• Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Ιούλιο - Σεπτέμβριο 2016! Κάντε κλικ εδώ!

Ηρακλειά Δονούσα Σχοινούσα Μικρές Κυκλάδες- Δονούσα- Σχοινούσα- Ηρακλειά

GiannisP.

Member
Επόμενο Ταξίδι
Το ψάχνω...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Απ ότι άκουσα μετά έκανες πολύ καλή επιλογή. Τα αμορτισέρ του λεωφορείου δουλεύουν, εντάξει είναι σήμερα;
Ήρθα με το αυτοκίνητο μου, μια και πέρυσι μαρτύρησαν με το ΚΤΕΛ. Δε μπορώ την πίεση και το άγχος της ώρας. Διακοπές είμαι.

Last edited by a moderator:

GiannisP.

Member
Επόμενο Ταξίδι
Το ψάχνω...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
GiannisP. στείλε μας feedback για το νησι φέτος? Περιμενω πως και πως να έρθει ο Αυγουστος να πάω!
Το μόνο διαφορετικό σε σχέση με πέρυσι είναι το ταξι, ένα Νισάν Κασκαι. όλα τα άλλα είναι όπως θα δεις και στο αντιστοιχο θέμα. Σελίδα 4 https://www.travelstories.gr/community/threads/Μικρές-Κυκλάδες-Δονούσα-Σχοινούσα-Ηρακλειά.52480/page-4

Orfeasraf

Member
Σοβαρά; δεν υπηρχε το ταξί πέρυσι; νομίζω, χωρίς να είμαι 100% σίγουρος πως το έχει συγγενής του λεωφορειατζη. Μονοπώλιο οι μεταφορές στο νησί... :bleh::bleh:

GiannisP.

Member
Επόμενο Ταξίδι
Το ψάχνω...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Τον Σαράντο είδα σήμερα, ναι. Αλλά το λεωφορείο ανήκει στο ΚΤΕΛ Νάξου. Ιούλιο και Αυγουστο φέρνουν μεγάλο πούλμαν.

coco_

Member
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Υπαρχει καμια προταση για φαγητο στην Δοννουσα; Διαβαζω tripadvisor και εχω ψιλοαπογοητευτει.

alma

Member
Μου άρεσε η "Κόρη του Μιχάλη". Νόστιμο φαγητό και τεράστιες μερίδες. Η σερβιτόρα είναι λίγο στον κόσμο της μόνο. Προσπαθεί ,αλλά είναι καινούργια και δεν έχει συντονιστεί ακόμα.

GiannisP.

Member
Επόμενο Ταξίδι
Το ψάχνω...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Καλοταρίτισσα στη ταβέρνα του Μήτσου: δοκίμασε ο,τι ψαράκι έχει (τα παίρνουν από τους ψαράδες κάθε πρωί), τα χόρτα, τα μπιφτέκια και το κατσικάκι.

Μερσίνι στη Κόρη του Μιχάλη. Το Τζι-Τζι μου φάνηκε πολύ καλύτερο από πέρυσι, αλλά πουλάει περισσότερο θέα.
Ηλιοβασίλεμα έφαγα ωραία μοσχαρίσια και κοκκινιστό. Επίσης, ωραίες μακαρονάδες στον Σκαντζόχοιρο.

Αν σου αρέσει το ψάρι, το πρωί που μαζεύονται τα καικια στο λιμάνι και βγάζουν τα ψάρια, ρωτά σε ποιους τα δώσανε και θα σε κατατοπισουν.

Last edited:

Nikoskaloy

Member
Καλησπέρα, θα ηθελα σιγα σιγα να οργανώσω τις καλοκαιρινές μου διακοπές οπότε πρέπει να διαλέξω τους προορισμούς καθως να δω και το ανάλογο μπάτζετ που θα σπαταλήσω . Τελη Αυγούστου με αρχές Σεπτέμβρη θα παω .
Σιγουρα θα είναι στο πρόγραμμα ενα 3ήμεροήμερο στη Νάξο που ειναι σχετικά και ο εύκολος προορισμός . Από εκεί και πέρα σίγουρα θα ήθελα να επισκεφτώ αρχικά τα Κουφονήσια και απο εκει και πέρα θα ήταν το ιδανικό σε 1 μερα αν είναι αυτο εφικτό ένα μικρό Τουρ σε κάποια απο νησια των μικρών Κυκλάδων ( αναλογα ποια ειναι προσβάσιμα ).

Υπάρχει κάποια κρουαζιέρα που μπορεί να σε γυρίσει σε διάφορα νησιά μια ολόκληρη μερα; και αν ναι αυτο θα ξεκινάει απο ποιο νησι ωστε να έχεις και την αντίστοιχη διανυκτέρευση εκει .

Η βολεύει να μένεις σε ενα νησί π.χ .Νάξο και καθε μερα να παιρνεις το πλοιο της γραμμής π.χ . σημερα για Ηρακλειά ,αύριο για Δονούσα και το βράδυ να γυρνας παλι ναξο η Αμοργό ξερω γω;

Υ .Γ. θα εχω μαζι μου το σκούτερ οπότε πρέπει η να το παίρνω μαζι μου σε καθε προορισμό που αλλάζω η αν μιλάμε για τη 2η έκδοχη που παω αυθημερόν και γυρνάω παλι πίσω ειμαι πιο ανετος να το αφήνω εκει η να το παιρνω μαζι μου αν χρειάζεται.

katkats

Moderator
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλησπέρα, θα ηθελα σιγα σιγα να οργανώσω τις καλοκαιρινές μου διακοπές οπότε πρέπει να διαλέξω τους προορισμούς καθως να δω και το ανάλογο μπάτζετ που θα σπαταλήσω . Τελη Αυγούστου με αρχές Σεπτέμβρη θα παω .
Σιγουρα θα είναι στο πρόγραμμα ενα 3ήμεροήμερο στη Νάξο που ειναι σχετικά και ο εύκολος προορισμός . Από εκεί και πέρα σίγουρα θα ήθελα να επισκεφτώ αρχικά τα Κουφονήσια και απο εκει και πέρα θα ήταν το ιδανικό σε 1 μερα αν είναι αυτο εφικτό ένα μικρό Τουρ σε κάποια απο νησια των μικρών Κυκλάδων ( αναλογα ποια ειναι προσβάσιμα ).

Υπάρχει κάποια κρουαζιέρα που μπορεί να σε γυρίσει σε διάφορα νησιά μια ολόκληρη μερα; και αν ναι αυτο θα ξεκινάει απο ποιο νησι ωστε να έχεις και την αντίστοιχη διανυκτέρευση εκει .

Η βολεύει να μένεις σε ενα νησί π.χ .Νάξο και καθε μερα να παιρνεις το πλοιο της γραμμής π.χ . σημερα για Ηρακλειά ,αύριο για Δονούσα και το βράδυ να γυρνας παλι ναξο η Αμοργό ξερω γω;

Υ .Γ. θα εχω μαζι μου το σκούτερ οπότε πρέπει η να το παίρνω μαζι μου σε καθε προορισμό που αλλάζω η αν μιλάμε για τη 2η έκδοχη που παω αυθημερόν και γυρνάω παλι πίσω ειμαι πιο ανετος να το αφήνω εκει η να το παιρνω μαζι μου αν χρειάζεται.
Τις δυο φορές που είχα πάει Ηρακλειά (όχι αυθημερόν και έχουν περάσει κάποια χρονάκια), ναι υπήρχε ένα μικρό φέρυ, τύπου Σκοπελίτης, που έκανε ένα ημερήσιο τουρ από Νάξο σε Ηρακλειά και Σχοινούσα. Από Ιούνιο και μετά κάνε αναζήτηση ή πάρε τηλέφωνο κάποιο πρακτορείο στη Νάξο και ρώτησε αν θα υπάρχει κάτι τέτοιο το καλοκαίρι.
Η άλλη εκδοχή που αναφέρεις είναι εφικτή μόνο εφόσον βρεις δρομολόγια που θα σε εξυπηρετούν. Και αυτά θα τα βρεις όταν καλοκαιριάσει. Το να κάνεις όμως κάθε μέρα αυθημερόν εκδρομές στα νησιά θα είναι σκότωμα. Από Νάξο η πιο κοντινή και προτεινόμενη είναι η Ηρακλειά και μετά η Σχοινούσα. Από Αμοργό πας πιο εύκολα Δονούσσα.

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
30.381
Μέλη
35.251
Νεότερο μέλος
iAkis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom