Ιταλία Μια γεύση από το Νότο... Καλαβρία - Σικελία

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana

Το βράδυ και πάλι ντύθηκα , στολίστηκα και πάλι πήρα το δρόμο για το εστιατόριο..
Το εστιατόριο ήταν γεμάτο, αλλά κάθε μέρα υπήρχε κρατημένο ένα τραπέζι μόνο για μένα!!! Άραγε τι θα φάμε σήμερα αναρωτήθηκα? Τα ορεκτικά ήταν υπερπαραγωγή για άλλη μια φορά! Σουπιές γεμιστές με φέτα και γαρίδες κανταΐφι!!!





Απίστευτες γεύσεις και πάντα πολύ περιποιημένα τα πιάτα…Το κυρίως γεύμα ήταν ξιφίας φιλέτο.. Και μετά ήρθε και πάλι η «καταστροφή» μου.. Τιραμισού με κάλυψη από ζεστή σοκολάτα… Να μην ξεχάσω να αρχίσω και πάλι γυμναστήριο σκέφτηκα… Όσο κι αν σκεφτόμουν τις θερμίδες δεν μπορούσα να αντισταθώ!!!



Ενώ θα έπρεπε να περπατήσω όλη την Μπανιάρα, πήγα σπίτι για να κοιμηθώ.. Ο θείος Μίμο μου είπε ότι αύριο θα ξεκινήσουμε νωρίς την περιήγηση.. Θα έκανε το ονειρό μου πραγματικότητα.. Θα με πήγαινε στη Σικελία.. Όλο το βράδυ δεν κοιμήθηκα, όχι από το φούσκωμα που είχα από το φαγητό, αλλά από την αγωνία μου για το αν τελικά αύριο θα μας κάνει καλό καιρό.. Μια πρώτη γεύση από το μέρος που πάντα ήθελα να πάω δεν θα το άντεχα να ρίχνει και πάλι καρέκλες!!!

Ξύπνησα το πρωί, έτρεξα να δω τον καιρό… Λιακάδα!!! Απίστευτο!!! Άραγε θα κρατήσει? Ήμουν έτοιμη πολύ πριν την ώρα που είχαμε δώσει το ραντεβού,, Γρήγορα πρωινό στο μπαρ και κατευθυνόμαστε στη Villa S.Giovanni, είκοσι λεπτά από την Μπανιάρα.. Από εκεί θα παίρναμε το καράβι για να περάσουμε στη Σικελία… Δεν πήραμε τα καράβια του stato που σε βγάζουν ακριβώς στο σιδηροδρομικό σταθμό της Μεσσήνα αλλά τα ιδιωτικά ,μπορεί να σ αφήνουν λίγο πιο κάτω αλλά είχαν πιο συχνά δρομολόγια και έτσι κι αλλιώς είχαμε το αμάξι…
Ήμασταν τυχεροί μπήκαμε γρήγορα και το πλοίο ξεκίνησε.. Ήταν γεμάτο από μαθητές μιας και αυτή είναι εποχή που κάνουν κι αυτί τις εκδρομές τους… Η διάρκεια της διαδρομής είκοσι λεπτά με μισή ώρα!!! Και ναι, φτάσαμε στην Μεσσήνα.. Μια μεγάλη πόλη, που φτάνοντας στο λιμάνι αντικρίζεις μεγάλα κτίρια, πολυκατοικίες και πολύ κίνηση!!!



Κάναμε μια γρήγορη βόλτα στο κέντρο, περάσαμε από το duomo και ξεκινήσαμε για την Ταορμίνα…
Η Μεσσήνα δεν με ενθουσίασε…Σε περίπου μισή ώρα τρία τέταρτα αν θυμάμαι καλά, φτάναμε στην Ταορμίνα!!! Αρχικά πήγαμε να δούμε την παραλία!!!





Δεν πίστευα στα μάτια μου!!! Απίστευτη!! Έβγαζα συνέχεια φωτογραφίες και δεν ήθελα να φύγω.. Θαύμαζα το τοπίο και την Isola bella, ένα ωραίο νησάκι που λόγο του καλού καιρού περνούσες περπατώντας, όταν η θάλασσα «σηκώνεται» αποκόβεται και γίνεται ξεχωριστό νησί…Ο θείος μου επέμενε ότι ψηλά στην πόλη θα μ άρεσε ακόμα περισσότερο.. Πόσο δίκαιο είχε!!!



Φτάσαμε στην πόλη.. Απρίλιος που θεωρητικά δεν έχει τόσο τουρισμό όσο τους καλοκαιρινούς μήνες και το θέμα πάρκινκ τρομερά δύσκολο.. Με τα πολλά βρήκαμε ένα ιδιωτικό γκαράζ κι το αφήσαμε…
Περάσαμε ένα τοίχος και μπήκαμε στην πόλη!!!



Τρομερά γραφική, με στενά σοκάκια που θύμιζαν πολύ τα καντούνια της Κέρκυρας, το ελληνικό στοιχείο υπήρχε χαραγμένο παντού, πλατεία με απίστευτη θέα το Giardini Naxos, τουριστικά μαγαζιά και πολύς κόσμος!!!



Περπατάγαμε στα γραφικά σοκάκια και θαυμάζαμε.. Όλα ήταν ωραία!! Σε κάποια φάση μπροστά μου είδα την ταμπέλα προς Ελληνικό Θέατρο.. Τώρα θα δεις μου είπε ο θείος και συνεχίσαμε… Μπήκαμε στο θέατρο και ανεβήκαμε επάνω στις κερκίδες… Πωπώ ήταν το μόνο που μπορούσα να πω!!! Κάτι ήξεραν οι προγονοί μας όταν το έχτιζαν εκεί!!! Το θέατρο δέσποζε επιβλητικό σε μια τοποθεσία με πανοραμική θέα το Giardini Naxos!!





Καθίσαμε αρκετή ώρα και το θαυμάζαμε!!! Αργότερα αποφασίσαμε να κατέβουμε μιας και η ζέστη κι ο ήλιος μας είχαν κουράσει.. Κατεβήκαμε λοιπόν και καθίσαμε στην Piazza Duomo σε μια καφετέρια για έναν καφέ.. Ο θείος μου πρότεινε να δοκιμάσω cassata, σιτσιλιάνικο γλυκό που περιέχει τυρί ρικότα… Απλά τέλειο!!!



Έχοντας χορτάσει το γλυκό μου και με βαριά καρδιά χαιρετήσαμε την Ταορμίνα και πήραμε το δρόμο της επιστροφής….



Στη Μεσσήνα σταματήσαμε να τσιμπήσουμε κάτι.. Εκεί δοκίμασα arancinι… Στο σχήμα μοιάζει με πορτοκάλι και ήταν γεμιστό με ρύζι, προσούτο και αρακά!!! Πολύ χορταστικό!!
 

Attachments

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Η επόμενη μέρα ξεκίνησε με μια έκπληξη!!! Πρωινό στο κρεβάτι!!! Μόλις άνοιξα τα μάτια μου είδα τη θεία με ένα τεράστιο δίσκο,caffe latte,cornetti,και φρέσκος χυμός από πορτοκάλι!!! Αν και η βροχή έδειχνε να μην έχει τελειωμό, αυτό ανέβαζε το βαθμό δυσκολίας στην αποστολή μου, ετοιμάστηκα κι έκανα μια βόλτα στην Μπανιάρα…Το μέρος είναι πλέον γνώριμο για μένα μιας και δεν είναι η πρώτη φορά που πάω…

Περπάτησα στην παραλία αγναντεύοντας απέναντι την Μεσσήνα και το Στρόμπολι..Το μεσημέρι γύρισα στο εστιατόριο όπου για ακόμα μια φορά με περίμενε ένα εξαιρετικό γεύμα…
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
τρελαίνομαι για την Καλαβρία, οπότε περιμένω τη συνέχεια..
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Το μενού σήμερα είχε:Frittelle di cozze con tzatziki (τηγανητά μύδια με τζατζίκι), Farfalle con la spatola e con il yogurt greco (φαρφάλες με σπάτολα είδος ψαριού που είδα πρώτη φορά να πουλάνε στην Μπανιάρα και γιαούρτι), και γλυκό παγωτό αμαρέτο με ζεστή σοκολάτα!!! Και φυσικά κρασί, πολύ κρασί profumato..
Στη συνέχεια πήραμε το αυτοκίνητο και κατευθυνθήκαμε στη Reggio Calabria..Ένας σύντομος περίπατος στην παραλία (lungomare) μιας και ο καιρός δεν επέτρεπαι κάτι παραπάνω και επίσκεψη στο μουσείο για να θαυμάσουμε τους θησαυρούς που έχουν βρεθεί στην Καλαβρία και τους Bronzi di Riace να σε καθηλώνουν!! Η εβδομάδα που πέρασε ήταν η εβδομάδα της κουλτούρας στην Ιταλία, έτσι η είσοδος σε αρχαιολογικούς χώρους και στα μουσεία ήταν δωρεάν για το κοινό! Ακόμα και η βροχή δεν μας σταματούσε ώστε να μην κάνουμε μια βόλτα στη Via Garibaldi και να περάσουμε από το duomo...




Στην επιστροφή για το σπίτι μαγεύτηκα ακόμα μια φορά με τη θέα της φωτισμένης Scila (Σκύλα και Χάρυβδη) … Σήμερα είπαμε για αλλαγή να βγούμε το βράδυ και να κάνουμε μια βόλτα προς το λιμάνι της Μπανιάρα όπου λίγο πιο πάνω βρίσκεται η Pizzeria di Nino...Δειπνήσαμε με πανοραμική θέα, διαλέξαμε 4 διαφορετικά είδη πίτσας, focaccia και παγωτό για επιδόρπιο…
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
ααυτες είναι ιστορίες!

με γευστικές προτάσεις ρε παιδι μου.. :bleh: ευγε!
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
ααυτες είναι ιστορίες!

με γευστικές προτάσεις ρε παιδι μου.. :bleh: ευγε!
Έχω αρκετό φωτογραφικό υλικό να σας δώσω..Υπάρχει κανένα κόλπο να ανεβάζω περισσότερα συννημένα αρχεία ή γενικά φωτογραφίες σε κάθε πόστ?Συγνώμη παιδιά δεν το κατέχω...
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
μπορεις να ανεβασεις στη φωτογραφικη γκαλερυ τις φωτογραφιες και μετα να δινεις λινκ για μικρο η μεγαλο thumbnail μεσα στο θεμα...
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.513
Likes
8.063
Αυτό δεν ήταν ταξίδι, ήταν οδοιπορικό του Μαμαλάκη....:haha::haha::haha:
Εγώ γιατί να μην έχω θείους εκτός Ελλάδος????:(:(
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ναι ο τέλειος συνδυασμός: Εξωτερικό (και δη Ιταλία) και συγγενείς και οι συγγενείς διαθέτουν εστιατόριο. Φλος ρουαγιάλ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.240
Μηνύματα
884.598
Μέλη
38.929
Νεότερο μέλος
thanasisgr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom