Ινδονησία Μπαλί συνάλλαγμα

Jenny_k

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλημέρα σας!
Έχω μία απορία σχετικά με το νόμισμα στο Μπαλί μιας και θα ταξιδέψω σε λίγες μέρες εκεί. Τι είναι καλύτερο σχετικά με το νόμισμα; Να αλλάξεις εκεί σε ρουπίες;
Η δέχονται και δολλάρια, οπότε μπορείς να πάρεις δολλάρια από εδώ μιας και οι ρουπίες τις βρίσκεις μόνο σε ανταλλακτήρια; Να έχεις αρκετά μετρητά ή όχι, και να χρησιμοποιείς κάρτες; Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
 

EVI_AL

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Ζανζιβάρη
Καλημέρα σας!
Έχω μία απορία σχετικά με το νόμισμα στο Μπαλί μιας και θα ταξιδέψω σε λίγες μέρες εκεί. Τι είναι καλύτερο σχετικά με το νόμισμα; Να αλλάξεις εκεί σε ρουπίες;
Η δέχονται και δολλάρια, οπότε μπορείς να πάρεις δολλάρια από εδώ μιας και οι ρουπίες τις βρίσκεις μόνο σε ανταλλακτήρια; Να έχεις αρκετά μετρητά ή όχι, και να χρησιμοποιείς κάρτες; Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Εμείς πήγαμε πριν ένα μήνα περίπου έχοντας δολλάρια στην τσέπη και κάναμε την αλλαγή σε ρούπια εκεί. Θα βρεις πολλά ανταλλακτήρια. Χρησιμοποιήσαμε κάρτα μόνο σε κάποια εστιατόρια. Καλό είναι να έχεις αρκετά μετρητά πάνω σου γιατί δεν δέχονται παντού κάρτες. Για παράδειγμα, θα αγοράσεις σουβενίρ από μικρά μαγαζάκια τα οποία δέχονται μόνο μετρητά.
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
538
Likes
2.750
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Εμείς πήγαμε με ευρώ στην τσέπη,κάναμε αλλαγή στα ανταλακτηρια χωρίς προβλήμα. Απλά, χωρίς αλλαγές νομίσματος 2 φορές. Προσέξτε να πηγαίνετε μόνο σέ μεγάλα και γνωστά (ανταλλακτηρια) γιατί στα υπόλοιπα σε κλέβουν για πλάκα. Καλό ταξίδι
 

Jenny_k

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Εμείς πήγαμε πριν ένα μήνα περίπου έχοντας δολλάρια στην τσέπη και κάναμε την αλλαγή σε ρούπια εκεί. Θα βρεις πολλά ανταλλακτήρια. Χρησιμοποιήσαμε κάρτα μόνο σε κάποια εστιατόρια. Καλό είναι να έχεις αρκετά μετρητά πάνω σου γιατί δεν δέχονται παντού κάρτες. Για παράδειγμα, θα αγοράσεις σουβενίρ από μικρά μαγαζάκια τα οποία δέχονται μόνο μετρητά.

Ευχαριστω πολύ για την απάντηση. :)

Εμείς πήγαμε με ευρώ στην τσέπη,κάναμε αλλαγή στα ανταλακτηρια χωρίς προβλήμα. Απλά, χωρίς αλλαγές νομίσματος 2 φορές. Προσέξτε να πηγαίνετε μόνο σέ μεγάλα και γνωστά (ανταλλακτηρια) γιατί στα υπόλοιπα σε κλέβουν για πλάκα. Καλό ταξίδι
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. :)
 
Last edited by a moderator:

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Υπάρχουν το 2017 ακόμα άνθρωποι που πηγαίνουν σε ανταλλακτήρια; Κάνε μια ανάληψη από ένα ATM στο αεροδρόμιο και μην ασχολείσαι.
 

Jenny_k

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Υπάρχουν το 2017 ακόμα άνθρωποι που πηγαίνουν σε ανταλλακτήρια; Κάνε μια ανάληψη από ένα ATM στο αεροδρόμιο και μην ασχολείσαι.
Ναι υπάρχουν, καθώς οι τράπεζες δεν έχουν συνάλλαγμα όλων των χωρών και επίσης μπορεί η προμήθεια να είναι μεγαλύτερη στο αεροδρόμιο. Ευχαστώ για την απάντηση :)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ναι υπάρχουν, καθώς οι τράπεζες δεν έχουν συνάλλαγμα όλων των χωρών και επίσης μπορεί η προμήθεια να είναι μεγαλύτερη στο αεροδρόμιο. Ευχαστώ για την απάντηση :)
???????????

Διάβασες τι έγραψα?

Ανάληψη σε Ρουπίες, από τον τραπεζικό σου λογαριασμό στην Ελλάδα θα κάνεις. Η μετατροπή γίνεται αυτόματα. Δεν υπάρχει θέμα μεγαλύτερης προμήθειεας, αυτά υπάρχουν μόνο σε ανταλλακτήρια.
Μην ασχολείσαι καν με τράπεζες ή ανταλλακτήρια που ανταλλάσουν μετρητά με μετρητά.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Υπάρχουν το 2017 ακόμα άνθρωποι που πηγαίνουν σε ανταλλακτήρια; Κάνε μια ανάληψη από ένα ATM στο αεροδρόμιο και μην ασχολείσαι.
Ναι γιατί όχι, ιδίως εάν η τράπεζά σου σε χρεώνει 8 ευρώ ανά ανάληψη. Υπάρχουν υπέρ και κατά, αλλά χρηματικά μπορεί και να σε συμφέρει το ανταλλακτήριο, οπότε ας μη το αφορίζουμε.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ναι γιατί όχι, ιδίως εάν η τράπεζά σου σε χρεώνει 8 ευρώ ανά ανάληψη. Υπάρχουν υπέρ και κατά, αλλά χρηματικά μπορεί και να σε συμφέρει το ανταλλακτήριο, οπότε ας μη το αφορίζουμε.
8 ευρώ δε χρεώνει καμμία Ελληνική τράπεζα.

Ανταλλακτήρια έχουν νόημα μόνο στον τρίτο κόσμο, ή σε κάτι κούβες/βενεζουέλες/ουζμπεκιστάν/αφρικές που η επίσημη ισοτιμία είναι καταγέλαστη ή που δεν υπάρχει διασύνδεση με το διεθνές τραπεζικό σύστημα. Οπουδήποτε αλλού, τα κόστη τους είναι τέτοια, που για να δικαιολογούν την ύπαρξή τους πρέπει να χρεώνουν αρκετά παραπάνω από ένα ATM. Η Ινδονησία σ' αυτά είναι σοβαρή χώρα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Μη με βάλεις να ψάχνω bank statements τωρα, τα 8άρια εφευγαν νεράκι στο Δομήνικο το2013 (αλλά και αλλού) με Πειραιώς. Για να μη πούμε ότι σε πολλές χώρες (εκτός Ευρώπης) τα όρια ανάληψης είναι καταγέλαστα οπότε οι αναλήψεις είναι αναγκαστικά πολλές. Α, και μία από αυτές είναι και το Μπαλί (Ινδονησία), όπου σε πολλά ΑΤΜ έπαιρνες αστεία ποσά. Έκατσα 15 μέρες εκεί, οπότε κάτι θα ξέρω μάλλον.
Κι εγώ όταν ξεκίνησα τα ταξίδια εκτός Ευρώπης ήμουν φανατικά υπέρ του ΑΤΜ, κυρίως για λόγους ασφάλειας διότι δε νιώθω άνετα να κουβαλάω μαζί μου 2 χιλιάρικα, αλλά στη πορεία το είδα αλλιώς. Για μένα η πιστωτική είναι μακράν η καλύτερη επιλογή (όπου φυσικά δεν έχει καπέλο και σε πολλές χώρες έχει) και μετά μία μίξη μετρητών-αναλήψεων από ΑΤΜ.
Να μη θυμηθώ π.χ. την Ινδία που έβρισκες με το τουφέκι ΑΤΜ με χρήματα πρόσφατα. Τα μετρητά χρειάζονται κι όποιος έχει ταξιδέψει πολύ και σε περίεργα μέρη το γνωρίζει καλά στο πετσί του.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μη με βάλεις να ψάχνω bank statements τωρα, τα 8άρια εφευγαν νεράκι στο Δομήνικο το2013 (αλλά και αλλού) με Πειραιώς. Για να μη πούμε ότι σε πολλές χώρες (εκτός Ευρώπης) τα όρια ανάληψης είναι καταγέλαστα οπότε οι αναλήψεις είναι αναγκαστικά πολλές. Α, και μία από αυτές είναι και το Μπαλί (Ινδονησία), όπου σε πολλά ΑΤΜ έπαιρνες αστεία ποσά. Έκατσα 15 μέρες εκεί, οπότε κάτι θα ξέρω μάλλον.
Φοβερός ερασιτεχνισμός πάντως. Να έχεις πάρει μαζί σου για αναλήψεις μια κάρτα που χρέωνε τόσα πολλά ανά συναλλαγή;
Πάντως ανάληψη τον Ιανουάριο του 2013 στην Ταιβάν με κάρτα της ίδιας τράπεζας - την είχα για backup, και έτυχε να έχω πρόβλημα με την πρώτη κάρτα - χρέωσε περί τα €4 (αλλά έδωσε καλή ισοτιμία, οπότε τελικά ήταν περίπου το ίδιο με την Εθνική που χρέωνε €2).

Δε θυμάμαι το μέγιστο όριο ανάληψης στην Ινδονησία. Δε θυμάμαι όμως να έψαχνα για ΑΤΜ τις 10 μέρες που έμεινα, οπότε υποθέτω πως έκανα μια μόνο ανάληψη όταν προσγειώθηκα, όπως κάνω πάντα.

Κι εγώ όταν ξεκίνησα τα ταξίδια εκτός Ευρώπης ήμουν φανατικά υπέρ του ΑΤΜ, κυρίως για λόγους ασφάλειας διότι δε νιώθω άνετα να κουβαλάω μαζί μου 2 χιλιάρικα, αλλά στη πορεία το είδα αλλιώς. Για μένα η πιστωτική είναι μακράν η καλύτερη επιλογή (όπου φυσικά δεν έχει καπέλο και σε πολλές χώρες έχει) και μετά μία μίξη μετρητών-αναλήψεων από ΑΤΜ.
Χμ... Συνέχεια ξεχνάω ότι υπάρχουν κι άνθρωποι για τους οποίους η χρήση πλαστικού χρήματος όπου αυτό περνάει δεν είναι κάτι αυτονόητο. Εννοείται ότι χρησιμοποιούμε πιστωτική/χρεωστική/ότι όπου γίνεται (με τις εξαιρέσεις του προηγούμενου post μου), και η συζήτηση εδώ είναι για τα υπόλοιπα έξοδα που απαιτούν μετρητά.
Για τους λάθος λόγους ήσουν "φανατικά υπέρ του ΑΤΜ".

Να μη θυμηθώ π.χ. την Ινδία που έβρισκες με το τουφέκι ΑΤΜ με χρήματα πρόσφατα.
Το 2012 στην Ινδία πάντως έβρισκα ATM πανεύκολα. Πιο εύκολα π.χ. από την Ιαπωνία το 2010, που έπρεπε να δοκιμάσεις καμιιά δεκαριά για να βρεις αυτό το ένα που επιτρέπει συναλλαγές με μη Ιαπωνικές κάρτες.

Τα μετρητά χρειάζονται κι όποιος έχει ταξιδέψει πολύ και σε περίεργα μέρη το γνωρίζει καλά στο πετσί του.
Εξαιρετικά αυθαίρετο συμπέρασμα. Περισσότερο έχει να κάνει με τη γεννιά στην οποία ανήκεις, σε σχέση με την τεχνολογία και τη χρήση της.

Τώρα το ποιός έχει ταξιδέψει "πολύ" και σε "περίεργα" μέρη, το αφήνω ασχολίαστο.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Φοβερός ερασιτεχνισμός το ότι έχω λογαριασμό μόνο στη Πειραιώς (!), αμφισβήτηση των λεγομένων ότι μου χρεωνόντουσαν 8 ευρώ ανά ανάληψη το 2013 στο Δομήνικο (κι αυτό το ξέρεις! είσαι ανεπανάληπτος, μήπως ξέρεις και πόσα λεφτά έχω μέσα δηλ.), το 2012 που πήγες εσύ Ινδία δεν είχες πρόβλημα (οκ) αλλά δεν άκουσες-δεν ήξερες τι έγινε πρόσφατα στη χώρα (σχολιάζεις όμως κι ας μη ξέρεις...). Η λίστα χαρακτηρισμών, αγένειας και προσβολών είναι ατελείωτη, αλλά σε ταβερ δε σε παρεξηγώ ούτε εγώ ούτε κανείς, σε ξέρουμε και μας αρέσεις όπως είσαι, να κάνεις λάθη, να λες του κεφαλιού σου αλλά εκεί εσύ, να επιτίθεσαι μόνιμα με προσβλητικό τρόπο στους άλλους (όπως με τα Σβάλμπαρντ που το έκανες γαργάρα αλλού αλλά δε πειράζει). Α, και αυτό ότι είμαι άλλης γεννιάς (sic) που δεν αγαπά το πλαστικό χρήμα μου προκάλεσε πολύ γέλιο. Να σαι καλά, ειλικρινά ρε μπαγάσα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.189
Μηνύματα
883.389
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom