Ιταλία Μιλάνο...η πόλη που διχάζει!!

Mary09

Member
Μηνύματα
35
Likes
24
Πήγα Μιλάνο πριν δύο χρόνια... Λίγο πριν τις γιορτές. Δεν είχα υψηλές προσδοκίες από όσα είχα ακούσει, αλλά μαγεύτηκα. Η πόλη ήταν πανέμορφα στολισμένη. Το Duomo καθηλωτικό. Η περιοχή της Brera μοναδική. Το πάρκο με το κάστρο fortza επίσης. Περιπλανιόμασταν όπου βρίσκαμε στενάκια. Φτάσαμε μέχρι το Navigli, που τα χριστουγεννιάτικα φωτάκια του δίνανε άλλη αίσθηση και μαγεία. Περπατήσαμε αρκετά. Η πόλη είναι η επιτομή του στυλ(σε σημείο που ώρες ώρες λέγαμε μήπως ήρθαμε πολύ πρόχειρα ντυμένοι :p).Μείναμε 2 μέρες Μιλάνο 2 μέρες Μπέργκαμο και πήγαμε και μία μονοήμερη στη Μπρέσκια. Επίσης, το Μπέργκαμο ήταν φανταστικό. Μικρό και γλυκούλι. Αξίζει μια επίσκεψή σας και με το παραπάνω. Φάγαμε απίστευτα και τις 5 μέρες όπου και να πήγαμε. Αγγλικά όντως δε μιλούσαν και πολύ και γενικά οι άνθρωποι στη Βόρεια Ιταλία είναι πιο ψυχροί αλλά δε μας ένοιαζε καθόλου. Ήταν τόσο μέσα στο πνεύμα των εορτών όλες οι πόλεις,μας είχε χιονίσει κι όλας μία μέρα που ήταν μια μοναδική εμπειρία. Θα ξαναπήγαινα άνετα μάλλον άνοιξη για να το συνδυάσω και με τη Como.
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Κορίτσια μου τι να πω, χαίρομαι που δεν είμαι η μοναδική "τρελή"!! Όλοι οι γνωστοί μου, όταν τους λέω ότι εμένα το Μιλάνο μου αρέσει, το αποδίδουν στο ότι είμαι τρελαμένη με την Ιταλία γενικότερα και γι' αυτό μου αρέσουν όλα (όσο και αν επιμένω ότι η gorgonzola δεν μου αρέσει)! Σε σημείο που είχα αρχίσει κάποια στιγμή να αμφιβάλλω και εγώ η ίδια αν όντως μου αρέσει πραγματικά! Αλλά όχι ρε φίλε, μου αρέσει, μου ταιριάζει και πάντα το σκέφτομαι με νοσταλγία!

@Mary09 Ο συνδυασμός με Κόμο είναι all time classic! Υπολόγισε τριήμερη τουλάχιστον παραμονή σε κάποιο χωριουδάκι της λίμνης (το Bellagio μου έχει κλέψει την καρδιά) και αν μπορείς ενοικίαση αυτοκινήτου από Μιλάνο, για να ευχαριστηθείς τη διαδρομή στο μάξιμουμ αλλά και να γυρίσεις στην περιοχή!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.816
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Έχω επισκεφθεί πάρα πολλές φορές το Μιλάνο. Για μένα προσωπικά είναι η αγαπημένη πόλη. θα μπορούσα να κάθομαι με τις ώρες στα τραπεζάκια του Zucca στην είσοδο της Galleria και να παρατηρώ τον κόσμο να πηγαινωέρχεται μπροστά μου και να πίνω την μπύρα μου. Έχω να πάω τρία χρόνια και ψάχνω ευκαιρία να κάνω έστω και μια ολιγοήμερη επίσκεψη. Θα ήθελα να πώ ότι το Μιλάνο μπορεί να συνδυαστεί και με την λίμνη Maggiore η οποία είναι επίσης υπέροχη.
 

Mary09

Member
Μηνύματα
35
Likes
24
Κορίτσια μου τι να πω, χαίρομαι που δεν είμαι η μοναδική "τρελή"!! Όλοι οι γνωστοί μου, όταν τους λέω ότι εμένα το Μιλάνο μου αρέσει, το αποδίδουν στο ότι είμαι τρελαμένη με την Ιταλία γενικότερα και γι' αυτό μου αρέσουν όλα (όσο και αν επιμένω ότι η gorgonzola δεν μου αρέσει)! Σε σημείο που είχα αρχίσει κάποια στιγμή να αμφιβάλλω και εγώ η ίδια αν όντως μου αρέσει πραγματικά! Αλλά όχι ρε φίλε, μου αρέσει, μου ταιριάζει και πάντα το σκέφτομαι με νοσταλγία!

@Mary09 Ο συνδυασμός με Κόμο είναι all time classic! Υπολόγισε τριήμερη τουλάχιστον παραμονή σε κάποιο χωριουδάκι της λίμνης (το Bellagio μου έχει κλέψει την καρδιά) και αν μπορείς ενοικίαση αυτοκινήτου από Μιλάνο, για να ευχαριστηθείς τη διαδρομή στο μάξιμουμ αλλά και να γυρίσεις στην περιοχή!
Ίσως αρχίσω σύντομα να ψάχνω εισητήρια :p Ο φίλος μου λατρεύει την Ιταλία οπότε πάντα είναι στα πλάνα μας να την επισκεπτόμαστε με τη πρώτη ευκαιρία!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Italitsa πολύ χαριτωμένη!! η ιστορία σου.
Οντως η πόλη που διχάζει, η πόλη για την οποία οι περισσότεροι εκφράζονται αδιάφορα αν όχι αρνητικά...
Συμφωνώ όμως και επαυξάνω με τους...από πάνω χιχι..
Μaryo9 μέσα σε λίγες γραμμές αποτύπωσες αυτά που μ εκφράζουν κι εμένα δίνοντας μια διαφορετική οπτική σ αυτήν την παρεξηγημένη πόλη!!Πολύ περιληπτικά αποδίδεις την "ομορφιά"που βλέπουμε εμείς σ αυτό που οι άλλοι βλέπουν γκρίζο ,μουντό και αδιάφορο.
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Έχω επισκεφθεί πάρα πολλές φορές το Μιλάνο. Για μένα προσωπικά είναι η αγαπημένη πόλη. θα μπορούσα να κάθομαι με τις ώρες στα τραπεζάκια του Zucca στην είσοδο της Galleria και να παρατηρώ τον κόσμο να πηγαινωέρχεται μπροστά μου και να πίνω την μπύρα μου. Έχω να πάω τρία χρόνια και ψάχνω ευκαιρία να κάνω έστω και μια ολιγοήμερη επίσκεψη. Θα ήθελα να πώ ότι το Μιλάνο μπορεί να συνδυαστεί και με την λίμνη Maggiore η οποία είναι επίσης υπέροχη.
Αχ βρε Μάκη, με κάνεις να νοσταλγώ όμορφα χειμωνιάτικα απογεύματα στο Zucca, με ένα φλιτζάνι cappuccio να με ζεστάνει και την απόλυτη θέα στο Duomo...
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ίσως αρχίσω σύντομα να ψάχνω εισητήρια :p Ο φίλος μου λατρεύει την Ιταλία οπότε πάντα είναι στα πλάνα μας να την επισκεπτόμαστε με τη πρώτη ευκαιρία!
Πολύ συμπαθής ακούγεται ο φίλος σου!! :D Να το κάνεις! Το γοργόν και χάριν έχει!!

Italitsa πολύ χαριτωμένη!! η ιστορία σου.
Οντως η πόλη που διχάζει, η πόλη για την οποία οι περισσότεροι εκφράζονται αδιάφορα αν όχι αρνητικά...
Συμφωνώ όμως και επαυξάνω με τους...από πάνω χιχι..
Ευχαριστώ πολύ για τα όμορφα λόγια! :) Αδικημένο το Μιλανάκι!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
οι άλλοι βλέπουν ,μουντό .
Οι "αλλοι" βλεπουν μουντο? Εσεις αντιθετα βλεπετε μια πολη ηλιολουστη, με καθαριο φως κ κρυσταλλινη ατμοσφαιρα?
Σε μια 10ετη μελετη του κλιματος (ηλιοφανεια, βροχες, θερμοκρασια) 107 πρωτευουσων ιταλικων επαρχιων το Μιλανο τα πηγε πολυ καλα. Εκπλαγηκα που δεν ηταν στον πατο. Ηταν ν.96. Αριστα.
Απαισιο κλιμα, μουντη πολη, σκοτεινη ακομα κ τον Αυγουστο, δεν μοιαζει καν Ιταλια απο αποψη κλιματος. Καμια σχεση με Ρωμη, Ναπολη, Παλερμο που πινεις το καφεδακι σου εξω γεναρη κ χαιρεσαι τον λαμπερο ηλιο. Ποιοτητα ζωης. σορυ αλλα το Μιλανο πιανει πατο.
http://amp.ilsole24ore.com/pagina/ABOQRBhB
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Τους χαιρετισμούς μου από το πολύ ηλιόλουστο Μιλάνο, στα συν βάλτε και τη βόλτα με το γραφικό ξύλινο τραμ νούμερο 1!!από την πιατσα Caiazzo-δεξια στη λεωφόρο στα 300 μέτρα περιπου-κοντά στον κεντρικό σταθμό... Περνάει σχεδόν απ ολο το κέντρο,κατεβειτε στην αψιδα της Ειρήνης,πολυ εντυπωσιακή!,πίσω από το πάρκο sempione,μου άρεσε και η .corso Sempione, με τα πανύψηλα δέντρα της αριστερά Κ δεξιά και ωραία καφέ και ρεστωραν
 
Last edited:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Οι "αλλοι" βλεπουν μουντο? Εσεις αντιθετα βλεπετε μια πολη ηλιολουστη, με καθαριο φως κ κρυσταλλινη ατμοσφαιρα?
Σε μια 10ετη μελετη του κλιματος (ηλιοφανεια, βροχες, θερμοκρασια) 107 πρωτευουσων ιταλικων επαρχιων το Μιλανο τα πηγε πολυ καλα. Εκπλαγηκα που δεν ηταν στον πατο. Ηταν ν.96. Αριστα.
Απαισιο κλιμα, μουντη πολη, σκοτεινη ακομα κ τον Αυγουστο, δεν μοιαζει καν Ιταλια απο αποψη κλιματος. Καμια σχεση με Ρωμη, Ναπολη, Παλερμο που πινεις το καφεδακι σου εξω γεναρη κ χαιρεσαι τον λαμπερο ηλιο. Ποιοτητα ζωης. σορυ αλλα το Μιλανο πιανει πατο.
http://amp.ilsole24ore.com/pagina/ABOQRBhB
Δεν θα το "παντρευτω",ούτε θα κατοικησω εκεί, χι, χι,απλα βρίσκω πράγματα που μου αρεσουν
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δεν θα το "παντρευτω",ούτε θα κατοικησω εκεί, χι, χι,απλα βρίσκω πράγματα που μου αρεσουν
Φυσικα...αλλα δεν θα το διαλεξουμε κ για χειμωνιατικο 3ημερο γιατι μπορει να φας μεγαλη πικρα...θα προτιμησουμε την ηλιολουστη Ρωμη, Ναπολη, Παλερμο...
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Οι "αλλοι" βλεπουν μουντο? Εσεις αντιθετα βλεπετε μια πολη ηλιολουστη, με καθαριο φως κ κρυσταλλινη ατμοσφαιρα?
Σε μια 10ετη μελετη του κλιματος (ηλιοφανεια, βροχες, θερμοκρασια) 107 πρωτευουσων ιταλικων επαρχιων το Μιλανο τα πηγε πολυ καλα. Εκπλαγηκα που δεν ηταν στον πατο. Ηταν ν.96. Αριστα.
Απαισιο κλιμα, μουντη πολη, σκοτεινη ακομα κ τον Αυγουστο, δεν μοιαζει καν Ιταλια απο αποψη κλιματος. Καμια σχεση με Ρωμη, Ναπολη, Παλερμο που πινεις το καφεδακι σου εξω γεναρη κ χαιρεσαι τον λαμπερο ηλιο. Ποιοτητα ζωης. σορυ αλλα το Μιλανο πιανει πατο.
http://amp.ilsole24ore.com/pagina/ABOQRBhB
Σε αγαπώ, το ξέρεις!! Πάντα τόσο αναλυτικός, μεθοδικός, με έρευνες και επιχειρήματα, με τα λινκ σου και τα ωραία σου και πάντα ενάντια στο Μιλάνο!! :bleh:
Δε λέμε ότι είναι ηλιόλουστο, λέμε ότι εκεί που οι άλλοι στέκονται μόνο στη μουντίλα που βλέπουμε όλοι, εμείς βλέπουμε και κάτι παραπάνω και η μουντίλα δεν μας ενοχλεί... Ας είναι το καφεδάκι σωστό, ιταλικό, και ας το πίνω και στον πάτο, no problema! ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom