Ινδονησία Μπαλί συνάλλαγμα

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.828
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Φοβερός ερασιτεχνισμός το ότι έχω λογαριασμό μόνο στη Πειραιώς (!),
Αν θες να κάνεις συχνά αναλήψεις μετρητών στο εξωτερικό, έχεις κάνει ερασιτεχνικά επιλογή τράπεζας.

αμφισβήτηση των λεγομένων ότι μου χρεωνόντουσαν 8 ευρώ ανά ανάληψη το 2013 στο Δομήνικο (κι αυτό το ξέρεις! είσαι ανεπανάληπτος, μήπως ξέρεις και πόσα λεφτά έχω μέσα δηλ.),
Με συγχωρείς που δε δέχομαι τα λεγόμενα σου ως θέσφατα. Στον πίνακα χρεώσεων της τράπεζας δεν αναγράφεται τέτοια χρέωση.

το 2012 που πήγες εσύ Ινδία δεν είχες πρόβλημα (οκ) αλλά δεν άκουσες-δεν ήξερες τι έγινε πρόσφατα στη χώρα (σχολιάζεις όμως κι ας μη ξέρεις...).
Σιγά μη θυμάμαι πότε πήγες εσύ Ινδία κι αν είναι πριν ή μετά τις καταργήσεις των χαρτονομισμάτων. Το αν ξέρω ή δεν ξέρω κάτι, πάλι, δεν είσαι σε θέση να το γνωρίζεις.

Η λίστα χαρακτηρισμών, αγένειας και προσβολών είναι ατελείωτη, αλλά σε ταβερ δε σε παρεξηγώ ούτε εγώ ούτε κανείς, σε ξέρουμε και μας αρέσεις όπως είσαι, να κάνεις λάθη, να λες του κεφαλιού σου αλλά εκεί εσύ, να επιτίθεσαι μόνιμα με προσβλητικό τρόπο στους άλλους
You started it.

(όπως με τα Σβάλμπαρντ που το έκανες γαργάρα αλλού αλλά δε πειράζει)
Πραγματικά δε θυμάμαι την παραμικρή συζήτηση με σένα για τα Σβάλμπαρντ, ούτε εδώ, ούτε αλλού, ούτε δια ζώσης.

Α, και αυτό ότι είμαι άλλης γεννιάς (sic) που δεν αγαπά το πλαστικό χρήμα μου προκάλεσε πολύ γέλιο. Να σαι καλά, ειλικρινά ρε μπαγάσα.
Δεν είπα αυτό. Ξαναδιάβασε.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Δεν ξέρω τα περί Σβάλμπαρντ - ούτε είναι του παρόντος θέματος - αλλά (εκτός κι αν είναι από βαρεμάρα ή από ανάγκη εκτόνωσης η "κόντρα" μεταξύ @taver και @GTS ) τα πράγματα (με την επιφύλαξη για τις χρεώσεις τη Πειραιώς που δε θυμάμαι πόσες ήταν για την περίπτωση το 2013, νομίζω ήταν χαμηλότερες αλλά - αν έχει αντίγραφα λογ/σμών ο GTS - κάτι παραπάνω θα ξέρει) είναι όπως τα λέει ο δεύτερος. Ή, τουλάχιστον, έτσι ήταν το 2006 και 2007 στο Βιετνάμ, το 2008 στην Ταϋλάνδη, το 2009 στη Μαλαισία, το 2010 στην Ινδονησία, το 2014 στη Βιρμανία και το 2016 στην Ινδία.

Φίλε μου @taver σε πολλούς προορισμούς δεν μπορείς να ταξιδέψεις έχοντας κλείσει τα πάντα από πριν, σε άλλους η χρήση του πλαστικού είναι σπάνια, αλλού τα ΑΤΜ είναι δυσεύρετα ή δίνουν ψίχουλα (βλ. Βιετνάμ ή Μπαλι - όριο μικρότερο των $100) και πάντα υπάρχουν περιπτώσεις που για ένα εκατομμύριο λόγους τα μετρητά είναι η απλά η μόνη αποτελεσματική λύση: Δεν θα μπορούσα ποτέ να φανταστώ τον εαυτό μου να κουνάω μπροστά στα μούτρα του Βιετναμέζου ζωγράφου την πιστωτική μου κάρτα (αντί για τα 2.000.000 ντόνγκ) προκειμένου να παζαρέψω τους πίνακες που αγόρασα ή τις απαιτούμενες ρουπίες για το υπέροχο ξυλόγλυπτο απ' το Κασμίρ (πρέπει νά'ρθεις στο σπίτι να το δεις! ).

"Green is king" my friend - παντού και πάντα. Είτε είσαι αυτής της γενιάς (που είστε και οι δύο) είτε της προηγούμενης - που είμαι εγώ! :bleh:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.828
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Δεν ξέρω τα περί Σβάλμπαρντ - ούτε είναι του παρόντος θέματος - αλλά (εκτός κι αν είναι από βαρεμάρα ή από ανάγκη εκτόνωσης η "κόντρα" μεταξύ @taver και @GTS ) τα πράγματα (με την επιφύλαξη για τις χρεώσεις τη Πειραιώς που δε θυμάμαι πόσες ήταν για την περίπτωση το 2013, νομίζω ήταν χαμηλότερες αλλά - αν έχει αντίγραφα λογ/σμών ο GTS - κάτι παραπάνω θα ξέρει) είναι όπως τα λέει ο δεύτερος. Ή, τουλάχιστον, έτσι ήταν το 2006 και 2007 στο Βιετνάμ, το 2008 στην Ταϋλάνδη, το 2009 στη Μαλαισία, το 2010 στην Ινδονησία, το 2014 στη Βιρμανία και το 2016 στην Ινδία.

Φίλε μου @taver σε πολλούς προορισμούς δεν μπορείς να ταξιδέψεις έχοντας κλείσει τα πάντα από πριν, σε άλλους η χρήση του πλαστικού είναι σπάνια, αλλού τα ΑΤΜ είναι δυσεύρετα ή δίνουν ψίχουλα (βλ. Βιετνάμ ή Μπαλι - όριο μικρότερο των $100) και πάντα υπάρχουν περιπτώσεις που για ένα εκατομμύριο λόγους τα μετρητά είναι η απλά η μόνη αποτελεσματική λύση: Δεν θα μπορούσα ποτέ να φανταστώ τον εαυτό μου να κουνάω μπροστά στα μούτρα του Βιετναμέζου ζωγράφου την πιστωτική μου κάρτα (αντί για τα 2.000.000 ντόνγκ) προκειμένου να παζαρέψω τους πίνακες που αγόρασα ή τις απαιτούμενες ρουπίες για το υπέροχο ξυλόγλυπτο απ' το Κασμίρ (πρέπει νά'ρθεις στο σπίτι να το δεις! ).

"Green is king" my friend - παντού και πάντα. Είτε είσαι αυτής της γενιάς (που είστε και οι δύο) είτε της προηγούμενης - που είμαι εγώ! :bleh:
Ούτε εγώ ξέρω για τα Σβάλμπαρντ (δηλαδή ξέρω για τα νησιά, μόλις γύρισα από κει και επέρχεται ιστορία, αλλά δεν ξέρω σε τι αναφέρεται ο GTS - υποθέτω σε κάποια συζήτηση κάπου την οποία όμως δε θυμάμαι καν).

Υπάρχουν δυο συζητήσεις εδώ. Η συζήτηση cash vs. plastic, στην οποία συμφωνώ με το GTS και διαφωνώ μαζί σου, καθώς η συναίνεση φαίνεται να είναι "χρησιμοποιώ κάρτα όπου γίνεται", και ο Βιετναμέζος ζωγράφος είναι στο "δε γίνεται", αλλά το βιετναμέζικο ξενοδοχείο στη Σαιγκόν σαφώς και είναι στο "γίνεται", είτε το κλείσεις από πριν είτε επι τόπου. Και υπάρχει και η συζήτηση ATM vs ανταλλακτήρια, στην οποία διαφωνώ με το GTS και δεν είμαι σίγουρος αν διαφωνώ και μαζί σου, και την οποία έχουμε νομίζω υπεραναλύσει.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Η συζήτηση cash vs. plastic, στην οποία συμφωνώ με το GTS και διαφωνώ μαζί σου, καθώς η συναίνεση φαίνεται να είναι "χρησιμοποιώ κάρτα όπου γίνεται", και ο Βιετναμέζος ζωγράφος είναι στο "δε γίνεται", αλλά το βιετναμέζικο ξενοδοχείο στη Σαιγκόν σαφώς και είναι στο "γίνεται", είτε το κλείσεις από πριν είτε επι τόπου. Και υπάρχει και η συζήτηση ATM vs ανταλλακτήρια, στην οποία διαφωνώ με το GTS και δεν είμαι σίγουρος αν διαφωνώ και μαζί σου, και την οποία έχουμε νομίζω υπεραναλύσει.
Λάθος κατάλαβες, δεν διαφωνούμε κάπου. Απλά, δίνουμε διαφορετικό βαθμό στη σημαντικότητα του είδους.

Το προφανές, με 12 λέξεις: Με τα μετρητά τελειώνεις πάντα, όλες τις δουλειές. Με το πλαστικό, όχι.

Με περισσότερες λέξεις: Εννοείται ότι ό,τι μπορώ να κλείσω/πληρώσω από πριν ή κατά τη διάρκεια του ταξιδιού με πιστωτική κάρτα (εισιτήρια, ξενοδοχεία, εστιατόρια), το κάνω. Όλα τα άλλα, με μετρητά. Το αν θα χρησιμοποιήσω αυτά που έφερα απ'το σπίτι μου ή μετέτρεψα στο ανταλλακτήριο ή πήρα απ'το ΑΤΜ, ελάχιστα με απασχολεί - για τον απλούστατο λόγο ότι η διαφορά που προκύπτει από τις προμήθειες ως ποσοστό επιβάρυνσης στο συνολικό κόστος του ταξιδιού μου είναι τόσο μικρή που καταντάει αμελητέα (αν πρόκειται να ξοδέψω π.χ. 5000 ευρώ, τι σημασία έχει αν τελικά το ποσό είναι 5020, επειδή πλήρωσα κάπου κάποιες προμήθειες παραπάνω; ).

Τούτων λεχθέντων περί πιστωτικών καρτών, ωστόσο, σε κάποια ταξίδια (εννοείται εκτός Ευρώπης ή Βορ. Αμερικής), η προσωπική μου εκτίμηση και πρακτική είναι να έχω πάντοτε ικανή υποστήριξη μετρητών γιατί αν κάτι στραβώσει σε καμμιά "περίεργη" χώρα, πιο εύκολα θα ισιώσει με τα μετρητά. Ποτέ δεν θα ξεκινούσα ένα ταξίδι για Ινδία, Κίνα, Ινδονησία με μόνο πχ. 500 ευρώ στην τσέπη - ακόμη κι αν ήταν μόνο για 7-10 μέρες. Για περισσότερες μέρες, do the math and double.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.828
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Λάθος κατάλαβες, δεν διαφωνούμε κάπου. Απλά, δίνουμε διαφορετικό βαθμό στη σημαντικότητα του είδους.

Το προφανές, με 12 λέξεις: Με τα μετρητά τελειώνεις πάντα, όλες τις δουλειές. Με το πλαστικό, όχι.

Με περισσότερες λέξεις: Εννοείται ότι ό,τι μπορώ να κλείσω/πληρώσω από πριν ή κατά τη διάρκεια του ταξιδιού με πιστωτική κάρτα (εισιτήρια, ξενοδοχεία, εστιατόρια), το κάνω. Όλα τα άλλα, με μετρητά. Το αν θα χρησιμοποιήσω αυτά που έφερα απ'το σπίτι μου ή μετέτρεψα στο ανταλλακτήριο ή πήρα απ'το ΑΤΜ, ελάχιστα με απασχολεί - για τον απλούστατο λόγο ότι η διαφορά που προκύπτει από τις προμήθειες ως ποσοστό επιβάρυνσης στο συνολικό κόστος του ταξιδιού μου είναι τόσο μικρή που καταντάει αμελητέα (αν πρόκειται να ξοδέψω π.χ. 5000 ευρώ, τι σημασία έχει αν τελικά το ποσό είναι 5020, επειδή πλήρωσα κάπου κάποιες προμήθειες παραπάνω; ).

Τούτων λεχθέντων περί πιστωτικών καρτών, ωστόσο, σε κάποια ταξίδια (εννοείται εκτός Ευρώπης ή Βορ. Αμερικής), η προσωπική μου εκτίμηση και πρακτική είναι να έχω πάντοτε ικανή υποστήριξη μετρητών γιατί αν κάτι στραβώσει σε καμμιά "περίεργη" χώρα, πιο εύκολα θα ισιώσει με τα μετρητά. Ποτέ δεν θα ξεκινούσα ένα ταξίδι για Ινδία, Κίνα, Ινδονησία με μόνο πχ. 500 ευρώ στην τσέπη - ακόμη κι αν ήταν μόνο για 7-10 μέρες. Για περισσότερες μέρες, do the math and double.
Συνεχίζω να μη σε πιάνω. Η κουβέντα ξεκίνησε, και συνεχίζεται, επειδή κάποιος ρώτησε πως θα κάνει συνάλλαγμα στο Μπαλί. Είπε κάποιος παραπάνω σε κάποιον άλλο να μη χρησιμοποιήσει μετρητά σε ταξίδι του, ή να μην έχει μετρητά μαζί του σε ταξίδι; Και μάλιστα εκτός Ευρώπης; Κι εγώ δεν έχω κινήσει ποτέ ποτέ ποτέ για ταξίδι εκτός ευρώπης με λιγότερα από €1000 μετρητά πάνω μου. Δε σημαίνει κι ότι θα τα χρησιμοποιήσω κιόλας - θα είναι η τελευταία λύση, για μια ώρα ανάγκης. Τα μετρητά που θα χρησιμοποιήσω, σε τοπικό νόμισμα, θα τα πάρω από ATM (με τις εξαιρέσεις που ανέφερα). Όταν βρεθώ σε κατάσταση που έχω επιλογή να πληρώσω με κάρτα ή με μετρητά, θα πληρώσω με κάρτα (εκτός αν κινδυνεύω να μου μείνουν στα χέρια τα μετρητά σε τοπικό νόμισμα, οπότε θα τα σπρώξω). Σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις ως τώρα, τα μετρητά σε ευρώ που παίρνω μαζί μου τα επιστρέφω πίσω και τα καταθέτω στην τράπεζα για να πληρωθεί η κάρτα στο τέλος του μήνα... Αν τώρα πέσω σε περίπτωση με στεγνά ή εντελώς δυσεύρετα ATM κλπ (η σε πλημμυρισμένη πόλη χωρίς ρεύμα, όπως μου έτυχε πρόσφατα), ε, τι να κάνω, θα πάω και σε ανταλλακτήριο ή θα ζητήσω να τους πληρώσω σε ευρώ, αλλά η Ινδονησία για την οποία μιλάμε δεν έχει τέτοια θέματα.

Πάντως δε μιλάμε για διαφορές 5000 με 5020, αλλά για 5000 με 5200 ή και ακόμα παραπάνω...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.828
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Ούτε εγώ ξέρω για τα Σβάλμπαρντ (δηλαδή ξέρω για τα νησιά, μόλις γύρισα από κει και επέρχεται ιστορία, αλλά δεν ξέρω σε τι αναφέρεται ο GTS - υποθέτω σε κάποια συζήτηση κάπου την οποία όμως δε θυμάμαι καν).
Α! Τώρα κατάλαβα (μάλλον) τι εννοεί. Έγραψα κάπου ότι μεχρι τα μέσα Φεβρουαρίου στα Σβάλμπαρντ υπάρχει αρκτική νύκτα, κι έσπευσε να βρει κάτι φωτογραφίες τραβηγμένες στο λυκόφως (με high iso και βοήθεια από τεχνητό φως η μία, με long exposure η άλλη) για να αποδείξει ότι κάνω λάθος... Ε χαίρω πολύ, φωτογραφία είναι, κόλπα υπάρχουν. Ναι μεν το είχα γράψει σα να έλεγα ότι νύκτα σημαίνει κι απόλυτο σκοτάδι, αλλά από την άλλη ας δοκιμάσει να δει δια γυμνού οφθαλμού μακριά στο twilight...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.820
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom