Μια περιστροφή γύρω από τη γη σε διακεκριμένη θέση μόνο με 529€

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Νομίζω ότι είστε υπερβολικοί και οι δύο. Η διαφορά μπορεί να είναι μικρή για πτήσεις διάρκειας μέχρι 3, άντε 4 ώρες και να μην αξίζει το επιπλέον κόστος που ζητούν οι εταιρίες, ακόμη κι εκεί όμως όχι ότι η διαφορά αξίζει 1 ευρώ. Ανάλογα με την πτήση, ακόμη και στην Ευρώπη, ευχαρίστως θα πλήρωνα λίγα παραπάνω ευρώ για αναβάθμιση. Στις long haul πτήσεις περισσότερα γιατί η διαφορά είναι ουσιαστική. Ωστόσο, οι οικονομικές μου δυνατότητες δεν το επιτρέπουν και αρκούμαι στα "δώρα" που μου κάνουν κατά καιρούς, όταν μαγεύονται απ' την εκπληκτική μου προσωπικότητα! :xalara:
Υποθέτοντας ότι πετάω για διακοπές κι όχι για να κάνω εισήγηση σε παγκόσμιο συνέδριο σε 2 ώρες, οι υπηρεσίες σε αυτό το κόστος εντός του αεροδρομίου ( η πρόσβαση σε lounge αγοράζεται άνετα και φτηνά) και του αεροπλάνου και με αυτή τη διαφορά τιμής δεν θα με ενδιέφερα,ν. Άντε 10 ευρώ, ανεβάζω λιγο.
Για του λόγου το αληθές έχω αρκετά μίλια για να αναβάθμιση κάθε εισιτήριο μου με Aegean, αλλά δεν το κάνω για υπηρεσίες που δεν έχω ανάγκη σε διακοπές.
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μίλια δεν μαζεύεις μονον απτην Aegean -- τα παραπάνω μου μυρίζουν προθεσμιακή κατάθεση :)
Εχει καποια σημασια που το αναφερεις? Ενδεικτικα ο κωτσος εδινε κ 100.000 αμα επαιρνες τιβι πχ. Επισης αν αγοραζες καποιο ΙΧ αλλα 300.000 αν θυμαμαι καλα.

Υποθέτοντας ότι πετάω για διακοπές κι όχι για να κάνω εισήγηση σε παγκόσμιο συνέδριο σε 2 ώρες, οι υπηρεσίες σε αυτό το κόστος εντός του αεροδρομίου ( η πρόσβαση σε lounge αγοράζεται άνετα και φτηνά) και του αεροπλάνου και με αυτή τη διαφορά τιμής δεν θα με ενδιέφερα,ν. Άντε 10 ευρώ, ανεβάζω λιγο.
Για του λόγου το αληθές έχω αρκετά μίλια για να αναβάθμιση κάθε εισιτήριο μου με Aegean, αλλά δεν το κάνω για υπηρεσίες που δεν έχω ανάγκη σε διακοπές.
Νομιζω περιττευει η συζητηση σε ενα τοσο ατομικό θεμα. Υπαρχει πολυς κοσμος που θεωρει το αεροπορικο μερος του ταξιδιου, των διακοπων κ μαλιστα σε μεγάλο ποσοστο. Όταν πας ΗΠΑ για ΣΚ ε εχει σημασια με ποιον κ πως πας.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
κατι ξεχασες.
207.000 μίλια
Δε κατάλαβα... Άμα τα έχει κ θέλει να τα χαλάσει γιατί όχι? Επιλογή του είναι... Εννοείται ότι αποκλείεται να μάζεψε τόσα πολλά μόνο μέσω πτήσεων, κ εννοείται ότι όταν τα μαζεύεις "πλαγίως" (όπως εγώ μέσω προθεσμιακής) δεν τα υπολογίζεις κ τόσο όσο αν τα είχες πληρώσει. Κ ποιος ο λόγος να τα κρατάει κ να μη τα μαζεύει για ένα ταξίδι που ονειρευόταν να κάνει?

Νομίζω εν τέλει είναι περιττό να διαφωνούμε για κάτι που είναι προσωπική επιλογή του καθενός. Πείτε του ένα "καλό ταξίδι" καλέ
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δε κατάλαβα... Άμα τα έχει κ θέλει να τα χαλάσει γιατί όχι? Επιλογή του είναι... Εννοείται ότι αποκλείεται να μάζεψε τόσα πολλά μόνο μέσω πτήσεων, κ εννοείται ότι όταν τα μαζεύεις "πλαγίως" (όπως εγώ μέσω προθεσμιακής) δεν τα υπολογίζεις κ τόσο όσο αν τα είχες πληρώσει. Κ ποιος ο λόγος να τα κρατάει κ να μη τα μαζεύει για ένα ταξίδι που ονειρευόταν να κάνει?

Νομίζω εν τέλει είναι περιττό να διαφωνούμε για κάτι που είναι προσωπική επιλογή του καθενός. Πείτε του ένα "καλό ταξίδι" καλέ
Δεν διαφωνουμε σε κατι. Εσυ ανεφερες τα χρήματα μονο κ οχι τα μιλια. Οπως ακριβως και ο παραπλανητικος τιτλος. Διαβάζει κ νομίζει καποιος οτι μπορει να κανει το ιδιο με τόσα χρηματα. Ε οχι λοιπον με τοσα χρηματα μονο γινεται μονο με λοκο σε εκονομι. Αλλιως απαιτουνται κ κατι εκατονταδες χιλιαδες μιλιων που μαζευονται παλι με αρκετά χρηματα. Που πολλοι δεν διαθετουν στη χωρα μας..
 

Jokulsarlon

Member
Μηνύματα
13
Likes
81
Χρησιμοποιώντας το πρόγραμμα bonus της alpha bank, μαζεύεις τα μίλια και όχι φυσικά πετώντας. Πετωντας μπορείς να τα μαζέψεις μόνο αν η δουλειά σου έχει πολλά ταξίδια. Διαφορετικά δε γίνεται. Ο Κωτσόβολος έδινε πέρυσι το Samsung S6 edge+ με 128.000 μίλια δωρο. Αν έχεις την premium amex bonus, οι πόντοι είναι x8 για κάθε ευρώ. Χρήσιμοποιω παντού αυτές τις κάρτες κι έτσι έχω καταφέρει να τους μαζεψω. Οι πόντοι μαζεύονται πολύ πιο εύκολα από ότι νομίζεται.
 

Jokulsarlon

Member
Μηνύματα
13
Likes
81
Όσο για την απαξίωση της διακεκριμένης θέσης, θα μου φαινοταν αδιανόητο αλλα πάλι ζούμε στην Ελλάδα.
Η αγορά καθορίζει την τιμή. Αν δεν υπήρχε πραγματική αξία για τη συγκεκριμένη θέση, δεν θα υπήρχαν αγοραστές. Αφού υπάρχουν αυτές οι τιμές και υπάρχουν αγοραστές, τότε αυτή είναι η αξία της.
Διάβασα και αρκετές ανακρίβειες. Πρόσβαση σε lounge έχουν μόνο τα gold μέλη των αεροπορικών. Σε ειδικές περιπτώσεις, που δεν υπάρχει lounge της Εταιρείας και ενοικιάζεται από τρίτη εταιρεία, τότε μπορεί να έχουν πρόσβαση και μη κάτοχοι gold καρτών.
 

kasiotis

Member
Μηνύματα
116
Likes
164
Ονειρεμένο Ταξίδι
Roadtrip στις Η.Π.Α.
Είναι λίγο offtopic, αλλά έχω μια ερώτηση..

Ποια θα θεωρούσατε καλή χρήση των μιλίων του προγράμματος της aegean?

Εγώ θα σκεφτόμουν να εξαργυρώσω για κάτι που κανονικά δεν θα μπορούσα να πληρώσω και θα ήταν μια διαφορετική εμπειρία. π.χ. εισιτήριο first class ή διαμονή σε πολυτελές ξενοδοχείο. κάτι που θα μου έδινε περισσότερη αξία ανά μίλι..

αλλά ενδιαφέρομαι να ακούσω εναλλακτικές που δεν έχω σκεφτεί..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Η μεγαλύτερη αξία ανα μίλι είναι κατά τη γνώμη μου να χρειαςτεις επειγόντως εισιτήριο για μεθαύριο και οι τιμές να είναι στο θεό, ενώ πληρώνεις μόνο φόρους.
Απο και και μετά, χωρίς να μετράω την αξία ανα μίλι αλλά την αξία της καλοπέρασης, προτιμώ τα αεροπορικά σε economy για ενα ΣΚ στο εξωτερικό σε αστεία τιμή απο το να το περάσω σπίτι μου.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
Όσο για την απαξίωση της διακεκριμένης θέσης, θα μου φαινοταν αδιανόητο αλλα πάλι ζούμε στην Ελλάδα.
Δεν απαξιούμε, την γνώμη μας λέμε, ότι κάποιος μπορεί να κάνει RTW με 600-700 χωρίς να χάσεις μίλια.

Διάβασα και αρκετές ανακρίβειες. Πρόσβαση σε lounge έχουν μόνο τα gold μέλη των αεροπορικών.
Nope. Πρόσβαση έχεις και με διάφορες κάρτες που μπορείς να αγοράσεις, όπως Priority Pass, Dragon Pass ή κάρτες πιστωτικές (Πλατινένιες ή Diners)

Η μεγαλύτερη αξία ανα μίλι είναι κατά τη γνώμη μου να χρειαςτεις επειγόντως εισιτήριο για μεθαύριο και οι τιμές να είναι στο θεό, ενώ πληρώνεις μόνο φόρους.
Αυτό ακριβώς. Στην Miles&More κάρτα έχω πάνω από 80000 μίλια, και τα έχω για ώρα ανάγκης (χάσω την πτήση, πρέπει να πάω επιγόντως καπου).

Το ότι κάποιος θέλει να κάνει το RTW σε C & F Class και να κάψει τα μίλια εκεί, δε υπάρχει πρόβλημα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Είναι θέμα προσωπικού γούστου. Με 200.000 μίλια θα εκανα 10-12 ταξιδια στην Ευρώπη σε ενα χρόνο με το ίδιο κόστος για φόρους, περίπου 600 ευρώ. Αυτό για μένα που έχω ενα μεςο ειςοδημα είναι τεράστια πολυτέλεια που δε θα την είχα χωρίς μίλια, σε περιόδους μεγάλης ζήτησης σε εισιτήρια που και οι loco έχουν υψηλές τιμές.
Φυσικά αν κάποιος θέλει να τα κάψει για 5 ταξίδια σε business η ενα round the world και τον ικανοποιεί, μπράβο του. Δεν κοιτάω καθόλου το value for money, το γούστο μας ικανοποιούμε όλοι.
 

Jokulsarlon

Member
Μηνύματα
13
Likes
81
Η μεγαλύτερη αξία ανα μίλι είναι κατά τη γνώμη μου να χρειαςτεις επειγόντως εισιτήριο για μεθαύριο και οι τιμές να είναι στο θεό, ενώ πληρώνεις μόνο φόρους.
Απο και και μετά, χωρίς να μετράω την αξία ανα μίλι αλλά την αξία της καλοπέρασης, προτιμώ τα αεροπορικά σε economy για ενα ΣΚ στο εξωτερικό σε αστεία τιμή απο το να το περάσω σπίτι μου.
Το πιο πιθανό είναι τότε να μην υπάρχει και εισιτήριο με εξαργύρωση μιλίων.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.801
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom