Ουγγαρία Μια ηλιόλουστη Βουδαπέστη

Filipt1

Member
Μηνύματα
23
Likes
16
Απο τις καλύτερες ιστορίες που έχω διαβάσει.Πολλές λεπτομέριες-Η αρχή μου θύμισε εμένα ειχε πολλα κοινα με το ταξίδι που εκανα στην Ρωμη πριν δέκα μέρες.Το ιδιωτικό πάρκινγκ με τε δεκαεφτά ευρώ, ταξίδι μετα απο δέκα χρονιά, πρωτο ταξίδι με ryanair.Το ξενοδοχείο σου μου φάνηκε πολύ καλη περιπτωση,Τίμη για πες μας;Επίσης μέσος ορός Τίμης για φαγητο στα εστιατόρια ποσο πήγαινε;Περιπου πόσα ουγκρικα χρήματα χρειάζεται για να κινήθεις εκει'για φαγητο ποτό μετακινήσεις τίποτα ψώνια ρωταω;;σου περίσσεψαν και τα ανταλλαξες ξανά σε ευρώ;; Με επεισες πάντως ...θα είναι σίγουρα ο επόμενος προορισμός μου
 

Georgia86

Member
Μηνύματα
172
Likes
1.233
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! Πραγματικά με συγκίνησες!

Για 4 βράδια δώσαμε 133 ευρώ περίπου. Στα εστιατόρια οι τιμές είναι πάνω κάτω κοντά στις δικές μας 6-7-8-9 ευρώ, παρόλα αυτά η ποσότητα του φαγητού θεωρώ πως ήταν αρκετά περισσότερη σε σχέση με την Ελλάδα, ίσως κάνω λάθος, αλλά την βρήκα πιο χορταστική. Αλλά για να πάρεις φαγητά (σφολιατοειδή κτλ) είναι πάμφθηνα.

Στην αρχή θα έχεις αλλάξει μερικά από εδώ, εμείς αλλάξαμε 50 ευρώ και μας έβγαλε τα πρώτα έξοδα (κάρτες συγκοινωνίας,φαι κτλ). Σε ένα μαγαζί που μπήκα να πάρω δώρο μια μπλούζα για γνωστή μου σε αλύσιδα καταστημάτων που υπάρχει και στην ελλάδα οι τιμές ήταν ίδιες. Τα ποτά ήταν πάρα πολύ φθηνά, ειδικά στα ruin bars, πίνεις ουισκάκι στο 1/3 της τιμής του, και έχει και Μεταξα! Δεν χρειάζεσαι πολλά λεφτά πάντως, ειδικά αν είσαι και σε bugdet. Εχε το νου σου πως το νερό εκεί ειναι πανάκριβο οπότε να κρατήσεις τα μπουκαλάκια για να τα ξαναγεμίζεις!
 

Filipt1

Member
Μηνύματα
23
Likes
16
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! Πραγματικά με συγκίνησες!

Για 4 βράδια δώσαμε 133 ευρώ περίπου. Στα εστιατόρια οι τιμές είναι πάνω κάτω κοντά στις δικές μας 6-7-8-9 ευρώ, παρόλα αυτά η ποσότητα του φαγητού θεωρώ πως ήταν αρκετά περισσότερη σε σχέση με την Ελλάδα, ίσως κάνω λάθος, αλλά την βρήκα πιο χορταστική. Αλλά για να πάρεις φαγητά (σφολιατοειδή κτλ) είναι πάμφθηνα.

Στην αρχή θα έχεις αλλάξει μερικά από εδώ, εμείς αλλάξαμε 50 ευρώ και μας έβγαλε τα πρώτα έξοδα (κάρτες συγκοινωνίας,φαι κτλ). Σε ένα μαγαζί που μπήκα να πάρω δώρο μια μπλούζα για γνωστή μου σε αλύσιδα καταστημάτων που υπάρχει και στην ελλάδα οι τιμές ήταν ίδιες. Τα ποτά ήταν πάρα πολύ φθηνά, ειδικά στα ruin bars, πίνεις ουισκάκι στο 1/3 της τιμής του, και έχει και Μεταξα! Δεν χρειάζεσαι πολλά λεφτά πάντως, ειδικά αν είσαι και σε bugdet. Εχε το νου σου πως το νερό εκεί ειναι πανάκριβο οπότε να κρατήσεις τα μπουκαλάκια για να τα ξαναγεμίζεις!
Ναι βρε παιδι μου...αυτο με το νερο παντου!!!μονο εδω το εχουμε για πεταμα.Ομολογω πως κινηθηκες αρκετα καλα απο αποψη κοστους.θα μπω να δω το δωματιο σου σε τι τιμη μου το δινει απο Σεπτεμβρη και μετα.Πιστευω πως ειναι ευκαιρια ο προορισμος αυτος.Αντε και αλλα καλα ταξιδια και να ανταλλαζουμε αποψεις
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Δεν χρειάζεται να κάνει κάποιος ούτε ένα φιορινι από Ελλάδα κ σε ισοτιμίες πολύ χειρότερες από της Ουγγαρίας..Με την κάρτα ανάληψης η την πιστωτική σου βγάζεις κάρτα απεριοριστων διαδρομών στο αεροδρόμιο και μόλις πας ξενοδοχείο αφήνεις πράγματα κ βρίσκεις ένα ανταλλακτήριο να κάνεις συναλλαγμα...Πολύ ωραία τα έγραψε η Γεωργία κ συμφωνώ στα περισσότερα ειδικά στο φαγητό, μιλάμε για μεριδαρες (εκτός αν πάει κάποιος σε γκουρμε) που κάνουν τα ορεκτικά αχρειαστα..Θα πούμε το νερό νεράκι κ εκεί κ παντου στο εξωτερικό...
 

Georgia86

Member
Μηνύματα
172
Likes
1.233
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ναι βρε παιδι μου...αυτο με το νερο παντου!!!μονο εδω το εχουμε για πεταμα.Ομολογω πως κινηθηκες αρκετα καλα απο αποψη κοστους.θα μπω να δω το δωματιο σου σε τι τιμη μου το δινει απο Σεπτεμβρη και μετα.Πιστευω πως ειναι ευκαιρια ο προορισμος αυτος.Αντε και αλλα καλα ταξιδια και να ανταλλαζουμε αποψεις

Σου ευχομαι να πας και να περασεις υπεροχα!! Να μας γραψεις και την δικη σου ιστορια!!
 

Georgia86

Member
Μηνύματα
172
Likes
1.233
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Δεν χρειάζεται να κάνει κάποιος ούτε ένα φιορινι από Ελλάδα κ σε ισοτιμίες πολύ χειρότερες από της Ουγγαρίας..Με την κάρτα ανάληψης η την πιστωτική σου βγάζεις κάρτα απεριοριστων διαδρομών στο αεροδρόμιο και μόλις πας ξενοδοχείο αφήνεις πράγματα κ βρίσκεις ένα ανταλλακτήριο να κάνεις συναλλαγμα...Πολύ ωραία τα έγραψε η Γεωργία κ συμφωνώ στα περισσότερα ειδικά στο φαγητό, μιλάμε για μεριδαρες (εκτός αν πάει κάποιος σε γκουρμε) που κάνουν τα ορεκτικά αχρειαστα..Θα πούμε το νερό νεράκι κ εκεί κ παντου στο εξωτερικό...

Εμεις αλλαξαμε χρηματα γιατι θελαμε να βγαλουμε απο το αεροδρομιο την καρτα ΜΜΜ και γιατι φτασαμε αργα το βραδυ.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Εμεις αλλαξαμε χρηματα γιατι θελαμε να βγαλουμε απο το αεροδρομιο την καρτα ΜΜΜ και γιατι φτασαμε αργα το βραδυ.
Από το αεροδρόμιο βγάζει το 99% των επισκεπτων γιατί παίρνει λεοφωρειο κ είναι κρίμα να πληρώνει εισιτήριο κ μετά άλλο εισιτήριο για μέτρο κ μετά να παίρνει την κάρτα....Δεν έκανες κάτι λάθος με το να πας να κάνεις κάποια φιορινια από Ελλαδα απλά έχασες 1-2 ώρες χωρίς λόγο κ ίσως 1-2 ευρώ από την κακή ισοτιμία που θα πήρες από εδώ...Με την χρεωστικη στο αεροδρομιο της Βουδαπεστης θα έκανες την δουλειά σου χωρίς να ταλαιπωρηθεις...Λεπτομέρειες όλα αυτά, ο καθένας όπως βολευεται κάποιοι νιώθουν ανασφάλεια κ τα αλλάζουν όλα τα λεφτά από Ελλάδα κ χάνουν πολύ σε ισοτιμίες :)
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
@vagar78 πιστευεις πως ειναι απαγορευτική η επισκεψη στα λουτρά καλοκαίρι; ακομη κι αν παμε βραδακι; θα ειμαι εκει αρχες Ιουλιου
πηγα χθες το βραδακι-μειναμε μεχρι το κλεισιμο-στα σετσενι και ηταν υπεροχα! Ο καιρος ειναι πολυ δροσερος και ηταν οτι επρεπε
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
πηγα χθες το βραδακι-μειναμε μεχρι το κλεισιμο-στα σετσενι και ηταν υπεροχα! Ο καιρος ειναι πολυ δροσερος και ηταν οτι επρεπε
Πολύ χαίρομαι μπράβο Ευτυχία σκέψου το χειμώνα με τσουχτερο κρύο κ εσύ να είσαι μέσα εκεί αίσθηση!!!!!!ελπίζω να ανεβάσεις ιστορία :)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.751
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom