Ιρλανδία Μια μικρή βοήθεια για ταξίδι στην Ιρλανδία

metmat

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Καλησπέρα, καλή εβδομάδα και καλές διακοπές σε όσους δεν έχουν πάει ακόμα!

Σκέφτομαι να κάνω ένα ταξίδι στην Ιρλανδία αμέσως μετά το καλοκαίρι. Δεν έχω όμως καμία πληροφορία για τα μέρη που θα μπορούσα να επισκεφτώ εκεί. Η διάρκεια διαμονής θα είναι μίας εβδομάδας με σκοπό να μείνω 2 μέρες στο Δουβλίνο και τις υπόλοιπες 5 να νοικιάσω αυτοκίνητο και να γυρίσω όσα μέρη προλάβω. Είχα κάνει το ίδιο πράγμα και στην Σκωτία και ήταν απολαυστική εμπειρία. Γι αυτό θέλω να το επαναλάβω στην Ιρλανδία μιας και είναι παρόμοια χώρα όσον αφορά στα τοπία και την φύση, πράγμα το οποίο μου αρέσει πάρα πολύ.

Σκέφτομαι λοιπόν να κάνω το ταξίδι τον Σεπτέμβριο και θα ήθελα να μου πείτε τα εξής αν γνωρίζετε:

1. Είναι καλή εποχή ο Σεπτέμβριος για ένα τέτοιο ταξίδι;
2. Χρειάζομαι διαβατήριο για Ιρλανδία; Λογικά δεν χρειάζομαι αφού μέχρι και ίδιο νόμισμα έχουμε, απλά θέλω να είμαι σίγουρος. Διάβασα το εξής στο europa.eu και θορυβήθηκα λίγο. Όλες οι χώρες της ΕΕ είναι πλήρη μέλη της συμφωνίας του Σένγκεν εκτός από τη Βουλγαρία, το Ηνωμένο Βασίλειο, την Ιρλανδία, την Κύπρο και τη Ρουμανία.
3. Ποια μέρη/πόλεις/χωριά θα μου προτείνατε να επισκεφτώ για τις μέρες κατά τις οποίες θα βολοδέρνω με το αυτοκίνητο;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Aν σε ενδιαφέρει και η Β. Ιρλανδία (που θα στο πρότεινα αφού σου αρέσει η φύση) δες την ιστορία μου που έγραψα πρόσφατα.

"Ίσως το καλύτερο ταξίδι μου μέχρι σήμερα... Ιρλανδία..."

Σε μία βδομαδα σίγουρα προλαβαίνεις να πας και προς τα εκεί. Το Δουβλίνο είναι ωραία πόλη αλλά περισσότερο μου άρεσε το Μπέλφαστ. Ένας πολύ καλός μου φίλος μένει στο Μπέλφαστ και απ'ότι μου είπε ο καιρός είναι βροχερός όλο το χρόνο αλλά Μάης και Σεπτέμβρης είναι από τους καλύτερους μήνες για να πας. Εγώ ήμουν Ιρλανδία μέσα Ιουνιου και φορούσαμε χειμερινά ρούχα (5-18 C περίπου) φαντάζομαι και τον Σεπτέμβρη εκεί γύρω θα είναι.

Ταξιδεψα με διαβατήριο αλλά πιστεύω πως μπορείς να πας και με ταυτότητα. Για να νοικιάσεις αυτοκίνητο όμως δες τι ζητάνε γιατι θυμάμαι ότι είναι λίγο αυστηροί οι όροι σε αυτά (και χωρίς αυτοκίνητο δε λέει).
Επίσης η Β. Ιρλανδία ανήκει στο Ηνωμένο Βασίλειο οπότε αν πας και προς τα εκεί θα χρειαστείς συνάλλαγμα.

Σε ζηλεύω! Να περάσεις τέλεια!
 

metmat

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Μόλις διάβασα την ιστορία σου. Εξαιρετική δουλειά έκανες στην περιγραφή του ταξιδιού σου!
Τώρα θέλω ακόμα περισσότερο να πάω!!!
Για να είμαι ειλικρινής δεν είχα σκοπό να πάω και στην B. Ιρλανδία αλλά τώρα με έβαλες σε σκέψεις.
Για να νοικιάσω αυτοκίνητο πάντως θα πάω σίγουρα στην ΕΛΠΑ για να κάνω το δίπλωμά μου διεθνές. Δεν το ρισκάρω να πάω απλά με το ελληνικό δίπλωμα.
Ελπίζω μόνο να μην νυχτώνει νωρίς τον Σεπτέμβριο γιατί η ομορφιές είναι μεν ομορφιές όλες τις ώρες αλλά σίγουρα τις απολαμβάνεις καλύτερα υπό το φως την ημέρας.
Γενικά αυτό που με ενδιαφέρει είναι να παίρνω το αυτοκίνητο με έναν συγκεκριμένο προορισμό για διανυκτέρευση και πολλές στάσεις στο ενδιάμεσο, ακόμα και στην μέση του πουθενά για να απολαμβάνω την φύση, την ησυχία και την όλη ατμόσφαιρα. Συνοδευόμενα όλα αυτά με τις απαραίτητες άπειρες φωτογραφίες.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Μόλις διάβασα την ιστορία σου. Εξαιρετική δουλειά έκανες στην περιγραφή του ταξιδιού σου!
Τώρα θέλω ακόμα περισσότερο να πάω!!!
Για να είμαι ειλικρινής δεν είχα σκοπό να πάω και στην B. Ιρλανδία αλλά τώρα με έβαλες σε σκέψεις.
Για να νοικιάσω αυτοκίνητο πάντως θα πάω σίγουρα στην ΕΛΠΑ για να κάνω το δίπλωμά μου διεθνές. Δεν το ρισκάρω να πάω απλά με το ελληνικό δίπλωμα.
Ελπίζω μόνο να μην νυχτώνει νωρίς τον Σεπτέμβριο γιατί η ομορφιές είναι μεν ομορφιές όλες τις ώρες αλλά σίγουρα τις απολαμβάνεις καλύτερα υπό το φως την ημέρας.
Γενικά αυτό που με ενδιαφέρει είναι να παίρνω το αυτοκίνητο με έναν συγκεκριμένο προορισμό για διανυκτέρευση και πολλές στάσεις στο ενδιάμεσο, ακόμα και στην μέση του πουθενά για να απολαμβάνω την φύση, την ησυχία και την όλη ατμόσφαιρα. Συνοδευόμενα όλα αυτά με τις απαραίτητες άπειρες φωτογραφίες.
Χαίρομαι που σε έβαλα σε σκέψεις γιατί αξίζει! Πάντως σίγουρα θα ευχαριστηθείς τοπία και φύση.. Για την μέρα και τον Σεπτέμβρη είναι αρκετά μεγάλη, αρχές του μήνα νυχτώνει γύρω στις 8+
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
H Ιρλανδία είναι πανέμορφη! Να πάς και να την απολαύσεις όσο μπορείς!
Ο καιρός είναι θέμα τύχης, εγώ πήγα Απρίλιο και ψιλόβρεξε μια μέρα.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
H Ιρλανδία είναι πανέμορφη! Να πάς και να την απολαύσεις όσο μπορείς!
Ο καιρός είναι θέμα τύχης, εγώ πήγα Απρίλιο και ψιλόβρεξε μια μέρα.
Μόνο μία μέρα; Πολύ τυχερός! Εμένα από τις 6 μέρες δεν έβρεξε την μία!
Ακόμα όμως και ο μουντός καιρός προσδίδει στην ατμόσφαιρα..
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Μόνο μία μέρα; Πολύ τυχερός! Εμένα από τις 6 μέρες δεν έβρεξε την μία!
Ακόμα όμως και ο μουντός καιρός προσδίδει στην ατμόσφαιρα..
Όντως ήμουν τυχερός!

Αλλά τι φωτογραφίες μπορείς να βγάλεις σίχως σύννεφα; Ευτυχώς, σύννεφα υπάρχουν πάντα! :D
Δεν έχω παράπονο, στα ταξίδια μου, έχω φανεί τυχερός ώς τώρα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.475
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom