Γενικά Μιλια απο αεροπορικες!

GTS

Member
Μηνύματα
6.855
Likes
19.087
1) Δε χρειάζεται η ειρωνεία. Δεν είπα να μη πληρώνουμε τίποτα...
Δηλαδή ήμαρτον δε φτάνει που θα μας παίρνουν τόσα μίλια, θα πληρώνουμε τους φόρους θα πληρώνουμε και εξτρα βαλίτσα?
Μάλλον αυτό που έγραψες είπες. "Δε φτάνει ότι θα πληρώνουμε τους φόρους...".

Θα μπορούσε βέβαια να σου πει και κάποιος, άλλαξε πρόγραμμα επιβράβευσης, διάλεξε αυτό π.χ. της ΤΚ αν δε σου αρέσει της Α3, αλλά δε θα το πω εγώ, το δικαίωμα του έλληνα επιβάτη να πετάει τζάμπα και χωρίς φόρους είναι ιερό....

...Και που βλέπουμε τα μίλια της απόστασης κάθε προορισμού (όπως θα τα υπολογίζει η Aegean) ??
Με πρόχειρο ψάξιμο στο google
http://www.webflyer.com/travel/mileage_calculator/

Θα υπάρχουν κι άλλα προφανώς, αλλά έτσι βλέπουμε στο περίπου.
 
Last edited by a moderator:

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.084
Likes
2.499
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Μάλλον αυτό που έγραψες είπες. "Δε φτάνει ότι θα πληρώνουμε τους φόρους...".

Θα μπορούσε βέβαια να σου πει και κάποιος, άλλαξε πρόγραμμα επιβράβευσης, διάλεξε αυτό π.χ. της ΤΚ αν δε σου αρέσει της Α3.
Α καλά ΟΚ, άποψή σου, εμένα άποψή μου είναι όταν λες οτι προσφέρεις δωρεάν εισιτήριο σε κάποιον με εξαργύρωση μιλίων να είναι τελείως δωρεάν. Το καταλαβαίνω βέβαια ότι αυτό δεν είναι εφικτό ως μη επικερδές, οπότε πάω πάσο. Αλλά αυτό με την απόσταση και τις αποσκευές είναι γελοίο. Δηλαδή ήμαρτον, πόσοι είναι αυτοί που θα πάνε εξωτερικό με μια μικρή χειραποσκευή μόνο??

Τέλος πάντων, συμφωνούμε ότι διαφωνούμε. Και δε ξέρω τι λες για την ΤΚ, εγώ ξέρω ότι έβγαλα πιστωτική με την Aegean Bonus Visa για να μαζεύω μίλια και γλυτώνω λίγα στο τέλος
 
  • Like
Reactions: GTS

paefstra

Member
Μηνύματα
13.230
Likes
41.734
Τέλος πάντων, συμφωνούμε ότι διαφωνούμε. Και δε ξέρω τι λες για την ΤΚ, εγώ ξέρω ότι έβγαλα πιστωτική με την Aegean Bonus Visa για να μαζεύω μίλια και γλυτώνω λίγα στο τέλος
Και ποιος σε υποχρεώνει να την κρατήσεις; Η χρήση της είναι προαιρετική.

Οκ, δηλαδη σε προορισμους κοντινους οπως Ρωμη ή Κωνσταντινουπολη δινεις λιγοτερα μιλια αλλα γενικα βρισκεις και φθηνα εισιτηρια και δεν αξιζει και η εξαργυρωση ενω σε προορισμους οπως Λονδινο ή γενικα σε μεγαλη αποσταση και με ακριβοτερα εισιτηρια αυξησανε τα μιλια ακομα και αυτα χωρις βαλιτσα!
Το θέμα είναι ότι όταν εξαργύρωσα από Κωνσταντινούπολη για Αθήνα καθόλου δε με χάλασε το ποσό των 15 ευρώ μόνο για φόρους, όταν κανονικά το εισιτήριο είχε ένα μηνα πριν το ταξίδι σχεδόν 100. Αλλά με χάλασε που ξόδεψα 11000 μίλια και πολύ χαίρομαι που χρειάζονται λιγότερα τώρα.
Να αναμένουμε αλλαγές και στο καθεστώς της βαλίτσας και στα εισιτήρια με bonus;
 
Last edited by a moderator:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.815
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Να θυμίσουμε σε ορισμένους ότι η κάρτα της Aegean και οποιασδήποτε άλλης αεροπορικής εταιρίας είναι δωρεάν, όποιος θέλει την βγάζει, όποιος δεν θέλει όχι, και τα όσα προσφέρει η κάθε κάρτα παρέχονται από την εταιρία με τους όρους που αυτή θέτει. Αν δεν σας αρέσει το μαγαζί, να πάτε από αλλού να ψωνίσετε. Κι αν θέλουν να σας χαρίσουν κάτι, θα σας δώσουν ό,τι αυτοί θέλουν και όχι ό,τι εσείς ονειρεύεστε.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.414
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αν δεν σας αρέσει το μαγαζί, να πάτε από αλλού να ψωνίσετε..
Ας ριξουν κ μια ματια στα αλλα προγραμματα πρωτα..πχ στο γερμανικο.που θελεις πολλα υπεραντλαντικα business για gold.κ για Γερμανια να παιρνεις 125 ανα σκελος με στοχο gold 100.000,..η τα αμερικανικα. Καμια σχεση με τα μιλια που ταξιδευεις..μονο με το χρημα που ξοδευεις..οταν αντιληφθουν τη μορφη των προγραμματων που θα ερθουν στο μελλον, με τις λιγδοεταιρειες σε επελαση, θα ευχαριστουν την Aegean για τη γενναιοδωρια της..
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.084
Likes
2.499
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Ε εντάξει λοιπόν, αφού δεν πρέπει να διαφωνούμε με τίποτα, τι φτιάξαμε αυτό το thread? Για να λέμε ζήτω η Aegean και η κάθε άλλη εταιρεία? Συγγνώμη κιόλας που τολμώ να εκφράσω την άποψή μου.. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί μερικοί το παίρνετε τόσο προσωπικά, στην Aegean δουλεύετε? Αν εσάς σας αρέσει μπράβο σας και καλά κάνετε που το λέτε, απλά αφήστε με κι εμένα να πω τον πόνο μου αν έτσι αισθάνομαι ΟΚ? Δεν χρειάζομαι νουθεσίες του στυλ "είναι προαιρετική η χρήση της" και "τράβα βρες αλλού καλύτερα". Εμένα μου αρέσει η Aegean σαν εταιρεία γενικά, θέλω να πετάω μαζί της, το σύστημα με τα μίλια όπως θα γίνει τώρα όμως δε μου αρέσει και τόσο. Αυτό. Σταυρώστε με
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.230
Likes
41.734
Eγώ δε το κατάλαβα έτσι.. Νομίζω λέει πως θα χρειαζόμαστε 8 επί τον πραγματικό αριθμό μιλίων. Δηλαδή για Λονδίνο 24.000 μίλια για εισιτήριο με επιστροφή. Αλλά αν η απόσταση είναι μικρή θα συμφέρει σε σχέση με πριν γιατί θα χρειάζεσαι 7000+7000=14000 μίλια (το 7000 είναι το όριο, δε πάει παρακάτω για εξωτερικό όσο κοντά και να είναι). Αλλά αν π.χ. η απόσταση είναι 2000 μίλια θα χρειάζεσαι 16000 μίλια και όχι 22000 που ήθελες με το παλιο προγραμμα. Οπότε συμφέρει για κοντινά ταξίδια αλλά για πιο μακρινά θες περισσότερα μίλια. Ετσι το καταλαβα μπορεί να κάνω και λάθος.
Αυτές οι αλχημίες επί 8 που είναι γραμμένες; Γιατί εγώ δεν είδα κάτι ακόμη για το πόσα μίλια χρειάζονται για εξαργύρωση.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
Ε εντάξει λοιπόν, αφού δεν πρέπει να διαφωνούμε με τίποτα, τι φτιάξαμε αυτό το thread? Για να λέμε ζήτω η Aegean και η κάθε άλλη εταιρεία? Συγγνώμη κιόλας που τολμώ να εκφράσω την άποψή μου..
Μα αυτό ακριβώς κάνουμε κουβέντα και απαντάμε στο διπλό αίσχος που έγραψες πιο πάνω... όλοι σου εξήγησαν ότι ο Θόδωρας έχει μακράν το πιο φιλικό πρόγραμμα μιλίων, μια που πραγματικά ο κάθε πικραμένος, παίρνει πανεύκολα την gold... τα παραδείγματα που έγραψαν τα παιδιά είναι χαρακτηριστικότατα με το τι συμβαίνει στις άλλες αεροπορικές εταιρίες... εσύ πάλι ασφαλώς και έχεις κάθε δικαίωμα να νομίζεις ότι αδικείσαι και να γράφεις τον πόνο σου όπως λες, αλλά επειδή άλλο είναι το τι νομίζει ο καθένας και άλλο το τι συμβαίνει πραγματικά άσε μας κι εμάς να λέμε την πραγματικότητα...
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Ε εντάξει λοιπόν, αφού δεν πρέπει να διαφωνούμε με τίποτα, τι φτιάξαμε αυτό το thread? Για να λέμε ζήτω η Aegean και η κάθε άλλη εταιρεία? Συγγνώμη κιόλας που τολμώ να εκφράσω την άποψή μου.. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί μερικοί το παίρνετε τόσο προσωπικά, στην Aegean δουλεύετε? Αν εσάς σας αρέσει μπράβο σας και καλά κάνετε που το λέτε, απλά αφήστε με κι εμένα να πω τον πόνο μου αν έτσι αισθάνομαι ΟΚ? Δεν χρειάζομαι νουθεσίες του στυλ "είναι προαιρετική η χρήση της" και "τράβα βρες αλλού καλύτερα". Εμένα μου αρέσει η Aegean σαν εταιρεία γενικά, θέλω να πετάω μαζί της, το σύστημα με τα μίλια όπως θα γίνει τώρα όμως δε μου αρέσει και τόσο. Αυτό. Σταυρώστε με
Σεβαστή η γνώμη σου. Απλώς είναι πρόγραμμα επιβράβευσης.
Είναι σαν τα κουπόνια που δίνει το σούπερ μάρκετ. Που με 20 κουπόνια πχ σου δίνει δώρο μια κατσαρόλα. Ε αν η κατσαρόλα δεν είναι lagostina και είναι κατώτερης ποιότητας, δεν μπορείς να διαμαρτυρηθείς κιόλας, δώρο στην κάνει. Θα μπορούσε να μην σου έδινε και τίποτα.
Από εκεί και πέρα εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμα, μάλλον δεν έχει μεγάλες διαφορές με πριν.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.084
Likes
2.499
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Μα αυτό ακριβώς κάνουμε κουβέντα και απαντάμε στο διπλό αίσχος που έγραψες πιο πάνω... όλοι σου εξήγησαν ότι ο Θόδωρας έχει μακράν το πιο φιλικό πρόγραμμα μιλίων, μια που πραγματικά ο κάθε πικραμένος, παίρνει πανεύκολα την gold... τα παραδείγματα που έγραψαν τα παιδιά είναι χαρακτηριστικότατα με το τι συμβαίνει στις άλλες αεροπορικές εταιρίες... εσύ πάλι ασφαλώς και έχεις κάθε δικαίωμα να νομίζεις ότι αδικείσαι και να γράφεις τον πόνο σου όπως λες, αλλά επειδή άλλο είναι το τι νομίζει ο καθένας και άλλο το τι συμβαίνει πραγματικά άσε μας κι εμάς να λέμε την πραγματικότητα...
Ότι από όλους που μου απάντησαν εσύ αγαπημένε Traveller θα μου απαντούσες χωρίς επιθετικότητα ποιος να μου τόλεγε.. Τελικά άλλος έχει το όνομα εδώ μέσα και άλλος τη χάρη :rolleyes:

Κοίτα εγώ δεν ξέρω πολλά για τα άλλα προγράμματα, σαφώς και υπάρχουν ένα σωρό άλλα που τα ξέρουν οι πολυταξιδεμένοι εδώ μέσα, γι΄αυτό και δε μπορώ να συγκρίνω. Εγώ δεν είμαι gold member, ούτε ταξιδεύω αρκετά για να γίνω ποτέ. Οπότε κρίνω με ότι μου προσφέρεται τώρα.

Αυτές οι αλχημίες επί 8 που είναι γραμμένες; Γιατί εγώ δεν είδα κάτι ακόμη για το πόσα μίλια χρειάζονται για εξαργύρωση.
http://www.newmilesandbonus.com/#neos-tropos-exargurosis-milion

Εδώ. Όταν πας στις εξαργυρώσεις εξωτερικού αναφέρει τους αντίστοιχους τρόπους 8x διανυόμενη απόσταση για Golight, 10x Flex κλπ.

Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως στο καλό θα ξέρω από πριν πόση είναι αυτή η διανυόμενη απόσταση για κάθε μέρος. Που μπορώ να το βλέπω? Ελπίζω να βάλουν κανένα πίνακα.
 
Last edited by a moderator:

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως στο καλό θα ξέρω από πριν πόση είναι αυτή η διανυόμενη απόσταση για κάθε μέρος. Που μπορώ να το βλέπω? Ελπίζω να βάλουν κανένα πίνακα.
Έβαλε πριν κάποιος ένα λινκ όπου μπορείς να δεις αποστάσεις http://www.webflyer.com/travel/mileage_calculator/ Αν το γκουγκλάρεις θα βρεις κι άλλα.
Μπορεί να δημοσιεύσει η Aegean έναν πίνακα, λογικά στους όρους χρήσης του προγράμματος.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.084
Likes
2.499
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Έβαλε πριν κάποιος ένα λινκ όπου μπορείς να δεις αποστάσεις http://www.webflyer.com/travel/mileage_calculator/ Αν το γκουγκλάρεις θα βρεις κι άλλα.
Μπορεί να δημοσιεύσει η Aegean έναν πίνακα, λογικά στους όρους χρήσης του προγράμματος.
Α σ΄ευχαριστώ πολύ δε το πρόσεξα πριν.

Προς moderator: Συγγνώμη που ποστάρω το ένα μετά το άλλο post, αλλά δε ξέρω πως γίνεται σε ένα να απαντάω σε πολλούς. Μπορείτε να μου πείτε τον τρόπο να σας βγάλω από τον κόπο :D ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.335
Μηνύματα
888.802
Μέλη
39.003
Νεότερο μέλος
Emalin

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom