Μνημείο κηρύχθηκε το σπίτι του Κεμάλ Ατατούρκ στη Θεσσαλονίκη

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Θεσσαλονίκη
Με ομόφωνη απόφαση του Κεντρικού Συμβουλίου Νεωτέρων Μνημείων του υπουργείου Πολιτισμού κηρύχθηκε ως μνημείο το σπίτι του Μουσταφά Κεμάλ Ατατούρκ στη Θεσσαλονίκη.

Ο Μουσταφά Κεμάλ Ατατούρκ γεννήθηκε το 1881 στη Θεσσαλονίκη, σε ένα τριώροφο κτήριο, το οποίο είχε χτίσει ο πατέρας του και βρίσκεται στη συμβολή των οδών Αποστόλου Παύλου και Αγίου Δημητρίου (τότε ΓενίΚαπί και Νουμάν Πασά).

Σε αυτό καταλήγουν οι ιστορικοί, σύμφωνα με τις μαρτυρίες και τα ιστορικά ντοκουμέντα, αν και κάποιοι υποστηρίζουν ότι ο Κεμάλ γεννήθηκε στη Χρυσαυγή Λαγκαδά, όπου ζούσε ένας αδελφός της μητέρας του.

Το σπίτι αυτό παραχωρήθηκε το 1935 από το Δήμο Θεσσαλονίκης στο τουρκικό κράτος, το οποίο αποφάσισε να το μετατρέψει σε μουσείο αφιερωμένο στον Κεμάλ Ατατούρκ.


Περισσοτερα: in.gr - Μνημείο κηρύχθηκε το σπίτι του Κεμάλ Ατατούρκ στη Θεσσαλονίκη - Ειδήσεις - Πολιτισμός
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.433
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Γειτονάκι ο Κεμάλ
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.547
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Άντε και στα δικά μας.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Αν αυτη η αποφαση βοηθησει τον (τουρκικο) τουρισμο της Θεσσαλονικης, καλοδεχουμενη. Αν και γενικα μου τη σπανε τα μερη που γεννηθηκε ο ταδε και ο δεινα.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Και ομως για τους τουρκους ειναι high light σημειο της επισκεψης τους. Και συνηθως οι πεισκεπτες της γειτονας δεν παραλειπουν να το επισκεφθουν.

Φυσικα το θεμα ειναι απλως συμβολικο: δεν υπηρχε ποτε και σε καμια περιπτωση το τουρκικο κρατος να το γκρεμισει και να το κανει πολυκατοικια, για παραδειγμα.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Παντως εγω εχω αλλη απορια: Ειναι σιγουρα το σπιτι που μεγαλωσε ο Ατατουρκ; Δηλαδη ειμαστε σιγουροι οτι αυτο το συγκεκριμενο σπιτι γλιτωσε απο την καταστροφικη πυρκαγια του 1917;
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Παντως εγω εχω αλλη απορια: Ειναι σιγουρα το σπιτι που μεγαλωσε ο Ατατουρκ; Δηλαδη ειμαστε σιγουροι οτι αυτο το συγκεκριμενο σπιτι γλιτωσε απο την καταστροφικη πυρκαγια του 1917;
Απο όσο ξερω η φωτιά δεν επεκτάθηκε ανατολικά της Αγίας Σοφίας. Από πολλους έχω ακούσει ότι και μέχρι το τέλος της δρκαετίας του 60 η περιοχή της ροτόντας και πάνω ήταν γεμάτη στενά με παραδοσιακά τουρκόσπιτα.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.433
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Πάντως, χάρη σ'αυτό το σπίτι έρχονται πολλά οργανωμένα γκρουπ από την Τουρκία, κι επειδή περνάω κάθε μεσημέρι από εκεί βλέπω και πολλά σχολικά τουρκικά πούλμαν. Αυτό είναι πολύ καλό για τον τουρισμό.
 
Μηνύματα
91
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Άγιοι Τόποι
παντως αυτο το μνημειο..το λεγομενο σπιτι του κεμαλ στοιχισε πολυ αιμα και πονο...με την προβοκατσια των τουρκων το 55 οδηγηθηκαν αναριθμητοι κωνσταντινουπολιτες στην ξενιτια,στον θανατο ,στην βια,στον βιασμο και ειδαν τις περιουσιες τους να γινονται παραναλωμα του πυρος και της λεηλασιας...
οποτε περναω απο εκει σφιγγεται η καρδια μου..
διακρινω τον αιωνιο ραγιαδισμο της φυλης μας(παραχωρηθηκε ως ενδειξη λεει φιλιας στους τουρκους) αλλα και την βαρβατοτητα της τουρκικης φυλης...
φυσικα δεν καταδικαζω συλληβδην ολους τους τουρκους,εχω και φιλους τουρκους καταπληκτικα παιδια...αλλα καθε λαος κακα τα ψεμματα εχει μια συνισταμενη προσφορας στην ανθρωποτητα
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Έλεος παιδιά, έλεος... από τη μια διαβάζω για "συνισταμένη προσφοράς κάθε λαού στην ανθρωπολογία" (!!!) και για εκ προιμίου ραγιαδισμό ή βαρβαρότητα φυλών(!!!), από την άλλη στο topic της ομορφότερης ελληνικής πόλης κάποιοι ελαφρά τη καρδία είναι έτοιμοι να ρίξουν στο ποτάμι αλλοδαπούς για να τους ξεφορτωθούν.. θα καραφλιάσουμε μεσημεριάτικα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.879
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom