Γαλλία Μια μικρη βοηθεια για το Παρισι...

AntonisDiv

Member
Μηνύματα
9
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Γαμήλιο...!
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Αν αντέχουν τα πόδια σας, μια διαδρομή χαρακτηριστική της εικόνας και του ύφους τόσο των ντόπιων Παριζιάνων όσο και των τουριστών είναι η εξής:ξεκινώντας από τους Κήπους του Λουξεμβούργου, περνάς από την λεωφόρο Saint Germain, μετά στο νησί της Παναγίας των Παρισίων, και απέναντι στο Le Marais, καταλήγοντας στην γέφυρα Pont Alexandre, εννοείται με διαλείμματα για καφεδάκι και φαγητό σε μικρά bistro. Αντίστοιχα την επόμενη μέρα περπατώντας περνάτε από Jardin les Tuileries, Place de la Concorde και ακολουθείτε την Champs Elysee μέχρι την Αψίδα του Θριάμβου. Η μέρα καταλήγει σε Τροκαντερό και Πύργο του Άιφελ. Καλά να περάσετε!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.139
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Σε ευχαριστώ πολύ. Αργώ πολύ παιδιά για το Παρίσι. Αλλά μου αρέσει πολύ να το ψάνω. Διάβασα αρκετά που έχουν γραφτεί και έμαθα πολλά !!! Δεν ήξερα τίποτε για αυτόν τον προορισμό. Τον Ιούνιο είναι το προγραμματισμένο ταξίδι. Αλλά επειδή θέλω να βρώ φθηνά εισητήρια για την Disneyland (και αντιλαμβάνεστε είμαστε 5 άτομα Χ 3 μέρες .....) είπα να ψάξω να δω τι γίνεται αν βρω καμία προσφορά. Έχω κλείσει τα αεροπορικά εισητήρια με Austrian Airlines. Και την διαμονή στο Παρίσι. Απλά προτιμώ να "σπαταλήσω" ακόμα μια μέρα στο Παρίσι χαλαρά αντί να τρέχω στο πάρκο του Αστερίξ στη μέση της εβδομάδας. Από την άλλη σκέφθηκα να πάω 2 μέρες στην Disneyland και μια στον Αστερξ. Αν φύγω από το Παρίσι την Κυριακή πως το βλέπετε να πάω κατευθείαν στον Αστερίξ και μετά όταν θα κλείσει το πάρκο βρίσκω μεταφορικό για την Disneyland. Είναι δύσκολο? έχει μεταφορικό από τον Αστερίξ στην Disneyland??? Φυσικά θα έχω και τις βαλίτσες μαζί μου ...... (αυτό είναι το πρόβλημα).:rolleyes-80:
Αν θελετε να πατε στο Parc Asterix ο πιο φθηνος τροπος ειναι με FlixΒus που κοστιζει απο 50 μεχρι 95€ απο Porte Maillot. Τις βαλιτσες μπορειτε να τις αφησετε στο ξενοδοχειο και να τις παρετε αφου γυρισετε απο το παρκο ή να τις αφησετε στο Gare de Lyon και στο γυρισμο να παρετε απο εκει το RER A για Disneyland. Ενας αλλος τροπος για το Parc Asterix ειναι με navette απο CDG (και να αφησετε βαλιτσες στο αεροδρομιο) αλλα με τιποτα την Κυριακη γιατι θα υποστειτε τρομερη ταλαιπωρια. Ψαξε και για Uber απο CDG ή απο Survilliers Fosses (RER D, αν και λιγο επικυνδινα το βραδι) οπου μπορει να ειναι πιο οικονομικα και ανετα.
 

Revi

Member
Μηνύματα
59
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Γαλλία - Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Αν θελετε να πατε στο Parc Asterix ο πιο φθηνος τροπος ειναι με FlixΒus που κοστιζει απο 50 μεχρι 95€ απο Porte Maillot. Τις βαλιτσες μπορειτε να τις αφησετε στο ξενοδοχειο και να τις παρετε αφου γυρισετε απο το παρκο ή να τις αφησετε στο Gare de Lyon και στο γυρισμο να παρετε απο εκει το RER A για Disneyland. Ενας αλλος τροπος για το Parc Asterix ειναι με navette απο CDG (και να αφησετε βαλιτσες στο αεροδρομιο) αλλα με τιποτα την Κυριακη γιατι θα υποστειτε τρομερη ταλαιπωρια. Ψαξε και για Uber απο CDG ή απο Survilliers Fosses (RER D, αν και λιγο επικυνδινα το βραδι) οπου μπορει να ειναι πιο οικονομικα και ανετα.
Καλημέρα ευχαριστώ για τις πληροφορίες πραγματικά είναι πολύτιμες !!!!!! Μπηκα στο site της Flix Bus αλλά από ότι βλέπω δεν έχει αργά επιστροφή το απόγευμα της ίδιας μέρας ούτως ώστε μετά να μπορέσω να πάω κατευθείαν Disneyland (γιατί η διαμονή μου στο Παρίσι είναι μέχρι το πρωί της Κυριακής). Εκτός αν πάω το πρωί της Κυριακής Disneyland, αφήσω τις βαλίτσες εκεί και μετά παω Αστερίξ και επίστρέψω το βράδυ. Υπάρχει γραμμή που να συνδέει Disneyland και Αστερίξ και το αντίθετο? Δεν ξέρω αν είναι ταλαιπωρία όμως και κατά πόσο "αξίζει" τον κόπο να το κάνω αυτό. Να μην πάω λες Αστερίξ και να περιοριστώ με την Dinsneylan? Να είμαστε και πιο άνετοι΄? Πιο χαλαρά......... Ευχαριστώωωωωωω !!!!! :)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.139
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τα δρομολογια της Flix δεν εχουν βγει δεν εχουν βγει ακομα για τις ημερομηνιες που θες. Σιγουρα υπαρχουν δρομολογια μεχρι 18.30 (18.00 κλεινει το παρκο). Δεν εχω κανενα τροπο υποψη μου που να μπορεις να πας απο Parc Asterix Disneyland ή το αντιστροφο εκτος απο αμαξι, ταξι ή uber. Τις βαλιτσες δεν μπορειτε να τις αφησετε στο ξενοδοχειο στο Παρισι και να τις παρετε βραδι;
Το αν θα επιλεξετε να πατε τελικα ειναι δικο σας θεμα. Στην τελικη γιατι πρεπει σωνει και καλα την Κυριακη; Τοσες μερες εχετε. Γνωμη μου αν θελετε ειστε χαλαρα μεινετε ολες τις μερες Παρισι και επισκεφθειτε την Disneyland 2 μερες (που μπορει να μην ειναι και συνεχομενες) αν θελετε και δεν σας φτανει η μια. Δεν ειναι δα και τοσος κοπος η διαδρομη.
 

Revi

Member
Μηνύματα
59
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Γαλλία - Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Τα δρομολογια της Flix δεν εχουν βγει δεν εχουν βγει ακομα για τις ημερομηνιες που θες. Σιγουρα υπαρχουν δρομολογια μεχρι 18.30 (18.00 κλεινει το παρκο). Δεν εχω κανενα τροπο υποψη μου που να μπορεις να πας απο Parc Asterix Disneyland ή το αντιστροφο εκτος απο αμαξι, ταξι ή uber. Τις βαλιτσες δεν μπορειτε να τις αφησετε στο ξενοδοχειο στο Παρισι και να τις παρετε βραδι;
Το αν θα επιλεξετε να πατε τελικα ειναι δικο σας θεμα. Στην τελικη γιατι πρεπει σωνει και καλα την Κυριακη; Τοσες μερες εχετε. Γνωμη μου αν θελετε ειστε χαλαρα μεινετε ολες τις μερες Παρισι και επισκεφθειτε την Disneyland 2 μερες (που μπορει να μην ειναι και συνεχομενες) αν θελετε και δεν σας φτανει η μια. Δεν ειναι δα και τοσος κοπος η διαδρομη.
Ναι έχεις δίκιος ότι δεν έχουν βγει, απλά είχα βάλει μια ενδεικτική ημερομηνία γι να δω τι ώρες θα μου έβγαζε.
και εγώ έτσι σκέφτομαι να κάνω.. θα απολαύσω το Παρίσι......... χρειάζεται νομίζω.
 

lefos1986

Member
Μηνύματα
60
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
Singapore-Indonesia
Καλησπέρα σε όλους και από μένα.Ταξιδεύω με την γυναίκα μου για Παρίσι την Τετάρτη 30-11 φτάνουμε στο Μποβέ και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.Εφόσον χρησιμοποιήσω το λεωφορείο από Μποβέ και φτάσω στο porte maillot πως μπορώ να φτάσω στο ξενοδοχείο μου όπου βρίσκεται στο 20 διαμέρισμα κοντά στο σταθμό μετρό Porte De Bagnolet.Προσπάθησα να ψάξω στον χάρτη του μετρό αλλά επειδή γίνεται ένα μπάχαλο δε μπορώ να βγάλω άκρη προς τα που πρέπει να κινηθώ και που να σταματήσω για να αλλάξω συρμό.Επιπρόσθετα επειδή δεν θα κάτσουμε πολλές μέρες παρά μόνο 3 ήθελα να ξέρω αν με συμφέρει καλύτερα βγάλω το καρνέ απ΄το να βγάλω μια κάρτα με απεριόριστες διαδρομές(αν το χω καταλάβει σωστά).Ευχαριστώ!!!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.427
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Υπάρχει αυτό το πολύ ωραίο και επίσημο ψαχτήρι για διαδρομές με τα ΜΜΜ στο Παρίσι:
http://www.ratp.fr/itineraires/en/ratp/recherche-avancee
νομίζω ότι αυτό ο συνδυασμός είναι ο καλύτερος:
http://www.ratp.fr/itineraires/en/r...inute]=45&mode=ferre_tram&route_type=3&avoid=
αν και αλλάζεις τρεις γραμμές. Μπορείς όμως να πειραματιστείς κι άλλο.
Εγώ θα προτιμούσα το καρνέ.
 

lefos1986

Member
Μηνύματα
60
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
Singapore-Indonesia
Υπάρχει αυτό το πολύ ωραίο και επίσημο ψαχτήρι για διαδρομές με τα ΜΜΜ στο Παρίσι:
http://www.ratp.fr/itineraires/en/ratp/recherche-avancee
νομίζω ότι αυτό ο συνδυασμός είναι ο καλύτερος:
http://www.ratp.fr/itineraires/en/ratp/recherche-avancee?start=Porte+Maillot+(METRO),+Paris&end=Porte+De+Bagnolet+(METRO),+Paris&is_date_start=1&date=11/19/2016&time[hour]=18&time[minute]=45&mode=ferre_tram&route_type=3&avoid=
αν και αλλάζεις τρεις γραμμές. Μπορείς όμως να πειραματιστείς κι άλλο.
Εγώ θα προτιμούσα το καρνέ.
Πραγματικά πολύ χρήσιμο εργαλείο.Άλλες δύο ερωτήσεις τώρα.
1)Θα επισκεφτώ Disneyland με τη σύζυγο της Παρασκευή 2/12 έχω βγάλει τα εισιτήρια για το ένα πάρκο και ήθελα να ρωτήσω από ποιο σταθμό μπορώ να πάρω το λεωφορείο που φεύγει για Disneyland (και ένα site για να το κλείσω μέσω ιντερνετ ευπρόσδεκτο είναι)
2)Αν πάρω τελικά καρνέ που προτείνεις ήθελα να ξέρω αν το κάθε εισιτήριο ισχύει για μία διαδρομή και αν δηλαδή αλλάξω γραμμή πρέπει να ακυρώσω δεύτερο ή έχει κάποιο χρονικό διάστημα όπου ισχύει??Ευχαριστώ προκαταβολικά για απαντήσεις και τον χρόνο σας!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.139
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Υποχρεωτικα θα κανεις 2 αλλαγες. Κατα την αποψη μου η πιο συμφερουσα διαδρομη ειναι γραμμη 1 (κατευθυνση Chateau de Vincennes) μεχρι Hotel de Ville, αλλαγη με τη γραμμη 11 (κατευθυνση Mairie des Lilas) μεχρι Arts et Metiers, αλλαγη με τη γραμμη 3 (κατευθυνση Galieni) μεχρι Porte de Bagnolet. Ειναι λιγοτερες στασεις συνολικα αλλα το πιο σημαντικο ειναι πως δεν κανεις αλλαγη σε κανεναν πολυβουο σταθμος.
Αν επιλεξεις να αλλαξεις στο CDG-Etoile και να παρεις τη γραμμη 2 καλυτερα να μην κατεβεις Villiers αλλα Pere Lachaise και να παρεις τη γραμμη 3 ωστε να διανυσεις μεγαλυτερη διαδρομη με τη γραμμη 2 που ειναι πιο γρηγορη και δεν περναει απο το κεντρο που μπουκαρουν ολοι.
Κρατα ολες τις επιλογες γιατι πολλες φορες κλεινουν ορισμενοι σταθμοι λογω εργων, ατυχηματων κλπ.
Αν καποια μερα χρειαστεις περισσοτερα απο 4 εισιτηρια το ατομο βγαλτε mobilis (ημερησιο). Τις αλλες carnet.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.427
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Πραγματικά πολύ χρήσιμο εργαλείο.Άλλες δύο ερωτήσεις τώρα.
1)Θα επισκεφτώ Disneyland με τη σύζυγο της Παρασκευή 2/12 έχω βγάλει τα εισιτήρια για το ένα πάρκο και ήθελα να ρωτήσω από ποιο σταθμό μπορώ να πάρω το λεωφορείο που φεύγει για Disneyland (και ένα site για να το κλείσω μέσω ιντερνετ ευπρόσδεκτο είναι)
2)Αν πάρω τελικά καρνέ που προτείνεις ήθελα να ξέρω αν το κάθε εισιτήριο ισχύει για μία διαδρομή και αν δηλαδή αλλάξω γραμμή πρέπει να ακυρώσω δεύτερο ή έχει κάποιο χρονικό διάστημα όπου ισχύει??Ευχαριστώ προκαταβολικά για απαντήσεις και τον χρόνο σας!
1) δεν μπορώ να βοηθήσω γιατί δεν έχω πάει ποτέ Disneyland
2) ισχύει για ένα ταξίδι. Δεν ακυρώνεις καινούργιο αν αλλάξεις γραμμή. Μόνο αν βγεις εκτός και ξαναμπείς. Το κρατάς συνεχώς πάνω σου γιατί μπορεί να σου χρειαστεί για να ανοίξεις μπάρες.
Διάβασε κι εδώ για λεπτομέρειες: http://www.ratp.fr/en/ratp/r_61656/t-ticket/
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.139
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Πραγματικά πολύ χρήσιμο εργαλείο.Άλλες δύο ερωτήσεις τώρα.
1)Θα επισκεφτώ Disneyland με τη σύζυγο της Παρασκευή 2/12 έχω βγάλει τα εισιτήρια για το ένα πάρκο και ήθελα να ρωτήσω από ποιο σταθμό μπορώ να πάρω το λεωφορείο που φεύγει για Disneyland (και ένα site για να το κλείσω μέσω ιντερνετ ευπρόσδεκτο είναι)
2)Αν πάρω τελικά καρνέ που προτείνεις ήθελα να ξέρω αν το κάθε εισιτήριο ισχύει για μία διαδρομή και αν δηλαδή αλλάξω γραμμή πρέπει να ακυρώσω δεύτερο ή έχει κάποιο χρονικό διάστημα όπου ισχύει??Ευχαριστώ προκαταβολικά για απαντήσεις και τον χρόνο σας!
Αφου θα πατε Disneyland θα βγαλεις Navigo και θα πατε με το RER A
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.139
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
2) ισχύει για ένα ταξίδι. Δεν ακυρώνεις καινούργιο αν αλλάξεις γραμμή. Μόνο αν βγεις εκτός και ξαναμπείς. Το κρατάς συνεχώς πάνω σου γιατί μπορεί να σου χρειαστεί για να ανοίξεις μπάρες.
Διάβασε κι εδώ για λεπτομέρειες: http://www.ratp.fr/en/ratp/r_61656/t-ticket/
Ισχυει για 2 ωρες σε μετρο και RER και για 1,5 σε λεωφορεια και τραμ. Αλλαγες μπορεις να κανεις οσες θες απο μετρο σε RER και αντιστροφα και απο λεωφορεια σε τραμ και αντιστροφα. Το εισιτηριο το κρατας μεχρι να απομακρυνθεις απο το σταθμο γιατι γινονται ελεγχοι. Επισης χρειαζεται για να βγεις απο το RER. Γι αυτο αν ληξουν οι 2 ωρες ειδικα αν εισαι σε RER δεν θα μπορεσεις να βγεις με το σωστο τροπο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom