Ηνωμένο Βασίλειο Μονη στο Λονδινο...Μια απο τις ωραιοτερες εμπειριες της ζωης μου...

altsi

Member
Μηνύματα
33
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Νυρεμβεργη
Ταξίδι-Όνειρο
ολος ο κοσμος
Περιεχόμενα

Συνεχεια 3ης ημερας
Kαι εδω η σταση για φωτογραφιες απαραιτητη...


Αποφασιζω να γυρισω για λιγη ωρα στο ξενοδοχειο για να ανακτηση δυναμεων, οποτε περνω διπλα απο τον Πυργο του Λονδινου κ ανεβαινω στο λοφο με την ομωνυμη σταση μετρο....
Εχοντας πλεον ξεκουραστει οσο χρειαζεται φευγω για Βρετανικο Μουσειο...Πολυυυυς κοσμος...αλλα δεν περιμενα κ τιποτα λιγοτερο καθως ειναι Κυριακη...
Η επισκεψη στο βρετανικο κρατησε σιγουρα κανενα διωρο κ θελοντας πλεον να διωξω τη ζαλαδα που ενιωθα μετα απο τοσα εκθεματα κατευθυνομαι προς την πλατεια Λεστερ κ αμεσως μετα προς την Τραφαλγκαρ.Βρισκω την Mall street κ συνεχιζω ωσπου να συναντησω στο αριστερο μου χερι το St James Park...H oμορφια κ εδω απεριγραπτη...Ο ηλιος εχει αρχισει να δυει, κανοντας τη βολτα στο παρκο υπεροχη...Αποφασιζω να παρω ενα ζεστο τσαι κ να καθησω σε ενα απο τα ξυλινα παγκακια απολαυμβανοντας αυτη την εικονα απεναντι μου....


Σιγα σιγα αρχιζει να κανει αρκετη ψυχρα οποτε σηκωνομαι κ συνεχιζω το περπατημα βγαινοντας παλι στην Mall.Εχω φτασει πλεον στο παλατι του Μπακινγκχαμ...



Απο εκει παιρνω τον δρομο της επιστροφης ακολουθωντας την Birdcage Walk ,καταληγοντας στην Westminster Bridge, για να πω κ ενα γεια στον "φιλο μου", τον Μπεν:p:D

Δυστυχως πρεπει να γυρισω στο ξενοδοχειο για να ετοιμασω την βαλιτσα καθως αυριο πεταω πολυ πρωι...Πριν φυγω ομως δινω υποσχεση στον Μπεν οτι θα ξαναγυρισω,ετοιμη για νεες αναζητησεις κ εξερευνησεις....:love0054:
 

Attachments

Last edited:

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Όμορφη η ιστορία σου, με ταξίδεψε και μου θύμισε και τα δικά μου μοναχικά ταξίδια στο Λονδίνο.
Να σε ρωτήξω, όταν έβγαλες μέσα από το αεροπλάνο τη φωτογραφία με την Tower Bridge, σε ποια μεριά του αεροπλάνου καθόσουν; Αριστερά ή δεξιά; Δεν έχω πετάξει προς Heathrow και θα πάω σύντομα, να ξέρω αν θα επιλέξω A ή F στο check in. Κανονικά από τη δεύτερη φωτογραφία θα έπρεπε να καταλάβω πού καθόσουν αλλά δεν ξέρω από αεροπλάνα και δεν ξέρω τι είναι αυτό (μάλλον τουρμπίνα?).
 

altsi

Member
Μηνύματα
33
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Νυρεμβεργη
Ταξίδι-Όνειρο
ολος ο κοσμος
Όμορφη η ιστορία σου, με ταξίδεψε και μου θύμισε και τα δικά μου μοναχικά ταξίδια στο Λονδίνο.
Να σε ρωτήξω, όταν έβγαλες μέσα από το αεροπλάνο τη φωτογραφία με την Tower Bridge, σε ποια μεριά του αεροπλάνου καθόσουν; Αριστερά ή δεξιά; Δεν έχω πετάξει προς Heathrow και θα πάω σύντομα, να ξέρω αν θα επιλέξω A ή F στο check in. Κανονικά από τη δεύτερη φωτογραφία θα έπρεπε να καταλάβω πού καθόσουν αλλά δεν ξέρω από αεροπλάνα και δεν ξέρω τι είναι αυτό (μάλλον τουρμπίνα?).
Ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια.Στο αεροπλανο καθομουν στην δεξια μερια F θεση ,παραθυρο ,αλλα δεν θυμαμαι το νουμερο της σειρας ...Αυτο που θυμαμαι ειναι οτι καθομουν στην ακριβως επομενη σειρα απο εκει που τελειωνε η πρωτη θεση..Νομιζω αυτο που εχω βγαλει στην φωτογραφια ειναι οντως η τουρμπινα...Ευχομαι καλα ταξιδια!!!
 

altsi

Member
Μηνύματα
33
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Νυρεμβεργη
Ταξίδι-Όνειρο
ολος ο κοσμος
Συνεχεια 3ης ημερας
Kαι εδω η σταση για φωτογραφιες απαραιτητη...

CAM00808.jpg


Αποφασιζω να γυρισω για λιγη ωρα στο ξενοδοχειο για να ανακτηση δυναμεων, οποτε περνω διπλα απο τον Πυργο του Λονδινου κ ανεβαινω στο λοφο με την ομωνυμη σταση μετρο....
Εχοντας πλεον ξεκουραστει οσο χρειαζεται φευγω για Βρετανικο Μουσειο...Πολυυυυς κοσμος...αλλα δεν περιμενα κ τιποτα λιγοτερο καθως ειναι Κυριακη...
Η επισκεψη στο βρετανικο κρατησε σιγουρα κανενα διωρο κ θελοντας πλεον να διωξω τη ζαλαδα που ενιωθα μετα απο τοσα εκθεματα κατευθυνομαι προς την πλατεια Λεστερ κ αμεσως μετα προς την Τραφαλγκαρ.Βρισκω την Mall street κ συνεχιζω ωσπου να συναντησω στο αριστερο μου χερι το St James Park...H oμορφια κ εδω απεριγραπτη...Ο ηλιος εχει αρχισει να δυει, κανοντας τη βολτα στο παρκο υπεροχη...Αποφασιζω να παρω ενα ζεστο τσαι κ να καθησω σε ενα απο τα ξυλινα παγκακια απολαυμβανοντας αυτη την εικονα απεναντι μου....
CAM00827.jpg


Σιγα σιγα αρχιζει να κανει αρκετη ψυχρα οποτε σηκωνομαι κ συνεχιζω το περπατημα βγαινοντας παλι στην Mall.Εχω φτασει πλεον στο παλατι του Μπακινγκχαμ...

CAM00833.jpg


Απο εκει παιρνω τον δρομο της επιστροφης ακολουθωντας την Birdcage Walk ,καταληγοντας στην Westminster Bridge, για να πω κ ενα γεια στον "φιλο μου", τον Μπεν
:p:D
IMG_0521.JPG

Δυστυχως πρεπει να γυρισω στο ξενοδοχειο για να ετοιμασω την βαλιτσα καθως αυριο πεταω πολυ πρωι...Πριν φυγω ομως δινω υποσχεση στον Μπεν οτι θα ξαναγυρισω,ετοιμη για νεες αναζητησεις κ εξερευνησεις....:love0054:
 

Attachments

Last edited by a moderator:

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Πολύ ωραία ιστορία altsi! Mπράβο που οργάνωσες και πραγματοποίησες μόνη σου αυτό το ταξίδι στο υπέροχο Λονδίνο! Πολύ μου άρεσαν και οι φωτογραφίες σου αλλά δυστυχώς κάποιες δεν ανοίγουν..
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.918
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Πολύ ωραία ιστορία με πολύ όμορφες φωτογραφίες.
Κι εγώ δεν μπορώ να δω κάποιες από τις φωτογραφίες σου.
 

altsi

Member
Μηνύματα
33
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Νυρεμβεργη
Ταξίδι-Όνειρο
ολος ο κοσμος
παιδια ευχαριστω πολυ ,χαιρομαι που σας αρεσε η ιστορια μου!!!Εχετε δικιο καποιες φωτο δεν ανοιγουν...Προφανως καποιο λαθος εχω κανει...Υποσχομαι να τις ποσταρω ξανα,αν οχι σε συναρτηση με το κειμενο,τοτε ολες μαζι γιατι αξιζει τον κοπο να τις δειτε κ αυτες...Καλα ταξιδια σε ολους!!!
 

altsi

Member
Μηνύματα
33
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Νυρεμβεργη
Ταξίδι-Όνειρο
ολος ο κοσμος
Το ξενοδοχειο Troy Hotel....
CAM00715.jpg


CAM00714.jpg


Η εθνικη πινακοθηκη...
CAM00724.jpg

Η Picadilly Sqr...
IMG_2254.JPG

IMG_2253.JPG

Μεσα στο Criterion Theatre...
CAM00727.jpg

Hyde Park , Kensington Gardens...
CAM00733.jpg


Kensington Palace...
CAM00738.jpg

Αlbert Memorial....
CAM00747.jpg


Royal Albert Hall...
CAM00748.jpg


Harrods...
CAM00752.jpg

Marble Arch...
IMG_0859.JPG
 

vaggelakas

Member
Μηνύματα
20
Likes
10
ήμουν κι εγώ μόνος τον περασμένο οκτώβριο στο λονδίνο και μπορώ να πώ ότι δεν είναι και τόσο άσχημο να τριγυρνάς κάπου έξω μονάχος. Το ρεπορτάζ πολύ ωραίο, μπράβο!
 

altsi

Member
Μηνύματα
33
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Νυρεμβεργη
Ταξίδι-Όνειρο
ολος ο κοσμος
vaggelakas ευχαριστω πολυ!!!
Ηθελα να γραψω την ιστορια μου οχι για να πεισω αυτους που δεν τους αρεσουν τα μοναχικα ταξιδια να αλλαξουν γνωμη ,διοτι ο καθενας εχει την αποψη του...Ηθελα να την γραψω για καποιους που εχουν στο μυαλο τους ενα τετοιο ταξιδι ,αλλα εχουν κ καποιους φοβους ή ανασφαλειες (οπως κ εγω), που τους αποτρεπουν να το τολμησουν...
Θα ηθελα να διαβασω κ την δικη σου ιστορια καποια στιγμη...Δεν ξερω αν την εχεις ανεβασει...
 

vaggelakas

Member
Μηνύματα
20
Likes
10
vaggelakas ευχαριστω πολυ!!!
Ηθελα να γραψω την ιστορια μου οχι για να πεισω αυτους που δεν τους αρεσουν τα μοναχικα ταξιδια να αλλαξουν γνωμη ,διοτι ο καθενας εχει την αποψη του...Ηθελα να την γραψω για καποιους που εχουν στο μυαλο τους ενα τετοιο ταξιδι ,αλλα εχουν κ καποιους φοβους ή ανασφαλειες (οπως κ εγω), που τους αποτρεπουν να το τολμησουν...
Θα ηθελα να διαβασω κ την δικη σου ιστορια καποια στιγμη...Δεν ξερω αν την εχεις ανεβασει...
Πράγματι, δέν πρέπει νά κομπλάρει κανείς μέ τό ενδεχόμενο μοναχικού ταξιδίου· τουναντίον! Προσωπικά, τά τελευταία τρία χρόνια σέ LCA, AMS, BRU, LHR καί SOF, οι βόλτες ήσαν : μπορείτε να με βγάλετε μιά φώτο; Κι αυτό δηλαδή, είναι τό μόνο αρνητικό τού ταξιδεύειν μόνος: δέν μπορείς νά φωτογραφηθείς σέ ενδιαφέροντα φόντα - οἱ σέλφι ἐν προκειμένῳ, δεν ενδείκνυνται! Δέν έχω ανεβάσει ιστορία, δεν είμαι και τόσο καλός στό αφηγημάτισμα! :)
 

bamba

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Συνεχεια 3ης ημερας
Kαι εδω η σταση για φωτογραφιες απαραιτητη...

View attachment 59790

Αποφασιζω να γυρισω για λιγη ωρα στο ξενοδοχειο για να ανακτηση δυναμεων, οποτε περνω διπλα απο τον Πυργο του Λονδινου κ ανεβαινω στο λοφο με την ομωνυμη σταση μετρο....
Εχοντας πλεον ξεκουραστει οσο χρειαζεται φευγω για Βρετανικο Μουσειο...Πολυυυυς κοσμος...αλλα δεν περιμενα κ τιποτα λιγοτερο καθως ειναι Κυριακη...
Η επισκεψη στο βρετανικο κρατησε σιγουρα κανενα διωρο κ θελοντας πλεον να διωξω τη ζαλαδα που ενιωθα μετα απο τοσα εκθεματα κατευθυνομαι προς την πλατεια Λεστερ κ αμεσως μετα προς την Τραφαλγκαρ.Βρισκω την Mall street κ συνεχιζω ωσπου να συναντησω στο αριστερο μου χερι το St James Park...H oμορφια κ εδω απεριγραπτη...Ο ηλιος εχει αρχισει να δυει, κανοντας τη βολτα στο παρκο υπεροχη...Αποφασιζω να παρω ενα ζεστο τσαι κ να καθησω σε ενα απο τα ξυλινα παγκακια απολαυμβανοντας αυτη την εικονα απεναντι μου....
View attachment 59789

Σιγα σιγα αρχιζει να κανει αρκετη ψυχρα οποτε σηκωνομαι κ συνεχιζω το περπατημα βγαινοντας παλι στην Mall.Εχω φτασει πλεον στο παλατι του Μπακινγκχαμ...

View attachment 59788

Απο εκει παιρνω τον δρομο της επιστροφης ακολουθωντας την Birdcage Walk ,καταληγοντας στην Westminster Bridge, για να πω κ ενα γεια στον "φιλο μου", τον Μπεν
:p:D
View attachment 59787
Δυστυχως πρεπει να γυρισω στο ξενοδοχειο για να ετοιμασω την βαλιτσα καθως αυριο πεταω πολυ πρωι...Πριν φυγω ομως δινω υποσχεση στον Μπεν οτι θα ξαναγυρισω,ετοιμη για νεες αναζητησεις κ εξερευνησεις....:love0054:
Πολύ καλή η επιλογή σου να κάνεις αυτό το ταξίδι έστω & μόνη σου,έχω επισκεφτεί & εγώ το Λονδίνο & μου άρεσε πολύ.Ωραίες οι φωτογραφίες σου & πιστεύω ότι κάλυψες τα κυριότερα σημεία της πόλης αν & έχει πολλά ακόμα να δείς.Ποιό θα είναι το επόμενο σου ταξίδι??? τι σκέφτεσαι????
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.456
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom