Γαλλία Μια μικρη βοηθεια για το Παρισι...

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Φευγουν τρενα για Παρισι σχεδον καθε τεταρτο απο την εξοδο του παρκου.Το εισητηριο κανει 7,60 και το ταξιδι διαρκει μιση ωρα η 45 λεπτα.Στην τιμη ειναι και το μετρο που θα αλλαξεις στους 5 τερματικους για να πας οπου θες στην πολη.Θα ελεγα να ξεχασεις το αμαξι,δεν συμφερει απο καμμια αποψη.Η γνωμη μου,οσο κι αν ακουγεται τουριστικη,ειναι τα λεωφορεια που ανεβοκατεβαινεις και που καποιες εταιρειες εχουν πακεττο και καραβακι.Νομιζω η βραδυνη κρουαζιερα προσφερει οψεις της πολης που μαγευουν.Η τιμη για καραβακι δεν ειναι τοσο μεγαλη,αν θυμαμαι καλα λιγοτερο απο 10 ευρο.Ετσι εισαι σφαιρικα καλυμενος για τα βασικα και βλεπεις πιο καλα οτι σου αρεσει.Για οτι αλλο θες...να περασεις τελεια!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.295
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
.Η γνωμη μου,οσο κι αν ακουγεται τουριστικη,ειναι τα λεωφορεια που ανεβοκατεβαινεις
Η τιμη για καραβακι δεν ειναι τοσο μεγαλη,αν θυμαμαι
Οκ, με καλυψες..τα λεωφορεια δεν..ε να κανουμε κανα περιπατο. Τα βασικα τα ξερω εξαλλου, έχω παει καποιες φορες. Ιδεες για χαλαρους περιπατους έψαχνα μια κ δεν εχω καθολου χρονο να ψαξω οτιδηποτε.
Θενκς κ για το καραβακι, θα κοιταξω να κλεισω κανα βραδυνο. Τωρα δεν θα αξιζει κ δειπνο ε? Η τιμη παντως ειναι οκ, θα το κανουμε σιγουρα.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Το εκανα για δειπνο,νομιζω με τα Μπατω Παριζιεν,ηταν η καλλιτερη προταση.Φευγουν αρκετα αργα και εχουν προλαβει να αναψουν ολα τα φωτα,αν και τωρα σκοτεινιαζει πιο νωρις..αν θυμαμαι καλα πηγε με ποτο 90 κατι το ατομο με λαιβ μουσικη και ολο γυαλινη η σκεπη για να βλεπεις ..Το φαγητο καλο,χωρις τιποτα εξαιρετικο..Εχει πολλες λυσεις,νομιζω αξιζει..τι στην ευχη,τουριστες ειμαστε..Τα σκετα καραβακια που φευγουν αργα ειναι φτηνα και το πιο καλο τουρ το κανουν τα Βεντετ που φευγουν απο την Ποντ Νεφ.Αν σου χαλασει πολυ ο καιρος,δοκιμασε να δεις μερικες απο τις πολυ ομορφες στοες τους,η Βιβιεν ειναι πανεμορφη.Τωρα βεβαια,ζημιες μου κανεις και φουντωνω..αλλα Παρισι για φετος δεν παιζει..χαρητε το εσεις οι τυχεροι εστω και για λιγο.
Και μια προταση,οχι τοσο τουριστικη αλλα καλη.Κανε μια βολτα στον πεζοδρομo Μοντοργκυειγ,εμεινα εκει την τελευταια φορα στο Παρισι..μια γειτονια που συμπυκνωνει την πεμπτουσια της πολης σε μερικα τετραγωνα..
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ας ζητησω κι εγω μια μικρη βοηθεια..ταξιδι σε 2 βδομαδες..
Αν εισαι το Σαββατο 1η Οκτωβριου στο Παρισι προσπαθησε μη χασεις τη Nuit Blanche. Ειναι η ομορφοτερη νυχτα της πολης οπου στολιζεται και φωτιζεται με τις δημιουργιες διαφορων καλλιτεχνων κι ο κοσμος τριγυρνα στους δρομους απο τη δυση του ηλιου, μεχρι το ξημερωμα. Τα ΜΜΜ λειτουργουν επισης ολη τη νυχτα.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
και ειναι και τα μαγαζια ανοιχτα...
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
σιγουρα..εδω στη λευκη νυχτα της καλαματας και ζοριζεσαι..και το φατε ματια ψαρια ειναι κακο για την υγεια..
 

Olympial

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Παρισι
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβια, Ρωσια
Καλησπερα! Σκεφτομαι να επισκεφτω το παρισι με δυο φιλες μου τελη γεναρη με αρχες φλεβαρη. Εκανα μια ερευνα σχετικα με τις πλεον καταλληλες περιοχες για διαμονη 4 ημερων. Η αληθεια ειναι οτι μπερδευτηκα καπως....Αρχικα κοιτουσα για saint germain η καπου εκει τριγυρω...κοιταξα και κοντα στην pimpodou , καπου ειδα οτι ενδεικνυνται τα διαμερισματα 1-5. Ενας φιλος μου προτεινε να μεινουμε μονμαρτη ωστε να γυρναμε ολη τη μερα στο κεντρο και ν πηγαινουμε εκει για βραδινη εξοδο αν θελουμε αλλα καπου διαβασα πως εκει πρεπει να προσεξει κανεις που ακριβως θα βρει ξενοδοχειο γιατι υπαρχουν καποιες κακοφημες περιοχες. Εσεις που εχετε παει η ζειτε παρισι τι θα προτεινατε;;;

Το δευτερο οπως γραφει ο οικοδεσποτης του δεν εχει επισης κουζινα, τηλεοραση και ξεχωριστα ντους και τουαλετα (κατι που για ενα περιεργο λογο οι Γαλλοι το θεωρουν αρνητικο).
Οτι δεν υπαρχει ασανσερ δεν ειναι κακο. Εζησα για χρονια σε 5ο ή 6ο οροφο χωρις ασανσερ και δεν ηταν κουραστικο καθολου. Εκεινο που παντα με προβληματιζε ειναι μην πιασει φωτια το κτιριο. Εχω δει δεκαδες πολυκατοικιες να καιγονται στο Παρισι live. Η πυροσβεστικη ερχεται αμεσα και σωζει σχετικα γρηγορα και ευκολα τους ανθρωπους των διαμερισματων που εχουν προσοψη σε δημοσιο δρομο. Τα προβληματα αντιμετωπιζονται στους ενοικους των διαμερισματων που με ανοιγματα στο αιθριο ή σε ακαλυπτο. Αν η φωτια εξαπλωθη στον διαδρομο και εγκλωβιστουν στο διαμερισμα τους τα πραγματα ειναι εξαιρετικα δυσκολα και η ζωη τους τιθεται σε σοβαρο κινδυνο. Το εχω ξαναγραψει αλλα αλλη μια φορα δεν βλαπτει. Βεβαιωθειτε πως το διαμερισμα εχει παραθυρο ή μπαλκονι που κοιταει σε δρομο ωστε να μπορει να εχει προσβαση το πυροσβεστικο οχημα. Ψιλα γραμματα αλλα σημαντικα για την ασφαλεια μας.
Tripakias καλησπερα, επειδη βλεπω οτι το θεμα Γαλλια το ξερεις καλα θελω να σου κανω καποιες ερωτησεις.....1) Απο Μποβε πηγαινελα για παρισι ειδα οτι η τιμη ειναι περιπου στα 30 ευρω.απο το σημειο που θα μας αφησει ξερεις ποσο θελουμε ακομα μεχρι κεντρο;
2) Η καρτα navigo ποσο στοιχιζει; εγω θα βρισκομαι παρισι σαββατο με τριτη τελη γεναρη, δεν ξερω ομως αν με συμφερει καθως ειδα οτι ισχυει απο κυριακη η δευτερα αν δεν κανω λαθος.
3)ποια περιοχη να προτιμησω για διαμονη;ειδα οτι καλα ειναι τα διαμερισματα 1-5 . ισχυει;θελω να ειμαι καπου σχετικα κοντα σε αρκετα σημεια ενδιαφεροντος και να κινουμαι με τα ποδια ανετα και χωρις φοβο ακομα και το βραδυ.
Ευχαριστω για το χρονο σου.
 
Last edited by a moderator:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Tripakias καλησπερα, επειδη βλεπω οτι το θεμα Γαλλια το ξερεις καλα θελω να σου κανω καποιες ερωτησεις.....1) Απο Μποβε πηγαινελα για παρισι ειδα οτι η τιμη ειναι περιπου στα 30 ευρω.απο το σημειο που θα μας αφησει ξερεις ποσο θελουμε ακομα μεχρι κεντρο;
2) Η καρτα navigo ποσο στοιχιζει; εγω θα βρισκομαι παρισι σαββατο με τριτη τελη γεναρη, δεν ξερω ομως αν με συμφερει καθως ειδα οτι ισχυει απο κυριακη η δευτερα αν δεν κανω λαθος.
3)ποια περιοχη να προτιμησω για διαμονη;ειδα οτι καλα ειναι τα διαμερισματα 1-5 . ισχυει;θελω να ειμαι καπου σχετικα κοντα σε αρκετα σημεια ενδιαφεροντος και να κινουμαι με τα ποδια ανετα και χωρις φοβο ακομα και το βραδυ.
Ευχαριστω για το χρονο σου.
1. 15,90€ η καθε διαδρομη αν το κλεισετε απο το ιντερνετ. 17€ αν το αγορασετε επι τοπου. 1,90€ κανει το απλο εισιτηριο του μετρο (t+) και 14,50€ το καρνε των 10 (carnet de 10)
2. Οχι, δεν σε βολευει απο Δευτερα ισχυει. Γραψε αμα θες ηλικιες, ημερομηνιες που θα ερθετε και μερη εκτος που θελετε να πατε (πχ Disney, Βερσαλλιες κλπ) για να δουμε αμα σε συμφερει καποιο εισιτηριο απεριοριστων.
3. Αρχικα ψαξε για 1-9 και ο,τι βρεις που να σου κανει σαν καταλυμα ποσταρε το εδω να σου πουμε γνωμη για την περιοχη. Αν δεν βρεις κατι συνεχισε με 10-17. Τα περισσοτερα διαμερισματα του Παρισιου ειναι απολυτα ασφαλη, ολα ομως εχουν και τις "σκοτεινες" του γωνιες. Γενικα φοβο να γυρνας το βραδι με τα ποδια δεν υπαρχει, αλλα καθε μερα θα βγαινεις στην ιδια περιοχη; Ενα μετρο, ενα Νoctilien, ενα ταξι καποια στιγμη θα το χρειαστεις.
 

Olympial

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Παρισι
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβια, Ρωσια
1. 15,90€ η καθε διαδρομη αν το κλεισετε απο το ιντερνετ. 17€ αν το αγορασετε επι τοπου. 1,90€ κανει το απλο εισιτηριο του μετρο (t+) και 14,50€ το καρνε των 10 (carnet de 10)
2. Οχι, δεν σε βολευει απο Δευτερα ισχυει. Γραψε αμα θες ηλικιες, ημερομηνιες που θα ερθετε και μερη εκτος που θελετε να πατε (πχ Disney, Βερσαλλιες κλπ) για να δουμε αμα σε συμφερει καποιο εισιτηριο απεριοριστων.
3. Αρχικα ψαξε για 1-9 και ο,τι βρεις που να σου κανει σαν καταλυμα ποσταρε το εδω να σου πουμε γνωμη για την περιοχη. Αν δεν βρεις κατι συνεχισε με 10-17. Τα περισσοτερα διαμερισματα του Παρισιου ειναι απολυτα ασφαλη, ολα ομως εχουν και τις "σκοτεινες" του γωνιες. Γενικα φοβο να γυρνας το βραδι με τα ποδια δεν υπαρχει, αλλα καθε μερα θα βγαινεις στην ιδια περιοχη; Ενα μετρο, ενα Νoctilien, ενα ταξι καποια στιγμη θα το χρειαστεις.
ευχαριστω παρα πολυ tripakias.εχω βρει καποια ξενοδοχεια με πρωινο κ φαινονται αρκετα καλα...θα ποσσταρω ν μου πειτε....τωρα για το που θα βγαινουμε δεν ξερω αλλα ελπιζω οι λατρεις του παρισιου να μ κατατοπισουν πληρως...οποτε εναποθετω τισ ελπιδες μου σε σασ.....απο ηλικιες ολες ειμαστε στα 30 αρα δεν νομιζω ν υπαρχει καποια εκπτωση.απο περιοχες λογωτων λιγων ημερων μαλλον μονο disney θ παμε εκτος κ απο μουσεια εσυ ποιο προτεινεις;

θα ειμαστε γαλλια 14-17 γεναρη.
 
Last edited by a moderator:

chris7

Member
Μηνύματα
3.099
Likes
23.960
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Καλημερα, να κανω κ εγω μια ερωτηση....η καρτα navigo ποσο κοστιζει;εγω θα ειμαι παρισι σαββατο με τριτη και δεν ξερω αν συμφερει....
Δεν σε συμφέρει γιατί πρέπει να αγοράσεις 2 κάρτες navigo ανά άτομο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
ευχαριστω παρα πολυ tripakias.εχω βρει καποια ξενοδοχεια με πρωινο κ φαινονται αρκετα καλα...θα ποσσταρω ν μου πειτε....τωρα για το που θα βγαινουμε δεν ξερω αλλα ελπιζω οι λατρεις του παρισιου να μ κατατοπισουν πληρως...οποτε εναποθετω τισ ελπιδες μου σε σασ.....απο ηλικιες ολες ειμαστε στα 30 αρα δεν νομιζω ν υπαρχει καποια εκπτωση.απο περιοχες λογωτων λιγων ημερων μαλλον μονο disney θ παμε εκτος κ απο μουσεια εσυ ποιο προτεινεις;
Το ημερησιο εισιτηριο (mobilis) για το κεντρο (1-2) κοστιζει 7,30€. Δηλαδη οσο 5 t+. Μαλλον το καρνε θα σας βολεψει καλυτερα. Για εξοδους θα μιλησουμε αφου καταληξετε σε ξενοδοχειο.
Οσο για μουσεια νομιζω επιβαλεται η εισοδος στο Λουβρο και απο κει και περα αναλογα τα γουστα και την περιοχη διαμονης. Αν μεινεις Marais θα πας Musee Carnavalet και Georges Pompidou, αν μεινεις Quartier Latin θα πας στο Φυσικης Ιστοριας και στο Μουσειο Cluny-Moyan Age (Μεσαιωνικο), αν μεινεις στον Αιφελ θα πας στο υπεροχο Quai Branly ή στο εξαιρετικο μουσειο γλυπτικης του Rodin , αν μεινεις Pigalle στο Musee de la Vie Romantique (Ρομαντικης ζωης) κι αν μεινεις Parc Monceau στα Musee Nissim de Camondo και Musee Jacquemart Andre. Τελος αν μεινεις στο Δασος της Βουλονης (Bois de Boulogne) θα πας στο Musee Marmottan Monet και στο υψηλης αρχιτεκτονικης Fondation Louis Vuitton.
Βεβαιως υπαρχει πληθος αλλων αξιολογων μουσειων οπως τα Γκραν και Πτι Παλε (Grand Palais, Petit Palais), το Orsay κ.α.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom