Λέσβος Μικρά και σκόρπια tips για τη Λέσβο

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.432
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλησπέρα και ευχαριστούμε για τα τιπς . Έχετε μήπως καμία πρόταση για οικονομικά car rentals ; και Επιπλέον σκεφτόμαστε να μείνουμε Ερεσό έχετε κάποιες άλλες προτάσεις ; μήπως να μείνουμε κάποιες μέρες Ερεσό και κάποιες αλλού; Είμαστε 3μελης οικογένεια με 9χρονο παιδι
Έχω νοικιάσει αυτοκίνητο απο το Lesvos easy rent σε πολύ καλή τιμή, για τα Ελληνικά δεδομένα, πρίν τρία χρόνια.
Αφού θα μείνετε Ερεσό, να πάτε στο Σιγρί και στο απολιθωμένο δάσος. Υπάρχει και μουσείο φυσικής ιστορίας στο Σιγρί, αν είναι κάτι τέτοιο μέσα στα ενδιαφέροντά σας!
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Έχω νοικιάσει αυτοκίνητο απο το Lesvos easy rent σε πολύ καλή τιμή, για τα Ελληνικά δεδομένα, πρίν τρία χρόνια.
Αφού θα μείνετε Ερεσό, να πάτε στο Σιγρί και στο απολιθωμένο δάσος. Υπάρχει και μουσείο φυσικής ιστορίας στο Σιγρί, αν είναι κάτι τέτοιο μέσα στα ενδιαφέροντά σας!
Για το Σίγρι καλύτερα να μην πάτε στο Δάσος που και μακριά είναι και δεν έχει σκιά και μπορεί να είναι κλειστό (έλλειψη φύλακα). Αντίθετα προτιμηστε επίσκεψη στο Μουσείο που είναι και πολύ καλό και για παιδια.επισης το μουσείο οργανώνει εκδρομή στη νησιωπη
http://www.petrifiedforest.gr/εναρξη-λειτουργιασ-θαλασσιο-παρκο-απ/
 

flandra

Member
Μηνύματα
36
Likes
1
Καλησπέρα. Το χειμώνα πως είναι το νησί; Καλοκαίρι το ξεχνάμε για επίσκεψη λόγω δουλειάς, αλλά το χειμωνα πολύ θα ήθελα να πάω. Υπάρχουν μαγαζιά ανοικτά; Δεν ψάχνω νυχτερινή ζωή αλλά γενικώς να υπάρχουν μαγαζιά για να φάμε ή ξενοδοχεία - ξενώνες - ενοικιαζόμενα σε λειτουργία. Όποιος έχει εμπειρία θα με ενδιέφερε πολύ. Και επίσης αν υποθέσουμε ότι έχουμε δέκα μέρες μπροστά μας, πως θα μπορούσαμε να τις μοιρασουμε, σε δύο μέρη ίσως, για να δούμε το νησί; Πηγαίνοντας και στα δύο μοναστήρια (Ταξιάρχη και Άγιο Ραφαήλ).
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.426
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα. Το χειμώνα πως είναι το νησί; Καλοκαίρι το ξεχνάμε για επίσκεψη λόγω δουλειάς, αλλά το χειμωνα πολύ θα ήθελα να πάω. Υπάρχουν μαγαζιά ανοικτά; Δεν ψάχνω νυχτερινή ζωή αλλά γενικώς να υπάρχουν μαγαζιά για να φάμε ή ξενοδοχεία - ξενώνες - ενοικιαζόμενα σε λειτουργία. Όποιος έχει εμπειρία θα με ενδιέφερε πολύ. Και επίσης αν υποθέσουμε ότι έχουμε δέκα μέρες μπροστά μας, πως θα μπορούσαμε να τις μοιρασουμε, σε δύο μέρη ίσως, για να δούμε το νησί; Πηγαίνοντας και στα δύο μοναστήρια (Ταξιάρχη και Άγιο Ραφαήλ).
Καλησπέρα. Ναι θα βρείτε μαγαζιά ανοιχτά καθώς δεν είναι ένα νησί που ζει από τον τουρισμό. Ξενοδοχεία θα βρείτε σίγουρα ανοιχτά στην πόλη της Μυτιλήνης και λιγότερα στα υπόλοιπα μέρη. Θα πρότεινα επίσκεψη φθινόπωρο ή άνοιξη πάντως. Είναι δύσκολο νησί για χειμώνα.
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Καλησπέρα. Το χειμώνα πως είναι το νησί; Καλοκαίρι το ξεχνάμε για επίσκεψη λόγω δουλειάς, αλλά το χειμωνα πολύ θα ήθελα να πάω. Υπάρχουν μαγαζιά ανοικτά; Δεν ψάχνω νυχτερινή ζωή αλλά γενικώς να υπάρχουν μαγαζιά για να φάμε ή ξενοδοχεία - ξενώνες - ενοικιαζόμενα σε λειτουργία. Όποιος έχει εμπειρία θα με ενδιέφερε πολύ. Και επίσης αν υποθέσουμε ότι έχουμε δέκα μέρες μπροστά μας, πως θα μπορούσαμε να τις μοιρασουμε, σε δύο μέρη ίσως, για να δούμε το νησί; Πηγαίνοντας και στα δύο μοναστήρια (Ταξιάρχη και Άγιο Ραφαήλ).
Τα πάντα είναι ανοιχτά στην πόλη της Μυτιληνης και μάλιστα έχει κόσμο (σχετικά). Στις πιο τουριστικες περιοχές πιθανώς δε θα βρεις ανοιχτά τα περισσότερα μαγαζιά. Υπάρχουν πολλά ορεινά χωριά και μέρη να επισκεφτείς αλλά η βάση θα είναι Μυτιληνη οπωσδήποτε.
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Ωραίες πληροφορίες. Θα παμε για 2,5 μέρες και προσπαθω να βγαλω ενα πρόγραμμα. Σίγουρα θα παμε στα μοναστήρια, Αγιασο, Μόλυβδο και Καλλονή. Αξίζει κάτι να παραλειψω για Έρεσο, Πλωμάρι, Συκαμινέα και απολυθομένο δάσος ( ή κάτι άλλο που προτείνεται) που κατα την γνώμη μου τα εχω δευτερεύοντα????
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.426
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ωραίες πληροφορίες. Θα παμε για 2,5 μέρες και προσπαθω να βγαλω ενα πρόγραμμα. Σίγουρα θα παμε στα μοναστήρια, Αγιασο, Μόλυβδο και Καλλονή. Αξίζει κάτι να παραλειψω για Έρεσο, Πλωμάρι, Συκαμινέα και απολυθομένο δάσος ( ή κάτι άλλο που προτείνεται) που κατα την γνώμη μου τα εχω δευτερεύοντα????
Είναι πολύ λίγες οι μέρες. Πρέπει σίγουρα να κόψεις. Θα σου πρότεινα να περιοριστείς σε Αγιάσο, Μόλυβο, Συκαμιά. Η Καλλονή είναι στο δρόμο σου, αλλά δεν είναι must.
 

xanthi3

Member
Μηνύματα
72
Likes
89
Στην Αγιάσο είναι ωραία πρωι για καφέ και περίπατο στα δρομάκια..Ο Μόλυβος για απογευματινή βόλτα, φαγητό αλλά και διανυκτέρευση... Η Σκάλα Συκαμιάς ωραία για στάση, φωτογραφίες κλπ. αλλά μας απογοήτευσε πέρυσι που πήγαμε για καφέ επιστρέφοντας από Ταξιάρχη..
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.426
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Να προσθέσω ότι θα πρέπει να ξεκλέψετε και λίγο χρόνο να δείτε και τη Μυτιλήνη. Ποια εποχή θα πάτε;
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Ωραίες πληροφορίες. Θα παμε για 2,5 μέρες και προσπαθω να βγαλω ενα πρόγραμμα. Σίγουρα θα παμε στα μοναστήρια, Αγιασο, Μόλυβδο και Καλλονή. Αξίζει κάτι να παραλειψω για Έρεσο, Πλωμάρι, Συκαμινέα και απολυθομένο δάσος ( ή κάτι άλλο που προτείνεται) που κατα την γνώμη μου τα εχω δευτερεύοντα????
Σε ενδιαφέρουν κάποια συγκεκριμένα μοναστήρια; Καλλονή δεν έχει τίποτα να δεις ως χωριο,εκτός αν πας στη θέση παρατήρησης του Κόλπου. Τι άλλο σε ενδιαφέρει;
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Να προσθέσω ότι θα πρέπει να ξεκλέψετε και λίγο χρόνο να δείτε και τη Μυτιλήνη. Ποια εποχή θα πάτε;
Σε 5 μέρες θα παμε. Ενοειτε τα βραδια θα βγαινουμε Μυτιλήνη

Σε ενδιαφέρουν κάποια συγκεκριμένα μοναστήρια; Καλλονή δεν έχει τίποτα να δεις ως χωριο,εκτός αν πας στη θέση παρατήρησης του Κόλπου. Τι άλλο σε ενδιαφέρει;
Θέλουμε σίγουρα να παμε, στου Αγίου Ραφαήλ, στων Ταξιαρχών και στην Παναγία Αγιάσου. Τωρα απο κει και μετά έχουμε τον υπόλοιπο χρόνο για εξωρμησεις. Με μηχανή θα είμαστε. Πλωμαρι αξίζει?
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom