Γενικά Μικρές Κυκλάδες

jimchef

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
αυστραλια
Μικρες κυκλαδες με την οικογενεια.

καλημερα σας
καποιος με αποψη για το θεμα που να το εχει περασει?
ευχαριστω.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μήπως να μας ανέλυες λίγο την ερώτηση σου; Τι ακριβώς θέλεις να μάθεις, μήπως μπορούμε να βοηθήσουμε.
 

jimchef

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
αυστραλια
καλημερα, ευχαριστω , οι παραλιες, το φαγητο, η διαμονη ,εαν ειναι καταλληλες για οικογενεια με 2 παιδια 8 και 9 ετων.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
καλημερα, ευχαριστω , οι παραλιες, το φαγητο, η διαμονη ,εαν ειναι καταλληλες για οικογενεια με 2 παιδια 8 και 9 ετων.
Για Κουφονήσι είναι σούπερ! Φοβερές παραλίες με πεντακάθαρα, ήρεμα, αβαθή νερά. Ψαράκι άφθονο και σε καλές τιμές, τουλάχιστον πριν αρκετά χρόνια που ήμουν εκεί. Και γενικά είναι ένας όμορφος προορισμός για χαλαρές διακοπές.
Μην κάνετε το λάθος και πάρετε τον "Σκοπελίτη", δηλαδή το καράβι που κάνει τοπικό δρομολόγιο από Νάξο σε όλες τις μικρές ανατολικές Κυκλάδες. Προτιμήστε το πλοίο της γραμμής.
Για τα υπόλοιπα νησάκια δεν έχω άποψη.
Καλά να περάσετε!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Έχω πάει Κουφονήσια, Δονούσσα και Ηρακλειά (που έχει ξεφύγει μόνο η Σχοινούσα) και έχω μείνει σε κάθε ένα από αυτά από 3 έως 7 ημέρες.
Και για τα τρία: Πολύ καλές παραλίες, δεν χρειαστήκαμε αυτοκίνητο ή άλλο μεταφορικό μέσο, μόνο τα πόδια μας. Διαθέτουν από 1 έως 2 το πολύ χωριά το καθένα, εκ των οποίων το ένα είναι το λιμάνι και από γραφικότητα δεν λένε και πολλά. Αξιοθέατα άξια λόγου είναι δύσκολο να βρεις.
Ειδικότερα:
Κουφονήσια: Τελευταία έχει γίνει πολύ της μόδας, έχει καταχτιστεί και δεν θεωρείται ιδιαίτερα φθηνός προορισμός. Για μένα είναι το λιγότερο αυθεντικό από τα τρία. Εκεί έχετε της περισσότερες πιθανότητες να βρείτε κόσμο και βεβαίως έχει αρκετές επιλογές για φαγητό. Μπορείτε να πάτε σε όλες τις παραλίες με τα πόδια. Η Ιταλίδα και το Πορί είναι οι καλύτερες. Επίσης μπορείτε να κάνετε και μια επίσκεψη με βάρκα στο Κάτω Κουφονήσι. Για διαμονή δεν μπορώ να προτείνω κάτι γιατί μέναμε στο κάμπινγκ που τώρα έχει πια κλείσει.
Ηρακλειά: Ίσως οι παραλίες του να υστερούν λίγο σε σχέσει με τα άλλα. Σχετικά φθηνός προορισμός, με περιορισμένες επιλογές για φαγητό και ακόμα πιο περιορισμένες δυνατότητες διασκέδασης. Όλα αυτά βρίσκονται στο λιμάνι. Αν μείνεις κάποιες μέρες αρχίζεις να γνωρίζεις τους πάντες. Οι δυο καλύτερες παραλίες του νησιού (η μια είναι το λιμάνι) απέχουν 15' με αργό περπάτημα. Εμείς μείναμε και τις δυο φορές εδώ http://www.iraklia-agnadema.com/ πολύ ευχαριστημένοι.
Δονούσα: Το πιο απομακρυσμένο από τις μικρές Κυκλάδες. Ισχύει ότι και για την Ηρακλειά, αλλά οι παραλίες είναι πολύ καλύτερες και πιο απομακρυσμένες μεταξύ τους. Οι καλύτερες είναι στο Κέδρο, στο Λιβάδι και στο λιμάνι. Στο Κέδρο γίνεται και free κάμπινγκ, το οποίο επεκτείνεται πολύ στην περίοδο αιχμής και αυτό είναι κομματάκι σπαστικό. Στο Κέδρο υπάρχει και ένα φανταστικό μπαρ/καφέ. Μέναμε εδώ http://voulasrooms.gr/

Εσείς που σκοπεύετε να πάτε; Για να σου πω αν θα είναι κατάλληλα τα νησιά για τα παιδιά, πες μου μέρη που έχετε πάει και έχουν περάσει καλά. Τι είδους διακοπές κάνετε γενικά;
 
Last edited:

jimchef

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
αυστραλια
ευχαριστω για τις πληροφοριες, λεμε για ναξο 2 μερουλες και κατι απο μικρες κυκλαδες απο 1 με 2 μερες, ειμαι στην οργανωση ακομα.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει να πας Νάξο μόνο για 2 μέρες και να φύγεις για να πας αλλού. Μπορείς να μείνεις ανέτα βδομάδα και να μη βαρεθείς στιγμή. Οικογενειακό νήσι με πολλές παραλίες, πανέμορφα χωριά, γραφική χώρα και οικονομικά γενικότερα. Γιατί να μείνεις μόνο 2 μέρες;
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Νάξο όντως μπορείς να μείνεις αρκετές ημέρες και ισχύουν όσα σου ανέφερε παραπάνω ο panlek.
Το νησί με αυτά που περιγράφεις μπορεί να σε καλύψει απόλυτα.
Πάντως είναι λίγες οι μέρες όπως το καταλαβαίνω για να κάνεις τόσες μετακινήσεις με παιδιά σε 2 διαφορετικά νησιά.
Αν δεν βαριέσαι όλη την ταλαιπωρία να μαζεύεις ξανά βαλίτσες, μπορείς να το κάνεις.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Αχ τι μου θύμισες.... πενταήμερη με Δημητρούλα και μπόλικα μποφόρ να ξερνάνε ποιος ξερει ποσες εκατοντάδες 18αρια!!!!!
Λοιπόν και εγω νομίζω πως η Ναξος είναι υπεραρκετή για μια εβδομάδα δεν βαριέσαι στα σίγουρα. Αλλά αν αποφασίσεις για Μ.Α.Κυκλάδες να ετοιμάσεις και ενα καλό φαρμακείο μαζί σου (ξέρεις τι ... μαμά/μπαμπας είσαι) όταν πήγα εγώ δεν υπήρχε τίποτα. Ένα αγροτικό ιατρείο που άνοιγε δεν άνοιγε μια φορά την εβδομάδα.
 

KaloGourouni

Member
Μηνύματα
44
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Καλησπέρα σε όλους!Φετος το καλοκαιρι θα παω Ναξο απο τις 26/7-30/7 και σκεφτομαι να περασω και μικρες κυκλάδες μιας και το εισητηριο δεν ειναι τοσο ακριβο.Σκεφτομαι να κλείσω ξενοδοχειο ωστε να κατσω αλλες 4 μερες.Εχω ακουσει οτι ειναι πολυ ωραια και ηρεμα!Εσεις τι μου προτεινετε;Πιστευέτε οτι αξίζει;Σαν επιλογη διαμονης σκεφτομαι τα Κουφονήσια!
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Καλησπέρα σε όλους!Φετος το καλοκαιρι θα παω Ναξο απο τις 26/7-30/7 και σκεφτομαι να περασω και μικρες κυκλάδες μιας και το εισητηριο δεν ειναι τοσο ακριβο.Σκεφτομαι να κλείσω ξενοδοχειο ωστε να κατσω αλλες 4 μερες.Εχω ακουσει οτι ειναι πολυ ωραια και ηρεμα!Εσεις τι μου προτεινετε;Πιστευέτε οτι αξίζει;Σαν επιλογη διαμονης σκεφτομαι τα Κουφονήσια!
Εννοείται να πας Κουφονήσια! Απο τις πιο ωραιες παραλίες που έχω δει, βρίσκονται εκει... Σε ολες πας με τα πόδια! Εχω και προταση διαμονής...Δασκαλιό λεγεται και είναι στη χώρα.
Πολυ ζεστοι και φιλοξενοι ανθρωποι. Μας πήραν απο το λιμανι, μας υποδεχτηκαν με αγκαλιες και μας κερασαν σαν να ήμασταν φιλοι τους! Μου εκανε πραγματικα εντυπωση! Όσο για το δωματιο, κρεβάτι με ουρανό, πεντακαθαρο, μπροστα στη θαλασσα και με απιστευτη θέα το πέλαγος και το νησι της Κερου (το οποιο το βράδυ - οταν εχει φεγγάρι -μοιαζει με γυναικείο ξαπλωμένο σώμα!) Σου στέλνω το λινκ http://www.e-kyklades.gr/showroom/tourism/DASKALIO?lang=el Ζήτησε το δωματιο Ορχιδέα!
Για ουζάκι το βράδυ στο Καρνάγιο! Τραπεζάκια πανω σε ενα λιμανάκι κατω απο το Μύλο για ρομαντζάδα...
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.810
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom