Γαλλία Μια μικρη βοηθεια για το Παρισι...

Dsym

Member
Μηνύματα
15
Likes
27
Μια χαρα ειστε. Οταν φτασετε στο Pershing απο Beauvais μην ακολοθησετε το τσουρμο που θα κατευθεινθει προς το Palais des Congres και το μετρο Porte Maillot. Ετσι οπως κοιτατε το Congres θα παρετε αριστερα τις Bd Pershing, Bds des Marechaux, Bd Gouvion Saint Cyr και θα φτασετε στην Avenue de Villiers οπου ειναι ο σταθμος και το ξενοδοχειο σας. Ή θα παρετε ταξι ή Uber. Ειστε πολυ κοντα και με τις συγκοινωνιες θα κανετε τσαμπα κυκλους.
Ευχαριστούμε πολύ
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Ετσι οπως κοιτατε το Congres θα παρετε αριστερα τις Bd Pershing, Bds des Marechaux, Bd Gouvion Saint Cyr
Και για extra bonus, θα χαζέψετε και τις αντιπροσωπείες αυτοκινήτων στη διαδρομή, είναι κατηγορίας που δε βρίσκουμε στην Ελλάδα...
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Μηπως ξερει κανεις να μου πει αν στο CDG θα βρω να αγορασω καρτα SIM για το ταμπλετ μου; Ενδιαφερομαι μονο για ιντερνετ.
Ψαχνοντας βρηκα τις εταιριες SFR και Lebara. Εχουν ομως καταστημα μεσα στο αεροδρομιο;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.995
Likes
12.063
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Στο αεροδρομιο θα βρεις καποιο Relay που ειναι τυπου ψιλικατζιδικο και θα παρεις καρτα απο οποια εταιρια θες.
 

niki_zor

Member
Μηνύματα
40
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
NEW YORK
Θα μένω κοντά στον Λούβρο..
αν προλάβω να πάω στις Βερσαλίες, απο πού παίρνω το τρένο και απο που εισητήρια για τις Βερσαλίες? θα μπορώ να τα κλείσω απο το κινητό?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.995
Likes
12.063
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Versailles θα πας με RER C . Ο πιο κοντινος σταθμος ειναι αυτος του Musee d'Orsay. Σε βολευει μαλλον να πας με τα ποδια περνωντας το ποταμι. Απο εκει θα παρεις το C5 δηλαδη προς Versailles - Rive Gauche οπου θα κατεβεις τερμα. Αν δεν εχεις καποιο εισιτηριο ή καρτα απεριοριστων διαδρομων για ζωνες τουλαχιστον 1-4 τοτε θα βγαλεις εισιτηριο απο οποιοδηποτε σταθμο μετρο ή RER.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Στο αεροδρομιο θα βρεις καποιο Relay που ειναι τυπου ψιλικατζιδικο και θα παρεις καρτα απο οποια εταιρια θες.
Δεν ήξερα καν ότι τα Relay πουλάνε και νέες SIM κάρτες - παρότι τα χρησιμοποιώ συχνά για να αγοράζω χρόνο ομιλίας...

Προσοχή, η κάρτα που θα πάρεις από τέτοιο κατάστημα πρέπει να ενεργοποιηθεί, μπορεί να μη δουλεύει αμέσως. Με κάποιες εταιρίες αυτό γίνεται πιο γρήγορα απ' ότι με άλλες, ενώ σε κάποιες πρέπει να κάνεις διαδικασίες με τηλεφωνικό κέντρο που μιλάει μόνο Γαλλικά. Ρώτα.

Εγώ πάντως τις 2 φορές που χρειάστηκα να πάρω prepaid data SIM πήγα σε κατάστημα Orange, και πήρα κάρτα που δούλευε αμέσως. Τελευταία φορά εξυπηρετήθηκα καλά από το κατάστημα στο 9 Boulevard Saint-Michel, στο κέντρο, ένα Σάββατο πρωί το Μάρτη που μας πέρασε (μετά από δυο αποτυχημένες προσπάθειες αντικατάστασης μιας MicroSIM με NanoSIM σε δυο άλλα κεντρικά καταστήματα στη Νίκαια και στο Παρίσι). Η Orange έχει μάλλον την καλύτερη κάλυψη σε 4G/4Gplus.

Lebara δεν έχω δοκιμάσει στη Γαλλία, αλλά σε όλες τις άλλες χώρες που έχω δοκιμάσει δουλεύει αμέσως χωρίς διαδικασίες. Μειονέκτημα ότι δεν έχει data-only pack αν θυμάμαι καλά, κι ότι δεν υποστηρίζει 4G.

Αναλυτικά για όλες τις εταιρίες,
http://prepaid-data-sim-card.wikia.com/wiki/France
 

Sugar

Member
Μηνύματα
197
Likes
122
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Απ' άκρη σ' άκρη
Παρακαλώ πολύ για τη βοήθειά σας όποιον γνωρίζει.
Θα ταξιδέψουμε στο Παρίσι (2 ενήλικες & 2 παιδιά 8 και 10 χρονών) 23-27/2/2017. Ημέρα Πέμπτη που φτάνουμε θα πάμε κατευθείαν disneyland και θα κάνουμε 1 διανυκτέρευση. Στις 24/2/2017 Παρασκευή πάμε Παρίσι για 3 βράδυα. Θα μείνουμε εδώ http://www.hotelamelot.com/english-grand-hotel-amelot . Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
1. Τί εισιτήρία χρειάζεται να βγάλω (μάλλον τη δεσμίδα των 10? τα παιδιά δεν πληρώνουν?) Εχω τη διαδρομή disneyland - ξενοδοχείο (πώς θα πάω εκεί) και ξενοδοχείο - CDG airport.
2. Θέλουμε να πάμε οπωσδήποτε Λούβρο (θα κλείσουμε ηλεκτρονικά εισιτήριο) και δεν ξέρω τί άλλο έχετε να προτείνετε που να είναι ενδιαφέρον για τα παιδιά.
3. Να κάνουμε νυκτερινή κρουαζιέρα? Νομίζω θα είναι μαγικά για τα παιδιά.
Γενικώς κάποιο πρόγραμμα πάνω κάτω έχετε να μου προτείνετε (έχω υπόψη μου Μονμάρτη, Παναγία Παρισίων, Αιφελ), καμμιά ωραία βόλτα, οτιδήποτε ?
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
 

Sugar

Member
Μηνύματα
197
Likes
122
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Απ' άκρη σ' άκρη
Kαλημέρα, έχετε καμμιά βοήθεια?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.995
Likes
12.063
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Παρακαλώ πολύ για τη βοήθειά σας όποιον γνωρίζει.
Θα ταξιδέψουμε στο Παρίσι (2 ενήλικες & 2 παιδιά 8 και 10 χρονών) 23-27/2/2017. Ημέρα Πέμπτη που φτάνουμε θα πάμε κατευθείαν disneyland και θα κάνουμε 1 διανυκτέρευση. Στις 24/2/2017 Παρασκευή πάμε Παρίσι για 3 βράδυα. Θα μείνουμε εδώ http://www.hotelamelot.com/english-grand-hotel-amelot . Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
1. Τί εισιτήρία χρειάζεται να βγάλω (μάλλον τη δεσμίδα των 10? τα παιδιά δεν πληρώνουν?) Εχω τη διαδρομή disneyland - ξενοδοχείο (πώς θα πάω εκεί) και ξενοδοχείο - CDG airport.
2. Θέλουμε να πάμε οπωσδήποτε Λούβρο (θα κλείσουμε ηλεκτρονικά εισιτήριο) και δεν ξέρω τί άλλο έχετε να προτείνετε που να είναι ενδιαφέρον για τα παιδιά.
3. Να κάνουμε νυκτερινή κρουαζιέρα? Νομίζω θα είναι μαγικά για τα παιδιά.
Γενικώς κάποιο πρόγραμμα πάνω κάτω έχετε να μου προτείνετε (έχω υπόψη μου Μονμάρτη, Παναγία Παρισίων, Αιφελ), καμμιά ωραία βόλτα, οτιδήποτε ?
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
1. Πρεπει να γινει μια διευκρινιση αν τις Πεμπτη και Παρασκευη τις ξοδεψετε ολες στην Disneyland ή οχι και ποσο ελευθερο χρονο εχετε τη Δευτερα (ή φευγετε κατευθειαν για αεροδρομιο; ).
Σε καθε περιπτωση πιστευω πως για τους γονεις θα βολεψει καλυτερα η Navigo Decouverte (που σας δινει απεριοριστες μετακινησεις μεχρι την Κυριακη σε ολες τις ζωνες) και ενα εισιτηριο RER για το αεροδρομιο τη Δευτερα . Το κοστος θα ειναι 22,15€+5€ για την καρτα+10€ για αεροδρομιο = 37,15€ εκαστος.
Για τα παιδια τα οποια πληρωνουν μπορειτε να βγαλετε Paris Visite για ολες τις ζωνες για 5 ημερες με κοστος 31,95€ για το καθενα (κι υπαρχουν και καποιες εκπτωσεις σε μερικα αξιοθεατα αλλα και σε κρουαζιερες). Αν ομως δεν θα χρησιμοποιησετε συγκοινωνια περα απο τις μετακινησεις απο προς αεροδρομιο και αυτη απο Disneyland στο Παρισι τις ημερες Πεμπτη, Παρασκευη και Δευτερα τοτε μπορειτε να βγαλετε για το ΣΚ jeunes week-end που κοστιζει 4€ την ημερα για τις ζωνες 1-3 και για τις μακρυνες διαδρομες τις αλλες μερες να επιλεξετε Origin Destination. Ετσι θα σας βγει περιπου 35,60€ (δεν ειμαι ακριβος σιγουρος) . Δηλαδη περισσοτερο (ακυρη προταση). Ή περα απο τα origin destination να βγαλετε καρνεδακι των 10 που στοιχιζει 7,25€ για τα παιδια για τη ζωνη 1 κι ετσι να εχετε ενα οφελος (σε σχεση με τις προηγουμενες προτασεις) μεχρι και 1-2€ και για το δυο παιδια. Αυτο ομως προυποθετει περιορισμενη χρηση ΜΜΜ. Αρα και αυτο ακυρο.
Ολοι οι υπολογισμοι εγιναν υποθετοντας πως απο αεροδρομιο προς Disneyland θα πατε με RER. Αν επιλεξετε αλλο τροπο τοτε σαφως θα πρεπει να δειτε γαι ολους την περιπτωση του καρνε των 10 εισιτηριων για το κεντρο του Παρισιου οπου κοστιζει 14,50€ για τους γονεις και 7,25€ για τα παιδια οπως προαναφερθηκα.

2-3 Οι μερες ειναι πολυ περιορισμενες για το Παρισι. Λογικα απ' οσο καταλαβαινω εχετε μονο το ΣΚ γεματο. Οποτε τα βασικα που εγραψες + μια προμεναντ απο Λουβρο μεχρι Αψιδα του Θριαμβου θα σας αρεσει (αν κανετε ομως κρουαζιερα μερα καλο θα ηταν να την παραλειψετε λογω ελλειψης χρονου και να περπατησετε μονο στο κομματι της Champs Elysees.
Δυο μοναδικα μουσεια για τα παιδια που θα μπορουσατε να επισκεφθειτε ειναι το Le Musee d'Histoire Naturelle στο Jardin des Plants με τις υπεροχες Grande Galerie de l'Evoloutin και Galerie de Paleontologie et d'Anatomie Comparee αλλα και τη διαδραστικη πολιτεια La Cite des sciences et de l'industrie οπου περα των αλλων υπαρχει και πλανηταριο.
 

patriarchea

Member
Μηνύματα
71
Likes
88
Γεια σας, θα ταξιδέψουμε κι εμείς οικογενειακώς για Παρίσι ,δυο ενήλικες και δύο παιδιά 7 και δεκατριών ετών , τον Απρίλιο.Η ερωτήσεις μου είναι
1.Αν πάρουμε την museum pass πρέπει πάλι να περιμένουμε στην ουρά στα μουσεία για να βγάλουν τα παιδιά μηδενικό εισητήριο;
2 Πόσο κοστίζει το Rer για Βερσαλλίες και Ντίσνεϋλαντ αφού η μεταφορά μας από και προς το αεροδρόμιο θα γίνει με shuttle, και έτσι ίσως δεν μας συμφέρει να βγάλουμε κάρτα (το ταξίδι θα γίνει Σάββατο με Τετάρτη άρα δεν βολεύει πολύ η Navigo).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom