Γαλλία Μια μικρη βοηθεια για το Παρισι...

niki_zor

Member
Μηνύματα
40
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
NEW YORK
Καλημέρα!
Σχεδίαζα να επισκεφτώ τον Λούβρο Παρασκευή απόγευμα, αλλά αν καταλάβα καλά είναι κλειστές οι αίθουσες με τα Ελληνικά Εκθέματα.. ισχύει όντως αυτο;;
Αν βγάλω εισιτήριο απο το Ίντερνετ,παλι θα περιμένω στην ουρά για την είσοδο;; τι μου προτείνετε;
Ευχαριστω!
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384

Maria Mavr

Member
Μηνύματα
87
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Καλημέρα, μια ερώτηση για τις Βερσαλλίες θα ήθελα να κάνω. Προσπαθώντας να κλείσω εισιτήρια από internet επιλέγω ημέρα που θέλω και μου βάζει αυτόματα ώρα επίσκεψης στις 09:00. Είναι δεσμευτικό αυτό ή το βάζει ως ώρα έναρξης λειτουργίας του παλατιού? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Sugar

Member
Μηνύματα
204
Likes
124
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ταξίδι-Όνειρο
Απ' άκρη σ' άκρη
1. Πρεπει να γινει μια διευκρινιση αν τις Πεμπτη και Παρασκευη τις ξοδεψετε ολες στην Disneyland ή οχι και ποσο ελευθερο χρονο εχετε τη Δευτερα (ή φευγετε κατευθειαν για αεροδρομιο; ).


2-3 Οι μερες ειναι πολυ περιορισμενες για το Παρισι. Λογικα απ' οσο καταλαβαινω εχετε μονο το ΣΚ γεματο. Οποτε τα βασικα που εγραψες + μια προμεναντ απο Λουβρο μεχρι Αψιδα του Θριαμβου θα σας αρεσει (αν κανετε ομως κρουαζιερα μερα καλο θα ηταν να την παραλειψετε λογω ελλειψης χρονου και να περπατησετε μονο στο κομματι της Champs Elysees.
Δυο μοναδικα μουσεια για τα παιδια που θα μπορουσατε να επισκεφθειτε ειναι το Le Musee d'Histoire Naturelle στο Jardin des Plants με τις υπεροχες Grande Galerie de l'Evoloutin και Galerie de Paleontologie et d'Anatomie Comparee αλλα και τη διαδραστικη πολιτεια La Cite des sciences et de l'industrie οπου περα των αλλων υπαρχει και πλανηταριο.

Τριπάκια πόσα ευχαριστώ να σου πω για τη βοήθεια σου και τον χρόνο που μου διέθεσες.
1) Λοιπόν, στο Παρίσι θα είμαστε από την Παρασκευή το απόγευμα που θα φύγουμε από Ντίσνευλαντ μέχρι Δευτέρα βράδυ (πετάμε 19:35 από ντε Γκωλ). Οι μετακινήσεις μου ξεκινούν από Ντισνευλαντ μέχρι Παρίσι τη Παρασκευή το απόγευμα, όλο το ΣΚ και Δευτέρα μέχρι τό απόγευμα που θα έχουμε μέχρι αεροδρόμιο Ντε Γκωλ.
Η μετακίνηση από αεροδρόμιο μέχρι Ντισνευλαντ είναι πληρωμένη.

2) Να προτιμήσω βραδυνή κρουαζιέρα? Τί λέτε, δεν είναι πιο εντυπωσιακή ιδίως για τα παιδιά?

Ευχαριστωωωωω!!!
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
2) Να προτιμήσω βραδυνή κρουαζιέρα? Τί λέτε, δεν είναι πιο εντυπωσιακή ιδίως για τα παιδιά?
Ναι... απλά θα τα βλέπετε απο τα παράθυρα γιατί ο καιρός δεν είναι κατάλληλος για να κάθεστε έξω..like this one



and this one
 
Last edited:

Sugar

Member
Μηνύματα
204
Likes
124
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ταξίδι-Όνειρο
Απ' άκρη σ' άκρη

Mitsaki

Member
Μηνύματα
16
Likes
1
:) Τι navigo μπορώ να την βγάλω με το που φτάσω στο αεροδρόμιο ? Χρειάζεται και φωτογραφία? Ευχαριστώ.... Φτάνω Τετάρτη και φεύγω Κυριακή με συμφέρει ?
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.122
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Γεια σας, θα ταξιδέψουμε κι εμείς οικογενειακώς για Παρίσι ,δυο ενήλικες και δύο παιδιά 7 και δεκατριών ετών , τον Απρίλιο.Η ερωτήσεις μου είναι
1.Αν πάρουμε την museum pass πρέπει πάλι να περιμένουμε στην ουρά στα μουσεία για να βγάλουν τα παιδιά μηδενικό εισητήριο;
2 Πόσο κοστίζει το Rer για Βερσαλλίες και Ντίσνεϋλαντ αφού η μεταφορά μας από και προς το αεροδρόμιο θα γίνει με shuttle, και έτσι ίσως δεν μας συμφέρει να βγάλουμε κάρτα (το ταξίδι θα γίνει Σάββατο με Τετάρτη άρα δεν βολεύει πολύ η Navigo).
1. Ναι
2. 3,55 και 7,60€. Δηλαδη συνολικα θελετε 22,30€ για τον καθενα (το μικρο σας παιδι τα μισα). Αν επισκεφθειτε τη Disneyland το ΣΚ τοτε για το μεγαλο το παιδι να βγαλετε week-end jeunes που κοστιζει 8,70€ και ειναι απεριοριστων διαδρομων για μια μερα. Η καλυτερη ομως μερα απο αυτες που διαθετετε για τη Disneyland ειναι η Δευτερα , εκτος κι αν πατε το Πασχα που ειναι ολες τις μερες θα γινετε χαμος. Αποφυγετε ομως την Τριτη αν μπορειτε. Για Versailles λογικα η Κυριακη ειναι μονοδρομος αφου φτανετε Σαββατο, τη Δευτερα ειναι κλειστα και Τριτη με τιποτα. Αρα Κυριακη Versailles, Δευτερα Disneyland. Εκτος κι αν πετατε αργα την Τεταρτη οποτε προλαβαινετε να πατε στο Chateau τοτε.
Αν παντως Σαββατο και Τεταρτη δεν εχετε χρονο για την πολη. Δηλαδη αν φτανετε αργα και επιστρεφετε νωρις τοτε προτεινω τις Versailles να τις αφησετε εξω απο το προγραμμα γιατι θα εχετε κανει ενα ταξιδι στο Παρισι χωρις να μπορεσετε να δειτε ουτε τα βασικα απο το Παρισι.

Καλημέρα!
Σχεδίαζα να επισκεφτώ τον Λούβρο Παρασκευή απόγευμα, αλλά αν καταλάβα καλά είναι κλειστές οι αίθουσες με τα Ελληνικά Εκθέματα.. ισχύει όντως αυτο;;
Αν βγάλω εισιτήριο απο το Ίντερνετ,παλι θα περιμένω στην ουρά για την είσοδο;; τι μου προτείνετε;
Ευχαριστω!
Διαλεξε μια αλλη μερα αν ειναι κλειστα. Κριμα να μην δεις μια απο τις πιο ομορφες αιθουσες του Μουσειο και το εντυπωσιακοτερο κατα τη γνωμη μου των εκθεματων του, τη Νικη της Σαμοθρακης.
Στην ουρα για να μπεις θα περιμενεις αλλα οχι στην ουρα για να βγαλεις εισιτηριο. Η πρωτη δεν ειναι ποτε χρονοβορα. Σε καθε περιπτωση αν στις πυραμιδες δεις μεγαλη ουρα προτιμησε μια απο τις αλλες εισοδους του μουσειου.



Καλημέρα, μια ερώτηση για τις Βερσαλλίες θα ήθελα να κάνω. Προσπαθώντας να κλείσω εισιτήρια από internet επιλέγω ημέρα που θέλω και μου βάζει αυτόματα ώρα επίσκεψης στις 09:00. Είναι δεσμευτικό αυτό ή το βάζει ως ώρα έναρξης λειτουργίας του παλατιού? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Δεν το γνωριζω αλλα λογικα ναι. Παντως ειναι καλο αν μπορεσεις να εισαι εκει στις 9 γιατι θα σου περισσεψει χρονος απο τη μερα για να σπαταλησεις στο Παρισι. Ασε που συνηθως εισαι και πιο ανετα εκεινη την ωρα.

Τριπάκια πόσα ευχαριστώ να σου πω για τη βοήθεια σου και τον χρόνο που μου διέθεσες.
1) Λοιπόν, στο Παρίσι θα είμαστε από την Παρασκευή το απόγευμα που θα φύγουμε από Ντίσνευλαντ μέχρι Δευτέρα βράδυ (πετάμε 19:35 από ντε Γκωλ). Οι μετακινήσεις μου ξεκινούν από Ντισνευλαντ μέχρι Παρίσι τη Παρασκευή το απόγευμα, όλο το ΣΚ και Δευτέρα μέχρι τό απόγευμα που θα έχουμε μέχρι αεροδρόμιο Ντε Γκωλ.
Η μετακίνηση από αεροδρόμιο μέχρι Ντισνευλαντ είναι πληρωμένη.

2) Να προτιμήσω βραδυνή κρουαζιέρα? Τί λέτε, δεν είναι πιο εντυπωσιακή ιδίως για τα παιδιά?

Ευχαριστωωωωω!!!
Ενα ευχαριστωειναι υπεραρκετο.

1) Αφου δεν εχετε το κοστος απο Disneyland-CDG τοτε ή θα πατε με καρνεδακια ή με mobilis και weekend jeunes για τα παιδια (αναλογα με το ποσο συχνα θα κανετε μεταφορες.

:) Τι navigo μπορώ να την βγάλω με το που φτάσω στο αεροδρόμιο ? Χρειάζεται και φωτογραφία? Ευχαριστώ.... Φτάνω Τετάρτη και φεύγω Κυριακή με συμφέρει ?
Ναι, μπορεις. Ναι, σε συμφερει. Ναι, χρειαζεται φωτογραφια .
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.122
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εξαρταται απο τη μερα που θα πας, αν θες για το ενα λη και για τα δυο παρκα κι αν το κλεισεις με καποια προσφορα απο το ιντερνετ ή πας και το αγορασεις απο εκει (που δεν συστηνεται με την καμια).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.177
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom