Γενικά Μιλια απο αεροπορικες!

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Οι περισσότεροι που πετάμε με μίλια δεν το κάνουμε με μίλια που κερδίσαμε πετώντας, αλλά από μίλια που παίρνεις από χρήση πιστωτικών καρτών, κρατήσεις ξενοδοχείων μέσω σελίδων αεροπορικών εταιρειών κλπ. Κάτι παίρνεις κι από πτήσεις, αλλά είναι ψίχουλα.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Retro claim περαν από λίγους μήνες πίσω δε μπορείς να κάνεις (το πόσους μήνες, εξαρτάται από το πρόγραμμα που θα διαλέξεις).
Ακόμη και αν κάνει π.χ. κάρτα με την Qatar, εφόσον το ταξίδι ήταν πριν την ημερομηνία εγγραφής μέλους στην Qatar δεν μπορεί να κάνει claim μίλια. Το έχω ζήσει
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Ακόμη και αν κάνει π.χ. κάρτα με την Qatar, εφόσον το ταξίδι ήταν πριν την ημερομηνία εγγραφής μέλους στην Qatar δεν μπορεί να κάνει claim μίλια. Το έχω ζήσει
Μπορείς εάν εγγραφείς και κάνεις claim έως 30 ημέρες μετά το ταξίδι.
https://www.qatarairways.com/el-gr/Privilege-Club/claim-missing-qmiles.html
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
αααα οκ απλά αλλάζει το περιθώριο, έχεις δίκιο ήταν κάπου 60 ημέρες +.

Ποτέ δεν είχα δει αυτή την υποσημείωση.
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
303
Likes
204
Καλησπέρα παιδιά.... Μια ερώτηση μιας που έχετε πολύ περισσότερο εμπειρία από εμένα....Άρχισα να σκέφτομαι ότι αφού κάνω χρήση της πιστωτικής γιατί να μην κερδίζω και κανένα μιλι.... Είμαι γραμμένος και στα δυο miles and bonus και miles and more και αναρωτιόμουν τι από τα 2 θα προτείνατε? Με ενδιαφέρει συγκέντρωση κυρίως και εξαργύρωση σε κανένα μεγάλο ταξίδι όχι σε κοντινά...
 

ANASTAPAP

Member
Μηνύματα
204
Likes
1.020
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ..
Αν έχεις κρατήσει τα αποκόματα των εισιτηρίων ή έχεις τις κρατήσεις μπορείς να τα περάσεις...
Ισχύει για συγκεκριμένο χρονικό διαστημα,μετα το ταξίδι η καταχώρηση μιλίων.
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
303
Likes
204
Επίσης μια ερώτηση παιδιά... Όταν θες να κάνεις κράτηση μέσω Star Alliance με μιλια του miles and bonus πας μέσα από το site εξαργύρωση κτλ και λες ημερομηνιες προορισμό και σου λέει τόσα μίλια και τόσα λεφτά... Πότε διαλέγεις με πια εταιρεία θέλεις να πετάξεις? Στο επόμενο βήμα? Πληροφοριακά ρωτάω.
 
Last edited:

patsman

Member
Μηνύματα
198
Likes
527
Καλησπέρα παιδιά.... Μια ερώτηση μιας που έχετε πολύ περισσότερο εμπειρία από εμένα....Άρχισα να σκέφτομαι ότι αφού κάνω χρήση της πιστωτικής γιατί να μην κερδίζω και κανένα μιλι.... Είμαι γραμμένος και στα δυο miles and bonus και miles and more και αναρωτιόμουν τι από τα 2 θα προτείνατε? Με ενδιαφέρει συγκέντρωση κυρίως και εξαργύρωση σε κανένα μεγάλο ταξίδι όχι σε κοντινά...
Μια που δεν έλαβες καμιά απάντηση, ας επαναφέρουμε το ερώτημα, καθώς ενδιαφέρομαι κι εγώ να μάθω ποια κάρτα (Πειραιώς ή ALPHA) είναι πιο συμφέρουσα.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.005
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Μια που δεν έλαβες καμιά απάντηση, ας επαναφέρουμε το ερώτημα, καθώς ενδιαφέρομαι κι εγώ να μάθω ποια κάρτα (Πειραιώς ή ALPHA) είναι πιο συμφέρουσα.
Alpha Bank χωρις δευτερη σκέψη...
Τρέχει προωθητικό προγραμμα για έκδοση πιστωτικής diners bonus χωρις συνδρομή και με διπλάσιους πόντους. Έως 8 πόντους ανά 1€ σε μεγάλους συνεργάτες.
Καλό είναι βέβαια να έχεις και άλλη μία visa ή master γιατί υπάρχουν αρκετές επιχειρήσεις που δεν δέχονται diners.
 
Last edited:

patsman

Member
Μηνύματα
198
Likes
527
Alpha Bank χωρις δευτερη σκέψη...
Τρέχει προωθητικό προγραμμα για έκδοση πιστωτικής diners bonus χωρις συνδρομή και με διπλάσιους πόντους. Έως 8 πόντους ανά 1€ σε μεγάλους συνεργάτες.
Καλό είναι βέβαια να έχεις και άλλη μία visa ή master γιατί υπάρχουν αρκετές επιχειρήσεις που δεν δέχονται diners.
Εννοείς χωρίς συνδρομή για το 1ο έτος;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom