Ιταλία Μιλάνο - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Νομιζω οτι το αυτοκινητο δεν χρειαζεται, ασε που δεν εχεις να σκεφτεις το παρκαρισμα. Το λουγκανο ειναι μια ωρα με το τραινο απο μιλανο. Περναει και απο την πολη του κομο. Το εισιτηριο ειναι 20 ευρω αν θυμαμαι καλα. βεβαια αγορασμενα την ιδια μερα της αναχωρησης απο τον σταθμο. Το τορινο επισης μια ωρα και το εισιτηριο στα 9 ευρω.
Εμεις ειχαμε μεινει στο grand viskonti palace, αψογο.
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία
Τι να σου πω τωρα?Στο Κομο εχω μεινει,δεν πιστευω οτι ειναι μονο για μια μερα.Δεν αρκει.Το Λουγκανο παλι ειναι πολυ ομορφο,αξιζει η διαδρομη με το τραινο και πιστευω οτι προλαβαινεις να κανεις μια καλη βολτα στην πολη αλλα και στη λιμνη.
Και εγω θα προτιμήσω μάλλον το Λουγκάνο, θυμασαι κανενα καλο εστιατοριο?


Νομιζω οτι το αυτοκινητο δεν χρειαζεται, ασε που δεν εχεις να σκεφτεις το παρκαρισμα. Το λουγκανο ειναι μια ωρα με το τραινο απο μιλανο. Περναει και απο την πολη του κομο. Το εισιτηριο ειναι 20 ευρω αν θυμαμαι καλα. βεβαια αγορασμενα την ιδια μερα της αναχωρησης απο τον σταθμο. Το τορινο επισης μια ωρα και το εισιτηριο στα 9 ευρω.
Εμεις ειχαμε μεινει στο grand viskonti palace, αψογο.
Η ιδια ερωτηση για το εστιατοριο στο Λουγκανο ισχυει:rolleyes:. Δηλαδη λες να το αφησουμε το αυτοκινητο ε? Ασε που μαζευομαστε πολλοι και μεγαλωνει η παρεα αρα θα χρειαζομασταν 2. To Grand Visconti το ειδα και εγω και το βρισκω σε πολυ καλη τιμη στο otel.com 284 e οι τρεις διανυκτερευσεις. Ειναι κεντρικο?
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγιο Ορος
Δυστυχως δεν θυμαμαι αλλα βριθει εστιατοριων τοσο στον παραλιμνιο δρομο οσο και στις γραφικες του πλατειες.Για μενα ας καθισετε οπου σας κανει κλικ.
Οταν επιστρεψω σπιτι μου θα ανατρεξω σε φωτος μηπως δω κατι που θα μπορουσε να σε βοηθησει:)
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Η ιδια ερωτηση για το εστιατοριο στο Λουγκανο ισχυει:rolleyes:. Δηλαδη λες να το αφησουμε το αυτοκινητο ε? Ασε που μαζευομαστε πολλοι και μεγαλωνει η παρεα αρα θα χρειαζομασταν 2. To Grand Visconti το ειδα και εγω και το βρισκω σε πολυ καλη τιμη στο otel.com 284 e οι τρεις διανυκτερευσεις. Ειναι κεντρικο?
Η τιμη ειναι εξαιρετικη. Το ξενοδοχειο ειναι 4 στασεις απο το κεντρο, με το μετρο παρα πολυ κοντα . Το δε πρωινο του απιστευτο, τουλαχιστον 5αστερων. Επισης η περιοχη εχει και ωραια εστιατορια γυρω γυρω. Στο λουγκανο μεσα στα στενα εχει πολλα και καλα εστιατορια.
 

lillakion

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
σας αγαπώ πολύ όλους χιχιχι..
μόλις έκλεισα τα τελευταία 4 εισιτηριάκια και είμαι πολύ ευτυχισμένη!!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.085
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Περιμένουμε φωτογραφίες !
 
Μηνύματα
36
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη, Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βενεζουέλα
Καλησπέρα σε όλους και σε όλες....!!!
Λοιπόν, έχω αγχωθεί, έχω φρικάρει και έχω τσατιστεί ταυτόχρονα γιατί δε μπορω να καταλάβω τί γινεται με αυτό το Μιλάνο...Μαλλον δεν έχω χρόνο να το ψαξω.Εκλεισα ταξιδάκι για 2 μέρες στις 21 Σεπτέμβρη με την Ryanair και ψαχνω ξενοδοχείο και τραβάω τα μαλλιά μου..Είναι πανάκριβααα!! Σιγα μην δωσω 100 ευρω την βραδιά για μια νυχτα..!Τα εισιτηρια πιο φθηνα μου βγηκαν..γκρρρ...!
Αλλο ειναι το ερωτημα και σας παρακαλώ...οποιος μπορει ας μου δωσει τα φωτα του.Σε ποια περιοχη του Μιλάνου να ψαξω? Να βολευει και με την συγκοινωνια!!! Ας εχει καποιος να μου προτεινει και καποιο..Βοήθειααααααααααααααααααααααααααααααααααααα!!!!!:roll::roll::roll:
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Ισπανίας
τοσες λιγες μερες , προφανως να μεινεις στο κεντρο..υπαρχουν φθηνα μερη..

εγω εμεινα στο Hotel Nuovo (Piazza Cesare Beccaria 6, πισω απο το ντουομο) 50-60 ευρω τη βραδια.τπτ το ιδιαιτερο βεβαια αλλα ανεκτο!!

καλα να περασεις!
 
Μηνύματα
36
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη, Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βενεζουέλα
τοσες λιγες μερες , προφανως να μεινεις στο κεντρο..υπαρχουν φθηνα μερη..

εγω εμεινα στο Hotel Nuovo (Piazza Cesare Beccaria 6, πισω απο το ντουομο) 50-60 ευρω τη βραδια.τπτ το ιδιαιτερο βεβαια αλλα ανεκτο!!

καλα να περασεις!

Ναι μωρέ..μόνο 2 μερούλες...κλαψ κλαψ κλαψ και σνιφ σνιφ σνιφ..
Ακουσα για αυτο το ξενοδοχειο αλλα δυστυχως δεν υπάρχει διαθεσιμότητα για τις ημερομηνίες που θέλουμε.! Ευχαρισω πάντως για την αμεση απαντηση.Αλήθεια, σου αρεσε το Μιλάνο?Τί αξιζει να δουμε?
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Ισπανίας
α καταλαβα...:(

ναι μου αρεσε παρα πολυ!!!

εχω γραψει την εμπειρια μου εδω
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...la-fuga-e-la-vittoria-%EC%E9%EB%DC%ED%EF.html
καταληγω παντως στα εξης:
Αν επελεγα να ξαναπω Μιλανο θα ηταν ως εξης:ενα 4ημερο γεματο, με 2 μερες στο Μιλανο και 2 στις λιμνες.
Και στο Μιλανο θα εβλεπα σιγουρα τα εξης:
Duomo (10/10)
Teatro alla Scala(με παρασταση κατα προτιμηση) (8/10)
Casa del Manzoni(για τους βιβλιοφιλους) (9/10)
Castello Forzesco (7/10) μαζι με το Παρκο Sempione(7/10)
Πινακοθηκη της Μπρερα (που δεν την ανεφερα παραπανω αλλα πηγα)
Giardini Publici (8/10)
Navigli (6,5/10)
και τελος ενα απογευματακι για ψωνια
 
Μηνύματα
36
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη, Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βενεζουέλα
α καταλαβα...:(

ναι μου αρεσε παρα πολυ!!!

εχω γραψει την εμπειρια μου εδω
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...la-fuga-e-la-vittoria-%EC%E9%EB%DC%ED%EF.html
καταληγω παντως στα εξης:
Αν επελεγα να ξαναπω Μιλανο θα ηταν ως εξης:ενα 4ημερο γεματο, με 2 μερες στο Μιλανο και 2 στις λιμνες.
Και στο Μιλανο θα εβλεπα σιγουρα τα εξης:
Duomo (10/10)
Teatro alla Scala(με παρασταση κατα προτιμηση) (8/10)
Casa del Manzoni(για τους βιβλιοφιλους) (9/10)
Castello Forzesco (7/10) μαζι με το Παρκο Sempione(7/10)
Πινακοθηκη της Μπρερα (που δεν την ανεφερα παραπανω αλλα πηγα)
Giardini Publici (8/10)
Navigli (6,5/10)
και τελος ενα απογευματακι για ψωνια

Επειδή είμαι άσχετη..παντελώς άσχετη με Μιλάνο..δώσε μου σε παρακαλώ τα φωτα σου και μην με κοροιδεψεις..πολύ....!Οταν λες λιμνες...τί εννοεις???
Εγω ακουσα πολύ καλά λόγια και για το Bregamo..! Χμμμ..δεν ξερω..δεν ξερω..ακομα δεν βρηκα ξενοδοχειο..κλαψ κλαψ κλαψ...!!
 

smar0

Member
Μηνύματα
65
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
????
Ονειρεμένο Ταξίδι
αιγυπτος
πηγάμε για 4 μέρες τον ιούλιο, μέιναιμε στο New York Hotel απάναντι από τον κεντρικό σιδεροδρομικό σταθμό (εκεί΄είναι και η αφετερία των λεωφορείων από το αεροδρόμιο). Θεωρώ ότι ήταν η καλύτερη τοποθεσία για να πάρεις το λεωφορείο χαραμάτα για το αεροδρόμιο. το ξενοδοχείο δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο, το ανσανσερ ήταν παλιό, αλλά ήταν καθαρό το πρωινό ήταν χωρίς παλλές επιλογές αλλά για εμάς ήταν αρκετές. Επίσης στη ρεσεψιον ήταν πολύ ευγενικοί.
Σχετικά με τα αξιοθέατα προτίνω και το μουσείο επιστήμης και τεχνολογίας Leonardo Da Vinci. Έχουν μοντέλα από όλα τα σχέδια του Da Vinci καθώς και όλη την εξέλιξη της επιστήμης. Επίσης έχει υποβρύχιο!!!!!!!!,πολεμικά αεροπλάνα, τρένα καρβουνιάρηδες, γαλέρες, ένα τμήμα του επιταχυντή του CERN κτλ..Πήγαμε για μια βόλτα και μείναμε μισή μέρα.
καλά να περάσεις
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.493
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom