Μια μερα στο Abu Dhabi

Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
30 Σεπτεμβρη με αρχες Οκτωβρη εκανα το ταξιδι Αμπου Νταμπι -Ντουμπαι .Το Ντουμπαι μου αφησε αναμεικτα συναισθηματα,σιγουρα δεν μετανοιωσα που πηγα,περασα πολυ ομορφα με την παρεα μου οπως και στα περισσοτερα ταξιδια,αλλα καταλαβαινω τον λογο που πολυ τον θεωρουν κενο προορισμο.Στην συγκεκριμενη μινι ιστορια θα αναφερθω μονο στο Abu Dhabi και στην μια ολοκληρη μερα που περασαμε εκει και οτι προλαβαμε και ειναι must να δεις πριν συνεχισουμε το ταξιδι μας στο Ντουμπαι απο εκει.

Αρχες Ιουνη κλειστηκαν τα εισητηρια με wizz air οπως και οι περισσοτεροι απο οτι εχω δει ,λογω των πολυ οικονομικων εισητηριων 200 € πηγαινε ελα μαζι με βαλιτσες,priority ,επιλογη θεσης (χωρις αυτα βγαινει ακομα πιο οικονομικο).Προσωπικα ειναι το πρωτο ταξιδι που εκανα εκτος Ευρωπης και ποσο μαλλον ειναι η πρωτη μου επαφη με την Ανατολη και αραβικο κοσμο.Σιγουρα τα Εμιρατα ειναι αρκετα δυτικοποιημενα και σιγουρα εαν ειχε επισκεφτει αλλες αντιστοιχα αραβικες και μεσανατολικες χωρες δεν θα ιδια αποψη.Παρολα αυτα το βημα εγινε καταφερα να ξεφυγω απο Ευρωπη εστω οποτε πιστευω πλεον ειμαι να εξερευνησω και προορισμους πιο μακρυνους.


Το ταξιδι απο την αρχη δεν ειχε ξεκινησει καλα καθως το ξενοδοχειο που επιλεξαμε το Ramada Hotel χακαριστηκε και απο τη σελιδα της booking,μου ζητησε reconfirm τα στοιχεια και ανανεωση καρτας με αποτελεσμα να μου τραβηξει απο τη revolut 150 € και να παμε καπου στη Νιγηρια ,που απο οτι εμαθα δεν ειμαι ο πρωτος που την εχει πατησει απο το συγκεκριμενο hotel ,οι κριτικες για αυτο το θεμα ειναι παρα πολλες.
Παρολα αυτα η διαμονη ηταν καλη χωρις απροοπτα.


Η μερα εφτασε αφησαμε το αυτοκινητο στο parking του Βενιζελος,ηπιαμε 1 μεγαλο ποτηρι μπιρα στο αεροδρομιο και οταν ανοιξε το gate κατευθηνθηκαμε προς τη wizz air να μπουμε στο αεροπλανο.
Η πτηση ομαλη χωρις αναταραξεις περασαμε και πανω απο το Τελ Αβιβ που να ξεραμε τι θα συνεβαινε ενα μηνα μετα...


Ειχα ακουσει τα τερατα οπως και ειχα διαβασει ακομα και εδω οτι ο ελεγχος ειναι εξωνυχιστικος,ειναι πολυ αυστηροι,σε συλλαμβανουν αν εχεις φαρμακα χωρις συνταγη.Η πραγματικοτητα δεν ηταν ετσι καθως το immigration κρατησε το πολυ 2 λεπτα.


Φτασαμε μεσανυχτα λοιπον πηραμε ενα uber απο εφαρμογη και με κατι λιγοτερο απο 20 € μας πηγε στο ξενοδοχειο ηταν ηδη 2 το βραδυ ,οποτε πεσαμε ξεροι για υπνο .

Αναλυτικα για το Abu Dhabi θα γραψω με το ξυπνημα της πρωτης μερας μας στο επομενο post.
 
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Ξυπνησαμε σχετικα νωρις ντυθηκαμε και ετοιμαστηκαμε για πρωινο.Η θεα απο το δωματιο ηταν απιστευτη .Το ξενοδοχειο ηταν ουρανοξυστης μπροστα μας ειχαμε ολη την λεωφορο αλλα και θεα θαλασσα.Το πρωινο ηταν γεματο Ινδους και παιζει οντως τουλαχιστον οπου εμενα επεσε το ματι μου να μασταν οι μονοι Ευρωπαιοι στο ξενοδοχειο.Ακομα και το πρωινο ηταν αραβικο ινδικο.Οτι πιο δυτικο ηταν μια ομελετα οπου ο ευγενεστατος κατα τα αλλα Ινδος με ρωτησε στην ομελετα που μου εκανε επι τοπου,αν θελω τσιλι.Εγω απαντησα λιγο τσιλι.Ενα σας λεω αν εβαζε την κανονικικη ποσοτητα και ελεγα ''yes chili'' τι θα γινοταν.Ηταν και η πρωτη μου επαφη με αραβικο ρυζι με σαφραν απιστευτο μυριζε υπεροχα και ολιγον πικαντικο.Ολα αυτα φυσικα και με την συνοδεια αραβικου καφε με καρδαμο.
Η θεα μας
20230930_085455.jpg
 
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Συνεχεια κατευθυνθηκαμε προς το mall του Αμπου Νταμπι για να δουμε τι παιζει με τις sim μπας και παρουμε καμμια ,αλλα και για να αλλαξουμε χρηματα.Στο Αμπου Νταμπι οπως και στο Ντουμπαι μπορεις να κινεισαι αποκλειστικα με καρτα την δεχονται παντου ,ειδικα η revolut μας βοηθησε παρα πολυ καθως δεν ειχαμε ουτε προμηθεια ,ουτε εξοδα καρτας και συναλλαγματος.Απλα προσοχη μην μετατρεψετε λεφτα σαββατοκυριακο τοτε ειναι οι μονες μερες που εχει προμηθεια.

Για τις μετακινησεις μας στο Abu Dhabi ειχαμε κατεβασει 2 εφαρμογες το κλασσικο uber αλλα και μια τοπικη εφαρμογη τυπου δικο μας beat την kareem.Και στις 2 πληρωνεις κανονικα με καρτα ,περνεις οδηγο και σου λεει με τις ταδε πινακιδες το σημειο που εχεις βαλει να συναντηθειτε.Δυστυχως αλλος τροπος μετακινησης δεν υπαρχει και αναγκαστικα θα κινηστε αποκλειστικα με ταξι σε οποιο σημειο και να μενετε.Oι αποστασεις στο Abu Dhabi ειναι τεραστιες,τα αξιοθεατα διασπαρτα με αποστασεις 7-8 εωας και 17 χιλιομετρα ,χωρις ουσιαστικα να υπαρχει σαν πολη κεντρο ,κεντρικη πλατεια ή κατι τελος παντων.Απλα λεωφοροι ,ξανα λεωφοροι και ειναι απο τις λιγες πολεις που εχω επισκεφτει που δεν περπατιουνται οποτε το κλασσικο που εχουμε συνηθισει σε αλλα ταξιδια ξεκινας με ποδια να ανακαλυψεις για την πολη αυτη απλα δεν ισχυει.Απλα περνεις ταξι και πας εκει που θες.Πιο πολυ την πολη την θυμαμαι μεσα απο ενα αμαξι ,λογω φυσικα την ζεστη που ειναι αφορητη και ο ηλιος βραζει ωστε να περπατησεις που ειναι πραγματικα αδυνατο

Το mall του Abu Dhabi δεν μας εντυπωσιασε καμμια σχεση με την υπερπαραγωγη του Dubai.Το δικο μας του Αμαρουσιου ειναι πολυ καλυτερο .Απο την παρεα μας μονο ενας εβαλε sim ,για να κινουμαστε και να εχουμε ιντερνετ για ταξι και λοιπα οταν θελουμε δεδομενα ,οι υπολοιποι απλα ειχαμε το κινητο μας απο Ελλαδα και οπου βρισκαμε ιντερνετ λειτουργουσε κανονικα.Viber ,messenger μιλαγα κανονικοτατα και ας ειχα ακουσει ενα σωρο οτι δεν επιανε μιλαγα καθημερινα με βιντεοκλησεις τα παντα,ισως μαλλον επειδη κρατησα και την ελληνικη sim μου.Free WIFI παντου ακομα και στον δρομο και ταχυτατο.

Με dirham στα χερια ξεκινησαμε για το πρωτο αξιοθεατα με ταξι φυσικα να επισκεφτουμε ενα απο τα ωραιοτερα και ακριβοτερα ξενοδοχεια του κοσμου ,δεν ειναι αλλο απο το emirates palace ,απο οπου φαγαμε ενα πανηγυρικο ακυρο,καθως φοραγαμε και οι 4 βερμουδες ,οποτε πορτα και το ονειρο μας να δουμε τα atm χρυσου και να πιουμε καφε με φυλλα χρυσου ΄ ή με γαλα καμηλας απετυχαν για την ωρα.Πληροφοριακα ο καφες με φυλλα χρυσου κοστιζει σε αντιστοιχια 20 € ,για μια φορα αφου δεν πινεις και καθε μερα νορμαλ μου φαινεται σε ενα απο τα πιο ακριβα ξενοδοχεια του κοσμου.

Θαυμασαμε τους ουρανοξυστες emirates towers οπου γυριστηκε και η διασημη σκηνη του fast furious οπου ο Βιν Ντιζελ περναει απο το ενα κτιριο στο αλλο απο την τζαμαρια.Καθημερινα και ρεαλιστικα πραγματα...

Δεν πτοηθηκαμε ομως γιατι απεναντι απο το emirates palace βρισκεται το πρωτο αξιοθεατα που θα βλεπαμε στο Abu Dhabi το προεδρικο μεγαρο του Abu Dhabi το Qasr Al Watan.
Το κτιριο απο εξω ηταν πολυ επιβλητικο θυμιζοντας κατι μεταξυ τζαμι και παλατι.

Η εισοδος ειναι κοντα στα 13 € αλλα αξιζει φουλ.

Η εισοδος ειναι φτιαγμενη απο ατοφιο χρυσαφι ,το εσωτερικο του θολου τεραστιου ενω εντονη ειναι και η ισλαμικη αρχιτεκτονικη στον χωρο αλλα και τα αραβικα στοιχεια.

Ειλικρινα στην ζωη μου δεν εχω ξαναδει ατοφιο χρυσαφι ,θαμπωνοσουν μονο που το κοιταγες.


Στην συνεχεια οδηγηθηκαμε στην Εθνικη Βιβλιοθηκη του qasr αλλα και στα αραβικα εκθεματα οπου ειχε μεσα αραβικα σπαθια,αραβικες περγαμηνες,χαλια παμπαλαια ,λυχναρια ,αραβικες στολες και ολα απο την εποχη που το Abu Dhabi ηταν ακομα ερημος.

Επισης μπηκαμε και στην αιθουσα των συσκεψεων εκει που ο Εμιρης του Abu Dhabi καλει τους καθε καλεσμενους πρωθυπουργους,ηγετες κρατων και πολιτικους.Ολο αυτο μου αφησε αναμεικτα συναισθηματα τι κανει η προσωπολατρεια ενος ηγετη ,μου θυμισε και λιγο Βορειο Κορεα.
Παρολα αυτα με ολο αυτο το εσωτερικο κατασκευασμα δεν μπορουσα να μην μεινω με το στομα ανοιχτο
 

Attachments

Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.475
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom