Ηρακλειά Δονούσα Σχοινούσα Μικρές Κυκλάδες- Δονούσα- Σχοινούσα- Ηρακλειά

GiannisP.

Member
Μηνύματα
103
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Αλόννησος Aug 2020
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Απ ότι άκουσα μετά έκανες πολύ καλή επιλογή. Τα αμορτισέρ του λεωφορείου δουλεύουν, εντάξει είναι σήμερα;
Ήρθα με το αυτοκίνητο μου, μια και πέρυσι μαρτύρησαν με το ΚΤΕΛ. Δε μπορώ την πίεση και το άγχος της ώρας. Διακοπές είμαι.
 
Last edited by a moderator:

GiannisP.

Member
Μηνύματα
103
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Αλόννησος Aug 2020
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
GiannisP. στείλε μας feedback για το νησι φέτος? Περιμενω πως και πως να έρθει ο Αυγουστος να πάω!
Το μόνο διαφορετικό σε σχέση με πέρυσι είναι το ταξι, ένα Νισάν Κασκαι. όλα τα άλλα είναι όπως θα δεις και στο αντιστοιχο θέμα. Σελίδα 4 https://www.travelstories.gr/commun...λάδες-Δονούσα-Σχοινούσα-Ηρακλειά.52480/page-4
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Σοβαρά; δεν υπηρχε το ταξί πέρυσι; νομίζω, χωρίς να είμαι 100% σίγουρος πως το έχει συγγενής του λεωφορειατζη. Μονοπώλιο οι μεταφορές στο νησί... :bleh::bleh:
 

GiannisP.

Member
Μηνύματα
103
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Αλόννησος Aug 2020
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Τον Σαράντο είδα σήμερα, ναι. Αλλά το λεωφορείο ανήκει στο ΚΤΕΛ Νάξου. Ιούλιο και Αυγουστο φέρνουν μεγάλο πούλμαν.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.303
Likes
1.774
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Υπαρχει καμια προταση για φαγητο στην Δοννουσα; Διαβαζω tripadvisor και εχω ψιλοαπογοητευτει.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Μου άρεσε η "Κόρη του Μιχάλη". Νόστιμο φαγητό και τεράστιες μερίδες. Η σερβιτόρα είναι λίγο στον κόσμο της μόνο. Προσπαθεί ,αλλά είναι καινούργια και δεν έχει συντονιστεί ακόμα.
 

GiannisP.

Member
Μηνύματα
103
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Αλόννησος Aug 2020
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Καλοταρίτισσα στη ταβέρνα του Μήτσου: δοκίμασε ο,τι ψαράκι έχει (τα παίρνουν από τους ψαράδες κάθε πρωί), τα χόρτα, τα μπιφτέκια και το κατσικάκι.

Μερσίνι στη Κόρη του Μιχάλη. Το Τζι-Τζι μου φάνηκε πολύ καλύτερο από πέρυσι, αλλά πουλάει περισσότερο θέα.
Ηλιοβασίλεμα έφαγα ωραία μοσχαρίσια και κοκκινιστό. Επίσης, ωραίες μακαρονάδες στον Σκαντζόχοιρο.

Αν σου αρέσει το ψάρι, το πρωί που μαζεύονται τα καικια στο λιμάνι και βγάζουν τα ψάρια, ρωτά σε ποιους τα δώσανε και θα σε κατατοπισουν.
 
Last edited:

Nikoskaloy

Member
Μηνύματα
25
Likes
1
Καλησπέρα, θα ηθελα σιγα σιγα να οργανώσω τις καλοκαιρινές μου διακοπές οπότε πρέπει να διαλέξω τους προορισμούς καθως να δω και το ανάλογο μπάτζετ που θα σπαταλήσω . Τελη Αυγούστου με αρχές Σεπτέμβρη θα παω .
Σιγουρα θα είναι στο πρόγραμμα ενα 3ήμεροήμερο στη Νάξο που ειναι σχετικά και ο εύκολος προορισμός . Από εκεί και πέρα σίγουρα θα ήθελα να επισκεφτώ αρχικά τα Κουφονήσια και απο εκει και πέρα θα ήταν το ιδανικό σε 1 μερα αν είναι αυτο εφικτό ένα μικρό Τουρ σε κάποια απο νησια των μικρών Κυκλάδων ( αναλογα ποια ειναι προσβάσιμα ).

Υπάρχει κάποια κρουαζιέρα που μπορεί να σε γυρίσει σε διάφορα νησιά μια ολόκληρη μερα; και αν ναι αυτο θα ξεκινάει απο ποιο νησι ωστε να έχεις και την αντίστοιχη διανυκτέρευση εκει .

Η βολεύει να μένεις σε ενα νησί π.χ .Νάξο και καθε μερα να παιρνεις το πλοιο της γραμμής π.χ . σημερα για Ηρακλειά ,αύριο για Δονούσα και το βράδυ να γυρνας παλι ναξο η Αμοργό ξερω γω;

Υ .Γ. θα εχω μαζι μου το σκούτερ οπότε πρέπει η να το παίρνω μαζι μου σε καθε προορισμό που αλλάζω η αν μιλάμε για τη 2η έκδοχη που παω αυθημερόν και γυρνάω παλι πίσω ειμαι πιο ανετος να το αφήνω εκει η να το παιρνω μαζι μου αν χρειάζεται.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλησπέρα, θα ηθελα σιγα σιγα να οργανώσω τις καλοκαιρινές μου διακοπές οπότε πρέπει να διαλέξω τους προορισμούς καθως να δω και το ανάλογο μπάτζετ που θα σπαταλήσω . Τελη Αυγούστου με αρχές Σεπτέμβρη θα παω .
Σιγουρα θα είναι στο πρόγραμμα ενα 3ήμεροήμερο στη Νάξο που ειναι σχετικά και ο εύκολος προορισμός . Από εκεί και πέρα σίγουρα θα ήθελα να επισκεφτώ αρχικά τα Κουφονήσια και απο εκει και πέρα θα ήταν το ιδανικό σε 1 μερα αν είναι αυτο εφικτό ένα μικρό Τουρ σε κάποια απο νησια των μικρών Κυκλάδων ( αναλογα ποια ειναι προσβάσιμα ).

Υπάρχει κάποια κρουαζιέρα που μπορεί να σε γυρίσει σε διάφορα νησιά μια ολόκληρη μερα; και αν ναι αυτο θα ξεκινάει απο ποιο νησι ωστε να έχεις και την αντίστοιχη διανυκτέρευση εκει .

Η βολεύει να μένεις σε ενα νησί π.χ .Νάξο και καθε μερα να παιρνεις το πλοιο της γραμμής π.χ . σημερα για Ηρακλειά ,αύριο για Δονούσα και το βράδυ να γυρνας παλι ναξο η Αμοργό ξερω γω;

Υ .Γ. θα εχω μαζι μου το σκούτερ οπότε πρέπει η να το παίρνω μαζι μου σε καθε προορισμό που αλλάζω η αν μιλάμε για τη 2η έκδοχη που παω αυθημερόν και γυρνάω παλι πίσω ειμαι πιο ανετος να το αφήνω εκει η να το παιρνω μαζι μου αν χρειάζεται.
Τις δυο φορές που είχα πάει Ηρακλειά (όχι αυθημερόν και έχουν περάσει κάποια χρονάκια), ναι υπήρχε ένα μικρό φέρυ, τύπου Σκοπελίτης, που έκανε ένα ημερήσιο τουρ από Νάξο σε Ηρακλειά και Σχοινούσα. Από Ιούνιο και μετά κάνε αναζήτηση ή πάρε τηλέφωνο κάποιο πρακτορείο στη Νάξο και ρώτησε αν θα υπάρχει κάτι τέτοιο το καλοκαίρι.
Η άλλη εκδοχή που αναφέρεις είναι εφικτή μόνο εφόσον βρεις δρομολόγια που θα σε εξυπηρετούν. Και αυτά θα τα βρεις όταν καλοκαιριάσει. Το να κάνεις όμως κάθε μέρα αυθημερόν εκδρομές στα νησιά θα είναι σκότωμα. Από Νάξο η πιο κοντινή και προτεινόμενη είναι η Ηρακλειά και μετά η Σχοινούσα. Από Αμοργό πας πιο εύκολα Δονούσσα.
 
Μηνύματα
34
Likes
34
Καθώς το φετινό καλοκαιρινό πρόγραμμα είχε tour στις Μικρές Κυκλάδες (εκτός από το Κουφονήσι που το είχαμε επισκεφθεί παλαιότερα), ας ξεκινήσω από τον πρώτο σταθμό την Δονούσα. Προσωπικά, ενθουσιάστηκα με τη Δονούσα από όλα τα υπόλοιπα νησιά, ιδανική για χαλαρές διακοπές με κρυστάλλινα νερά και ωραία, αν και μετρημένα σε 3 τα μπαράκια. Μου θύμισε πολύ στο στυλ την Ανάφη.

Παραλίες

- Κέδρος, παραλία γυμνιστών (όχι απαραίτητα βέβαια). Πιο πάνω είναι το μπαράκι για φαγητό- καφέ- μπύρες. Ακολουθεί το ελεύθερο κάμπινγκ. Η καλύτερη του νησιού. Πας και με τα πόδια.

- Λιβάδι, παρόμοια με του Κέδρου, πας με καραβάκι που αναχωρεί από το Λιμάνι του νησιού ή με το ΚΤΕΛ κατεβαίνοντας από το Μερσήνι (είναι ένα 20λεπτο ποδαρόδρομος και λίγο δυσκολούτσικος).

- Καλοταρίτισσα, 3 κολπίσκοι, επίσης είτε με ΚΤΕΛ είτε με καραβάκι, δεν ξετρελάθηκα.

- Με το καραβάκι επίσης επίσκεψη στη Φωκοσπηλιά, αν είσαι τυχερός θα δεις φώκιες (ένας από τη δική μας τη φουρνιά είδε να φεύγει μια σαν τορπίλη), βουτάς, συνιστάται μάσκα, υπέροχα νερά και χρώματα.

- Στη χώρα, πιο οικογενειακή παραλία, επίσης πεντακάθαρα νερά και κρυστάλλινα.


Όλες παγωμένες!!!


Φαγητό

- Στο Μερσήνι 2 ταβέρνες, η ΚΟΡΗ ΤΟΥ ΜΙΧΑΛΗ και ΤΖΙ ΤΖΙ με την Κόρη του Μιχάλη να παίρνει πλέον καλύτερες κριτικές.

- Στη χώρα, 3-4 ταβέρνες, φάγαμε στο ΚΥΜΑ και στο ΚΑΠΕΤΑΝ ΓΙΩΡΓΗ, όχι κάτι ιδιαίτερο.

- Στο νησί δεν υπάρχει ψάρι, συνήθως ψητά και μαγειρευτά.

- Πολύ ωραίος φούρνος στο Λιμάνι.


Διασκέδαση

- Τα μπαρ Σκαντζόχοιρος και CoronaBorealis (και για καφέ- πρωινό) στο Λιμάνι του νησιού. Περάσαμε υπέροχα, εναλλάξ μεταξύ τους είχαν κάθε βράδυ live.

- Το μπαράκι στον Κέδρο, επίσης γίνονται live.

Δεν υπάρχουν πολλά καταλύματα, κάντε κράτηση εγκαίρως.



Σχοινούσα


Όμορφη χώρα, χτισμένη σε ύψος, περισσότερα μαγαζιά σε σχέση με την Δονούσα. Δεν με ενθουσίασε όμως. Γούστα είναι αυτά. Στο λιμάνι παρατεταμένα τα γιοτ.


Παραλίες: Τσιγκούρι, Λιβάδι, Ψιλή άμμος (η καλύτερη), Αλμυρός (προχωρήστε δεξιά μέχρι να βρείτε ένα κολπίσκο σε μια σπηλιά).


Διασκέδαση: Στη χώρα υπάρχουν 2-3 μπαράκια (Αίλουρος, Deli, Χαρά ) και ένα στο Τσιγκούρι. Επίσης υπάρχει ένα προς Αλμυρό, αλλά είναι κανα 20λεπτο με τα πόδια με ρεμπέτικες βραδιές.


Φαγητό: Αρκετά εστιατόρια στη χώρα,στην πλατεία ωραίες πίτσες η Λόζα, η Ακάθη στο Λιβάδι.


Ηρακλειά


Αν και το μεγαλύτερο σε έκταση, είναι το νησί με τους λιγότερους μόνιμους κατοίκους.

Μείναμε μόλις μια μέρα, επισκεφθήκαμε το σπήλαιο του Αγ. Ιωάννη χωρίς να το έχουμε στο πρόγραμμα, ντάλα μεσημέρι, φορώντας σαγιονάρα και έτοιμη για παραλία. Μην κάνετε τα ίδια λάθη. Στο σπήλαιο φτάνεις μέσω ενός μονοπατιού από την Παναγία, τη χώρα, μέσα από το βουνό, περίπου 1 ώρα και ένα τέταρτο. Είναι το μεγαλύτερο των Κυκλάδων. ΠΡΟΣΟΧΗ! Έχετε φακούς μαζί σας για να το εξερευνήσετε! Δεν υπάρχει κανείς εκεί και δεν έχει φως. Αξίζει η επίσκεψη.


Θα μείνετε στο Λιμάνι, στον Αγ. Γεώργιο, έχει αρκετές ταβέρνες. Εμείς φάγαμε στο Μαϊστράλι κρέας. Καλά λόγια μου είπαν για το Σύρμα για ψάρι.


Παραλίες: Λιβάδι, Λιμάνι, Αλιμιά, Τουρκοπήγαδο.


Η Ηρακλειά διαθέτει πολλά μονοπάτια, όρεξη να περπατάτε να έχετε!


Ολα τα νησιά έχουν ΑΤΜ Πειραιώς.

Μετακινήσεις:

Σε όλα τα νησιά υπάρχει ΚΤΕΛ τύπου minibus, με τον καλύτερο οδηγό τον Νεκτάριο από την Σχοινούσα!Μάλιστα το συγκεκριμένο ήταν η πρώτη χρονιά που λειτούργησε. Παραθέτω τα δρομολόγια. Στην Ηρακλειά δεν υπάρχει βενζινάδικο. Παραθέτω τα δρομολόγια (ελπίζω να τα κατάφερα).

View attachment 128520 View attachment 128521 View attachment 128522 View attachment 128523
Γειά σας. Θα ήθελα να σας πληροφορήσω ότι το ΚΤΕΛ στη Σχοινούσα δεν υπάρχει πλέον. Ο οδηγός έχει φύγει στο εξωτερικό και το μόνο που απέμεινε να θυμίζει ότι κάποτε υπήρχε ΚΤΕΛ στο νησί, είναι οι ξεχασμένες πινακίδες στις στάσεις που γράφουν "Bus Stop" και κάποιες από αυτές, γέρνουν ξεχαρβαλωμένες αφού κανείς δεν ενδιαφέρεται πλέον. Το μόνο παρήγορο είναι ότι αρκετά από τα ενοικιαζόμενα δωμάτια, πανσιόν και ξενοδοχεία, έχουν δικά τους βανάκια και πηγαινοφέρνουν τον κόσμο στις παραλίες. Αλλά αυτό πρέπει να το συνεννοηθείτε όταν κλείσετε το δωμάτιο. Δε γνωρίζω αν το κάνουν όλοι. Η άλλη λύση είναι... τα 👣 σας...!!! Αντέχετε;;; Εντάξει για την Σχοινούσα μιλάμε, οι αποστάσεις δεν είναι υπερβολικά μεγάλες, αν και σε κάποιες παραλίες, όπως π.χ. στο Τσιγκούρι, όταν πηγαίνεις, έχεις μπροστά σου μια ωραιότατη κατηφόρα 😂😂😂😂
Η οποία, στην επιστροφή, με όλη την κούραση από τη θάλασσα και τη ζέστη, μετατρέπεται σε τι;;; 😫😫😫😫😰😰😰😰😱😱😱😱 Ω, ναι, σωστά μαντέψατε!!! Αλλά εντάξει, να πάτε, έστω μια φορά, ακόμα και χωρίς αυτοκίνητο, έτσι για την εμπειρία. Σαφώς υπάρχουν πολύ καλύτερες παραλίες στη Σχοινούσα (Αλμυρός, Λιώλιου...)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.800
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom