δεν πτοούμαι με τίποτα, κάνω τη βόλτα μου στα μαγαζιά, απολαμβάνω ένα κομμάτι Pizza Napolitana και αργότερα θα πιω κι ένα καπουτσίνο για να περάσει η ώρα! Στο αεροδρόμιο της Reggio με περίμεναν οι αγαπημένοι μου θείοι με τους οποίους φύγαμε οδικώς για Μπανιάρα όπου θα έμενα στο σπίτι τους, ένα υπέροχο τριώροφο νεοκλασικό!!!
Σ όλη τη διαδρομή η βροχή ήταν πολύ δυνατή, φτάσαμε στο σπίτι ,άφησα στα γρήγορα τις αποσκευές κι αναχωρήσαμε για το εστιατόριο που διαθέτουν στην Μπανιάρα, όπου θα τρώγαμε όλη η οικογένεια μαζί!






Το τραπέζι ήταν πλούσιο, η θεία μου είχε ετοιμάσει ένα σωρό πιάτα από πάστα μέχρι μουσακά, τυριά καπνιστά, σαλάτες, προσούτο… Όλα αυτά σκέφτηκα που θα τα βάλω; Ο θείος μου έδωσε να δοκιμάσω ένα κρασί που έβλεπα για πρώτη μου φορά, το λεγόμενο Icewine,παράγεται κυρίως στον Καναδά, αφήνουν το σταφύλι στον πάγο…Η μυρωδιά του είναι απίστευτη, κατάφερα να εξοικονομήσω κι ένα μπουκάλι για την Αθήνα!!! Η βροχή συνέχιζε να πέφτει κι εγώ κουρασμένη αποσύρθηκα στο δωμάτιο μου, ξάπλωσα στο υπερπαραγωγή κρεβάτι μου με το θερμαινόμενο στρώμα να με ζεσταίνει καθώς ήρθε η ώρα να συναντήσω τον Μορφέα…
 

Attachments

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Η επόμενη μέρα ξεκίνησε με μια έκπληξη!!! Πρωινό στο κρεβάτι!!! Μόλις άνοιξα τα μάτια μου είδα τη θεία με ένα τεράστιο δίσκο,caffe latte,cornetti,και φρέσκος χυμός από πορτοκάλι!!! Αν και η βροχή έδειχνε να μην έχει τελειωμό, αυτό ανέβαζε το βαθμό δυσκολίας στην αποστολή μου, ετοιμάστηκα κι έκανα μια βόλτα στην Μπανιάρα…Το μέρος είναι πλέον γνώριμο για μένα μιας και δεν είναι η πρώτη φορά που πάω…

Περπάτησα στην παραλία αγναντεύοντας απέναντι την Μεσσήνα και το Στρόμπολι..Το μεσημέρι γύρισα στο εστιατόριο όπου για ακόμα μια φορά με περίμενε ένα εξαιρετικό γεύμα…
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
τρελαίνομαι για την Καλαβρία, οπότε περιμένω τη συνέχεια..
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Το μενού σήμερα είχε:Frittelle di cozze con tzatziki (τηγανητά μύδια με τζατζίκι), Farfalle con la spatola e con il yogurt greco (φαρφάλες με σπάτολα είδος ψαριού που είδα πρώτη φορά να πουλάνε στην Μπανιάρα και γιαούρτι), και γλυκό παγωτό αμαρέτο με ζεστή σοκολάτα!!! Και φυσικά κρασί, πολύ κρασί profumato..
Στη συνέχεια πήραμε το αυτοκίνητο και κατευθυνθήκαμε στη Reggio Calabria..Ένας σύντομος περίπατος στην παραλία (lungomare) μιας και ο καιρός δεν επέτρεπαι κάτι παραπάνω και επίσκεψη στο μουσείο για να θαυμάσουμε τους θησαυρούς που έχουν βρεθεί στην Καλαβρία και τους Bronzi di Riace να σε καθηλώνουν!! Η εβδομάδα που πέρασε ήταν η εβδομάδα της κουλτούρας στην Ιταλία, έτσι η είσοδος σε αρχαιολογικούς χώρους και στα μουσεία ήταν δωρεάν για το κοινό! Ακόμα και η βροχή δεν μας σταματούσε ώστε να μην κάνουμε μια βόλτα στη Via Garibaldi και να περάσουμε από το duomo...




Στην επιστροφή για το σπίτι μαγεύτηκα ακόμα μια φορά με τη θέα της φωτισμένης Scila (Σκύλα και Χάρυβδη) … Σήμερα είπαμε για αλλαγή να βγούμε το βράδυ και να κάνουμε μια βόλτα προς το λιμάνι της Μπανιάρα όπου λίγο πιο πάνω βρίσκεται η Pizzeria di Nino...Δειπνήσαμε με πανοραμική θέα, διαλέξαμε 4 διαφορετικά είδη πίτσας, focaccia και παγωτό για επιδόρπιο…
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
ααυτες είναι ιστορίες!

με γευστικές προτάσεις ρε παιδι μου.. :bleh: ευγε!
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
ααυτες είναι ιστορίες!

με γευστικές προτάσεις ρε παιδι μου.. :bleh: ευγε!
Έχω αρκετό φωτογραφικό υλικό να σας δώσω..Υπάρχει κανένα κόλπο να ανεβάζω περισσότερα συννημένα αρχεία ή γενικά φωτογραφίες σε κάθε πόστ?Συγνώμη παιδιά δεν το κατέχω...
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
μπορεις να ανεβασεις στη φωτογραφικη γκαλερυ τις φωτογραφιες και μετα να δινεις λινκ για μικρο η μεγαλο thumbnail μεσα στο θεμα...
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
7.998
Αυτό δεν ήταν ταξίδι, ήταν οδοιπορικό του Μαμαλάκη....:haha::haha::haha:
Εγώ γιατί να μην έχω θείους εκτός Ελλάδος????:(:(
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ναι ο τέλειος συνδυασμός: Εξωτερικό (και δη Ιταλία) και συγγενείς και οι συγγενείς διαθέτουν εστιατόριο. Φλος ρουαγιάλ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom