Ιταλία Μιλάνο - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Θα πάω Ιταλία για 3η φορά προς τα Χριστούγεννα και θα μείνω Ρώμη σε συγγενή.. Ξέρω γενικά ότι στη Ρώμη δεν στολίζουν και πολυ... δεν καταλαβαίνεις Χριστούγεννα.. Φαντάζομαι το ίδιο ισχύει και για Μιλάνο??

Κάποιες ερωτήσεις τώρα..
Πόση ώρα είναι με το τρένο από Ρώμη για Μιλάνο και πόσο στοιχείζει το εισιτήριο με επιστροφή (με το γρήγορο και πόσο με το αργό)? Πού πρέπει να σταματήσω για να είμαι στο κέντρο του Μιλάνο? Επίσης... θέλω να μου προτείνετε πολύ καλά ξενοδοχεία από τετράστερα και πάνω (1 βραδιά θα μείνω μόνο έτσι κι αλλιώς στο Μιλάνο) που να είναι κοντά στον σταθμό ή στο κέντρο ...
Επίσης έχει κάτι αξιοθέατο που να αξίζει να επισκεφθώ-δω??
Η πόλη είναι στολίδι απο μόνη της...Τα λαμπιόνια και τα λοιπά χαϊλίκια τ αφήνουμε γι άλλες πόλεις που το χουν ανάγκη...

Για τα τρένα πληροφορίες δρομολογίων και κόστος εισητηρίων εδώ..
Trenitalia - HomePage
Θα σταματήσεις στον κεντρικό σταθμό του Μιλάνου...

Απο ξενοδοχείo αφού θες να τα σκάσεις,ένα είναι το must: Hotel Principe di Savoia | Luxury 5 Star Hotel Milan | 5 Stars Hotel Milan | Dorchester Collection

Πληροφορίες για αξιοθέατα ,αρκεί να πατήσεις Μιλάνο στην αναζήτηση..
 
  • Like
Reactions: GTS

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Η πόλη είναι στολίδι απο μόνη της...Τα λαμπιόνια και τα λοιπά χαϊλίκια τ αφήνουμε γι άλλες πόλεις που το χουν ανάγκη...
άριστα τα λες! ε μα τι είναι το Κολοσσαίο? κανα μεταλλικό κατασκεύασμα να του βάλουν πολύχρωμα φωτάκια? έλεος δηλ..
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
άριστα τα λες! ε μα τι είναι το Κολοσσαίο? κανα μεταλλικό κατασκεύασμα να του βάλουν πολύχρωμα φωτάκια? έλεος δηλ..
Για φαντάσου...Tres banal...Σιγά μη βάλουμε και αλογάκια γυρω γυρω να το κάνουμε carousel...
 

guide

Member
Μηνύματα
24
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία!!!
Θα παώ Μιλάνο σε 2 εβδομάδες και εγώ για μια μέρα!!
όταν γυρίσω θα προσπαθήσω να βοηθήσω για το τι μπορείς να δείς σε 1 μέρα!
Έχει κανείς κατί να προτείνει για μια μέρα??
Έλεγα για χόστελ αλλά δεν μου γεμίζουν το μάτι αυτά που έχω δεί μέχρι τώρα...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.966
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Η πόλη είναι στολίδι απο μόνη της...Τα λαμπιόνια και τα λοιπά χαϊλίκια τ αφήνουμε γι άλλες πόλεις που το χουν ανάγκη...

Για τα τρένα πληροφορίες δρομολογίων και κόστος εισητηρίων εδώ..
Trenitalia - HomePage
Θα σταματήσεις στον κεντρικό σταθμό του Μιλάνου...

Απο ξενοδοχείo αφού θες να τα σκάσεις,ένα είναι το must: Hotel Principe di Savoia | Luxury 5 Star Hotel Milan | 5 Stars Hotel Milan | Dorchester Collection

Πληροφορίες για αξιοθέατα ,αρκεί να πατήσεις Μιλάνο στην αναζήτηση..
Ε, το ότι θέλει 4 αστέρια και πάνω δε σημαίνει κι ότι θέλει ότι πιο ακριβό υπάρχει...:

Ξενοδοχείο, κοντά στο σταθμό:
4 αστέρων οικονομικό: Hotel Berna (έμεινα το 2009 εκεί, καλό).
4 αστέρων οικονομικό: Hotel Auriga (έμεινα τον Ιούνιο εκεί, καλούτσικο)
4 αστέρων λίγο ακριβότερο: Hilton Milan .
 

Nadia80

Member
Μηνύματα
43
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική!!!
Ε, το ότι θέλει 4 αστέρια και πάνω δε σημαίνει κι ότι θέλει ότι πιο ακριβό υπάρχει...:

Ξενοδοχείο, κοντά στο σταθμό:
4 αστέρων οικονομικό: Hotel Berna (έμεινα το 2009 εκεί, καλό).
4 αστέρων οικονομικό: Hotel Auriga (έμεινα τον Ιούνιο εκεί, καλούτσικο)
4 αστέρων λίγο ακριβότερο: Hilton Milan .
Υπάρχουν και πολύ ακριβότερα πάντως... Οπως το Bulgari ή το Four seasons!!!
Υπάρχουν αρκετά ξενοδόχεια απ' ότι είδα απλά το θέμα της απόφασης είναι δύσκολη... Και εγώ 4* ψάχνω κυρίως αλλά κάτω από 150 ευρώ δύσκολο.
 

Nadia80

Member
Μηνύματα
43
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική!!!
Ποιά είναι η καλύτερη περιοχή για να μείνει κανείς στο Μιλάνο?
Έχω στείλει σε κάποια ξενοδοχεία email για να μου στείλουν καλύτερο rate, αλλά απ' ότι βλέπω δεν υπάρχει ανταπόκριση! Ότι δίνουν στο site τους, δίνουν και στο email...Δεν είναι Ταυλάνδη η Ευρώπη!!!!!!!!!!!!!!! :-(
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Η πόλη είναι στολίδι απο μόνη της...Τα λαμπιόνια και τα λοιπά χαϊλίκια τ αφήνουμε γι άλλες πόλεις που το χουν ανάγκη...
E αφού δε στολίζεται χριστουγεννιάτικα και είναι στολίδι από μόνη της, ας την επισκεφτεί κάποια άλλη στιγμή του χρόνου και ας πάει σε κάποια άλλη πόλη που στολίζεται χριστουγεννιάτικα για να νιώσει το κλίμα.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
E αφού δε στολίζεται χριστουγεννιάτικα και είναι στολίδι από μόνη της, ας την επισκεφτεί κάποια άλλη στιγμή του χρόνου και ας πάει σε κάποια άλλη πόλη που στολίζεται χριστουγεννιάτικα για να νιώσει το κλίμα.
Αν τα Χριστούγεννα τα αισθάνεστε μόνο απ τα στολίδια,τα πανηγύρια και τα σόου στην τηλεόραση,σαφώς και θα πράξετε σωστά να πάτε σ άλλη πόλη..
Μην ξεχνάτε και το χωριό του Αη Βασίλη,εκεί κι αν θα νιώσετε τη Χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα..
Αφήστε τη Ρώμη σ αυτούς που θέλουν να δουν τις αληθινές ομορφιές της και τα μνημεία της, και σ αυτούς που νιώθουν τη Χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα σε κλίμα θρησκευτικής κατάνυξης και ευλάβειας...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.523
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom