Ιταλία Μονοήμερη Αεροπορική Εκδρομή στην Ρώμη με 30€

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Θυμαμαι και γω ειχα παρει τη γευση ζαμπαϊονε απο το Σαν Κρισπινο.Ειχε μεσα ενα ειδος κρασιου...πολυ ιδιαιτερη γευση.. .ωραια μεν ..αλλα θα ταχθω υπερ των πιο σοκολατενιων γευσεων με cookies,μερεντα,μπισκοτα κλπ κπ
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Διαβάζοντας κάποιος την ιστορία μέχρι εδώ, ίσως να υποθέσει ότι είχα σκεφτεί ένα καλό μέρος για να την βγάλουμε το βράδυ. Η αλήθεια είναι όμως ότι δεν είχα σκεφτεί τίποτα συγκεκριμένο:)


Αφήνοντας το Βατικανό λοιπόν πίσω μας κατευθυνθήκαμε προς την piazza navona πάλι και από εκεί προς το campo dei fiori που ξέραμε ότι έχει κόσμο και αργά το βράδυ. Πήρε η φίλη μου ένα παγωτό από ένα μαγαζί σε ένα στενό της πλατείας και κάτσαμε έξω στο παγκάκι του μαγαζιού. Το να την βγάλουμε στο συγκεκριμένο παγκάκι όμως δεν ήταν μια καλή λύση για όλο το βράδυ. Μετά από μία ώρα περίπου παραμονής εκεί η κοπέλα που δούλευε μέσα στο μαγαζί βγήκε και άρχισε να μας ρίχνει ψιλοδολοφονικές ματιές. Η πλατεία που είχε αρκετό κόσμο για τα δεδομένα της Ρώμης για τέτοια ώρα, δεν μας ενέπνεε και τόσο για να κάτσουμε και έτσι σκεφτήκαμε λοιπόν να πάμε προς την fontana di trevi που θέλαμε να την ξαναδούμε ούτως η άλλως, μιας και τα πόδια μας δεν αντέχανε το πάνε έλα μέχρι το trastevere . Περάσαμε λοιπόν ξανά δίπλα, από το φωτισμένο για τα καλά τώρα και έρημο Vittorio Emanuele, στην συνέχεια από την via del corso και φτάσαμε στην fontana γύρω στις μιάμιση τα ξημερώματα.


Η πλατεία είχε ελάχιστα άτομα και σιγά σιγά φύγανε και αυτά αφήνοντας μας μόνους εντελώς να θαυμάζουμε αυτό το υπέροχο έργο τέχνης! Όχι εντελώς μόνους για την ακρίβεια, γιατί ένα περιπολικό με 2 αστυνομικούς μένει για να προσέχει το μέρος όλο το βράδυ πράγμα που είχαμε παρατηρήσει και σε άλλα αξιοθέατα. Η κατάσταση που ζούσαμε ήταν πραγματικά μοναδική. Μια πλατεία που κατακλύζεται από πλήθος τουριστών όλο το χρόνο και όλες τις ώρες, αυτή την στιγμή ήταν εντελώς έρημη και παρουσιάζεσαι ένα θεσπέσιο θέαμα σε αποκλειστική προβολή μόνο για εμάς! Το μόνο που ακουγότανε ήταν ο ήχος του νερού που έρεε και μας χαλάρωνε με το άκουσμα του. Βγήκαμε φωτογραφίες και videos στην άδεια fontana που φαντάζανε σαν προϊόν μοντάζ.

Ο φίλος μου που διαθέτει τρομερό ταλέντο στην ζωγραφική έβγαλε ένα μολύβι και ζωγράφιζε τα γλυπτά που έβλεπε μπροστά του.
Η βροχή ξανάρχισε όμως και για αυτό σηκωθήκαμε λίγο απότομα από τα τσιμεντένια παγκάκια και πήγαμε μπροστά σε κάτι βιτρίνες μαγαζιών για να προστατευτούμε. Εκει αφού κάτσαμε, οι φίλοι μου ρίξανε έναν μικρό υπνάκο. Η φίλη μου μάλιστα έβγαλε μια μικρή κουβερτούλα και τυλίχτηκε με αυτήν λες και ήταν κανονική άστεγη:) Η θερμοκρασία ευτυχώς δεν έπεσε κάτω από 13 βαθμούς και ήταν ιδανική για να μπορέσεις να ξενυχτήσεις σε ανοικτό χώρο. Στις 3 περίπου αναχωρήσαμε για το termini.Μπορούσαμε να πάμε και με το νυκτερινό λεωφορείο αλλά προτιμήσαμε να περπατήσουμε σιγά σιγά προς τα εκεί για να παρατηρήσουμε καλύτερα και ένα άλλο κομμάτι της πόλης που δεν είχαμε δει. Ψόφιοι από κούραση διαβαίναμε τους άδειους δρόμους της Ρώμης σπάζοντας την σιωπή της με τον ήχο των βημάτων μας.

Γύρω στις 4 παρά φτάσαμε στο termini και αντικρίσαμε ένα πλήθος δεκάδων ανθρώπων να ξαπλώνουνε περιμετρικά γύρω από τις τζαμαρίες του. Προσωπικά δεν είχα δει ποτέ στην ζωή μου τόσους πολλούς άστεγους μαζεμένους! Στο σημείο που έπρεπε να περιμένουμε το λεωφορείο για το αεροδρόμιο είχε μια παρέα 5-7 αστέγων και για αυτό κάτσαμε λίγο πιο πέρα. Από δίπλα μας περνούσανε που και που μυστήριοι τύποι και ενίοτε σουρωμένοι. Η όλη κατάσταση μου έβγαζε κάτι το τρομακτικό. Οι 2 άλλοι της παρέας πάντως τραβήξανε έναν υπνάκο πάλι μια χαρά( απορώ με την αναισθησία τους:) )

4:30 ήρθε το λεωφορείο και 4:50 ξεκίνησε για το ciampino διασχίζοντας την έρημη πόλη. Οι φίλοι μου αποκοιμήθηκαν πάλι και εγώ κοίταζα που και που από τα τζάμια στα διαστήματα που κατάφερνα να κρατήσω ανοικτά τα μάτια μου:)

Φτάσαμε στις 5:30 στο αεροδρόμιο και κάνοντας κάποιες μηχανικές κινήσεις σαν υπνωτισμένοι κατευθυνθήκαμε προς τα καθίσματα της αίθουσας αναχωρήσεων. Έκανα μια γύρα πήγα στον χώρο αφίξεων είδα ότι είταν άδειος από κόσμο και πρότεινα την παρέα μου να κάτσουμε εκεί για να την πέσουμε για κανέναν υπνάκο με λίγο ησυχία. Τα καθίσματα ήταν πολύ άβολα όμως και ξαναγυρίσαμε πίσω:)


Γύρω στις 6 τα ξημερώματα ένας τύπος έσπασε την μονοτονία του χώρου βρίζοντας και φωνάζοντας στην κοπέλα που ήταν στο γκισέ της Ryanair διαμαρτυρόμενος προφανώς για τα 40 ευρώ που έπρεπε να πληρώσει για το Check-in...


Οι ώρες πέρασαν με τους φίλους μου να κοιμούνται και εμένα να είμαι σε μια κατάσταση νιρβάνας μεταξύ ύπνου και ξύπνιου με την κουκούλα χαμηλωμένη μέχρι το ύψος των ματιών. Αστυνομικοί, υπάλληλοι του αεροδρομίου και ταξιδιώτες περνούσαν από δίπλα μας δίχως να μας δίνουν ιδιαίτερη σημασία.
Γύρω στις 9:30 σηκωθήκαμε κάναμε μια βόλτα και μετά πήγαμε στην αίθουσα αναχωρήσεων όπου και επιβιβαστήκαμε στο αεροπλάνο για την Θεσσαλονίκη.


Αυτό που ζήσαμε ήταν μια ημέρα μόνο σαφώς αλλά είδαμε τόσες πολλές καινούριες εικόνες και βιώσαμε τόσο πρωτόγνωρες καταστάσεις που δημιουργήθηκε μια ψευδαίσθηση στις διάνοιες μας που θόλωσε την κρίση μας για την πραγματική διάρκεια του ταξιδιού...





Όταν ξύπνησα στο σπίτι μου το απόγευμα φάνταζε σαν όνειρο μέσα μου όλο αυτό που έζησα. Το πρωί της Δευτέρας σηκώθηκα από το κρεβάτι και πήγα για το αεροδρόμιο και το απόγευμα της Τρίτης ήμουν και πάλι στο κρεβάτι με το μυαλό μου φορτωμένο εικόνες από μια υπέροχη εκδρομή και οι φωτογραφίες στο computer δίνανε την πιστοποίηση για το ότι ήταν ένα πραγματικό γεγονός και όχι όνειρο. Θα μας μείνει αξέχαστη αυτή η εμπειρία και αν είμαστε γεροί ευχαρίστως θα πραγματοποιήσουμε κάτι ανάλογο και πάλι.


ΤΕΛΟΣ
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Καλα που δε σας περιμαζεψε η policia για αστεγους:haha::haha:
Πραγματικα θα πρεπει να ηταν μοναδικη εμπειρια να εχετε τη Φοντανα Ντι Τρεβι ολη δικη σας .....2 φορες που εχω παει ...σπρωχνομαστε ..σκουντιομαστε και καναμε τεραστια προσπαθεια να μην υπαρχουν κ αλλοι στα φωτογραφικα παλνα που τραβαγαμε.
Παντα τετοια παιδια!!!!!:clap::clap:
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Πολύ πρωτότυπο ταξίδι!Ούτε 24 ώρες δεν μείνατε!Σας εύχομαι πάντως την επόμενη φορά να έχετε περισσότερα χρήματα και να μπορέσετε να μείνετε κι άλλο!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Καλα που δε σας περιμαζεψε η policia για αστεγους:haha::haha:
Πραγματικα θα πρεπει να ηταν μοναδικη εμπειρια να εχετε τη Φοντανα Ντι Τρεβι ολη δικη σας .....2 φορες που εχω παει ...σπρωχνομαστε ..σκουντιομαστε και καναμε τεραστια προσπαθεια να μην υπαρχουν κ αλλοι στα φωτογραφικα πλανα που τραβαγαμε.
Παντα τετοια παιδια!!!!!:clap::clap:
Edit post............
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Γύρω στις 4 παρά φτάσαμε στο termini και αντικρίσαμε ένα πλήθος δεκάδων ανθρώπων να ξαπλώνουνε περιμετρικά γύρω από τις τζαμαρίες του.
το ενδιαφέρον ποιο είναι? ότι όλοι αυτοί δεν πάνε στον δωρεάν ξενώνα της Caritas επί της via Marsala..μετά από έρευνες πώς γίνεται το δωρεάν δείπνο να γίνεται ανάρπαστο (>500 μερίδες) και ο ξενώνας μισοάδειος, είδαν ότι δεν θέλουν να μπουν πριν τις 22.00, τελευταία ώρα που δέχεται ο ξενώνας..που λειτουργεί βέβαια με τους λιγους εθελοντές, που για λόγους ασφαλείας κλειδώνουν το βράδυ..
στο σταθμό δε, εκατοντάδες κάμερες μέσα κι έξω, υπάρχουν 2 αστυνομικά τμήματα μέσα στο σταθμό-24ωρης λειτουργίας, το ένα με πρόσοψη στο δρόμο. το αίσθημα ανασφάλειας βέβαια είναι υποκειμενικό και το έχουν ακόμα και μόνιμοι κάτοικοι, πόσο μάλλον οι επισκέπτες..
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.141
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
το ενδιαφέρον ποιο είναι? ότι όλοι αυτοί δεν πάνε στον δωρεάν ξενώνα της Caritas επί της via Marsala..μετά από έρευνες πώς γίνεται το δωρεάν δείπνο να γίνεται ανάρπαστο (>500 μερίδες) και ο ξενώνας μισοάδειος, είδαν ότι δεν θέλουν να μπουν πριν τις 22.00, τελευταία ώρα που δέχεται ο ξενώνας..που λειτουργεί βέβαια με τους λιγους εθελοντές, που για λόγους ασφαλείας κλειδώνουν το βράδυ..
στο σταθμό δε, εκατοντάδες κάμερες μέσα κι έξω, υπάρχουν 2 αστυνομικά τμήματα μέσα στο σταθμό-24ωρης λειτουργίας, το ένα με πρόσοψη στο δρόμο. το αίσθημα ανασφάλειας βέβαια είναι υποκειμενικό και το έχουν ακόμα και μόνιμοι κάτοικοι, πόσο μάλλον οι επισκέπτες..
Κοιτα τι βρηκε να πει ο ανθρωπος για να δικαιολογησει τα αδικαιολογητα. Μα το προβλημα δεν ειναι η ανασφαλεια, ποιος φοβαται εναν αστεγο; Το θεμα ειναι η στεναχωρια που σε πιανει οταν βλεπεις αυτες τις εικονες. Οτι κατι πρεπει να γινει. Δεν ειναι λυση να μαντρωθουν και να κλειστουν σ' ενα ξενωνα. Καλες οι οποιες προσπαθειες γινονται αλλα δεν λυνουν το προβλημα.
Τους ανθρωπους δεν πρεπει να τους βοηθαμε οταν εχουν ηδη φτασει στην καταστροφη, αλλα πριν φτασουν. Εχοντας καταρρακωθει η προσωπικοτητα τους και χανοντας οτι πολυτιμο και μη πολυτιμο ειχαν στη ζωη τους το μοναδικο πραγμα που τους μενει ειναι τα ψηγματα αξιοπρεπειας που τους κανουν να αρνουνται καθε βοηθεια απο μια κοινωνια και ενα κρατος παντελως αδιαφορα οταν τους ειχαν αναγκη. Στον αστεγο το τελευταιο πραγμα που του λειπει ειναι το σπιτι. Κυριως του λειπουν η οικογενεια του, οι φιλοι του, η δουλεια του, η ζωη του. Και ειναι πολυ λυπηρο να βλεπεις ανθρωπους να θελουν να "ομορφεινουν" τις πολεις τους βαζοντας τους αστεγους στο περιθωρειο για αλλη μια φορα. Και δεν μιλαω για τη Ρωμη μονο αλλα και για το Λονδινο, το Παρισι, την Νεα Υορκη, τη Βαρκελωνη και οποιαδηποτε πολη που ζει εντονα αυτο το προβλημα.
Την Αθηνα βεβαιως και τη δημοτικη αρχη της, που εκεινο που την πειραξε και της χαλα την ομορφια ειναι οι αστεγοι στην πλατεια Συνταγματος. Δινοντας εντολη να απομακρυνθουν τα παγκακια για να καθαρισει η πλατεια τις ημερες των εορτων. Σαν να μιλανε για ποντικια, για εντομα, για σκουπιδια. Ντροπη μας!

ΥΓ1 Η απαντηση δεν παει στο Samion αλλα σε ολους μας. Και στον εαυτο μου (ισως περισσοτερο απ' ολους παει σε μενα).
ΥΓ2 Σορρυ απο τον φιλο που γραφω στην ιστορια του. Η οποια μου αρεσε πολυ κι ας ειναι για τη Ρωμη.
ΥΓ3 Αν θεωρουν οι μοντ ασχετο και οφ τοπικ το ποστ ας το σβησουν, ας το μεταφερουν εκει που νομιζουν, αςκανουν ο,τι θελουν...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Κοιτα τη βρηκε να πει ο ανθρωπος για να δικαιολογησει τα αδικαιολογητα.
πολύ φόρα πήρες, μάλλον από άλλα θέματα, καλό θα ήταν να την κόψεις σε σοβαρά θέματα.
δεν πήγα να διακαιολογήσω τίποτε. σε τι εξάλλου? σε ένα φαινόμενο που αφορά πάμπολλες πόλεις του πλανήτη? αλίμονο.
έχω δεί τον ξενώνα της Caritas, το ωράριο είναι ελεύθερο από τις 17.00-22.00. ούτε είναι μαντρωμένος κανείς. απλά κλείνει στις 22.00. και όμως τρωνε το βραδυνό και ακόμα και το χειμώνα φεύγουν να πάνε να κοιμηθούν έξω. αυτό δεν προξενεί εντύπωση? η συζήτηση επ' αυτού ξεφεύγει βεβαια από τη φιλοξενία της ιστορίας εδώ..
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Σας ευχαριστώ πολύ για τα θετικά σας σχόλια και τις πληροφορίες που παραθέσατε και τώρα αλλά και πριν από την εκδρομή και ειδικά τον samion που με βοήθησε πάρα πολύ σε πληροφορίες που έψαχνα πριν πάω στην Ρώμη.

Σχετικά με το θέμα των αστέγων πραγματικά μου προκαλεί εντύπωση αυτό που λέει ο Samion για τον ξενώνα.

Αν είναι δυνατόν σας παρακαλώ να μην μεταφερθεί το Παρίσι vs Ρώμη
που υπάρχει σε άλλο θέμα εδώ.


 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Χαρά στο κουράγιο σας παιδιά! Δύσκολο το να βγει όλη η νύχτα, αλλά αυτές οι περιπέτειες είναι που μένουν!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom