1. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Απρίλιο - Μάιο 2016! Κάντε κλικ εδώ!
Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

Γαλλία Μια μικρη βοηθεια για το Παρισι...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Ευρώπη' που ξεκίνησε από το μέλος nikosmosch, στις 27 Οκτωβρίου 2009.

1. nikosmosch

nikosmosch New Member

Καλησπερα σε ολους.Σε 2 εβδομαδες απο σημερα θα παω στο παρισι.Θα ηθελα λοιπον μια μικρη βοηθεια σχετικα με τα μερη που αξιζει να δει κανεις.Με δεδομενο οτι το ταξιδι το εχω παρει απο ενα γραφειο ταξιδιων εχει στανταρ το λουβρο,πυργο αιφελ,γιουροντισνει,βολτα με καραβι στον σηκουανα και μια γρηγορη ξεναγηση στη πολη θα ηθελα να μου πει καποιος συγκεκριμενα μερη που αξιζει κανεις να δει στο παρισι.Σημειωνω οτι το ξενοδοχειο μου ειναι στι κεντρο και πολυ κοντα σε μετρο και οτι εχω 2 μονο μερες τελειως ελευθερες και επειδη κατανοω οτι το παρισι εχει απειρα ενδιαφεροντα πραγματα να κανεις και να δεις(γι'αυτο το διαλεξα) θα ηθελα να μου πει καποιος "εμπειρος" απο παρισι τι αξιζει να δω αυτες τις 2 μερες.Αντιλαμβανομαι οι μερες αυτες δεν φτανουν γι'αυτο και αναζητω κατι το ιδιαιτερο και σε αλλη επισκεψη μου στο παρισι να δω και τα υπολοιπα.Τελος και μια γνωμη για νορμανδια καθως υπαρχει προαιρετικη εκδρομη που μπορω να αγορασω και να παω και μια μερα εκει.Ευχαριστω πολυ!

2. fitziano

fitziano Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Αθήνα
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Νέα Ζηλανδία
  3. Zeta

Zeta Member

Αφού ο ελέυθερος χρόνος είναι μόνο δύο μέρες, γιατί δεν προτιμάς να περιπλανηθείς σε περιοχές όπως η Μονματρη, το Μάρε, το Καρτιέ Λατίν;
    Να καθήσεις σε ένα ατμοσφαιρικό καφέ,
    να σταματήσεις για φαγητό σε ένα μπιστρό,
    να χαθείς μεσα στον κόσμο και να προσπαθήσεις να καταλάβεις πως ζουν.
    Γιατί ωραία είναι τα μουσεία, αλλά πιο σημαντικό είναι αυτό που θα αποκομίσεις αφού ζήσεις μέσα σε αυτή την πόλη.
    Την επόμενη φορά που θα ξαναπάς, συνεχίζεις και με τα υπόλοιπα αξιοθέατα.

4. zakgr

zakgr Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    θιβετ
    γεια σου,
    οπωσδήποτε μια βόλτα στα στενά της Μονμάρτης ένα πρωινό θα ήταν τέλεια. Αυτό δηλαδή θα ήταν αυτό που θα έκανα κι εγώ αν ξαναπήγαινα. Πολύ ωράια είναι και στη Σορβόννη γύρω από το πανεπιστήμιο όπου βρίσκεται και ένα "μαυσωλείο" με τάφους πολλών επιστημόνων καλλιτεχνών, πολιτικών κλπ (εκεί βρίσκεται και τάφος του Βοναπάρτη). Κατά τα άλλα να πιείς έναν καφέ σε μία γραφική μπρασερί και να κάνεις διαδρομές με το μετρό όπου ο παλμός είναι πολύ ξεχωριστός και αντιπροσωπευτικός των Παριζιάνων (πλανόδιοι καλλιτέχνες κλπ.)
    Καλά να περάσεις και είμαι σίγουρος οτί θα το απολαύσεις!!

5. nikosmosch

nikosmosch New Member

Σας ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες.Και εγω ειναι η αληθεια κατι τετοιο σκεφτομουν δηλαδη πιο πολυ βολτες στην πολη γιατι πολυ καλα τα μουσεια δεν λεω αλλα αν παω στο παρισι και κλειστω στα μουσεια που θελουν πολλες ωρες για να τα δεις θα χασω την πολη που απο οτι καταλαβαινω απο τις περιγραφες ειναι υπεροχη.Παντως επιεδη ειμαι νεος χρηστης θελω να πω παρα πολυ μεγαλα συγχαρητηρια σε οσους συμμετεχουν σε αυτο το site.Η απαντηση αμεση και οι πληροφοριες απο τον λινκ που μου αφησατε εντυπωσιακες!!Πολυ καλη δουλεια!!!Ευχαριστω για τις ευχες και απο οτι καταλαβαινω μαλλον επιλογη μου να παω παρισι ηταν σωστη...!:D

6. travel story

travel story Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ΠΑΝΤΟΥ!!!!
    καλησπερα σε ολους!σκεφτομαι να παω στο παρισι λιγο πριν τα χριστουγεννα και θα ηθελα καποιες πληροφοριες.με ενδιαφερει κυριως να μαθω ποσα λεφτα χρειαζεσαι μαζι σου περιπου για μια εβδομαδα εκτος απο εισιτηρια και διαμονη.θα με βοηθουσανε πολυ οι συμβουλες σας!
    ευχαριστω.

7. ΕΡΣΗ

ΕΡΣΗ Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Βερολίνο (ξανά!)
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
    Εξαρταται τι σκοπους εχεις: Αν θελεις να δοκιμασεις γαλλικη κουζινα, γαλλικα κρασια κλπ θα βαλεις το χερι βαθεια στην τσεπη. Εν πασει περιπτωσει δεν ειναι φθηνος προορισμος, αλλα μονο εσυ ξερεις σε τι επιπεδο θελεις να ειναι η διαβιωση σου εκεινο το διαστημα.

8. ankouts

ankouts Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Βερολίνο
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Νέα Υόρκη
    Πριν 1 μήνα πήγα και θα σου πω ότι θυμάμαι.

1)Τα εισιτήρια των ΜΜΜ έχουν 1,60?. Τα ταξί είναι πανάκριβα, μια διαδρομή που Ελλάδα στοιχίζει 5? εκεί μπορεί να είναι και διπλάσια.

2) Ένα γεύμα μπορεί να στοιχίσει από 18? το άτομο μέχρι όσο θες... Μια μερίδα γύρος χοιρινός έχει γύρω στα 6-7 ? (αυτο θα το βρεις μόνο στο Cartier Latin)

3) Τα μουσεία τα πληρώνεις ακριβά θα έλεγα τις περισσότερες φορές.. Εμείς είχαμε βγάλει κάρτα για τα μουσεία για 4 μέρες αν θυμάμαι καλά και στοίχιζε γύρω στα 70?. Δεν την συνιστώ.

4) Νερό να αγοράζεις μόνο από σούπερ μάρκετ στην τιμή των 1,20? τα 6 μικρά. Αν το πάρεις από αλλού μπορεί να το πληρώσεις το ένα μπουκαλάκι μέχρι και 2?. Μια αλυσίδα σούπερ μάρκετ είναι τα Monoprix.

5) Όπου βρίσκεις φούρνους μπές μέσα και δοκίμαζε ότι μπορείς, από γλυκά μέχρι διάφορα σάντουιτς, αυτά ούτως ή άλλως θα σου κρατήσουν το στομάχι γεμάτο μέχρι το μεσημεριανό.

6) Δωράκια, μαγνητάκια και άλλα τέτοια πραγματάκια σε γενικές γραμμές είναι ακριβά όπως επίσης και σε γενικές γραμμές, ότι και αν αγοράσεις είναι ακριβότερο, από Ελλάδα τουλάχιστον.
    Παρ΄όλα αυτά, αγοράσαμε από την Champs-Elysées πολύ ωραία γυαλιά Ray-Ban με 140?, φθηνότερα από Ελλάδα.

Οπότε για να συνοψίσω, εμείς χαλάσαμε περίπου 1000? (500?/άτομο) για 6 νύχτες, χωρίς ιδιαίτερα ψώνια, αλλά με πολλά μουσεία, αρκετό φαγητό, βόλτα στις Βερσαλίες κλπ.

Αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι άλλο πολύ ευχαρίστως!

Dina Z likes this.
  9. travel story

travel story Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ΠΑΝΤΟΥ!!!!
    ευχαριστω πολυ!!
    θα επανελθω συντομα για βοηθεια!!!!

10. htz_markos

htz_markos Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Λονδίνο-Αμστερνταμ
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Κέιπ Τάουν
    Θα πας και πριν τα Χριστούγεννα βέβαια, πράγμα που καθιστά σαφές ότι η πόλη του φωτός στα Χριστουγεννιάτικα θα σου κοστίσει κάτι παραπάνω από μια απλή off-season επίσκεψη.

travel story likes this.
  11. Kostis

Kostis Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Υπερσιβηρικος
    Eγω που γυρισα την Παρασκευη θα σας πω να παρετε (εκτος απο το φιλο που παει με πρακτορειο) την καρτα Ναvigo που ειναι για ολες τις ζωνες του μετρο κ τα RER (σαν προαστιακος) κ περιλαμβανει τις διαδρομες απο και προς τις Βερσαλλιες,την Ντισνει και το αεροδρομιο (που μεμονωμενα θα τα πληρωσεις παραπανω).Κοστιζει 38 ευρω κ ισχυει απο την Δευτερα 05.30 μεχρι την Κυριακη 00.00 με τελευταια εκδοση την Τεταρτη βραδυ (μιας που εχει ισχυει για μια βδομαδα)
    Στον φιλο/φιλη που εχει δυο μερες θα του προτεινα με 32 ευρω να παρε hop on-hop off λεωφορειακια (εμεις πηραμε τα L Open Tour που περναγαν καθε 10 λεπτα κ γυρνανε ολο το Παρίσι περιπου -50 στασεις)
    Περιττο να πω οτι κατσαμε 5 μερες κ δεν τα προλαβαμε ολα...θελει απο βδομαδα κ πανω.Πετυχαμε παντως τα δοκιμαστικα του Πυργου του Αιφελ για τα 130 χρονια που ειχε μια νυχτα στις 8 το βραδυ οχι μονο τα λαμπιονια αλλα κ φωτορυθμικα καθως κ διαφορα εορταστικα για τα 50 χρονια του Αστεριξ....
    (το καλυτερο μερος για φωτο για τον πυργο του Αιφελ ειναι το Τροκαντερο-εχει μετρο-)
    Ο,τι θελετε ρωτηστε

travel story likes this.
  12. romantic woman

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ΙΑΠΩΝΙΑ
    Συμφωνώ με Κostis!Το λεωφορείο που κάνει το σίτι τούρ είναι ό,τι καλύτερο,ειδικά για κάποιον που πάει για πρώτη φορά ,έχει έτσι μια...σφαιρική πρώτη άποψη της πόλης,κρατάει ένα χάρτη στα χέρια του,βλέπει τα διάφορα αξιοθέατα απ'όπου περνάει το λεωφορείο και σε δεύτερο χρόνο επιλέγει που θέλει να σταματήσει και ν'αφιερώσει χρόνο....

travel story likes this.