Γαλλία Μια μικρη βοηθεια για το Παρισι...

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλημέρα.
θα ήθελα κι άλλη βοήθεια..
1) δεν ξέρω αν θα πρέπει να κλείσω εισιτήρια για τον πύργο του Eiffel on-line..δεν ξέρω αν θα έχει ουρά,σκέφτομαι και τον καιρό, αν δεν είναι καλός δεν θα μπορούμε να ανέβουμε στον 3ο όροφο..σωστά? και θα έχω δώσει τζάμπα τα χρήματα..έπειτα φοβάμαι να δεσμευτώ με την ώρα και την ημέρα...εσείς τι προτίνετε?
απλά βλέπω ότι για τις ημερομηνίες που θα είμαι εκεί δεν είναι διαθέσιμες κάποιες ώρες..
2) είδα επίσης ότι στην περιοχή του Τροκαντερό υπάρχει ένα aquarium.
Άξίζει να το επισκεφτεί κανείς?
3)θα μείνουμε rue Saint-Honore κοντά στη Vandome θέλουμε όμορφα μαγαζάκια για πρωινό..αν έχετε κάποιο υπόψιν σας μου λέτε..αυτά προς το παρόν..
1) Αν θες μπορεις να βγαλεις εισιτηριο μεχρι το δευτερο οροφο και να αγορασεις εκει εισιτηριο για τον τριτο αν το επιτρεπει ο καιρος.
2) Οχι
3) Εκει κοντα ειναι η Place du Marche Saint-Honore οπου υπαρχουν αρκετα bistrot που μπορειτε να παρετε πρωινο. Βεβαιως και μεχρι να φτασετε εκει θα δειτε και αλλα. Δεν εχω να προτεινω κατι γιατι και δεν μου αρεσει το γαλλικο πρωινο και δεν εχω φαει petit dejeneur στην περιοχη.
Ομως κοντα σας εχετε μερικες απο τις καλυτερες σοκολατερι της πολης Les Marquis de Laduree και Edwart Chocolatier. Εκει κοντα και η Angelina. Λιγο πιο κατω ο φουρνος του Eric Kayser που επισης εχει πολυ καλη σοκολατα. Σε κοντινη αποσταση και τα θρυλικα macarons των Pierre Herme και Laduree.
 

Dsym

Member
Μηνύματα
15
Likes
27
Καλησπέρα, σε λίγες μέρες πηγαίνω με την κοπέλα μου στο Παρίσι, συγκεκριμένα, κοντά στο 17 διαμέρισμα.
Δεν μας ενδιαφέρουν τα μεγάλα μουσεία και τα πάρκα (πέρα από τον δρόμο La Promenade Plantee και κάποιο Νεκροταφείο).
Μας ενδιαφέρει να νιώσουμε την απλή ζωή και γεύσεις (όχι γκουρμέ εστιατόρια).
Υπάρχουν κάποιες προτάσεις, αρχικά κοντά στην περιοχή και στη συνέχεια κάπου που να εξυπηρετεί μετρό; (έχουμε στάση έξω από την πόρτα μας)
Θα είμαστε μόνο 3 μέρες και δεν θέλουμε να μας φάνε οι αποστάσεις και οι δύσκολες διαδρομές.
Ευχαριστώ!
 

emm

Member
Μηνύματα
36
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
όπου μας βγάλει!!
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλησπέρα, σε λίγες μέρες πηγαίνω με την κοπέλα μου στο Παρίσι, συγκεκριμένα, κοντά στο 17 διαμέρισμα.
Δεν μας ενδιαφέρουν τα μεγάλα μουσεία και τα πάρκα (πέρα από τον δρόμο La Promenade Plantee και κάποιο Νεκροταφείο).
Μας ενδιαφέρει να νιώσουμε την απλή ζωή και γεύσεις (όχι γκουρμέ εστιατόρια).
Υπάρχουν κάποιες προτάσεις, αρχικά κοντά στην περιοχή και στη συνέχεια κάπου που να εξυπηρετεί μετρό; (έχουμε στάση έξω από την πόρτα μας)
Θα είμαστε μόνο 3 μέρες και δεν θέλουμε να μας φάνε οι αποστάσεις και οι δύσκολες διαδρομές.
Ευχαριστώ!
Να πάτε Monmartre, ανεβαίνετε στην εκκλησία και από εκεί κατηφορίζετε μέχρι το Moulin Rouge.
Να περπατήσετε την περιοχή Marais.
Αγαπημένο σημείο με λιακάδα Les jardins de Luxembourg!
Paris, my love!!!
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Το 17 δεν εχει γυρω αξιοθεατα,ωστοσο σε ολο το παρισι θα βρεις μπιστρο και φουρνους για φαγητο.Σιγουρα θα χρειαστεις μετρο για να κανεις μια βολτα στα κεντρικα αξιοθεατα,αν ειναι η πρωτη επισκεψη θα δειτε τα κλασσικα,πυργο αιφφελ,παναγια των παρισιων,οπερα γκαρνιε,αψιδα θριαμβου και λεοφωρο ηλυσιων πεδιων,τις κεντρικες γεφυρες του σηκουανα και την μονμαρτη.οι αποστασεις ειναι αρκετα μεγαλες και 3 μερες φτανουν οριακα για μια βιαστικη πρωτη αναγνωση της πολης.ετσι κι αλλοιως το παρισι ειναι υπεροχο και θα περασετε τελεια.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλησπέρα, σε λίγες μέρες πηγαίνω με την κοπέλα μου στο Παρίσι, συγκεκριμένα, κοντά στο 17 διαμέρισμα.
Δεν μας ενδιαφέρουν τα μεγάλα μουσεία και τα πάρκα (πέρα από τον δρόμο La Promenade Plantee και κάποιο Νεκροταφείο).
Μας ενδιαφέρει να νιώσουμε την απλή ζωή και γεύσεις (όχι γκουρμέ εστιατόρια).
Υπάρχουν κάποιες προτάσεις, αρχικά κοντά στην περιοχή και στη συνέχεια κάπου που να εξυπηρετεί μετρό; (έχουμε στάση έξω από την πόρτα μας)
Θα είμαστε μόνο 3 μέρες και δεν θέλουμε να μας φάνε οι αποστάσεις και οι δύσκολες διαδρομές.
Ευχαριστώ!
Clichy, Saint Ouen, Levallois-Perret, Asnieres sur Seine ειναι περιοχες που βρισκονται κοντα στο 17 (επειδη ετσι γραφεις) και εχουν μετρο. Αν εχεις κλεισει σε καποια απο αυτες με εξαιρεση ισως τους σταθμους Louise Michel και Anatole France στο Levallois σου προτεινω να ακυρωσεις αν γινεται. Αν ειναι σε Levallois-Perret ή σε Asnieres sur Seine και δεν μπορεις να βρεις κατι αλλο κεντρικοτερο που να σε βολευει οικονομικα ΟΚ. Αν ειναι ομως σε Clichy ή Saint Ouen προσπαθησε να βρεις κατι αλλο. Αλλιως να ειστε ιδιαιτερα προσεκτικοι τη νυχτα γιατι προκειται για 2 απο τις πλεον επικινδυνες περιοχες του IDE. Το Βορειοανατολικο 17 ειναι επισης καπως επικινδυνο, οχι ομως οπως Clichy και Saint Ouen.

Την απλη ζωη οπως σου ειπαν παραπανω θα την νιωσετε γιατι μπιστρο και μαγαζια υπαρχουν σε καθε γωνια του Παρισιου. Κοντα στο 17 ομως βρισκονται πολλοι δρομοι που διατηρουν ενα ιδιαιτερο γαλλικο χρωμα. Η διασημη Rue des Martyrs (ο πιο αυθεντικος Παριζιανικος δρομος, οπως λεγεται απο πολλους) και γενικα οι περιοχες της Place de Clichy, του Pigalle και του Saint Georges. Αν μη τι αλλο η Monmartre. To Saint Lazare, η Opera, οι Grands Bds, η Madeleine, η Place Vendome. Ακομα το Λουβρο, οι Champs Elysees και η Arc de Triomphe. Ολα αυτα ειναι ευκολα προσβασιμα με τα ποδια απο το 17.

H Promenande Plantee ή Coulee Vertee (οπως τη λενε συνηθως) δεν νομιζω πως ειναι η καταλληλη επιλογη για 3ημερο ταξιδι στο Παρισι χειμωνα. Θα χασετε αλλα πολυ ωραιοτερα πραγματα και θα φατε χρονο σε ενα μερος που το χειμωνα ειναι αδειο απο φυτα και ανθρωπους ενω Ανοιξη και Καλοκαιρι γινεται 100 φορες καλυτερο.
Ισως να πηγαινατε αν καποια απο τις μερες που θα ειστε εδω εχει πολυ ηλιο (αισιοδοξο σεναριο) και γιατι οχι να κανετε και πικ-νικ.
 
Last edited:

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
περπατησα αρκετα την Rue de Martyrs και μετα ειδα ενα πινακα,νομιζω της Καμιλ Πισαρο και ηταν σαν να το ζωγραφισε σημερα εκτος τα ρουχα του κοσμου.
Τωρα,αν ξαναελεγα για τα τουριστικα λεοφωρεια θα ειχα αδικο?Λιγος ο χρονος,αγνωστη η πολη,μεγαλες αποστασεις..οτι χρειαζεται..Η Προμεναντ ειναι για καποιους που εχουν παει αρκετες φορες και καλοκαιρι..
 

Dsym

Member
Μηνύματα
15
Likes
27
Καλημέρα, μένουμε κοντά στον σταθμό Porte de Champerret. Είχα διαβάσει καλά σχόλια στο Booking για την τοποθεσία.
Από το Μπωβαί απ'όσο κατάλαβα από προηγούμενες συζητήσεις θα πρέπει να πάμε στο Παρίσι με λεωφορείο. Υπάρχει άλλος τρόπος;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλημέρα, μένουμε κοντά στον σταθμό Porte de Champerret. Είχα διαβάσει καλά σχόλια στο Booking για την τοποθεσία.
Από το Μπωβαί απ'όσο κατάλαβα από προηγούμενες συζητήσεις θα πρέπει να πάμε στο Παρίσι με λεωφορείο. Υπάρχει άλλος τρόπος;
Καλησπέρα. Μια σχετική συζήτηση υπάρχει εδώ:
http://www.travelstories.gr/community/threads/Αεροδρόμιο-Μποβέ-beauvais-με-ryanair.49863/
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Φυσικα ,ΤΟΥ,με τοσα γενια!Ευχαριστω
 

Dsym

Member
Μηνύματα
15
Likes
27
Ευχαριστώ πολύ! Έχω κάνει ένα μικρό πρόγραμμα. Ελπίζω μόνο να μην μένουμε σε κακόφημη περιοχή (αν και απέχουμε λίγο από τις στάσεις που μας έγραψες tripakia).
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ευχαριστώ πολύ! Έχω κάνει ένα μικρό πρόγραμμα. Ελπίζω μόνο να μην μένουμε σε κακόφημη περιοχή (αν και απέχουμε λίγο από τις στάσεις που μας έγραψες tripakia).
Μια χαρα ειστε. Οταν φτασετε στο Pershing απο Beauvais μην ακολοθησετε το τσουρμο που θα κατευθεινθει προς το Palais des Congres και το μετρο Porte Maillot. Ετσι οπως κοιτατε το Congres θα παρετε αριστερα τις Bd Pershing, Bds des Marechaux, Bd Gouvion Saint Cyr και θα φτασετε στην Avenue de Villiers οπου ειναι ο σταθμος και το ξενοδοχειο σας. Ή θα παρετε ταξι ή Uber. Ειστε πολυ κοντα και με τις συγκοινωνιες θα κανετε τσαμπα κυκλους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.219
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom