Μικρά Ελληνικά νησιά!

stratis

Member
Μηνύματα
93
Likes
31
Καλησπέρα,

Έψαξα-όχι αρκετά- στο forum για το θέμα που θα ανεβάσω αλλα δεν βρήκα κάτι σχετικό

Λοιπόν,μπορεί να μου πει κάποιος Ελληνικά νησία μικρά που μπορεί να πας χωρις να έχεις την ανάγκη αυτοκίνητου..ή αν χρειάζεται να πας κάπου είναι σχετικά κοντά και πας και με ταξί ή bus ή βάρκα ή οτιδήποτε άλλο διαθέτει το νησί..!

σαν Σίκινος,Σέριφος..
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Καλησπέρα,

Έψαξα-όχι αρκετά- στο forum για το θέμα που θα ανεβάσω αλλα δεν βρήκα κάτι σχετικό

Λοιπόν,μπορεί να μου πει κάποιος Ελληνικά νησία μικρά που μπορεί να πας χωρις να έχεις την ανάγκη αυτοκίνητου..ή αν χρειάζεται να πας κάπου είναι σχετικά κοντά και πας και με ταξί ή bus ή βάρκα ή οτιδήποτε άλλο διαθέτει το νησί..!

σαν Σίκινος,Σέριφος..
Τα Κουφονήσια είναι ο ορισμός αυτού που ζητάς.
Νομίζω (αλλά δεν εχω πάει )ότι στην Σεριφο ένα μεταφορικό μέσο το χρειάζεσαι
 

alisaxni

Member
Μηνύματα
77
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
Ολόκληρη η υφήλιος...
Κουφονησια, Ηρακλεια, Αγκιστρι, Οινουσσες, Παξοι (γυριζεις με καραβι ολες τις παραλιες) και νομιζω και η Νισυρος.
 

island

Member
Μηνύματα
46
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ!!!
Υδρα και Σπετσες!Στις Σπετσες βασικα ενα μηχανακι ισως το χρειαζεσαι!
Αλλα η Υδρα ειναι οτι πρεπει εξαλλου δεν εχει αμαξια κ πας στις παραλιες με καραβακια που εχει συνεχεια!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.610
Likes
12.433
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
και νομιζω και η Νισυρος.
Νίσυρος όχι, χρειάζεται μηχανάκι ή αυτοκίνητο γιατί οι συγκοινωνίες δεν βολεύουν. Το ίδιο ισχύει και για Σέριφο, πέρυσι το λεωφορείο έκανε μόνο τη διαδρομή λιμάνι - Χώρα.

stratis, είναι σίγουρο ότι δεν έχεις ψάξει αρκετά το φόρουμ, υπάρχουν πολλά θέματα παρόμοια με το δικό σου. Πάντως να συμπληρώσω και Δονούσα, Τήλο, Λειψούς.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
η σίκινος σίγουρα δεν χρειάζεται μεταφορικό και ειναι και κούκλα!
το ιδιο και η ανάφη!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.728
Likes
15.101
Ψέριμος.Είναι τόσο μικρή που όλα είναι δίπλα στην παραλία.Τα ενοικιαζόμενα,οι ταβέρνες,όλα.Έχω ακούσει κόσμο να μένει για ένα μήνα.Εγώ πάνω από 2-3 μέρες δεν θα άντεχα.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.728
Likes
15.101
Επίσης Οινούσσες.Όλα κοντά στο λιμάνι ταβερνούλες,παραλίες κτλ.Νομίζω για το μοναστήρι μόνο θες αυτοκίνητο.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
εγω για Νισυρο που το εψαξα φετος διαβασα οτι το λεωφορειο βολευει και σε πηγαινει και στους 4 οικισμους του νησιου.σαφως και νοικιαζονται μηχανακια και αυτοκινητα.ακομα και με τα ποδια μπορεις να δεις πολλα σημεια του νησιου,για οσους εχουν αντοχες.ειναι πολυ μικρο το νησι.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.610
Likes
12.433
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Επειδή πήγα πέρυσι στη Νίσυρο και βλέπω ότι θα πας φέτος, να σου πω ότι όντως υπάρχει συγκοινωνία ανάμεσα στους 4 οικισμούς αλλά τα δρομολόγια είναι φτιαγμένα έτσι ώστε να βολεύουν μόνο τους ντόπιους που θέλουν να μετακινηθούν ανάμεσα στα χωριά. Για τους τουρίστες είναι πολύ άβολα και λίγα. Μπορεί φέτος να είναι καλύτερα τα πράγματα, θα πας και θα μας πεις...
 

theloellinika

Member
Μηνύματα
25
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Μυστικό
Ταξίδι-Όνειρο
Αγαθονήσι-Ψέριμος
Nα συμπληρώσω κι εγώ;Σχοινούσα και Κίμωλος!Μικρά νησάκια,το πρώτο δεν χρειάζεται μέσο αν πρόκειται να καθήσεις 3-4 μέρες (αφού θα έχεις πρόσβαση σε τουλάχιστον 3 παραλίες με τα πόδια) και το δεύτερο διαθέτει λεωφορείο που σε πάει Λιμάνι-Χωριο (άλλο οικισμό δεν έχει!) και στις παραλίες.
 

lina*

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
φολεγανδρος???εγω πηγα με σκοπο να νοικιασω μεταφορικο μεσο αλλα δεν χρειαστηκε...ειχε πολυ καλη συγκοινωνια και στις ωραιοτερες παραλιες πας με καραβακι 'η με τα ποδια ... εαν αγαπας την ορειβασια!εχει πολυ ομορφη και γραφικη χωρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.674
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom