Ηρακλειά Δονούσα Σχοινούσα Μικρές Κυκλάδες- Δονούσα- Σχοινούσα- Ηρακλειά

Elgrec0

Member
Μηνύματα
95
Likes
112
Ταξίδι-Όνειρο
Στα Μπαρ του Τσινάσκι L.A
Καταπληκτική επιλογή island hopping. Ενννοείται να βάλεις και τη Σχοινούσα εφόσον μπορείς. Να προτιμήσεις δωμάτιο χώρα. Όλες οι αποστάσεις περπατιούνται σχετικά εύκολα, εγώ τουλάχστον δε προβληματίστηκα καθόλου. Ειδικά το Μερσίνη-Χώρα-Τσιγούρι που ρωτάς, είναι στο 10λεπτο σχεδόν..
Σε ευχαριστώ πολύ! Μόλις έκλεισα Αγνάντεμα, είναι στην άκρη της χώρας (όπως τα περισσότερα που βρήκα), έχεις να προτείνεις καμία διαδρομή για hiking; Ίσως κάποια που να καταλήγει στο ΒΑ κομμάτι του νησιού;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Σε ευχαριστώ πολύ! Μόλις έκλεισα Αγνάντεμα, είναι στην άκρη της χώρας (όπως τα περισσότερα που βρήκα), έχεις να προτείνεις καμία διαδρομή για hiking; Ίσως κάποια που να καταλήγει στο ΒΑ κομμάτι του νησιού;
Δεν έκανα κάτι πέρα απο τα προβλεπόμενα (όλο το νησί δηλαδή με το πόδι :haha::haha:). Εξαρτάται το πως θέτεις τη πεζοπορία. Σε προκαθορισμένο μονοπάτι δεν υπήρχε κατι πχ, πέρα απο το κατέβασμα στο Λιβάδι στη Δονούσα..
 

to_poulaki

Member
Μηνύματα
14
Likes
9
Γεια σας παιδιά. Μήπως ξέρει κανείς αν μπορείς να πας από τη Δονούσα στο Κουφονήσι με κάποιον άλλο τρόπο εκτός από το Σκοπελίτη;
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
399
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Από μια μικρή έρευνα ανακάλυψα ότι δυστυχώς μόνο σκοπελίτη μπορείς να παρεις. Σαν ακραία λύση πας με bluestar αιγιαλη και από καταπολα πάλι με bluestar ή hispeed κουφονήσι τρελή ταλαιπωρία καλύτερα σκοπελίτη.
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Εμείς σκεφτόμαστε να πάμε για 4 μέρες Ηρακλειά, να χαλαρώσουμε εκεί και να κάνουμε 1-2 μονοήμερες με καραβάκι (Κουφονήσι + Δονούσα).

Αλλά προβληματίζομαι, αξίζει ή ταλαιπωρία?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εμείς σκεφτόμαστε να πάμε για 4 μέρες Ηρακλειά, να χαλαρώσουμε εκεί και να κάνουμε 1-2 μονοήμερες με καραβάκι (Κουφονήσι + Δονούσα).

Αλλά προβληματίζομαι, αξίζει ή ταλαιπωρία?
Για ποια ταλαιπωρία μιλας? Ειναι ταλαιπωρια ένα μικρο σχετικά ταξιδι στο Αιγαιο? Για μενα ειναι απολαυση. Ειναι δυνατον να αποσυνδεθουν οι καλοκαιρινες διακοπες στην Ελλαδα απο ενα ταξιδι με πλοιο? Δηλ το μισαωρο με καμια ραιαν θα ηταν οκ? Οχι. Αυτες δεν ειναι διακοπες, αυτη θα ηταν ταλαιπωρία...
Τεσπα μετα τη φιλοσοφικη μου θεώρηση: ναι, αξιζει παρα πολλα το νησι. Καλοί ανθρωποι, απιστευτη ηρεμία, καλο ψαρι, χωρις δηθεν κ στησιματα. Ελληνικο καλοκαιρι στα καλυτερα του. Απο τις καλύτερες διακοπες που περασα ποτε στην Ηρακλεια.
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
"Αλλά προβληματίζομαι, αξίζει ή ταλαιπωρία?"
Ερώτηση ήταν :)

Samion δεν μου άφησες περιθώρια αμφισβήτησης! Έκλεισα ήδη! :clap:
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
"Αλλά προβληματίζομαι, αξίζει ή ταλαιπωρία?"
Ερώτηση ήταν :)

Samion δεν μου άφησες περιθώρια αμφισβήτησης! Έκλεισα ήδη! :clap:
Έχω πάει δυο καλοκαίρια Ηρακλειά και συμφωνώ με τον @Samion Απροβλημάτιστες διακοπές, από άλλη εποχή. Επειδή έψαχνα ακριβώς αυτό, μου άρεσε πάρα πολύ. Βέβαια στα ελληνικά νησιά συνήθως ισχύει το "κάθε πέρυσι και καλύτερα". Ελπίζω να μην έχει χαλάσει πολύ.
Μονοήμερη στη Δονούσα, μην το σκέφτεσαι. Πολύ μακριά και δύσκολο να βρεις σύνδεση. Κουφονήσια, Σχοινούσα γίνεται. Όμως χαλάρωση με 2 μονοήμερες;
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Καλά 2 εκδρομές μπορεί και να μην βγουν, σκεφτήκαμε απλά να δούμε ακόμα ένα νησάκι, ίσως Κουφονήσι ή Σχοινούσα. Φαντάζομαι θα υπάρχει και κάποιο καραβάκι που θα κάνει την εκδρομή γτ με πλοία της γραμμής δεν βολεύουν πολύ οι ώρες απ ότι ειδα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ναι έχει. Τα δρομολόγια είναι δύσκολο να τα βρεις. Καλύτερα να βρεις το τηλέφωνο του πρακτορείου που υπάρχει στο νησί ή να ρωτήσεις στα δωμάτια που θα κλείσεις ή όταν θα φτάσεις...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
σκεφτήκαμε απλά να δούμε ακόμα ένα νησάκι, ίσως Κουφονήσι ή Σχοινούσα.
Εγω λεω κατηγορηματικα οχι. Τι θα πει μονοημερη κ να δουμε αλλο ενα? Μουσεια ειναι? Κυκλαδονησια, ιδιο αρχιτεκτονικο στυλ, παρομοιες παραλιες κ με περισσοτερη φασαρια. Τσαμπα κοπος για μενα. Μεινε εκει να χαλαρωσεις τοσο λιγο χρονο που θα εχεις μην τον ξοδευεις σε "μονοημερες" που στις Κυκλαδες ακουγεται παραδοξο...
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Μονοήμερη σκεφτήκαμε Κουφονήσια που έχω διαβάσει ότι σε μια μέρα μπορείς να κάνεις άνετα περατζάδα και βουτιά όλες τις παραλίες και να επιστρέψεις.
Εκτός αν όντως έχει παρόμοιες παραλίες η Ηρακλειά οπότε πάω πάσο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.805
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom