Ιταλία Μιλάνο-Βενετία-Φλωρεντία

CharalP

Member
Μηνύματα
12
Likes
7
Καλημέρα σε όλους. Μετά από δύο χρόνια ακυρώσεων φαίνεται να ήρθε ο καιρός να κάνουμε το ταξίδι μας στην Ιταλία. Αν όλα κυλίσουν ομαλά πάμε Ιταλία αρχές αυγούστου. Θα είμαστε (7 άτομα-2 οικογένειες ) Μιλάνο 2+1 μέρες (αρχή και τέλος), Βενετία 4 και Φλωρεντια αλλες 3 μέρες. Αν και προσπαθώ να αντλήσω όσε πληροφορίες μπορώ από τα διάφορα posts, θα ήθελα κάποια βοήθεια...
- Επειδή φεύγουμε από Κύπρο με Easyjet υπάρχει κάποιος κίνδυνος με όλες αυτές τις ακυρώσεις; Από ότι είδα οι ακυρώσεις της Easyjet έχουν να κάνουν με τις πτήσεις στο Λονδίνο ή έχω λάθος;
- Πότε είναι η καλύτερη στιγμή να κλείσω εισητήρια για τα τρένα; Όσο πιο νωρίς τόσο πιο φτηνά; Επίσης από ότι είδα η Italotreno έχει διάφορες κατηγορίες και σε πρώτη αναζήτηση βρήκα 9.90 το άτομο Μιλάνο-Βενετία στην κατηγορία extra magic (summer special). Υπάρχει κάποια παγίδα στις διάφορες κατηγορίες; Επίσης δεν βρήκα κάτι ανάλογο στην trenitalia και οι τιμές είναι πιο ακριβές (Μιλάνο-Βενετία στα 200 ευρώ)! Κάθε συμβουλή στο πως να βρω πιο χαμηλές τιμές θα ήταν ευπρόσδεκτη!!!
- Σκεφτήκαμε διάφορες ιδέες για μονοήμερες ψάχνωντας. Θα εξαρτηθούν φυσικά και από το κόστος αλλά φαίνονται πιο πιθανές η λίμνη Κόμο από Μιλάνο, Μουράνο-Μπουράνο στη Βενετία και Πίζα από Φλωρεντια... Άλλη σκέψη είναι η Βερόνα. Θέλαμε Ραβέννα αλλά δεν βρήκα απευθείας διαδρομή είτε από Βενετία ή Φλωρεντία. Αν ξέρει καποιος αν και πως μπορεί να γίνει (ή που το έχει κάνει)... Τέλος εγώ έχω μια επιθυμία για Cinque Terre ή Πορτοφίνο αλλά όπως τα διάβασα είναι λίγο δύσκολο για μονοήμερη (δεν είναι ανάγκη να πάμε και τα 5 χωριά-1-2 είναι αρκετά).
Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ αλλά ήθελα να δώσω πληρη εικόνα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Τέλος εγώ έχω μια επιθυμία για Cinque Terre ή Πορτοφίνο αλλά όπως τα διάβασα είναι λίγο δύσκολο για μονοήμερη (δεν είναι ανάγκη να πάμε και τα 5 χωριά-1-2 είναι αρκετά).
Αν φτάσετε μέχρι εκεί δεν έχει νόημα να μην πάτε σε όλα τα χωριά, είναι αρκετά μικρά και μπορείτε να τα δείτε όλα σε μια μέρα, αλλά θα πρότεινα μια διανυκτερευση εκεί. Επίσης, κ εγώ Μιλάνο ειδικά τον Αυγουστο δεν θα το πρότεινα, υπάρχουν πολύ πιο όμορφα μέρη στην περιοχή.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Αν η Φλωρεντία είναι 3 μέρες τότε ας βγεί η Πίζα για να χωρέσει Cinque Terre .
 

CharalP

Member
Μηνύματα
12
Likes
7
Δυστυχώς ήδη έκλεισα τις διανυκτερευσεις στις πόλεις και ήδη το ταξίδι λόγω κορωνοϊού κόστισε αρκετά καθώς χάσαμε το ένα ξενοδοχείο. Όσο για τον αύγουστο δυστυχώς δεν υπήρχε άλλη επιλογή!
Επίσης υπάρχει κάτι σε pass για τρένο που να συμφέρει (αντίστοιχα με αυτο μετρό)
 
Last edited:

connosp

Member
Μηνύματα
389
Likes
827
Καλημέρα σε όλους. Μετά από δύο χρόνια ακυρώσεων φαίνεται να ήρθε ο καιρός να κάνουμε το ταξίδι μας στην Ιταλία. Αν όλα κυλίσουν ομαλά πάμε Ιταλία αρχές αυγούστου. Θα είμαστε (7 άτομα-2 οικογένειες ) Μιλάνο 2+1 μέρες (αρχή και τέλος), Βενετία 4 και Φλωρεντια αλλες 3 μέρες. Αν και προσπαθώ να αντλήσω όσε πληροφορίες μπορώ από τα διάφορα posts, θα ήθελα κάποια βοήθεια...
- Επειδή φεύγουμε από Κύπρο με Easyjet υπάρχει κάποιος κίνδυνος με όλες αυτές τις ακυρώσεις; Από ότι είδα οι ακυρώσεις της Easyjet έχουν να κάνουν με τις πτήσεις στο Λονδίνο ή έχω λάθος;
- Πότε είναι η καλύτερη στιγμή να κλείσω εισητήρια για τα τρένα; Όσο πιο νωρίς τόσο πιο φτηνά; Επίσης από ότι είδα η Italotreno έχει διάφορες κατηγορίες και σε πρώτη αναζήτηση βρήκα 9.90 το άτομο Μιλάνο-Βενετία στην κατηγορία extra magic (summer special). Υπάρχει κάποια παγίδα στις διάφορες κατηγορίες; Επίσης δεν βρήκα κάτι ανάλογο στην trenitalia και οι τιμές είναι πιο ακριβές (Μιλάνο-Βενετία στα 200 ευρώ)! Κάθε συμβουλή στο πως να βρω πιο χαμηλές τιμές θα ήταν ευπρόσδεκτη!!!
- Σκεφτήκαμε διάφορες ιδέες για μονοήμερες ψάχνωντας. Θα εξαρτηθούν φυσικά και από το κόστος αλλά φαίνονται πιο πιθανές η λίμνη Κόμο από Μιλάνο, Μουράνο-Μπουράνο στη Βενετία και Πίζα από Φλωρεντια... Άλλη σκέψη είναι η Βερόνα. Θέλαμε Ραβέννα αλλά δεν βρήκα απευθείας διαδρομή είτε από Βενετία ή Φλωρεντία. Αν ξέρει καποιος αν και πως μπορεί να γίνει (ή που το έχει κάνει)... Τέλος εγώ έχω μια επιθυμία για Cinque Terre ή Πορτοφίνο αλλά όπως τα διάβασα είναι λίγο δύσκολο για μονοήμερη (δεν είναι ανάγκη να πάμε και τα 5 χωριά-1-2 είναι αρκετά).
Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ αλλά ήθελα να δώσω πληρη εικόνα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Για δες εδώ για λεωφορεία
Itabus, la rivoluzione si fa strada
https://shop.global.flixbus.com/sea...734.898896149.1655286586-808178250.1641896637
 

MONEGASKOS

Member
Μηνύματα
14
Likes
16
φιλε μου αν εχεις ορεξη για οδηγηση, που πρεπει να εχεισ σε διακοπεσ θα ειστε ολοι
δειτε να νοικιασετε αυτοκινητο ειστε πολοι και αναλογικα σας συμφερει
τορινο και περιοχη γυρω οπωσδηποτε μετα κατεβα γενοβα πορτοφινο και αμα εχετε φραγκα μια βολτα στην scrivia seravvale για να απολαυσετε ψωνια τσαμπε και φιρμε.
 

CharalP

Member
Μηνύματα
12
Likes
7
Έχουμε καταλήξει στα κύρια αξιοθέατα που θα επισκεφτούμε και θα αφιερώσουμε χρόνο στο ταξίδι. Στο Μιλάνο: Μουσείο Leonardo Da Vinci, Αμβροσιανή βιβιλιοθήκη, Duomo και μπορεί;;; πινακοθήκη Brera!
Στη Βενετία: Παλάτι Δόγηδων, Μουσείο San Marco και μπορεί cloak tower και Μουράνο-Μπουράνο (με 24ωρη κάρτα)
και στη Φλωρεντία: Uffizi, μουσείο Galileo, πιθανόν Santa Croce και μουσείο Πανοπλίας.
Ποια από τα πιο πάνω πρέπει να κλείσουμε από πιο νωρίς τα εισητήρια;;; (οπως επίσης και τα εισητήρια από-προς αεροδρόμιο Malpensa)

Επίσης ψάχνω για επίδειξη κατασκευής γυαλιού Murano. Καλύρε στο νησί ή στη Βενετία? Κάποιος που πήγε σε κάποιο?
 
Last edited:

connosp

Member
Μηνύματα
389
Likes
827
Έχουμε καταλήξει στα κύρια αξιοθέατα που θα επισκεφτούμε και θα αφιερώσουμε χρόνο στο ταξίδι. Στο Μιλάνο: Μουσείο Leonardo Da Vinci, Αμβροσιανή βιβιλιοθήκη, Duomo και μπορεί;;; πινακοθήκη Brera!
Στη Βενετία: Παλάτι Δόγηδων, Μουσείο San Marco και μπορεί cloak tower και Μουράνο-Μπουράνο (με 24ωρη κάρτα)
και στη Φλωρεντία: Uffizi, μουσείο Galileo, πιθανόν Santa Croce και μουσείο Πανοπλίας.
Ποια από τα πιο πάνω πρέπει να κλείσουμε από πιο νωρίς τα εισητήρια;;; (οπως επίσης και τα εισητήρια από-προς αεροδρόμιο Malpensa)
Εδώ να πας που είναι και Free με μια θέα όνειρο!!!!!!
Terrazza panoramica | T Fondaco Dei Tedeschi by DFS
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.138
Likes
20.417
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Στο Μιλάνο: Μουσείο Leonardo Da Vinci, Αμβροσιανή βιβιλιοθήκη, Duomo και μπορεί;;; πινακοθήκη Brera!
Απο αυτά που γράφεις καλό είναι να έχεις κλείσει εισιτήριο για το Duomo, προς αποφυγή ουρών. Στα άλλα δεν χρειάζεται.
στη Φλωρεντία: Uffizi, μουσείο Galileo, πιθανόν Santa Croce και μουσείο Πανοπλίας.
Ομοίως, προς αποφυγή ουρών, να κλείσεις απο πριν εισιτήρια για το Uffizi.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.248
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom