Γενικά Μιλια απο αεροπορικες!

jimp

Member
Μηνύματα
5.026
Likes
6.410
Στην πρωτη περιπτωση(λονδινο) υπολογιζεις μονο τα μιλια της αποστασης αλλα στη δευτερη προσθετεις τα 7000 χωρις να προσθετεις την αποσταση. Κανω καπου λαθος;
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.764
Αθροιζουν κ τα μιλια απο εκεινο της ΟΑ.. Τελικα ηταν κ παραμενει το πιο γενναιοδωρο προγραμμα απο οσα ξερω.
Έτσι ακριβώς, αλλά ως γνωστόν, οι άνθρωποι δε λειτουργούν έτσι, αλλά με βάση τι είχαν-τι έχασαν. Είναι σαν να κόψεις το μισθό κάποιου από τα 5 χιλιάρικα στα 4, θα γκρινιάζει μετά.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Στην πρωτη περιπτωση(λονδινο) υπολογιζεις μονο τα μιλια της αποστασης αλλα στη δευτερη προσθετεις τα 7000 χωρις να προσθετεις την αποσταση. Κανω καπου λαθος;
Δεν προσθέτεις, πολλαπλασιάζεις επί 8 την πραγματική απόσταση..
Τα 7000 μίλια τα πρόσθεσα γιατί είναι το κατώτερο όριο. Όσο κοντά και να είναι η πτήση δε μπορείς να δώσεις λιγότερα από 7000 μίλια ανα πτήση. Π.χ. αν κάνεις μόνο μια πτήση και είναι 500 μίλια, δε θα χρειαστείς 8 επί 500= 4000 μίλια, αλλά 7000 μίλια. Αν είναι μετ επιστροφής θα χρειαστείς 14000..
Αυτα που γράφω είναι για golight, για Flex χρειάζεσαι μίλια επί 10! Άρα 30000 για Λονδίνο

edit: άρα για πτήσεις μέχρι και 1374 μίλια συμφέρει το καινούριο σύστημα (αλλά χωρίς βαλίτσα), ενώ για μεγαλύτερες απαιτούνται περισσότερα μίλια απ'ότι πριν..
 
Last edited:

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.764
"Σε περίπτωση που είσαστε μέλος και των δύο προγραμμάτων, του Travelair Club και του Miles&Bonus, θα έχετε τη δυνατότητα να διατηρήσετε το άθροισμα των μιλίων εξαργύρωσης από τα 2 προγράμματα"

Εξαργύρωσης μόνο, όχι αναβάθμισης. Για να το δούμε.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.026
Likes
6.410
Οκ, δηλαδη σε προορισμους κοντινους οπως Ρωμη ή Κωνσταντινουπολη δινεις λιγοτερα μιλια αλλα γενικα βρισκεις και φθηνα εισιτηρια και δεν αξιζει και η εξαργυρωση ενω σε προορισμους οπως Λονδινο ή γενικα σε μεγαλη αποσταση και με ακριβοτερα εισιτηρια αυξησανε τα μιλια ακομα και αυτα χωρις βαλιτσα!
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.081
Likes
2.495
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Οκ, δηλαδη σε προορισμους κοντινους οπως Ρωμη ή Κωνσταντινουπολη δινεις λιγοτερα μιλια αλλα γενικα βρισκεις και φθηνα εισιτηρια και δεν αξιζει και η εξαργυρωση ενω σε προορισμους οπως Λονδινο ή γενικα σε μεγαλη αποσταση και με ακριβοτερα εισιτηρια αυξησανε τα μιλια ακομα και αυτα χωρις βαλιτσα!
Ακριβώς!! Αίσχος έχω να πω εγώ. Με τα golight και τις βλακείες τους.. Δηλαδή ήμαρτον δε φτάνει που θα μας παίρνουν τόσα μίλια, θα πληρώνουμε τους φόρους θα πληρώνουμε και εξτρα βαλίτσα?
Και πάω στοίχημα ότι εγώ που θέλω να πάω Λονδίνο του χρόνου το καλοκαίρι αν πάρω τώρα τηλ. και ζητήσω να εξαργυρώσω μίλια θα μου πουν "είναι νωρίς ακόμα". Εμ βέβαια, να πάρω απ΄του χρόνου καλύτερα :mad:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.764
...θα πληρώνουμε τους φόρους
Ναι, αίσχος, πρέπει να μας πληρώνουν για να πετάμε, τι πράματα είναι αυτά.

Και πάω στοίχημα ότι εγώ που θέλω να πάω Λονδίνο του χρόνου το καλοκαίρι αν πάρω τώρα τηλ. και ζητήσω να εξαργυρώσω μίλια θα μου πουν "είναι νωρίς ακόμα". Εμ βέβαια, να πάρω απ΄του χρόνου καλύτερα :mad:
Μη βάζεις στοιχήματα που μπορεί να χάσεις...το νέο πρόγραμμα μπαίνει ισχύ από 24/11.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.081
Likes
2.495
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Ναι, αίσχος, πρέπει να μας πληρώνουν για να πετάμε, τι πράματα είναι αυτά.


Μη βάζεις στοιχήματα που μπορεί να χάσεις...το νέο πρόγραμμα μπαίνει ισχύ από 24/11.
1) Δε χρειάζεται η ειρωνεία. Δεν είπα να μη πληρώνουμε τίποτα, αλλά το νέο σύστημα με τα επιπλέον μίλια για βαλίτσα (flex) το βρίσκω υπερβολικό. Ένα συν είχε το πρόγραμμα πριν, πάει κι αυτό. Χώρια η αηδία με τον υπολογισμό της απόστασης.

2) Το ξέρω γι΄αυτό ακριβώς είπα ότι θα αποφύγουν να μου δώσουν τώρα τα εισιτήρια με εξαργύρωση που χρειάζομαι.. Πραγματικά ελπίζω να κάνω λάθος
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
...Και που βλέπουμε τα μίλια της απόστασης κάθε προορισμού (όπως θα τα υπολογίζει η Aegean) ??
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.261
Μηνύματα
885.429
Μέλη
38.938
Νεότερο μέλος
Geo Yfa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom