Ηρακλειά Δονούσα Σχοινούσα Μικρές Κυκλάδες- Δονούσα- Σχοινούσα- Ηρακλειά

GiannisP.

Member
Μηνύματα
103
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Αλόννησος Aug 2020
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ευχαριστω! Νομιζω θα ειμαστε οκ για 3 παραλιες- ελπιζω να μην βαρεθουμε :) Εαν το Λιβαδι ειναι απο τις παραλιες που αξιζει να δει καποιος τοτε ισως παει ενας απο τους 2 μας για να μην σερνουμε και το παιδι μαζι μας.
Με τη Δονούσα Μάγισσα μια χαρά θα πάτε και με το παιδί, αρκεί να έχετε ΠΟΛΥ νερό αλλά και σκιά. Από κει και πέρα, αν δεν θέλετε να το διακινδυνέψετε, βλέποντας και κάνοντας :) Και η παραλία του Σταυρού είναι ΠΟΛΥ ωραία και ο Κέδρος φανταστικός.
 

Southampton

Member
Μηνύματα
26
Likes
31
Να πω κι εγώ λοιπόν την άποψή μου για Δονούσα - Ηρακλειά μετά την φετινή μας επίσκεψη πρός τα τέλη του Αυγούστου.

Τα περισσότερα είναι όπως τα περίεγραψαν κι οι προηγούμενοι. Προσωπικά η παραλία που μου άρεσε περισσότερο στην Δονούσα ήταν η Καλοταρίτισα καθότι και η πιο ήρεμη από άποψη κόσμου και με ουσιαστικά 3 διαφορετικά κολπάκια για να διαλέξεις.

Προσωπικά να πω την αλήθεια απογοητεύτηκα από την κατάσταση που υπήρχε τόσο στο Λιβάδι όσο και στον Κέδρο με τις ημιμόνιμες κατασκευές που ντόπιοι μου είπαν ότι είναι εκεί από Μάιο μέχρι Οκτώβριο...κάθε είδους πλαστικού, ξύλου κλπ κλπ που είναι στο μεγαλύτερο κομμάτι των παραλιών.

Ευτυχώς η Καλοταρίτισα είναι μακρυά κι έχει κρατήσει την φυσικότητά της.

Το φαγητό στο νησί μου άρεσε αρκετά μπορώ να πω.
Προσωπικά θεωρώ το Τζι Τζι τρομερά υπερεκτιμημένο και κάποια πράγματα στο μενού δεν θα έπρεπε καν να υπάρχουν από την στιγμή που δεν μπορούσαν να τα προσφέρουν σε ικανοποιητικό βαθμό.
Μας άρεσε πολύ το Ηλιοβασίλεμα που ήταν και κοντά μας κι ήταν μία τίμια ελληνική ταβέρνα με πολύ καλή απόδοση τιμής/ποιότητας/ποσότητας.
Δοκιμάσαμε σχεδόν τα πάντα από τον φούρνο που είναι σημείο αναφοράς στο νησί και δύσκολα να μην τον επισκεφτεί κάποιος.

Ήρθαμε αντιμέτωποι σε μερικές περιπτώσεις με την μη παροχή αποδείξεων και μάλιστα στο ίδιο μαγαζί πάνω από 3 φορές. Τελικά κάποια πράγματα δεν θα αλλάξουν κυριολεκτικά ποτέ.

Αν εξαιρέσει κανείς τις ημιμόνιμες κατασκευές - τσαντίρια το νησί είναι ότι πρέπει για κάποιον που δεν θέλει και πολλά πέρα από την ηρεμία του, φυσικά αν επιλέξει το "ελεύθερο κάμπινγκ" στον Κέδρο τότε αλλάζει το πράγμα.

Η Ηρακλειά η οποία είναι ακόμη πιο ήρεμη μπορώ να πω ότι μας έκατσε καλύτερα. Το λιβάδι ήταν τρομερό, ενώ πολύ ωραίο και καθαρό και το τουρκοπήγαδο. Το δωμάτιό μας ήταν πολύ όμορφο και πρόσφατα ανακαινισμένο στο κέντρο του χωριού. Πολύ ωραίο φαγητό επίσης φάγαμε στην Ακαθή.

Η αλήθεια είναι ότι αυτό που κάνει την μεγάλη διαφορά ανάμεσα στα 2 ήταν το πόσο διαφορετικός ήταν ο καιρός. Στην ουσία με το που πιάσαμε Κουφονήσια ήταν λες και είχαμε φτάσει σε εντελώς άλλο προορισμό. Ο καιρός στην Δονούσα είναι πολύ διαφορετικός κι οι ντόπιοι το τονίζουν κι αυτοί με παράπονο.

Από τις μικρές Κυκλάδες μας έχει απομείνει πλέον η Σχοινούσα που λογικά θα είναι κομμάτι επόμενης εξόρμησης.

Καλό Χειμώνα.
 
Last edited:

Fil

Member
Μηνύματα
79
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΞΟΣ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος της Πελοποννήσου
Να πω κι εγώ λοιπόν την άποψή μου για Δονούσα - Ηρακλειά μετά την φετινή μας επίσκεψη πρός τα τέλη του Αυγούστου.

Τα περισσότερα είναι όπως τα περίεγραψαν κι οι προηγούμενοι. Προσωπικά η παραλία που μου άρεσε περισσότερο στην Δονούσα ήταν η Καλοταρίτισα καθότι και η πιο ήρεμη από άποψη κόσμου και με ουσιαστικά 3 διαφορετικά κολπάκια για να διαλέξεις.

Προσωπικά να πω την αλήθεια απογοητεύτηκα από την κατάσταση που υπήρχε τόσο στο Λιβάδι όσο και στον Κέδρο με τις ημιμόνιμες κατασκευές που ντόπιοι μου είπαν ότι είναι εκεί από Μάιο μέχρι Οκτώβριο...κάθε είδους πλαστικού, ξύλου κλπ κλπ που είναι στο μεγαλύτερο κομμάτι των παραλιών.

Ευτυχώς η Καλοταρίτισα είναι μακρυά κι έχει κρατήσει την φυσικότητά της.

Το φαγητό στο νησί μου άρεσε αρκετά μπορώ να πω.
Προσωπικά θεωρώ το Τζι Τζι τρομερά υπερεκτιμημένο και κάποια πράγματα στο μενού δεν θα έπρεπε καν να υπάρχουν από την στιγμή που δεν μπορούσαν να τα προσφέρουν σε ικανοποιητικό βαθμό.
Μας άρεσε πολύ το Ηλιοβασίλεμα που ήταν και κοντά μας κι ήταν μία τίμια ελληνική ταβέρνα με πολύ καλή απόδοση τιμής/ποιότητας/ποσότητας.
Δοκιμάσαμε σχεδόν τα πάντα από τον φούρνο που είναι σημείο αναφοράς στο νησί και δύσκολα να μην τον επισκεφτεί κάποιος.

Ήρθαμε αντιμέτωποι σε μερικές περιπτώσεις με την μη παροχή αποδείξεων και μάλιστα στο ίδιο μαγαζί πάνω από 3 φορές. Τελικά κάποια πράγματα δεν θα αλλάξουν κυριολεκτικά ποτέ.

Αν εξαιρέσει κανείς τις ημιμόνιμες κατασκευές - τσαντίρια το νησί είναι ότι πρέπει για κάποιον που δεν θέλει και πολλά πέρα από την ηρεμία του, φυσικά αν επιλέξει το "ελεύθερο κάμπινγκ" στον Κέδρο τότε αλλάζει το πράγμα.

Η Ηρακλειά η οποία είναι ακόμη πιο ήρεμη μπορώ να πω ότι μας έκατσε καλύτερα. Το λιβάδι ήταν τρομερό, ενώ πολύ ωραίο και καθαρό και το τουρκοπήγαδο. Το δωμάτιό μας ήταν πολύ όμορφο και πρόσφατα ανακαινισμένο στο κέντρο του χωριού. Πολύ ωραίο φαγητό επίσης φάγαμε στην Ακαθή.

Η αλήθεια είναι ότι αυτό που κάνει την μεγάλη διαφορά ανάμεσα στα 2 ήταν το πόσο διαφορετικός ήταν ο καιρός ανάμεσα στα 2. Στην ουσία με το που πιάσαμε Κουφονήσια ήταν λες και είχαμε φτάσει σε εντελώς άλλο προορισμό. Ο καιρός στην Δονούσα είναι πολύ διαφορετικός κι οι ντόπιοι το τονίζουν κι αυτοί με παράπονο.

Από τις μικρές Κυκλάδες μας έχει απομείνει πλέον η Σχοινούσα που λογικά θα είναι κομμάτι επόμενης εξόρμησης.

Καλό Χειμώνα.
Μπορείς να μου πεις σε ποιά δωμάτια μείνατε στην Ηρακλειά?
 
Last edited by a moderator:

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Αν εξαιρέσει κανείς τις ημιμόνιμες κατασκευές - τσαντίρια
Εκτός από ενοχλητικές ήταν και άσχημες?

"ελεύθερο κάμπινγκ"
Γιατί το βάζεις σε εισαγωγικά?

Ο καιρός στην Δονούσα είναι πολύ διαφορετικός κι οι ντόπιοι το τονίζουν κι αυτοί με παράπονο.
Τι το διαφορετικό έχει?
Υ.Γ Συγγνώμη για τος πολλές ερωτήσεις αλλά το νησάκι είναι πιθανός προορισμός. :)
 

Southampton

Member
Μηνύματα
26
Likes
31
Εκτός από ενοχλητικές ήταν και άσχημες?

Αρκετά άσχημες, καθώς κάποιες ήταν παρατημένες, χαλασμένες, μισο διαλυμένες κλπ. Δεν θα ήταν όμως αποτρεπτικός λόγος στο να επισκεφθώ το νησί απλά κάτι για το οποίο θα ήμουν προετοιμασμένος.

Γιατί το βάζεις σε εισαγωγικά?

Σε εισαγωγικά γιατί ναι μεν δεν είχε κάποια υποδομή για κάμπινγκ αλλά από την άλλη ήταν ένας περιορισμένος χώρος σε ένα χωράφι πίσω από το μπιτς μπαρ του Κέδρου.

Τι το διαφορετικό έχει?

Τα Αυγουστιάτικα μελτέμια είναι πολύ ισχυρότερα και αρκετά πιο κρύα. Όταν πηγαίναμε από Δονούσα προς Ηρακλειά με το Εξπρες Σκοπελίτης ήταν κάτι το οποίο δεν μπορούσε να περάσει απαρατήρητο. :lol: Με το που πιάσαμε Κουφονήσια ο καιρός άλλαξε εντελώς. Ακόμη και κατά την παραμονή μας στην Ηρακλειά ο καιρός ήταν πολύ καλύτερος.

Υ.Γ Συγγνώμη για τος πολλές ερωτήσεις αλλά το νησάκι είναι πιθανός προορισμός. :)

Κανένα πρόβλημα κι ότι άλλο σκεφτείς μην διστάσεις.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Σκεφτόμαστε την Δονούσα για καλοκαιρινές διακοπές, ένα δεκαήμερο στα μέσα Αύγουστου. Είμαστε ζευγάρι με ένα παιδάκι 4 ετών. Προτείνεται το νησί για την κατηγορία μας :)?
Με την μικρή έχουμε πάει Κουφονήσια και της άρεσε πολύ (αλλά δεν ξετρελαθήκαμε εμείς λόγω του χαμού που γινόταν στις παραλίες). Σαν singles είχαμε πάει Ανάφη και μας άρεσε πολυ, είναι τέτοιο στυλ?
Αύγουστο τι φάση είναι περίπου η Δονούσα? Δηλαδή στις παραλίες είναι ο ένας πάνω στον άλλον σαν τα Κουφονήσια?
Επίσης παίζουν γενικά οικογένειες ή είναι το νησί 100% για παρεϊστικη φάση?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.917
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Δε ξέρω αν θα σε βοηθήσει καθόλου η άποψη μου, μιας και δε ξέρω πως είναι να κανεις διακοπές με παιδάκι...
Αυτό που θα τονίσω ωστόσο αναφορικά με τη Δονούσα, είναι οι αρκετά παγωμένες θάλασσες της (δεν έχω συναντήσει κάτι αντίστοιχο στο Αιγαίο), κάτι που λογικά προέρχεται και απο τους δυνατούς ανέμους του νησιού, το οποίο σημαίνει αμμοβολη στις παραλίες. Επίσης μιλάμε για πανέμορφες παραλίες, οι οποίες όμως απαιτούν οργάνωση για να καθίσεις,
μιας και απο το πλήθος των σκηνών εκείνους τους μήνες δε βρίσκεις ούτε ραδίκι να σταθείς από κάτω. Πρόσβαση υπάρχει συνήθως με καραβάκι, αλλά και με τα πόδια στον Κέδρο. Υπάρχει και η παραλία εντός χώρας που προτιμάται συνήθως απο οικογένειες.
Τέλος επειδή το αναφέρεις, μου θύμισε πάρα πολύ την Ανάφη, το θεωρώ κατά τη γνώμη μου αντίστοιχης φάσης νησί.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Ευχαριστώ psilos3! Γενικά μας αρέσει να πηγαίνουμε σε μη οργανωμένες, οπότε είμαστε συνηθισμένοι να κουβαλάμε όλα τα συμπράγκαλα.
Την αμμοβολή την είχαμε και στα Κουφονήσια στο Πορί, αλλά εκεί τις μέρες με βορειά μπορούσες να επιλέξεις αλλες πιο απάνεμες πχ Ιταλίδα. Στην Δονούσα αν φυσάει τις πιάνει όλες?
Γενικά αυτό που θέλω να καταλάβω ειναι αν στο νησί γενικά είναι όλοι "ευπροσδεκτοι" & έχουν τον χώρο τους ή πχ στον Κέδρο αν δεν είσαι σκηνιτης ή γυμνιστής σε κοιτάνε κάπως περίεργα.
Τώρα για τα παγωμένα νερά...με έβαλες σε εναν προβληματισμό...στις Κυκλαδες γενικά μεχρι τωρα δεν είχαμε θέμα...Μονο στην Κεφαλλονιά έχω νιώσει να μουδιάζει το κεφάλι μου απο το κρυο!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.917
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Παρακαλώ! Εφόσον είστε οργανωμένοι δεν υπάρχει πρόβλημα τότε. Τωρα αν τις πιάνει όλες ο αέρας δε ξέρω να στο απαντήσω, καμιά φορά είναι και πως θα πετύχεις το νησί τις μέρες που θα πας... Σίγουρα θα υπάρχει και κάτι απάνεμο πάντως, δε μπορεί.
Από τη δική μου ματιά θα έλεγα ξεκάθαρα πως είναι όλοι ευπρόσδεκτοι στο νησί. Το θέμα είναι να μη κοιτάς εσύ περίεργα τους σκηνίτες & γυμνιστές, όχι το αντίθετο. Αυτό εισέπραξα τουλάχιστον.
Τα παγωμένα νερά είναι γεγονός, που το έχει επιβεβαιώσει πολύς κόσμος. Δε το πίστευα κι εγώ όταν το διάβαζα, και πίστεψε με δεν έχω βρει κάτι αντίστοιχο, κι έχω πάει σε πολλά νησιά. Θα το δεις κι εσύ διαβάζοντας πληροφορίες, αναφέρεται συχνά από το κόσμο που 'χει πάει.
 

Giotap17455

Member
Μηνύματα
95
Likes
11
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
Καλησπέρα, πήγα πέρυσι στη Δονούσα το τελευταίο δεκαήμερο του Αυγούστου, με παιδί 5 ετών. Τα νερά, όντως, ήταν απίστευτα κρύα.. (και δεν είμαστε από αυτούς που θέλουν και τη θάλασσα ζεστή..) σε βαθμό που δεν ευχαριστηθήκαμε τη θάλασσα όσο θα θέλαμε.. όσο για το αν είσαι ευπρόσδεκτος δεν υπάρχει κανένα θέμα, στον Κέδρο πήγαμε με τον μικρό, εμείς με μαγιό κανονικά, κανείς δεν κοίταγε κανέναν.. Αυτό που μας 'χάλασε' ήταν οι κάθε είδους πρόχειρες κατασκευές-τέντες κλπ στις παραλίες, που πραγματικά ασχήμαιναν το τοπίο.. Η Καλοταρίτισα απάνεμη σχετικά, όμορφη, αλλά τα νερά ακόμη πιό κρύα..
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Ευχαριστώ Giotap17455 ! Άρα λόγω νερού κατάλαβα δεν το πολυπροτείνεις για τόσο μικρό παιδάκι. Αυτή είναι η μόνη παράμετρος ομολογώ που δεν είχα σκεφτει!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.497
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom