Ηρακλειά Δονούσα Σχοινούσα Μικρές Κυκλάδες- Δονούσα- Σχοινούσα- Ηρακλειά

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μονοήμερη σκεφτήκαμε Κουφονήσια που έχω διαβάσει ότι σε μια μέρα μπορείς να κάνεις άνετα περατζάδα και βουτιά όλες τις παραλίες και να επιστρέψεις.
Εκτός αν όντως έχει παρόμοιες παραλίες η Ηρακλειά οπότε πάω πάσο
Δεν ειναι νησια για να "δεις" αλλη παραλια, αυτο εννουσα. Η Ηρακλεια εχει μια παραλια κορυφη, νερο κρυσταλλο, ησυχια απολυτη, ψαρι διπλα σου φρεσκο κ καλομαγειρεμενο, σκηνικο σουπερ, τι αλλο να "δεις" σε αλλο νησι? Ειναι κ λιγος ο χρονος για μετακινήσεις. Γνωμη μου παντα, θα επαναλαβω για 10η φορα το αμιμητο που ειχε γραφει για Κεφαλονια+Ιθάκη+Λευκαδα+ Ζακυνθο οτι μια εβδομαδα ειναι υπεραρκετη (με εκκινηση οδικως απο Εβρο αν θυμάμαι καλα...), οποτε οι γνώμες κ τα γουστα απεχουν παρασαγγας ενιοτε....
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Σίγουρα γνώμες είναι αυτές, αλλά όταν μιλάμε για μικρές Κυκλάδες και 4 διαθέσιμες ημέρες στην Ηρακλειά, κι εγώ θα επέλεγα μονοήμερη εκδρομή τυπου σε κάποιο άλλο νησί απο τις μικρές Κυκλάδες. Η Σχοινούσα είναι δίπλα, το κουφονήσι στη μια ώρα περίπου. Αξίζει το κόπο. Δες το, ψαξ'το, και αν βολεύει απλά το κάνεις!;)
 

SecretLuna

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΤΒΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή
Καλησπέρα
Αύγουστο θα είμαστε Νάξο . Έχουμε δύο παιδιά (6&4 ετων) παρόλαυτα θέλουμε να πάμε Ηρακλειά προς το τέλος για κάνα δυο μέρες.
Είδαμε δρομολόγια κλπ... μας βολεύουν είδαμε και δωμάτια για δύο διανυκτερευσεις.
Η ερώτηση είναι η εξής : αυτοκίνητο να πάρουμε όχι? ο προβληματισμος μας είναι στα παιδιά και σε τι αποστάσεις θα χρειαστεί να διανύσουμε με τα πόδια... θέλουμε να δούμε όσο γίνεται περισσότερα από το νησί. κατάλαβα ότι δεν υπάρχει και πολύ μεγάλο οδικό δυκτιο. ..
Αν είμαστε οι δύο μας μόνο σίγουρα δεν θα το σκεφτόμασταν για αυτοκίνητο. ..
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Κοιτα το νησί είναι μικρό-μικρο, αυτοκίνητο δεν χρειάζεται σίγουρα (αν υπολογίσεις και το κόστος των καραβιών) απο την άλλη δεν είναι ευχάριστο να περπατάς καλοκαίρι μέσα στον ήλιο με τη ζέστη. Εγω στη Δονουσα ειχα πάρει ενα πειρατικό ταξί και στην Ηρακλειά μας ειχε κάνει μια βόλτα ο ιδιοκτήτης του δωματίου που μέναμε. Τα υπόλοιπα με τα πόδια. Το κόστος με το καράβι είναι μεγαλο-μικρο για αυτοκινητο ????
 

SecretLuna

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΤΒΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή
Κοιτα το νησί είναι μικρό-μικρο, αυτοκίνητο δεν χρειάζεται σίγουρα (αν υπολογίσεις και το κόστος των καραβιών) απο την άλλη δεν είναι ευχάριστο να περπατάς καλοκαίρι μέσα στον ήλιο με τη ζέστη. Εγω στη Δονουσα ειχα πάρει ενα πειρατικό ταξί και στην Ηρακλειά μας ειχε κάνει μια βόλτα ο ιδιοκτήτης του δωματίου που μέναμε. Τα υπόλοιπα με τα πόδια. Το κόστος με το καράβι είναι μεγαλο-μικρο για αυτοκινητο ????
Το κόστος Νάξος Ηρακλειά για το αυτοκίνητο περίπου 20 ευρώ. ..
Δεν είναι πολλά άλλα δεν ξέρω αν αξίζει. Πχ. Ακόμα και αν υπάρχει χώρος για παρκάρισμα αναρωτιέμαι. .
Ευχαριστω
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Καλησπέρα
Αύγουστο θα είμαστε Νάξο . Έχουμε δύο παιδιά (6&4 ετων) παρόλαυτα θέλουμε να πάμε Ηρακλειά προς το τέλος για κάνα δυο μέρες.
Είδαμε δρομολόγια κλπ... μας βολεύουν είδαμε και δωμάτια για δύο διανυκτερευσεις.
Η ερώτηση είναι η εξής : αυτοκίνητο να πάρουμε όχι? ο προβληματισμος μας είναι στα παιδιά και σε τι αποστάσεις θα χρειαστεί να διανύσουμε με τα πόδια... θέλουμε να δούμε όσο γίνεται περισσότερα από το νησί. κατάλαβα ότι δεν υπάρχει και πολύ μεγάλο οδικό δυκτιο. ..
Αν είμαστε οι δύο μας μόνο σίγουρα δεν θα το σκεφτόμασταν για αυτοκίνητο. ..

H Ηρακλειά δεν χρειάζεται αυτοκίνητο. Είναι όλα συγκεντρωμένα. Το χωριό, τα μαγαζιά, το λιμάνι, η παραλία. Εκτός αν θέλεις να πάρεις το αυτοκίνητο μόνο για να κουβαλήσεις τα πράγματα των παιδιών (αν είναι πολλά).
Στη Δονούσα είναι αλλιώς. Εχει ωραίες παραλίες και στο λιμάνι κοντά, αλλά και μακρύτερα οι οποίες χρειάζονταιι αυτοκίνητο. Μόνο που οι μακρινές δεν γνωρίζω αν είναι κατάλληλες για τα παιδιά γιατί τις "πιάνει΅ ο αέρας και έχει γυμνιστές. Στο λιμάνι έχει ωραία παραλία.
Ηρακλειά και Δονούσα έχω πάει με τρία παιδιά έχοντας όμως δύο μηχανές (στη μία τρικάβαλο) και λίγα πράγματα για τρεις μέρες συνολικά και περάσαμε πολύ ωραία.
Να περάσετε και εσείς.
 

GiannisP.

Member
Μηνύματα
103
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Αλόννησος Aug 2020
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Δονούσα:



Έτυχε φέτος να πάω διακοπές, μέσα Ιουνίου. Είχα δει πέρυσι στα κλεφτά για μικρές Κυκλάδες, συγκεκριμένα Κουφονήσια, αλλά μετά από λίγο ψάξιμο και την ατάκα ενός φίλου πως η Δονούσα είναι μακρινό νησί, το επέλεξα αμέσως. Με ένα απλό googlάρισμα βρήκα κάποια studio και ξεκίνησα τα τηλέφωνα. Είχα την τύχη/ατυχία να συμπέσει η ημερομηνία των διακοπών μου, με τον γάμο ενός ζευγαριού. Όταν γίνεται γάμος στη Δονούσα, είναι κοσμικό γεγονός, σπάνια έχουν μαζεμένο τόσο πολύ κόσμο και το γνωρίζουν όλοι. Με ρωτούσαν "είστε για το γάμο;" "όχι", "ααα δυστυχώς είμαστε φουλ για τις ημερομηνίες αυτές, δοκιμάστε εκεί..." :icon_evil: . Με τα πολλά -σχετικά- τηλέφωνα, βρήκα δωμάτιο στα €30, γενικά οι τιμές για Ιούνιο έπαιζαν από €25 έως €70.

Κλείστηκαν εισιτήρια (€36+36) με Blue Star Paros: έχει δρομολόγιο για Δονούσα 4 φορές την εβδομάδα (Πειραιάς-Πάρος-Νάξος-Δονούσα-....), χρόνος ταξιδιού 7 ώρες παρά κάτι, εκτός από τη μια μέρα που το πλοίο κάνει στάση και στη Σύρο, όπου το ταξίδι διαρκεί 8παρά κάτι ώρες. Και μαντέψτε, σε αυτό το δρομολόγιο "έπεσα" :lol: . Αυτό που αδικεί το νησί, σχετικά με τα δρομολόγια, είναι ότι φτάνεις εκεί μετά τα μεσάνυχτα... Ιούλιο και Αύγουστο εκτελεί τα δρομολόγια το Blue Star Patmos, λόγω κόσμου.

Είχα πολλά χρόνια να πάω διακοπές και έτσι το περίμενα πως και πως. Η επιλογή ήταν ιδανική, δεν χρειάστηκα αυτοκίνητο, το κινητό ΔΕΝ δούλευε :xalara: (thanks Wind :clap: ) και ηρέμησε το κεφάλι μου και η ψυχή μου. Η Δονούσα είναι πολύ μικρό νησί, έχει 150 μόνιμους κατοίκους, σχεδόν το σύνολο τους πλέον ασχολούνται με τον τουρισμό, από Απρίλη-Μάη έως Οκτώβριο... Τα ενοικιαζόμενα είναι περισσότερα από τα σπίτια των μόνιμων, έχει 6-7 εκκλησάκια μικρά, 1 φούρνο, 2 mini -πιο mini δεν πάει- market, 1 μανάβικο, 1 ATM, 2 μαγαζιά με τουριστικά είδη, 3 barάκια (πρωί καφέ/πρωινό, μεσημέρι φαγητό/snack, βράδυ ποτό) και καμιά 15αριά ταβέρνες. Αυτά :cool:



Η Χώρα, μάλλον το χωριό θα έλεγα, που είναι και το λιμάνι, λέγεται Σταυρός. Όλα είναι εκεί μαζεμένα, τα περισσότερα μαγαζιά, τα 2 μπαράκια, οι περισσότερες ταβέρνες και η υπέροχη παραλία:



Το χωριό περπατιέται σε μισή ώρα το πολύ, οπότε πάμε βουρ για Κέδρο.Οι επιλογές είναι 3, αν δεν έχεις αυτοκίνητο ή μηχανή: 1) με τα πόδια, 15-20 λεπτά περπάτημα από το λιμάνι και είσαι κομπλέ, 2) με το καραβάκι "Δονούσα Μάγισσα" που σε κάνει το γύρο του νησιού και 3) με το ΚΤΕΛ Νάξου, ένα μικρό λεωφορειάκι και οδηγό τον Ναξιώτη Σαράντο, έναν ωραίο και cult τύπο, που παίζει συνέχεια νησιώτικα :clap: . Παραλία Κέδρου με απίστευτα νερά (επιτρέπεται ο γυμνισμός), beach bar και από πίσω ένα ιδιόκτητο οικόπεδο, που επιτρέπει ΔΩΡΕΑΝ το camping. Αρκεί να βρεις χώρο :lol:



Αφού έλιωσα στη παραλία, πήγα για φαγητό στο μπαράκι. Πεντακάθαρο, ευγενικό προσωπικό και καλό φαγητό σε normal τιμές. Οι επόμενες μέρες ήταν carbon, πρωί καφέ σε ένα από τα 2 μπαράκια του Σταυρού, μετά περπάτημα ή με το




Πήγα σε όλες τις παραλίες, στις περισσότερες με περπάτημα, έλιωσα με τον ήλιο και την ανηφόρα στο γύρνα, αλλά άξιζε ο κόπος:

Λιβάδι (επιτρέπεται ο γυμνισμός, βασικά μαγιό ΔΕΝ είδα :lol: ):






Αν δεν έχεις ομπρέλα/σκηνή/τέντα, απλά ΔΕΝ πας στο Λιβάδι. Τα λίγα δέντρα είναι σίγουρα πιασμένα και πολύ λίγα. Εγώ είχα πάρει ομπρέλα, κάποια φρούτα και 2 μπουκάλια νερό και ήμουν κύριος. Αυτοί που έμεναν εκεί, είτε ανέβαιναν για φαγητό στο κοντινό χωριό (Μερσήνι, 20 λεπτά ανέβασμα-λιώσιμο) είτε τους έφερνε ο καπετάν Ηλίας προμήθειες από το λιμάνι, με τη "Δονούσα Μάγισσα"



Διπλανή παραλία, το Φίκιο, που συνδέεται με Λιβάδι μέσω μονοπατιού, δυστυχώς δεν πήρα φωτογραφική όταν πήγα εκεί. Παραλία μικρότερη από το Λιβαδί, ίδια νερά και με μόνη διαφορά τη σπηλιά/νεροφάγωμα που μπορείς να βρεις σκιά οποιαδήποτε στιγμή. Πιο private φάση...

Στο προαναφερθέν χωριό Μερσήνι, έχει ένα εκκλησάκι, καμιά 10αριά σπίτια και 2 ταβέρνες. Υπέροχο φαγητό, ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ θέα, λογικότατες τιμές.

Γύρος του νησιού με τη



επίσκεψη στη Φωκοσπηλιά, είδαμε κάποιες φώκιες που γίνανε μπουχός μόλις πλησιάσαμε





βουτιά, φωτογραφίες, κουβέντα με τους συνταξιδιώτες και πλώρη για το Σκουλονήσι και την Καλοταρίτισσα. Το μοναδικό χωριό στην άλλη άκρη του νησιού, πάλι 10 σπίτια (μετρημένα), 1 εκκλησάκι, 1 ταβέρνα (ΥΠΕΡΟΧΟ φαγητό ΚΑΙ εδώ) και 3 μικρές παραλίες.

Μια μικρή παρένθεση. Ιούνιο είχε λίγο μεγαλύτερο -ηλιακιακά- κόσμο, όχι όμως ότι δεν είχε νεολαία. Ο γάμος βέβαια, έκανε τη διαφορά. Συνήθως στους γάμους έχουν κάπου 100-120 καλεσμένους Η ηθοποιός Κατερίνα Παπουτσάκη πριν μερικά χρόνια, που παντρεύτηκε εκεί, λέγεται πως είχε 200+ άτομα, τρελό γεγονός από μόνο του. Από τότε έχουν 3-4 γάμους κάθε καλοκαρί... Συνολικά το νησί έχει "χώρο" για 500+ άτομα, δωμάτια και κατασκηνωτές. Ιούλιο και Αύγουστο είναι ΠΟΛΥ ωραία, με live music στα μπαράκια, διοργανώσεις από τον τοπικό σύλλογο, κτλ. Εγώ, σαν κοινωνικό άτομο :shifty: , δεν υπήρξε στιγμή που να μην έκανα γνωριμίες, Ιταλοί κατά βάση, Γερμανοί, Γάλλοι και Έλληνες...

Η συνέχεια κάποια άλλη στιγμή, γιατί είμαι κομμάτια... :oops:
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Υπέροχο αφιέρωμα στη Δονούσα φίλε @GiannisP.
Θα βοηθήσει και άλλους που ενδιαφέρονται γι αυτό το πανέμορφο νησάκι.
Με ταξίδεψες κάτι λιγότερο από ένα χρόνο πίσω..
 

Southampton

Member
Μηνύματα
26
Likes
31
Μετά από αρκετή σκέψη φέτος και προς τα τέλη του μήνα αποφασίσαμε με την συντροφό μου να επισκεφτούμε την Δονούσα και την Ηρακλειά. 4 βράδια στην Δονούσα 3 στην Ηρακλειά κι 1 στην Νάξο σχεδόν αναγκαστικά ;)για να βολέψουν καράβια κι αεροπλάνο.

Έχω διαβάσει τα περισότερα, αν όχι όλα τα σχόλια απλά θα ήθελα, αν υπάρχουν φυσικά τίποτε "φρέσκιες" πληροφορίες. Ευχαριστώ :)
 

GiannisP.

Member
Μηνύματα
103
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Αλόννησος Aug 2020
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Κατι πιο φρεσκο απο τα δικα μου παραπαμω δε νομιζω να υπαρχει, ουτε ειναι κανα μερος η Δονουσα οπου θα γινουν τρομερες αλλαγες. Το μονο που γνωριζω ειναι οτι αλλαξε το Blue Star Paros και πηγαινει το Patmos, συν του οτι εχει μεγαλο πουλμαν το κτελ Ναξου και οχι το μικρο που πηγαινα εγω. Αυτα, να περασετε ομορφα.
 

Southampton

Member
Μηνύματα
26
Likes
31
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Ακτοπλοικά/αεροπορικά έχουμε ήδη κλείσει με αναχώρηση 21.08 από Πειραιά κι όντως είναι με το Blue Star Patmos με εκτιμώμενη διάρκεια τις 6ω45λ

Μερικές ερωτησούλες τώρα μια κι είσαι εύκαιρος.

1)Μπορώ να ρωτήσω ποίο είναι το κόστος καθώς και η διάρκεια για τον γύρο του νησιού με την Μάγισσα;

2) Ποίο ήταν το εστιατόριο που εσύ εκτίμησες περισσότερο σε ότι αφορά την σχέση μεταξύ ποιότητας/τιμής;

3) Τα μίνι μάρκετ, πόσο μίνι μίνι είναι; Π.χ. θα βρούμε εκεί καμία ομπέλα κλπ για να μην κουβαλάμε από Αθήνα;
 

GiannisP.

Member
Μηνύματα
103
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Αλόννησος Aug 2020
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
1) Το κόστος για το γύρο του νησιού είναι €12, για Κέδρο και Λιβάδι είναι €2 και €4 αντίστοιχα. Αναλόγως το καιρό φυσικά...

2) Όλες οι ταβέρνες είναι τίμιες, καλό φαγητό και normal τιμές. Λάτρεψα τη ταβέρνα "Μήτσος" στη Καλοταρίτισσα (δεν έχει άλλη εκεί βέβαια), το "Τζι Τζι" στο Μερσήνι, αν και "η κόρη του Μιχάλη" είναι το ίδιο καλή. Δεν ξέρω αν "τσιμπάνε" τις τιμές τον Αύγουστο, αλλά όταν πήγα ήταν νορμάλ.

3) Το ένα είναι super mini :D και το άλλο απλά mini. Πιστεύω θα βρείτε ομπρέλα, δε θυμάμαι βέβαια αν είχε. Εγώ είχα τη δική μου μαζί, "δεμένη" στο σακ βουαγιάζ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.694
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom