Γενικά Μοναχικό ταξίδι στην Ασία!

Μηνύματα
14
Likes
5
Πολύ καλησπέρα σας! Καλώς σας βρήκα!
Είμαι καινούργια στην παρέα και θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας! Έχω σκοπό να ξεκινήσω ένα μεγάλο ταξίδι τον Δεκέμβρη στην Ασία. Σκέφτομαι να ξεκινήσω από Νεπάλ , μετά Ινδία (μόλις τελείωσα ένα εκπαιδευτικό ως δασκάλα yoga και ενδιαφέρομαι ιδιαίτερα για αυτό το κομμάτι) , στην συνέχεια ΛΑΟΣ - Καμπότζη - Βιετνάμ και τέλος στο εξωτικό Μπαλί! Όλο αυτό το ταξίδι το οποίο θα διαρκέσει περίπου 3 μήνες θα το κάνω μόνη μου! Γιαυτό χρειάζομαι τις πολύτιμες συμβουλές σας ώστε να είμαι όσο το δυνατόν καλύτερα προετοιμασμένη! Ευχαριστώ πολυυυ!❤
 

fsarigian

Member
Μηνύματα
27
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
JAPAN
Ταξίδι-Όνειρο
Patagonia
Καλησπέρα και καλωσήρθες στην παρέα μας!!
Εγώ μπορώ να σε βοηθήσω στο κομμάτι της Ινδίας καθώς γύρισα πρόσφατα (το Πάσχα) και πέρασα ορισμένες μέρες στα βόρεια (Ιμαλάια). Για αυτό που ψάχνεις θα πρότεινα να κοιτάξεις στα χωριά Mcleodganj, Daramshala, Risikesh, Manali. Ειδικά στο πρώτο που έμεινα κιόλας είχε πάμπολα ashram και healing centers πολύ δημοφιλή σε ξένους επισκέπτες. Εγώ δεν παρακολούθησα κάποιο αλλά γνώρισα πολλά άτομα που το κάναν καθώς έχει επιλογές για όλα τα γούστα...
 

Bill7

Member
Μηνύματα
183
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
καλησπερα και καλως ηρθες! πρωτα να κοιταξεις πως να μετακινηθεις! δεν ειναι ευκολα για νεπαλ και ινδια. (εχω παρακολουθησει της ιστοριες αλλων επισεις και ντοκιμαντερ!)
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.432
Likes
4.418
Δώσε μας και ένα ενδεικτικό budget.
Θέλεις να ταξιδέψεις backpacking ή σου επιτρέπουν τα οικονομικά σου "πολυτέλειες"?
 
Μηνύματα
14
Likes
5
Δώσε μας και ένα ενδεικτικό budget.
Θέλεις να ταξιδέψεις backpacking ή σου επιτρέπουν τα οικονομικά σου "πολυτέλειες"?
Ενδεικτικά το budget θα είναι γύρω στα 5.000€ . Στόχος είναι να μην το ξεπεράσω. Σκέφτομαι ότι δεν θα χρησιμοποιήσω πτήσεις εσωτερικές, πάρα μόνο για να αλλάξω χώρα κτλ
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Πολύ καλησπέρα σας! Καλώς σας βρήκα!
Είμαι καινούργια στην παρέα και θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας! Έχω σκοπό να ξεκινήσω ένα μεγάλο ταξίδι τον Δεκέμβρη στην Ασία. Σκέφτομαι να ξεκινήσω από Νεπάλ , μετά Ινδία (μόλις τελείωσα ένα εκπαιδευτικό ως δασκάλα yoga και ενδιαφέρομαι ιδιαίτερα για αυτό το κομμάτι) , στην συνέχεια ΛΑΟΣ - Καμπότζη - Βιετνάμ και τέλος στο εξωτικό Μπαλί! Όλο αυτό το ταξίδι το οποίο θα διαρκέσει περίπου 3 μήνες θα το κάνω μόνη μου! Γιαυτό χρειάζομαι τις πολύτιμες συμβουλές σας ώστε να είμαι όσο το δυνατόν καλύτερα προετοιμασμένη! Ευχαριστώ πολυυυ!❤
Καλώς ήλθες! Ενδιαφέρον και φιλόδοξο το σχέδιό σου. Δεν ξέρω πώς ακριβώς το έχεις στο μυαλό σου αλλά θα πρέπει να κάνεις κάποια "λογιστικά" πριν αρχίσει να παίρνει πιο συγκεκριμένη μορφή. Δηλαδή: Πού θα πας σε κάθε χώρα, πόσες μέρες θα μείνεις, πού θα μείνεις, πώς θα κινηθείς, κλπ. Στο περίπου, όχι ακριβώς, αλλά βάζοντάς τα κάτω θα έχεις μια εικόνα αφ' ενός του πού μπορεί να φτάσει το κόστος και αφ' ετέρου του πόσος χρόνος θα χρειαστεί για να τα δεις όλ' αυτά τα μέρη (ή, τέλος πάντων, αυτά που θέλεις να δεις). Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι ο χρόνος των 3 μηνών δεν είναι αρκετός για να δεις όλες αυτές τις χώρες αλλά, πάλι, εξαρτάται τι θέλεις να δεις.

Α, και κάτι άλλο (προσωπικό σχόλιο και μπορείς να το αγνοήσεις): Αν πας σε όλες αυτές τις χώρες που γράφεις πρώτα, κάνε μια χάρη στον εαυτό σου και μην πας στο "εξωτικό Μπαλί"! Αν έχεις δει τις άλλες, το Μπαλί θα σε χαλάσει και θα σε απογοητεύσει. Ή, μπορεί και όχι. Γούστα είναι αυτά (και επιτυχημένο μάρκετινγκ...).

"Ενδεικτικά το budget θα είναι γύρω στα 5.000€ . Στόχος είναι να μην το ξεπεράσω. Σκέφτομαι ότι δεν θα χρησιμοποιήσω πτήσεις εσωτερικές, πάρα μόνο για να αλλάξω χώρα κτλ"

Δύσκολα, πολύ δύσκολα να βγουν 3 μήνες μ' αυτό το μπάτζετ.
 
Μηνύματα
14
Likes
5
Καλώς ήλθες! Ενδιαφέρον και φιλόδοξο το σχέδιό σου. Δεν ξέρω πώς ακριβώς το έχεις στο μυαλό σου αλλά θα πρέπει να κάνεις κάποια "λογιστικά" πριν αρχίσει να παίρνει πιο συγκεκριμένη μορφή. Δηλαδή: Πού θα πας σε κάθε χώρα, πόσες μέρες θα μείνεις, πού θα μείνεις, πώς θα κινηθείς, κλπ. Στο περίπου, όχι ακριβώς, αλλά βάζοντάς τα κάτω θα έχεις μια εικόνα αφ' ενός του πού μπορεί να φτάσει το κόστος και αφ' ετέρου του πόσος χρόνος θα χρειαστεί για να τα δεις όλ' αυτά τα μέρη (ή, τέλος πάντων, αυτά που θέλεις να δεις). Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι ο χρόνος των 3 μηνών δεν είναι αρκετός για να δεις όλες αυτές τις χώρες αλλά, πάλι, εξαρτάται τι θέλεις να δεις.

Α, και κάτι άλλο (προσωπικό σχόλιο και μπορείς να το αγνοήσεις): Αν πας σε όλες αυτές τις χώρες που γράφεις πρώτα, κάνε μια χάρη στον εαυτό σου και μην πας στο "εξωτικό Μπαλί"! Αν έχεις δει τις άλλες, το Μπαλί θα σε χαλάσει και θα σε απογοητεύσει. Ή, μπορεί και όχι. Γούστα είναι αυτά (και επιτυχημένο μάρκετινγκ...).
Καλησπέρα! Αυτό προσπαθώ να κάνω τώρα! Ένα προσχέδιο για το ταξίδι στην κάθε χώρα.. ο χρόνος είναι ενδεικτικός, αν χρειαστώ παραπάνω θα τον πάρω μιας και οι υποχρεώσεις μου στην πατρίδα έχω αποφασίσει πως μπορούν να περιμένουν!
Πες μου όπως αν θες για το Μπαλί! Έχεις πάει και δεν σου άρεσε; έχω ακούσει πολύ καλές κριτικές από ανθρώπους που έχουν πάει και κάποιοι περνούν εκεί τους χειμώνες τους. Πχ υπήρχε η Ταϋλάνδη στο πρόγραμμα αλλά αντικαταστάθηκε από το Μπαλί για καλύτερα..

Καλώς ήλθες! Ενδιαφέρον και φιλόδοξο το σχέδιό σου. Δεν ξέρω πώς ακριβώς το έχεις στο μυαλό σου αλλά θα πρέπει να κάνεις κάποια "λογιστικά" πριν αρχίσει να παίρνει πιο συγκεκριμένη μορφή. Δηλαδή: Πού θα πας σε κάθε χώρα, πόσες μέρες θα μείνεις, πού θα μείνεις, πώς θα κινηθείς, κλπ. Στο περίπου, όχι ακριβώς, αλλά βάζοντάς τα κάτω θα έχεις μια εικόνα αφ' ενός του πού μπορεί να φτάσει το κόστος και αφ' ετέρου του πόσος χρόνος θα χρειαστεί για να τα δεις όλ' αυτά τα μέρη (ή, τέλος πάντων, αυτά που θέλεις να δεις). Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι ο χρόνος των 3 μηνών δεν είναι αρκετός για να δεις όλες αυτές τις χώρες αλλά, πάλι, εξαρτάται τι θέλεις να δεις.

Α, και κάτι άλλο (προσωπικό σχόλιο και μπορείς να το αγνοήσεις): Αν πας σε όλες αυτές τις χώρες που γράφεις πρώτα, κάνε μια χάρη στον εαυτό σου και μην πας στο "εξωτικό Μπαλί"! Αν έχεις δει τις άλλες, το Μπαλί θα σε χαλάσει και θα σε απογοητεύσει. Ή, μπορεί και όχι. Γούστα είναι αυτά (και επιτυχημένο μάρκετινγκ...).

"Ενδεικτικά το budget θα είναι γύρω στα 5.000€ . Στόχος είναι να μην το ξεπεράσω. Σκέφτομαι ότι δεν θα χρησιμοποιήσω πτήσεις εσωτερικές, πάρα μόνο για να αλλάξω χώρα κτλ"

Δύσκολα, πολύ δύσκολα να βγουν 3 μήνες μ' αυτό το μπάτζετ.
Ωραία. Ποιο είναι το κατάλληλο budget κατά την εμπειρία σας;
 
Last edited by a moderator:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Πες μου όπως αν θες για το Μπαλί! Έχεις πάει και δεν σου άρεσε; έχω ακούσει πολύ καλές κριτικές από ανθρώπους που έχουν πάει και κάποιοι περνούν εκεί τους χειμώνες τους. Πχ υπήρχε η Ταϋλάνδη στο πρόγραμμα αλλά αντικαταστάθηκε από το Μπαλί για καλύτερα..
Ναι, έχω πάει. Αν πας για πρώτη φορά στη ΝΑ Ασία, θα σου αρέσει η φύση στο Μπαλί και το διαφορετικό της θρησκείας, των εθίμων, κλπ. Σε όλους αρέσει. Δεν θα σου αρέσουν οι πλήρως αλλοτριωμένοι άνθρωποι και η χυδαία τουριστική εκμετάλλευση. Σε κανέναν δεν αρέσουν (εκτός - ίσως - από κάτι χάλιες αυστραλούς που βρίσκουν εκεί φτηνές μπύρες, φτηνό σεξ και γίνονται λιώμα).

Εάν, όμως, προέρχεσαι από τις χώρες που ανέφερες, θα έχεις δει πολύ περισσότερα αυθεντικά πράγματα (και σαφώς λιγότερο τουριστικά χυδαία), το Μπαλί δεν θα σου πει τίποτα παραπάνω και μάλλον θα σε τσαντίσει. Πολύ πιο ενδιαφέρον (κατά την ταπεινή μου άποψη) θα ήταν το νησί της Ιάβας ή οποιοδήποτε άλλο νησί της Ινδονησίας (που η μόνη τους διαφορά από το Μπαλί είναι η θρησκεία και το πολύ χαμηλότερο κόστος).

Ωραία. Ποιο είναι το κατάλληλο budget κατά την εμπειρία σας;
Κοίτα, απλά μαθηματικά είναι. Ας πούμε ότι το ταξίδι σου είναι 100 μέρες. Τα αεροπορικά σου το βρίσκω εξαιρετικά απίθανο να είναι κάτω από 1000 ευρώ και μάλλον θα είναι κοντά στα 1500. Οπότε, σου μένουν 35-40 ευρώ τη μέρα, μέσο όρο. Αν μένεις σε κάποιο κατάλυμα που (υποθέτω) δεν θες να είναι τρώγλη, 20 ευρώ τη βραδυά θα τα δίνεις οπωσδήποτε. Σου μένουν 15-20 ευρώ για όλα τα υπόλοιπα ημερησίως (φαγητά, νερά, μετακινήσεις, κλπ.) - σε ιδανικές συνθήκες. Αν νομίζεις ότι μπορείς να τα καταφέρεις με τόσα...
 
Μηνύματα
14
Likes
5
Ναι, έχω πάει. Αν πας για πρώτη φορά στη ΝΑ Ασία, θα σου αρέσει η φύση στο Μπαλί και το διαφορετικό της θρησκείας, των εθίμων, κλπ. Σε όλους αρέσει. Δεν θα σου αρέσουν οι πλήρως αλλοτριωμένοι άνθρωποι και η χυδαία τουριστική εκμετάλλευση. Σε κανέναν δεν αρέσουν (εκτός - ίσως - από κάτι χάλιες αυστραλούς που βρίσκουν εκεί φτηνές μπύρες, φτηνό σεξ και γίνονται λιώμα).

Εάν, όμως, προέρχεσαι από τις χώρες που ανέφερες, θα έχεις δει πολύ περισσότερα αυθεντικά πράγματα (και σαφώς λιγότερο τουριστικά χυδαία), το Μπαλί δεν θα σου πει τίποτα παραπάνω και μάλλον θα σε τσαντίσει. Πολύ πιο ενδιαφέρον (κατά την ταπεινή μου άποψη) θα ήταν το νησί της Ιάβας ή οποιοδήποτε άλλο νησί της Ινδονησίας (που η μόνη τους διαφορά από το Μπαλί είναι η θρησκεία και το πολύ χαμηλότερο κόστος).



Κοίτα, απλά μαθηματικά είναι. Ας πούμε ότι το ταξίδι σου είναι 100 μέρες. Τα αεροπορικά σου το βρίσκω εξαιρετικά απίθανο να είναι κάτω από 1000 ευρώ και μάλλον θα είναι κοντά στα 1500. Οπότε, σου μένουν 35-40 ευρώ τη μέρα, μέσο όρο. Αν μένεις σε κάποιο κατάλυμα που (υποθέτω) δεν θες να είναι τρώγλη, 20 ευρώ τη βραδυά θα τα δίνεις οπωσδήποτε. Σου μένουν 15-20 ευρώ για όλα τα υπόλοιπα ημερησίως (φαγητά, νερά, μετακινήσεις, κλπ.) - σε ιδανικές συνθήκες. Αν νομίζεις ότι μπορείς να τα καταφέρεις με τόσα...
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Ήταν ιδιαίτερα βοηθητική, that's why I need all you people!❤ Είμαι πρωτάρα αλλά προνοητική. Θα έχω καβάτζα αρκετά ακόμα χρήματα οπότε δεν με αγχώνει αυτό! Επίσης αυτό με τα νησιά θα το ψάξω οπωσδήποτε!
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Δεν θα σου αρέσουν οι πλήρως αλλοτριωμένοι άνθρωποι και η χυδαία τουριστική εκμετάλλευση. Σε κανέναν δεν αρέσουν (εκτός - ίσως - από κάτι χάλιες αυστραλούς που βρίσκουν εκεί φτηνές μπύρες, φτηνό σεξ και γίνονται λιώμα).
Ζηλεύω το λεκτικό χάρισμα του babaduma. Με δυο μόλις λέξεις, τα είπε όλα. Φυσικά με τα ως άνω ανέφερε, θεωρώ βέβαιο ότι έχει ήδη περάσει στις μαύρες λίστες των ελληνικών ταξιδιωτικών γραφείων. Γιατί απλά γκρεμίζει τουριστικούς μύθους, στερεότυπα και ανοίγει μάτια.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δες πρώτα απ' όλα το πού θα είσαι πότε, εκτός από το να αποφύγεις μουσώνες κλπ να προσπαθήσεις να είναι συμβατά και τα κλίματα, δεν έχει φάση να κουβαλάς στο σάκο σου το παλτό των Ιμαλαϊων επί ένα μήνα στο Βιετνάμ πχ. Επίσης το πού θα βγάζεις τις βίζες και αν γίνεται να τις έχεις βγάλει όλες από πριν και φυσικά υπολογισέ τες στο μπάτζετ σου, ορισμένες κοστίζουν όσο δυο ημερήσιοι προϋπολογισμοί.

Γενικά για ταξίδι μηνών η διαδικασία που ακολουθώ εγώ είναι η εξής:
- διάβασμα για να δω τι μου αρέσει σε κάθε χώρα και χωρίζω σε προτεραιότητες (1,2,3) τι θέλω να δω οπωσδήποτε, τι θα μου άρεσε και τι θα δω αν τυχόν περνάω από εκεί
- υπολογίζεις διανυκτερεύσεις στο περίπου, αφήνοντας καβάτζα γιατί πάντα θα σου πουν πράγματα στο δρόμο, καπου θα κολλήσεις, κάπου είχε κατολίσθηση κλπ κλπ
- υπολογίζεις ημερήσιο μπάτζετ, αφού πρώτα έχεις λύσει το αεροπορικό

Οι μέρες που λες είναι λίγες βέβαια. ΘΑ πρέπει να κάνεις πολλές επιλογές. Εγώ για τις χώρες που λες, θα χρειαζόμουν τις ακόλουθες ημέρες:
- Ινδία: 350-400. Πλάκα κάνω, αλλά θες ΠΟΛΛΕΣ. ΘΑ πρέπει να επιλέξεις περιοχές, ανάλογα με τα γούστα σου και φυσικά το κλίμα. Για πρωτάρη στην Ινδία εγώ θα έκανα 15 μέρες τα βασικά (βαρανάσι, Ταζ ΜΑχάλ, Δελχί, μια τζούρα Ρατζασάτν κλπ), οπωσδήποτε την περιοχή γύρω από το Hampi και από εκεί και πέρα διαλέγεις ανάμεσα σε Ιμαλάια (αρκετοί περιορισμοί χειμωνιάτικα) και το νότο, που εγώ τον αγαπώ (Κεράλα). Ας πούμε 30 μέρες.
- Νεπάλ: 15 μέρες είναι αρκετές, έχει πολλά η χώρα αλλά είναι συμπαγής. Βέβαια όσο πιο γρήγορα ταξιδεύεις τόσο πιο πολλά ξοδεύεις
- Καμπότζη: 12 μέρες (έχει τρομερά αρχαία εκτός Άγκορ Βατ, μπορείς να κάνεις τη Λάρα Κροφτ επί μέρες, πολλή περιπέτεια, μυστήριο και με χαμηλό κόστος)
- Λάος: 13 μέρες
- Βιετνάμ 20 μέρες

Έφτασες ήδη τις 90 μέρες και δεν πήγες Μπαλί, που το αεροπορικό θα σου είναι μεγάλο βάρος. Θα κοιτούσα πόσο θα σου έρθουν τα αεροπορικά για όλα αυτά και μετά βλέπεις τι κόβεις από πού. Εννοείται πως αν ταξιδεύεις με παρέα γλιτώνεις κάποιο κόστος. Αλλά ό,τι υπολογισμό κάνεις, κάντον πάντα προς τα πάνω. ΜΕτά τα αεροπορικά και τις βίζες, εγώ θα έβαζα μπατζετ 50 ευρώ ημερησίως. Ακούγονται πολλά αλλά καλύτερα να σου περισσεύουν παρά να ψαχνεσαι. Με 50 χοντρικά έχεις 15€/μερα για κατάλυμα (απολύτως εφικτό για τέτοιες χώρες), 10€ για μεταφορικά (θα τα χρειαστείς τα 5€ σίγουρα, κατά περιπτώσεις και παραπάνω), 10€ για φαγητό (α τρως στο δρόμο γίνεται και χαλαρά), 5€ για νερά και εισόδους κι έχεις και 10€ τη μέρα για καβάτζα, που μπορεί να μην είναι καν αρκετά.

Επίσης:
  • Τα βραδινά τραίνα και λεωφορεία σου κερδίζουν χρόνο και χρήμα (δεν πληρώνεις διανυκτέρευση).
  • Μια καλή ταξιδιωτική ασφάλιση θα σε γλιτώσει από πολλά άγχη πριν και ίσως και πολλά τρεχάματα μετά.
  • Πολύ διάβασμα σε οδηγούς για το τι θες να δεις. Αν μάθεις να διαβάζεις ανάμεσα στις γραμμές, σύντομα θα καταλάβεις τι είναι για σένα και τι όχι.
  • Πάντα άκου τους συνταξιδιώτες σου και κρίνε ανάλογα με το πώς τους κόβεις. Μαθαίνεις φοβερά πράγματα on the run.
  • Μην υποτιμάς το πόσο χρήσιμο είναι ένα καλό βιβλίο σε τέτοιο ταξίδι. Και δυο και τρία δηλαδή θα χρειαστείς, αλλά συνήθως στα χόστελ εύκολα βρίσκεις να ανταλλάξεις ή να αγοράσεις για 1-2€.
  • Είθισται στο πρώτο μεγάλο να νομίζομε ότι κατακτησαμε τον κόσμο. Τρίχες. Για κάθε έναν σαν κι εσένα που κάνει 100-200 μέρες ταξίδι υπάρχουν μερικοί που ταξιδεύουν για 2 χρόνια στην ινδία και έχουν μάθει, δει και ζήσει πολλά παραπάνω από όσα κατάλαβες σε 3 μήνες. Εκμεταλλεύσου τους, είναι πηγές θησαυρού, το υφάκι κάνει κακό (ξέρω τι σου λέω, από υφάκι άλλο τίποτε εγώ από τα 17 μου κι ακόμη δεν το ξεφορτώθηκα...), έχει άπειρους που ξερουν καλύτερα από σενα
  • Κάπου-κάπου θα χρειαστείς μια μέρα ξεκούρασης γιατί έμεινες σε ένα χωριουδάκι που το λάτρεψες, για να λιώσεις μια μέρα στο ίντερνετ, για να φύγουν οι φουσκάλες από τα πόδια σου για να φασωθείς με τον Νεοζηλανδό με τους κοιλιακούς για έγκλημα. Κρίμα να μην έχεις μέρες καβάτζα
  • Για πρώτο ταξίδι ξέρω πως δε θα με ακούσεις αλλά θα το πω εγώ: όσο περισσότερο καιρό κάτσεις σε ΜΙΑ χώρα, τόσα περισσότερα θα καταλάβεις. 5 χώρες σε 100 μέρες = τίποτε σε σχέση με 3 χώρες σε 100 μέρες
  • Υπάρχει, ειδικά στις χώρες που λες, το λεγόμενο backpacker's trail. Είναι απείρως λιγότερο αυθεντικό από όλα αυτά τα μέρη που είναι εκτός των χωριών του Λάος που πάνε οι Αυστραλοί να κάνουν μπανάνα κλπ. Θα χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο σε λίγα χρόνια αν δεν πας τώρα που έχεις το χρόνο και που υπάρχουν ΑΚΟΜΗ τέτοια ανεξερεύνητα μέρη.
  • Γράφε ημερολόγιο.ΚΑΘΕ βράδυ. Μισή ώρα δουλειά είναι, με την κάμερα δίπλα, βλέποντας φωτό. Είναι τόσες οι εικόνες που θα ζήσεις που δε θα τις θυμάσαι μετά και είναι ΚΡΙΜΑ. Επίσης βγάζε φωτό και για ημερολογιακούς λόγους, όχι ΄μόνο ό,τι είναι όμορφο, αλλά ότι σε βοηθάει να θυμάσαι κάτι που συνεβη, κατι που έφαγες, κάτι που ενιωσες κάποιον που γνώρισες, κι ας είναι και μάπα η φωτό. Η ανάμνηση δεν είναι.
ΚΑι τέλος, ρώτα εδώ μέσα συνέχεια, για κάθε προορισμό ξεχωριστά, όχι τουρλού-τουρλού. ΘΑ πάρεις απίστευτες πληροφορίες, είμαστε πολλοί κι έχουμε πάει παντού. Μέχρι και στα Σβάλμπαρντ, Σπιτσμπεργκ όπως διάολο τα λένε...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.539
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom