Ιταλία Μιλάνο - Βερόνα - Βενετία

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.542
Likes
8.532
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Η Βερόνα είναι πολύ όμορφο μέρος. Το ερώτημα είναι αν αξίζει να κόψεις ώρες από Μιλάνο ή Βενετία για να πας. Προσωπικά το Μιλάνο δε με ενθουσιάσε και δε θα μ'ένοιαζε να μην κάτσω πολύ. Βενετία δεν έχω πάει ακόμα αλλά φαντάζομαι ότι απ'τα 3 μέρη είναι το πιο ενδιαφέρον και αξίζει να του αφιερώσεις τον περισσότερο χρόνο.

Το πρόγραμμα που προτείνει η Grerena είναι εξαιρετικό. Με αυτό τον τρόπο πιστεύω ότι και το Μιλάνο θα σου αφήσει καλή εικόνα. Εγώ θα το ακολουθούσα τυφλά!
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
423
Likes
515
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές.... Σκέφτομαι και το άλλο σενάριο. Μήπως κάνω μια ολιγόωρη στάση στη Βερόνα να περπατήσουμε λίγο την πόλη αφήνοντας τα μπαγκάζια στον σταθμό (3 το μεσημέρι με 6 το απόγευμα ή με 8 το βράδυ περίπου) και το βράδυ διαμονή Βενετία. Αντί για τις 4 που θα ήμασταν Βενετία θα φτάσουμε έτσι ή στις 7 ή στις 9 το βράδυ της δεύτερης μέρας. Οπότε θα έχουμε όλο το Σαββάτο και την Κυριακή το πρωί για Βενετία.

Τι λέτε; Αξίζουν 2 ή 4 ώρες στάση στη Βερόνα; Καμιά συμβουλή από κάποιον που την έχει επισκεφτεί; Προλαβαίνεις να πάρεις μια μικρή γεύση;

Και συγνώμη αν σας ζάλισα... απλά καμιά φορά αλλιώς τα σχεδιάζεις και αλλιώς βγαίνουν στην πράξη αν δεν έχεις την εμπειρία οπότε θεώρησα καλό να πάρω την γνώμη και κάποιων που έχουν επισκεφτεί τις πόλεις...

Ευχαριστώ
Στη Βερόνα έξω απο το σταθμό του τραίνου κάνει στάση το hop on/off τουριστικό λεωφορείο. Οτι πρέπει για ολιγόωρη επίσκεψη
 

waroo

Member
Μηνύματα
73
Likes
483
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές.... Σκέφτομαι και το άλλο σενάριο. Μήπως κάνω μια ολιγόωρη στάση στη Βερόνα να περπατήσουμε λίγο την πόλη αφήνοντας τα μπαγκάζια στον σταθμό (3 το μεσημέρι με 6 το απόγευμα ή με 8 το βράδυ περίπου) και το βράδυ διαμονή Βενετία. Αντί για τις 4 που θα ήμασταν Βενετία θα φτάσουμε έτσι ή στις 7 ή στις 9 το βράδυ της δεύτερης μέρας. Οπότε θα έχουμε όλο το Σαββάτο και την Κυριακή το πρωί για Βενετία.

Τι λέτε; Αξίζουν 2 ή 4 ώρες στάση στη Βερόνα; Καμιά συμβουλή από κάποιον που την έχει επισκεφτεί; Προλαβαίνεις να πάρεις μια μικρή γεύση;

Και συγνώμη αν σας ζάλισα... απλά καμιά φορά αλλιώς τα σχεδιάζεις και αλλιώς βγαίνουν στην πράξη αν δεν έχεις την εμπειρία οπότε θεώρησα καλό να πάρω την γνώμη και κάποιων που έχουν επισκεφτεί τις πόλεις...

Ευχαριστώ
Θεωρητικά η ολιγόωρη στάση στη Βερόνα μπορεί και να έβγαινε αν δεν ήταν χειμώνας - στην πράξη θα είστε σε ένα διαρκές τρέξιμο και θα "κάψετε" μία ολόκληρη ημέρα στις μετακινήσεις, σε σταθμούς και τρένα, και με το λίγο sightseeing να είναι σε σχετικά κακές συνθήκες...

Το πρόγραμμα που σου προτάθηκε παραπάνω (με διανυκτέρευση στη Βερόνα) είναι πολύ καλύτερη επιλογή, καθώς το να φτάσεις 9 η ώρα το βράδυ στη Βενετία Φλεβάρη μήνα είναι δώρο-άδωρο, άσε που θα σου βγει και πιο ακριβή η διανυκτέρευση.

Βενετία εννοείται ότι ΔΕΝ μένεις Μέστρε για κανένα απολύτως λόγο. Και τσάμπα να βρεις που λέει ο λόγος!

Έχοντας κάνει το ίδιο ταξίδι αλλά με περισσότερες ημέρες (2 διανυκτερεύσεις Μιλάνο, 1 διανυκτέρευση Βερόνα και 3 διανυκτερεύσεις Βενετία), ίσα που πρόλαβα και πήρα μια καλή γεύση των 3 πόλεων....
 

dkarv

Member
Μηνύματα
6
Likes
5
Καλημέρα παιδιά και καλή εβδομάδα....

Μάλλον θα ξεχάσω Βερόνα και θα πάω απ' ευθείας Βενετία. Φοβάμαι ότι αν φάω και μισή μέρα Βερόνα δεν θα προλάβουμε την Βενετία όπως θα θέλαμε. Γιατί καλός εχόντων των πραγμάτων θα φτάσουμε στις 11 το πρωί του Σαββάτου, οπότε μέχρι να τακτοποιηθούμε θα πάει καλές 12. Έτσι θα έχουμε μια μέρα μόνο, έως τις 12 την επομένη που θα πρέπει να μαζευτούμε να φεύγουμε για αεροδρόμιο....

Οπότε μάλλον η Βερόνα αναβάλετε για άλλη φορά....
 

Iliaxtida

Member
Μηνύματα
29
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
άγνωστο (?)
Ταξίδι-Όνειρο
Βαρκελώνη και Σκωτία
Καλησπέρα! dkarv τελικά το έκανες αυτό το ταξίδι;
Σχεδιάζουμε να κάνουμε και εμείς κάτι παρόμοιο αλλά με κύριο τόπο διαμονής τη Βερόνα και από εκεί να κάνουμε μονοήμερες εκδρομές τόσο στη Βενετία όσο και στο Μιλάνο.
Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει πρόσφατη εμπειρία με τα flixbus γιατί με αυτά σκεφτόμαστε να μετακινηθούμε κυρίως. Επίσης, όποιος έχει πληροφορίες ή συμβουλές γιαυτό το ταξίδι και τις πόλεις που αναφέρω είναι ευπρόσδεκτος να μας κατατοπίσει!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.130
Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει πρόσφατη εμπειρία με τα flixbus γιατί με αυτά σκεφτόμαστε να μετακινηθούμε κυρίως. Επίσης, όποιος έχει πληροφορίες ή συμβουλές γιαυτό το ταξίδι και τις πόλεις που αναφέρω είναι ευπρόσδεκτος να μας κατατοπίσει!
Εχω χρησιμοποιησει σε 3 χωρες ως τωρα και το βρηκα τρομερα ακριβες και αξιοπιστο. Οχι στην Ιταλια, αλλα εχω μεινει παντα πολυ ικανοποιημενη.
 

connosp

Member
Μηνύματα
393
Likes
851
Καλησπέρα! dkarv τελικά το έκανες αυτό το ταξίδι;
Σχεδιάζουμε να κάνουμε και εμείς κάτι παρόμοιο αλλά με κύριο τόπο διαμονής τη Βερόνα και από εκεί να κάνουμε μονοήμερες εκδρομές τόσο στη Βενετία όσο και στο Μιλάνο.
Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει πρόσφατη εμπειρία με τα flixbus γιατί με αυτά σκεφτόμαστε να μετακινηθούμε κυρίως. Επίσης, όποιος έχει πληροφορίες ή συμβουλές γιαυτό το ταξίδι και τις πόλεις που αναφέρω είναι ευπρόσδεκτος να μας κατατοπίσει!
Και εγώ που έχω μετακινηθεί με FLIXBUS έμεινα ικανοποιημένος.Για μετακινήσεις κοιτά και εδώ για τρένα. https://www.trenitalia.com/ https://www.italotreno.it/it http://www.trenord.it/it/home.aspx
 

George Ef

Member
Μηνύματα
44
Likes
267
Επόμενο Ταξίδι
Στρασβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλησπέρα! dkarv τελικά το έκανες αυτό το ταξίδι;
Σχεδιάζουμε να κάνουμε και εμείς κάτι παρόμοιο αλλά με κύριο τόπο διαμονής τη Βερόνα και από εκεί να κάνουμε μονοήμερες εκδρομές τόσο στη Βενετία όσο και στο Μιλάνο.
Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει πρόσφατη εμπειρία με τα flixbus γιατί με αυτά σκεφτόμαστε να μετακινηθούμε κυρίως. Επίσης, όποιος έχει πληροφορίες ή συμβουλές γιαυτό το ταξίδι και τις πόλεις που αναφέρω είναι ευπρόσδεκτος να μας κατατοπίσει!
Το χρησιμοποίησα και εγώ για Μιλάνο και ήταν μιά χαρά.Αν και σχεδόν σε όλες τις μετακινήσεις μου στην Ιταλία έχω χρησιμοποιήσει τρένο.
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Καλησπέρα! dkarv τελικά το έκανες αυτό το ταξίδι;
Σχεδιάζουμε να κάνουμε και εμείς κάτι παρόμοιο αλλά με κύριο τόπο διαμονής τη Βερόνα και από εκεί να κάνουμε μονοήμερες εκδρομές τόσο στη Βενετία όσο και στο Μιλάνο.
Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει πρόσφατη εμπειρία με τα flixbus γιατί με αυτά σκεφτόμαστε να μετακινηθούμε κυρίως. Επίσης, όποιος έχει πληροφορίες ή συμβουλές γιαυτό το ταξίδι και τις πόλεις που αναφέρω είναι ευπρόσδεκτος να μας κατατοπίσει!
Καλησπέρα για τα flixbus δεν μπορώ να σε βοηθήσω εγώ πάω με το αυτοκίνητο μου εκτός από την τελευταία φορά τον περασμένο Μάρτιο που νοίκιασα.. Λοιπόν στα υπόλοιπα.. Βενετία.. Συμβουλή μου είναι να πάτε με το βαπορετο (7.5€ το άτομο εισιτήριο ανά διαδρομή) αλλά να γυρίσετε με τα πόδια. θα δείτε και την πόλη διαφορετικά και πιο μαγικά.. Μιλάνο.. Αν και δεν συμφωνώ με την επιλογή της πόλης εκτός από τα γνωστά στο ιστορικό κέντρο (Duomo La Scala gallaria Vittorio Emmanuelle II) πρόταση μου είναι να πάτε και στην περιοχή Navigli όπου θεωρείται η Βενετία του Μιλάνου. Βερόνα.. Εκεί έχουμε τα κλασσικά Piazza Erbe Casa di Giulletta Arena Liston μην παραλείψετε μια επίσκεψη στο castel San Pietro με πανοραμική θέα της πόλης.. Επίσης μία πρόταση που κάνω πάντα σε όσους πάνε στην Βερόνα ή στην γύρω περιοχή είναι μία επίσκεψη στην λίμνη Γκαρντα και ιδιαίτερα στο Sirmione όπως και στην Peschiera del Garda το Sirmione όμως είναι πολύ πιο όμορφο.. Καλά να περάσετε!!
 

Iliaxtida

Member
Μηνύματα
29
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
άγνωστο (?)
Ταξίδι-Όνειρο
Βαρκελώνη και Σκωτία
paxinos, connosp και George Ef ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!
 

traveller14

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα ομάδα,

αύριο και για 5 μερες θα πάω ταξιδάκι Μιλάνο με τη σχέση μου και σκέφτομαι επειδή 5 μερες για μιλάνο είναι πολλές μία μέρα να πάμε μονοήμερη Βερόνα και άλλη μία μονοήμερη Βενετία και να μας μείνουν 3 για Μιλάνο.

Χρειάζομαι βοήθεια όσον αφορά τα πήγαινε έλα σε αυτές τις πόλεις... σε διάφορα σάιτ που ψάχνω βλέπω πως για δύο άτομα υπάρχουν κάτι λεωφορεία που βγαίνει στα 40€ πήγαινε-έλα και για τους 2 και με τρένο στα 140€ έχοντας βέβαια άλλες αφετηρίες (το πιο ακριβό είναι κέντρο μιλάνου και βενετίας ενώ τα άλλα απέχουν 15 λεπτά με τα μέσα από το κέντρο).
Έχει κάποιος κάνει τις διαδρομές αυτές;; Και αν ναι τι θα μου προτείνατε;;

Υ.Γ.: Ό,τι άλλο tip έχετε για το ταξίδι παρακαλώ πείτε μουυυ!! Ευχαριστω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.058
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom