Γενικά Βέλγιο Μικρό μέρος στην Ευρώπη με κοντινές εκδρομές

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
αξίζει κάτι τέτοιο;
Αυτο ακριβως να κανεις!Η Μπρυζ ειναι υπεροχη και αποτελει τελεια βαση για κοντινες εκδρομες (Αμβερσα να πατε οπωσδηποτε) σε αντιθεση με την πολη των Βρυξελλων που με εξαιρεση την κεντρικη πλατεια τη βρηκα αδιαφορη και μαλλον απογοητευτικη πολη,υποδεεστερη των γειτονικων κεντροευρωπαικων πρωτευουσων[/quote]
 
Last edited by a moderator:

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Θα πρότεινα Εδιμβούργο! 2 ημέρες είναι αρκετές για τα βασικά και από εκει μπορείτε να κάνετε εκδρομές στα Highlands, σε κάποια από τις υπέροχες λίμνες και σε κοντινές πόλεις όπως Glasgow και Stirling!
 

nicpag

Member
Μηνύματα
81
Likes
76
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Για Μπριζ , πέρα από Γάνδη,Αμβέρσα έχετε να προτείνεται καμία άλλη όμορφη περιοχή εκεί γύρω; Ρότερνταμ μήπως ή Λιλ; Έχει κανείς καμία πρόταση για κάποιο μέρος κοντά στη Μπριζ που να είναι παραθαλάσσιο για να δούμε και λίγο ωκεανό :p ;)

Θα πρότεινα Εδιμβούργο! 2 ημέρες είναι αρκετές για τα βασικά και από εκει μπορείτε να κάνετε εκδρομές στα Highlands, σε κάποια από τις υπέροχες λίμνες και σε κοντινές πόλεις όπως Glasgow και Stirling!
Χμμμ κι αυτό δεν είναι κακή ιδέα αλλά λέω να πάω πιο μετά μιας και τώρα μου έκατσε η Μπριζ :p
 
Last edited by a moderator:

chris or

Member
Μηνύματα
176
Likes
81
Επόμενο Ταξίδι
Όσλο
Ταξίδι-Όνειρο
Πεκίνο,Λαπώνια,Μάλτα
Βελγιο να πας,αμα θελεις διαβασε την ιστορια μου,βλεπεις αντε μπρυζ γανδη βατερλο και οποια αλλη πολη θελεις χωρις κοπο...:)
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Για Μπριζ , πέρα από Γάνδη,Αμβέρσα έχετε να προτείνεται καμία άλλη όμορφη περιοχή εκεί γύρω; Ρότερνταμ μήπως ή Λιλ; Έχει κανείς καμία πρόταση για κάποιο μέρος κοντά στη Μπριζ που να είναι παραθαλάσσιο για να δούμε και λίγο ωκεανό :p ;)
Tην πόλη του Λουξεμβούργου, το Vianden στο Λουξεμβούργο, Leuven, Dinant - Namur στο Βέλγιο
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Για Μπριζ , πέρα από Γάνδη,Αμβέρσα έχετε να προτείνεται καμία άλλη όμορφη περιοχή εκεί γύρω; Ρότερνταμ μήπως ή Λιλ; Έχει κανείς καμία πρόταση για κάποιο μέρος κοντά στη Μπριζ που να είναι παραθαλάσσιο για να δούμε και λίγο ωκεανό :p ;)
Για να καταλάβω... σε 5 μέρες εκτός από Βρυξέλλες, Μπρυζ, Γάνδη θέλεις να πας και κάπου αλλού? Τελικά μάλλον είμαι πολύ βλάκας εγώ που έμεινα 2+2 βράδια μόνο στις Βρυξέλλες και την Μπυζ και είχα την αίσθηση ότι δεν το ευχαριστήθηκα αρκετά...

Και για να απαντήσω στην ουσία της ερώτησης... ναι, το Βέλγιο είναι ιδανικό για μια εβδομάδα - δέκα ημέρες διακοπές... η μόνη μου ένσταση είναι πως πρέπει να κάνετε τουλάχιστον μια, για τα γούστα μου δύο, διανυκτέρευσεις στην Μπρυζ και σε καμία περίπτωση να μην την κάνετε ημερήσια από Βρυξέλλες ... η βραδινή εικόνα της πόλης είναι ανεπανάληπτη...
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εγώ θα σου πρότεινα Τοσκάνη! Η Ιταλία προσφέρει φτηνά αεροπορικά,φτηνή ενοικίαση αυτοκινήτου και καλές και φτηνές επιλογές στη διαμονή!! ειδικά αν την επισκεφτείς Άνοιξη οι εμπειρίες που θα αποκομίσεις θα σου είναι αξέχαστες!! Και για να γίνω πιο σαφής εννοώ Πίζα,Φλωρεντία,Σιένα,Cinque Terre,San Gimigliano,Chianti και όλα αυτά σε έναν κύκλο 5 ωρών το πολύ!!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.630
Likes
12.448
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Traveller νομίζω ότι θέλει να έχει ως βάση τη Μπριζ και να κάνει και άλλες εκδρομές από εκεί. Τουλάχιστον αυτό κατάλαβα από τα posts τις προηγούμενης σελίδας.

Όσον αφορά στο παραλιακό μέρος, η Μπριζ έχει ένα επίνειο τρόπον τινά (Zeebrugge), αλλά είχα διαβάσει ότι δεν λέει και πολλά. Μπορεί η Οστάνδη να είναι καλύτερη επιλογή. Ο οδηγός λέει ότι έχει συχνή σύνδεση με το τρένο με τη Μπριζ και φτάνεις εκεί σε 13'.
 

nicpag

Member
Μηνύματα
81
Likes
76
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Για να καταλάβω... σε 5 μέρες εκτός από Βρυξέλλες, Μπρυζ, Γάνδη θέλεις να πας και κάπου αλλού? Τελικά μάλλον είμαι πολύ βλάκας εγώ που έμεινα 2+2 βράδια μόνο στις Βρυξέλλες και την Μπυζ και είχα την αίσθηση ότι δεν το ευχαριστήθηκα αρκετά...

Και για να απαντήσω στην ουσία της ερώτησης... ναι, το Βέλγιο είναι ιδανικό για μια εβδομάδα - δέκα ημέρες διακοπές... η μόνη μου ένσταση είναι πως πρέπει να κάνετε τουλάχιστον μια, για τα γούστα μου δύο, διανυκτέρευσεις στην Μπρυζ και σε καμία περίπτωση να μην την κάνετε ημερήσια από Βρυξέλλες ... η βραδινή εικόνα της πόλης είναι ανεπανάληπτη...
Βασικά ήθελα να έχω ως βάσει τη Μπριζ και από εκεί να κάνω εκδρομές.Δεν έχω επιλέξει ακόμα μέρη για κοντινές εκδρομές από Μπριζ γι αυτό ρωτάω ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom