Ελβετία Μιλάνο προς Ζερμάτ

giannakouti

Member
Μηνύματα
173
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Σαρδηνία
Γεια σας,
προγραμματίζω ένα ταξίδι για το Μάρτιο με πτήση από Ελλάδα προς Μιλάνο (αεροδρόμιο Malpensa) και τελικό προορισμό το Zermatt της Ελβετίας. Θα ήθελα πληροφορίες για τη διαδρομή από το αεροδρόμιο του Μιλάνο ως το Zermatt. Την έχει πραγματοποιήσει κάποιος? Θα ήθελα να μάθω για τυχόν συγκοινωνίες ή εάν είναι προτιμότερη η ενοικίαση αυτοκινήτου.
Ευχαριστώ εκ των προτέρω για τη βοήθειά σας!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γεια σας,
προγραμματίζω ένα ταξίδι για το Μάρτιο με πτήση από Ελλάδα προς Μιλάνο (αεροδρόμιο Malpensa) και τελικό προορισμό το Zermatt της Ελβετίας. Θα ήθελα πληροφορίες για τη διαδρομή από το αεροδρόμιο του Μιλάνο ως το Zermatt. Την έχει πραγματοποιήσει κάποιος? Θα ήθελα να μάθω για τυχόν συγκοινωνίες ή εάν είναι προτιμότερη η ενοικίαση αυτοκινήτου.
Ευχαριστώ εκ των προτέρω για τη βοήθειά σας!
Το αυτοκίνητο ως λύση ξέχασέ τη:
- Στο Zermatt απαγορεύονται τα αυτοκίνητα (δε φτάνουν καν μέχρις εκεί)
- Οι διαδρομές που διασχίζουν τις Άλπεις ενδέχεται να είναι κλειστές (τι ενδέχεται δηλαδή, σχεδόν σίγουρα θα είναι).

Έχει γρήγορα τρένα από το Μιλάνο για Brig, που είναι πάνω στη "γραμμή" Μιλάνο - Γενεύη & Μιλάνο - Βέρνη - Βασιλεία. Από κει, γίνονται ανταποκρίσεις για τα τοπικά τρένα που κάνουν το Brig - Zermatt). Περισσότερες πληροφορίες και εισιτήρια στο SBB: Home - Online-Fahrplan, Ticket Shop, Reisen buchen, Online-Reiseb?ro .
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Το αυτοκίνητο ως λύση ξέχασέ τη:
- Στο Zermatt απαγορεύονται τα αυτοκίνητα (δε φτάνουν καν μέχρις εκεί)
- Οι διαδρομές που διασχίζουν τις Άλπεις ενδέχεται να είναι κλειστές (τι ενδέχεται δηλαδή, σχεδόν σίγουρα θα είναι).

Έχει γρήγορα τρένα από το Μιλάνο για Brig, που είναι πάνω στη "γραμμή" Μιλάνο - Γενεύη & Μιλάνο - Βέρνη - Βασιλεία. Από κει, γίνονται ανταποκρίσεις για τα τοπικά τρένα που κάνουν το Brig - Zermatt). Περισσότερες πληροφορίες και εισιτήρια στο SBB: Home - Online-Fahrplan, Ticket Shop, Reisen buchen, Online-Reiseb?ro .

Το αυτοκίνητο ως λύση μην την απορρίπτεις .
Στο zermatt φτάνεις και οδικώς εκτός των τελευταιων 7 χλμ που παίρνεις ταξί και σε παει εκεί .
Οι διαδρομές λόγω χιονιού όμως όπως λεει ο taver είναι όντως πιθανόν να ειναι κλειστές η τουλαχιστον θα δυσκολευτείς να φτάσεις .Εξαρτάται απο τις καιρικές συνθήκες

Εναλλακτικά μπορείς να φτασεις μεχρι το Brig με ιχ και απο εκει με το τρένο που λεει ο taver ,
Τσεκαρε όμως τις τιμές γιατι ειναι φαρμακειο το τρένο .

Η ioanna Balla θα σου πει την γνώμη της και για τιμες αφού εκανε την διαδρομή το καλοκαίρι !!
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
ναι..πραγματι εκανα την διαδρομή το καλοκαιρι όπως λέει ο χρήστος...
εγω πηγα με αυτοκινητο μεχρι το brig και απο εκει πηρα το τρένο...
2 εισητηρια πηγαινε ελα 103 ευρω χρεωθηκαν στην πιστωτική μου...
εγω ηθελα να συνεχισω με το αυτοκινητο..ο Mr ελεγε να μπουμε σε ελβετικό τρενο..και αφου το ειχαμε πολυκουρασει το θεμα ...λεω ας παμε με το τρενο...η διαδρομή διηρκησε 1.30 ώρα...εντάξει τιποτα το συγκλονιστικό για εμενα σαν διαδρομή.... παει σχεδον παραλληλα με τον δρόμο..εχω δει και καλύτερες...
πιστευω οτι αν νοικιασεις αυτοκινητο απο μιλανο θα ειναι καλυτερα και θα πας σιγουρα πιό ανετα...βεβαια αν προορισμός σου ειναι μονο To zermatt Και δεν πας καπου αλλου για να χρησιμοποιησεις το αυτοκίνητο..θα το πληρώνεις και θα κάθεται....οποτε βλεπεις ποσο θα σου στοιχισουν τα εισητηρια με το τρένο και πόσο η ενοικίαση και αποφασιζεις..
τωρα για το πως ειναι οι δρόμοι εκείνη την εποχή στην συγκεκριμμένη διαδρομή γιατι περνάει και απο το simplon pass Που ειναι σε υψομετρο 2005 νομίζω... δεν γνωρίζω..ο taver σιγουρα ξερει καλυτερα απο εμένα...πάντως η εμπειρια μου απο το προσφατο ταξιδι μου στην βόρεια ελβετία πριν 1 μηνα ειναι οτι δεν εμεινε δρόμος κλειστος...παρολο που χιονιζε ασταματητα...απο λουκερνη προς ζυριχη πεσαμε σε φοβερη χιονοθυελλα...αλλα δεν κολλησαμε..3 εκχιονιστικά μπροστα και ολοι ακολουθουσαν....
ο χρηστος εχει δίκιο..αφηνεις το αυτοκινητο εξω απο το zermatt και παίρνεις το τρενο για 5-10 λεπτα που σε αφηνει στο κεντρο....απο εκει με τα πόδια η με ηλεκτρικά ταξι για το ξενοδοχείο..
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
αν ο αποκλειστικος προορισμος ειναι το zermat τοτε το αμαξι ειναι αχρηστο. απο την αλλη αν πας για σκι, και κουβαλας πεδιλα, μποτες, μπαγαζια κλπ τοτε ισως με το τραινο να βγει δυσκολια.
παντως δεν νομιζω να βρεις κλειστο τον δρομο απο χιονι.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
παντως δεν νομιζω να βρεις κλειστο τον δρομο απο χιονι.
Μιλάμε για Άλπεις. Όχι για Autobahn.
Για την κατάσταση των ορεινών δρόμων αυτή τη στιγμή:
ALPENPORTAL | Alpenp?sse

Σε κάθε περίπτωση, το αυτοκίνητο στο Zermatt είναι άχρηστο, και είναι και λίγο κάπως να το έχεις παρκάρει 7Km από κει που θα βρίσκεσαι. Νοικιάρικο ή όχι, αν πάθεις κάτι εσύ έχεις ευθύνη.
 

giannakouti

Member
Μηνύματα
173
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Σαρδηνία
Ευχαριστώ όλους για την άμεση απάντηση! Σκοπός της επίσκεψης στο Zermatt είναι το σκι!
Ioanna balla, το τρένο που αναφέρεις, που σε παίρνει έξω από το Zermatt και σε πάει στο κέντρο του, έχει συχνά δρομολόγια? Μήπως ξέρεις τιμές?
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Ευχαριστώ όλους για την άμεση απάντηση! Σκοπός της επίσκεψης στο Zermatt είναι το σκι!
Ioanna balla, το τρένο που αναφέρεις, που σε παίρνει έξω από το Zermatt και σε πάει στο κέντρο του, έχει συχνά δρομολόγια? Μήπως ξέρεις τιμές?

Σου έδωσε πρώτος ο taver το link ;) δες το πρωτο post
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Ioanna balla, το τρένο που αναφέρεις, που σε παίρνει έξω από το Zermatt και σε πάει στο κέντρο του, έχει συχνά δρομολόγια? Μήπως ξέρεις τιμές?

αφου o taver σου εδωσε το link θα βρεις εκει ολες τις πληροφορίες..
εγω δεν το χρησιμοποιησα γιατι το τρενο που πήρα απο το brig με πηγε κατευθειαν στο κεντρο του zermatt..απο οτι ομως ειχα διαβασει και λιγα που ειδα πρέπει εχει συχνα δρομολόγια..δεν ξερω τιμές εισητηρίου...
δες το Link που σου εδωσε ο Taver για λεπτομέρειες....
 

giannakouti

Member
Μηνύματα
173
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Σαρδηνία
Taver, ενημερώθηκα μόλις από το site που μου έδωσες για τα δρομολόγια τρένων. Μου δίνει τιμή για 2 άτομα με επιστροφή 310CHF! Πολύ ακριβό...
 

giannakouti

Member
Μηνύματα
173
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Σαρδηνία
Taver,
ευχαριστώ πολύ για το ALPENPORTAL. Βλέπω ότι δείχνει την κατάσταση των δρόμων ανά χώρα. Όμως, πως θα γνωρίζω από ποιο δρόμο προκειται να περάσω (εννοώ το όνομά του). Γνωρίζεις κάποιο link που δείχνει ονομασίες δρόμων σε κάποια διαδρομή? Μέχρι στιγμής έχω διασχίσει μόνο τη διαδρομή Innsbruck - St. Moritz. Στενός δρόμος, αλλά κανένα πρόβλημα στην πρόσβασή του. Ούτε αυτός ο δρόμος ξέρω πως ονομάζεται βέβαια, αν και τον έχω διασχίσει. Επίσης, έχω διασχίσει και Innsbruck - St. Anton και Innsbruck - Kitzbuhel, αλλά αυτές οι διαδρομές ήταν κυρίως σε autobahn και έτσι κανένα πρόβλημα.
Δυσκολέυει λίγο την κατάσταση και η γλώσσα του site, γι'αυτό ζητώ βοήθεια...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Taver,
ευχαριστώ πολύ για το ALPENPORTAL. Βλέπω ότι δείχνει την κατάσταση των δρόμων ανά χώρα. Όμως, πως θα γνωρίζω από ποιο δρόμο προκειται να περάσω (εννοώ το όνομά του). Γνωρίζεις κάποιο link που δείχνει ονομασίες δρόμων σε κάποια διαδρομή? Μέχρι στιγμής έχω διασχίσει μόνο τη διαδρομή Innsbruck - St. Moritz. Στενός δρόμος, αλλά κανένα πρόβλημα στην πρόσβασή του. Ούτε αυτός ο δρόμος ξέρω πως ονομάζεται βέβαια, αν και τον έχω διασχίσει. Επίσης, έχω διασχίσει και Innsbruck - St. Anton και Innsbruck - Kitzbuhel, αλλά αυτές οι διαδρομές ήταν κυρίως σε autobahn και έτσι κανένα πρόβλημα.
Δυσκολέυει λίγο την κατάσταση και η γλώσσα του site, γι'αυτό ζητώ βοήθεια...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Δοκίμασε το ViaMichelin: Maps, route planner, route finder, UK maps, European maps, hotel booking, travel guides ή το google maps. Πάντως, πρακτικά, έχεις δυο διαδρομές: Μία από το Simplon Pass με περισσότερα χιλιόμετρα στην Ιταλία, και μια από το Furka Pass, με περισσότερα χιλιόμετρα στην Ελβετία. Το τελευταίο το Μάρτιο θα είναι κλειστό σίγουρα. Αν και το Simplon Pass είναι κλειστό, υπάρχουν και αυτοκινητάμαξες Isele-Brig που πάνε από τούνελ (και υπάρχουν ακριβώς επειδή ακόμα κι όταν η διάβαση είναι ανοικτή, είναι δύσκολη και επικίνδυνη διαδρομή).

Τα 310 CHF δεν είναι λογική τιμή. Ίσως δεν έχουν ανοίξει ακόμα όλες οι κατηγορίες ναύλων για το Μάρτιο, ή διαλέξατε κάποιο "ειδικό" τρένο. Δες και τα πάσα στο Swiss Travel System .

Επαναλαμβάνω ότι η ιδέα του αυτοκινήτου στον Ελβετικό Χειμώνα δεν είναι καλή. Ένα παραπάνω για το Zermatt όπου δε φτάνει αυτοκίνητο. Επίσης, αν ενοικιάσετε από Ιταλία, εκτός από τα χιονολάστιχα, θα χρειαστεί να προμηθευτείτε και Ελβετικό σήμα τελών κυκλοφορίας για το νοικιάρικο όχημα... (CHF 40.00). Αν πέσετε σε μέρες κακοκαιρίας, μπορεί ακόμα και εθνικές οδοί να είναι κλειστές και να ταλαιπωρηθείτε αφάνταστα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom