• Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Νοέμβριο 2016 - Ιανουάριο 2017! Κάντε κλικ εδώ!
  • 11ο επεισόδιο στην εκπομπή μας!! Συναυλίες και Ταξίδια!! - κλικ εδώ

Γαλλία Μια μικρη βοηθεια για το Παρισι...

JANIMA

Member
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Γεια σας σε δυο μέρες φεύγω για παρίσι, θα ήθελα να μου προτείνετε καμία ατμοσφαιρική καφετέρεια σ ένα ωραίο μέρος με κρουασανάκια κλπ. κάνα ωραίο μπιστρό, και μαγαζιά για διασκέδαση το βράδυ .

spiros_ts23

Member
Καλησπέρα σας,
Θα πάμε Αγίου πνεύματος 14-17ιουνιου Παρίσι. Έχετε να προτείνετε κάπου καλά και βολικα να μείνουμε; Επίσης επειδή φτάνουμε Παρασκευή 16:15 και αναχωρούμε Δευτέρα 17:00. Τι προλαβαίνουμε; Υπάρχει κάποιος οδηγος τριών ημερών; Προλαβαίνουμε έστω κι για λίγο Disneyland?

spiros_ts23

Member
Έχετε 2 (και κάτι) γεμάτες μέρες στο Παρίσι και τη μία θα τη φάτε στη Disneyland?
Δεν αξίζει λέτε να ξοδέψουμε χρόνο στη Disneyland? Αν όχι δεν πειράζει. Επειδή δε γνωρίζω πως να διαχειριστώ το χρόνο, θα ήθελα συμβουλή. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Georgia86

Member
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλησπέρα, τέλη Μαίου με αρχές Ιουνιου θα παω στο παρισι και ηθελα να ρωτησω εαν αξιζει να κλεισω εισιτηριο για το λουβρο ολαιν ή να βγαλω απο εκει. Επισης εχετε να προτεινετε κανενα καλο και οικονονικο ρεστοραν?

Elena2508

Member
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Καλησπέρα, τέλη Μαίου με αρχές Ιουνιου θα παω στο παρισι και ηθελα να ρωτησω εαν αξιζει να κλεισω εισιτηριο για το λουβρο ολαιν ή να βγαλω απο εκει. Επισης εχετε να προτεινετε κανενα καλο και οικονονικο ρεστοραν?
Αξίζει να βγάλεις ηλεκτρονικά το εισιτήριο για να γλυτώσεις τις ουρές.
Δεν θα σου πρότεινα όμως να το βγάλεις από τώρα.
Καλύτερα να το αγοράσεις 2-3 μερες πριν την αναχώρηση σου και αφου οριστικοποιήσεις το προγραμμα σου με βαση την πρόβλεψη του καιρού.
Εάν επιλέξεις καθημερινή δεν θα έχεις προβλημα στο να κλεισεις σε καλή ώρα. Η ζήτηση είναι αυξημένη το Σαββατοκύριακο.
Εγω επέλεξα ημέρα που το Μουσείο είναι ανοιχτο μεχρι τις 8μμ και μπηκα στις 3μμ. Δεν ειχε υπερβολικό κοσμο στις αίθουσες γιατι τα γκρουπ πηγαίνουν νωρίς το πρωί.

orck

Member
Η άποψη μου είναι να μην προαγορασεις. Πέρα από την κλασική είσοδο με την γνωστή σε όλους πυραμίδα υπάρχει και άλλη είσοδος από ένα εμπορικό κέντρο δίπλα με μια επίσης χαρακτηριστική ανάποδη πυραμιδα (εγώ βρήκα είσοδο επί της οδού rue de Tivoli)
Έτσι όπως το κάνω είναι ότι εάν βρω καλό καιρό με πιθανότητα βροχής τις επόμενες ημέρες πρώτα βάζω τα ανοιχτά σημεία ενδιαφεροντος και όταν κάποια μέρα έχει βροχή τότε αυτή είναι ημερα μουσείου. Εάν φυσικά δεν βρέξει ποτέ τότε μια από τις τελευταίες ημέρες είναι τα μουσεία.

IMG_20190117_161857.jpg

galoz

Member
Η άποψη μου είναι να μην προαγορασεις. Πέρα από την κλασική είσοδο με την γνωστή σε όλους πυραμίδα υπάρχει και άλλη είσοδος από ένα εμπορικό κέντρο δίπλα με μια επίσης χαρακτηριστική ανάποδη πυραμιδα (εγώ βρήκα είσοδο επί της οδού rue de Tivoli)
Έτσι όπως το κάνω είναι ότι εάν βρω καλό καιρό με πιθανότητα βροχής τις επόμενες ημέρες πρώτα βάζω τα ανοιχτά σημεία ενδιαφεροντος και όταν κάποια μέρα έχει βροχή τότε αυτή είναι ημερα μουσείου. Εάν φυσικά δεν βρέξει ποτέ τότε μια από τις τελευταίες ημέρες είναι τα μουσεία.
Συμφωνώ απόλυτα .Πήγαμε πέρυσι μέσα Ιουνίου με τα παιδιά από αυτή την είσοδο με την ανάποδη πυραμίδα και δεν είχε καθόλου ουρά.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
30.828
Μέλη
35.504
Νεότερο μέλος
dimagag

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα