Ηρακλειά Δονούσα Σχοινούσα Μικρές Κυκλάδες- Δονούσα- Σχοινούσα- Ηρακλειά

domino

Member
Μηνύματα
290
Likes
272
Διακοπές 7 μέρες , με το αγόρι μου , και θέλουμε να επισκεφθούμε τις Μικρές Κυκλάδες. Τι προτίνεται να μείνουμε ανα 2 μέρες σε κάποιο νησί , ή να μείνουμε σε ενα πχ Σχοινούσα ή Κουφονησια και να πηγαίνουμε Μονημερες ??
Υπαρχει η δυνατοτητα (δρομολογια ) για μονοήμερες ;
 

zade

Member
Μηνύματα
157
Likes
690
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Διακοπές 7 μέρες , με το αγόρι μου , και θέλουμε να επισκεφθούμε τις Μικρές Κυκλάδες. Τι προτίνεται να μείνουμε ανα 2 μέρες σε κάποιο νησί , ή να μείνουμε σε ενα πχ Σχοινούσα ή Κουφονησια και να πηγαίνουμε Μονημερες ??
Καλύτερα ανά δύο μέρες σε κάθε νησί, αλλά ίσως κάπου πρέπει να πάει μια μέρα και κάπου αλλού 3. Δεν έχω πάει σε όλες για να σου πω, ξέρει ο @psilos3 για περισσότερα.

Υπαρχει η δυνατοτητα (δρομολογια ) για μονοήμερες ;
Ναι με τo πλοίο Skopelitis Express που κάθε μέρα ξεκινάει από την Αμοργό και πηγαίνει στις μικρές Κυκλάδες, αλλά δεν βολεύουν πάντα τα δρομολόγια χωρίς διανυκτέρευση.
 
Μηνύματα
196
Likes
250
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Η γνώμη μου είναι ότι με μονοήμερη σε κάθε νησί δεν θα το ευχαριστηθείτε. Ίσως μπορείτε να το κάνετε με ένα, αλλά για 3 νησιά μονοήμερη το θεωρώ υπερβολή. Εγώ θα μοίραζα τις μέρες
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.091
Likes
45.030
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Διακοπές 7 μέρες , με το αγόρι μου , και θέλουμε να επισκεφθούμε τις Μικρές Κυκλάδες. Τι προτίνεται να μείνουμε ανα 2 μέρες σε κάποιο νησί , ή να μείνουμε σε ενα πχ Σχοινούσα ή Κουφονησια και να πηγαίνουμε Μονημερες ??
Εξαρτάται πως θέλετε να δείτε το κάθε νησί. Συμφωνώ με @travellersoul. ότι τα νησάκια χρήζουν διανυκτέρευσης και όχι μόνο επίσκεψης, ωστόσο μπορεί να μη θέλετε τόσο να ξεβολεύεστε στις διακοπές σας.
Για μένα είναι μια καλή ευκαιρία να τα δείτε όλα, δίνοντας το μεγαλύτερο βάρος σε Κουφονήσια & Δονούσα κι έπειτα σε Σχοινούσα και Ηρακλειά. Όλα είναι υπέροχα.

Υπαρχει η δυνατοτητα (δρομολογια ) για μονοήμερες ;
Εκτός απ' τα εκδρομικά που είναι ένας τρόπος, υπάρχει περίπτωση να εξυπηρετούν τα δρομολόγια των πλοίων της γραμμής. Για παράδειγμα να φεύγει ο Σκοπελίτης προς κάποιο νησί το πρωί και να επιστρέφει το Bluestar το βράδυ.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.091
Likes
45.030
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Και τα πράγματα αλλάζουν...Καλύτερα ή χειρότετα στην κρίση του καθενός....


Σχοινούσα: 3,5 εκατομμύρια ευρώ για την ταβέρνα «Μερσίνι»
Καθόλου τυχαίο σίγουρα, όταν το νησί μαζεύει εδώ και χρόνια «σκαφάτο» τουρισμό.
Δυστυχώς όσο πάει τέτοια μέρη γίνονται όλο και πιο απρόσιτα για τον μέσο Έλληνα.
 

Paul_s

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημέρα,

Ενδιαφέρομαι να πάω με τη σύντροφο μου μέσα Ιουλίου Ηρακλειά ή Σχοινούσα για 4 διανυκτερέυσεις.Εχει κάποιος να προτείνει σχετικά οικονομικό δωμάτιο?

Ευχαριστώ.
 
Μηνύματα
196
Likes
250
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Καλημέρα,

Ενδιαφέρομαι να πάω με τη σύντροφο μου μέσα Ιουλίου Ηρακλειά ή Σχοινούσα για 4 διανυκτερέυσεις.Εχει κάποιος να προτείνει σχετικά οικονομικό δωμάτιο?

Ευχαριστώ.
Δωμάτια Ηρακλειά - Panorama

Είχα μείνει εδώ το καλοκαίρι του 2020, ήταν αρκετά οικονομικό τότε για τα δεδομένα του νησιού και το γεγονός ότι ήταν πλήρως ανακαινισμενα.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.164
Likes
5.095
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Καλημέρα,

Ενδιαφέρομαι να πάω με τη σύντροφο μου μέσα Ιουλίου Ηρακλειά ή Σχοινούσα για 4 διανυκτερέυσεις.Εχει κάποιος να προτείνει σχετικά οικονομικό δωμάτιο?

Ευχαριστώ.
Θα μεινω εδω τελος του μηνα, στα 70€ Hotel Iliovasilema – Schinoussa
Ειχα μεινει στο ιδιο και το 1994... Deja vu
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.164
Likes
5.095
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Θα μεινω εδω τελος του μηνα, στα 70€ Hotel Iliovasilema – Schinoussa
Ειχα μεινει στο ιδιο και το 1994... Deja vu
Update
Το
IMG_20230624_202318.jpg
Hotel ειναι value for the money 70€ με πρωινό και θεα ηλιοβασίλεμα
Το νησί μετά από 30 χρόνια, παραμένει ήσυχο, έχει καμία 10αρια καφέ- ταβέρνες, 5-6 παραλίες, ποδαράτο η με ταξί. Το μόνο κακό είναι ότι αντί για σκηνιτες έχει οικογένειες με παιδιά :mad:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.858
Μέλη
38.841
Νεότερο μέλος
Ahled

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom