Ιταλία Μιλάνο - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

stefira

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα και πάλι, τελικά κλείσαμε ξενοδοχείο δίπλα στο αεροδρόμιο για να είμαστε πιο ξεκούραστοι. Υπάρχει όμως ακόμα ένας ενδοιασμός.
Έχουμε αφήσει μια διανυκτέρευση πριν πάμε μιλανο κενή με την προοπτική να επισκεφτούμε ακόμα μια πόλη πριν την αναχώρηση μας. Σκεφτόμαστε Γενοβα ή Μπολόνια. Ποια από τις δύο προτείνετε;
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.933
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Και οι 2 όμορφες ειναι,εξαρταται αν προτιμάτε θάλασσα ή όχι. Κι απο που θα έρχεστε αυτη τη μέρα. Εγω πχ δε θα εφευγα απο Bologna να πάω Γένοβα και μετά Μιλάνο για μια μέρα. Και η Βερόνα είναι ωραία και πιο κοντά στο Μιλάνο και το Bergamo επίσης.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.042
Likes
41.048
Μεταξύ δυο πτήσεων από το Malpensa έχω διάστημα καθαρό περίπου 3,5 ώρες μέχρι να επιστρέψω στο αεροδρόμιο και σκέφτομαι να μην περιμένω εκεί. Η ιδέα να πάω Μιλανο δε μου φαίνεται πολύ ελκυστική, θα προτιμούσα μια μικρη κοντινή πόλη. Θα ήθελα Novara αλλά δε βγαίνει με τίποτα.
Είμαι ανάμεσα σε
Varese (1 ώρα διαδρομή)
Saronno (30 λεπτά)
και Busto Arsizio (7-8 λεπτά με το τρένο)
Η όλη ιδέα είναι ένας καφές, ένα φαΐ και μια βόλτα αντί για το ψυχρό περιβάλλον του αεροδρομίου. Τις έβαλα κατά σειρά προτίμησης. Τι να διαλέξω;
 

ElinakiK

Member
Μηνύματα
165
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Βένετο
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Μεταξύ δυο πτήσεων από το Malpensa έχω διάστημα καθαρό περίπου 3,5 ώρες μέχρι να επιστρέψω στο αεροδρόμιο και σκέφτομαι να μην περιμένω εκεί. Η ιδέα να πάω Μιλανο δε μου φαίνεται πολύ ελκυστική, θα προτιμούσα μια μικρη κοντινή πόλη. Θα ήθελα Novara αλλά δε βγαίνει με τίποτα.
Είμαι ανάμεσα σε
Varese (1 ώρα διαδρομή)
Saronno (30 λεπτά)
και Busto Arsizio (7-8 λεπτά με το τρένο)
Η όλη ιδέα είναι ένας καφές, ένα φαΐ και μια βόλτα αντί για το ψυχρό περιβάλλον του αεροδρομίου. Τις έβαλα κατά σειρά προτίμησης. Τι να διαλέξω;
Η πρώτη επιλογή θα με άγχωνε χρονικά γιατί με τις 2 ώρες για τις μετακινήσεις, τι σου μένει;
Θα διάλεγα μεταξύ 2ης κ 3ης επιλογής (προσωπική μου γνώμη πάντα)
 

Xristina Titi

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλησπερα παιδια!

Σχεδιαζουμε να ταξιδεψουμε τα Χριστουγεννα στο Μιλανο με τον αντρα μου για 4 ημερες. Που θα μας προτεινατε να μεινουμε? (Εγω θα προτιμουσα καπου κεντρικα που να πηγαινουμε με τα ποδια παντου. Το ιδιο καναμε και στη Ρωμη περσυ). Επιπλεον αξιζει να αφιερωσουμε τη μια μερα σε ημερησια εκδρομη στη βενετια?
Σας ευχαριστω εκ των προτερων
 
Μηνύματα
38
Likes
33
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Καλησπερα παιδια!
Επιπλεον αξιζει να αφιερωσουμε τη μια μερα σε ημερησια εκδρομη στη βενετια?
Σας ευχαριστω εκ των προτερων
Καλύτερα να αφιερώσετε μια μέρα στην Βερόνα ή ακόμα και στο Μπέργκαμο που είναι πολύ όμορφη πόλη.Αν πάτε με Ryanair βολεύει αρκετά. Πιστεύω πως Βενετία μονοήμερη δεν θα την χαρείτε..
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Χειμωνα καιρο,νυχτωνει νωρις,6 ωρες ταξιδι...αντε βαπορεττι και διαφορα..τι θα προκανουν να δουν δε ξερω..Θα ελεγα μια Κομο που ειναι κοντα,αλλα η εποχη ειναι ακυρη.Η Βερονα ειναι μια καλη επιλογη ,οπως και το πολυ κοντινο Μπεργκαμο..Το Μιλανο δεν περπατιεται,μονο γυρω απο το Ντουομο..χρειαζεται συγκοινωνια για τα υπολοιπα σημεια ενδιαφεροντος..
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Θα πρότεινα επίσης για μονοήμερη μιας και θα είναι Χριστούγεννα το Λουγκάνο. Εχθές γύρισα από Μιλάνο Κόμο Λουγκάνο και Βενετία και το Λουγκάνο με εντυπωσίασε!
 

Xristina Titi

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Θα πρότεινα επίσης για μονοήμερη μιας και θα είναι Χριστούγεννα το Λουγκάνο. Εχθές γύρισα από Μιλάνο Κόμο Λουγκάνο και Βενετία και το Λουγκάνο με εντυπωσίασε!
Πως μπορουμε να παμε εκει? με τρενο? ποση ωρα ειναι η αποσταση?
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Πως μπορουμε να παμε εκει? με τρενο? ποση ωρα ειναι η αποσταση?
Με τρένο πας και είναι κάτι περισσότερο από μια ώρα. Στο Μιλάνο μείναμε κοντά στη στάση Loreto που περνούν 2 γραμμές του μετρό με σύνδεση και ντουομο και κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.785
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom