Ταϊλάνδη Μπανγκοκ- Κο Σαμούι - Πληροφορίες!!

elenifil

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υόρκη - Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
να γυρίσω όλο τον κόσμο..
Καλημέρα κι από μένα!

Δεν θέλω να σας κουράσω πολύ, καθώς πολλές από τις απορίες μου έχουν λυθεί διαβάζοντας τις τόσες πολλές ιστορίες και πληροφορίες μεσα από το forum για το θέμα που με ενδιαφέρει. Κι αυτό, δεν είναι άλλο από το ταξίδι που ετοιμάζω με το φίλο μου στην υπέροχη Ταϊλάνδη!!!
Απλώς επειδή πρώτη φορά θα τολμήσω να οργανώσω τέτοιου είδους ταξίδι θα ήθελα να μου δώσετε ορισμένες συγκεκριμένες πληροφορίες συγκεντρωμένες γιατί έχω πολύ λίγο χρόνο στη διάθεσή μου και έχω χαθει μέσα στο διάβασμα...

Λοιπόν, καταρχήν το γενικό πλάνο είναι το εξής: Την περίοδο 8 - 19 Αυγούστου θα πάμε στη Μπανγκοκ, θα μείνουμε 2-3 μέρες και στη συνέχεια θα πάμε για 7-8 μέρες στο Κο Σαμούι. Θα ήθελα πληροφορίες στα εξής:

- Επειδή δυστυχώς το αποφασίσαμε λίγο αργά, βρήκαμε αεροπορικό εισητήριο για Μπαγκοκ με Etihad Airways στα 657 €. Είναι αξιόπιστη αυτή η εταιρία; Υπάρχει καμία πιθανότητα να βρω κάπου φθηνότερα; Ρωτάω γιατί τα εισητήρια θα τα κλείσω αυριο-μεθαύριο.

- Σχετικά με τη μεταφορά από Μπανγκοκ προς Κο Σαμούι έψαξα στο site της εταιρίας air asia που προτείνετε σαν μια οικονομική λύση, αλλα δεν μπορούσα να καταλάβω ποιος προορισμός από αυτούς που υπήρχαν στη λίστα είναι το Κο Σαμούι. Γνωρίζει κάποιος ώστε να με κατατοπίσει; Διαφορετικά, υπάρχει κάποια άλλη εταιρία που θα μπορούσα να κοιτάξω, ανάλογου κόστους; Γιατί η αλήθεια είναι ότι η Bangkog Airlines είναι τσουχτερή με τα 267 €...

-Σχετικά με τον καιρό έχω προβληματιστεί πολύ... Γνωρίζω ότι η καλύτερη περίοδος που μπορεί κανείς να επισκεφθεί εκείνα τα μέρη είναι απο Οκτώβρη - Μάρτη, αλλά δυστυχώς τώρα είναι η μόνη περίοδος που μπορούμε και οι δυο να έχουμε κοινή άδεια, επομένως θέλουμε τουλάχιστον να μην ταλαιπωρηθούμε με βροχές. Υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο; Και τί ρουχισμό απαιτεί αυτή η εποχή;

- Υπάρχει κάτι που πρέπει οπωσδήποτε να κάνουμε ή να μην κάνουμε εκεί;

- Τέλος, (και συγνώμη που σας κούρασα) όσον αφορά τα οικονομικά παραδοσιακά καταλύματα, κάποια bungalows δηλαδή, χωρίς πολλές πολυτέλειες κλπ, θα μπορούσα να ψάξω κάπου στο ιντερνετ ή μόνο από κοντά; Γιατί καλα είναι τα χύμα, αλλά τουλάχιστον στα πρώτα ταξίδια θέλεις να έχεις μια σιγουριά...

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Κανένα πρόβλημα δεν θα έχεις με την αεροπορική εταιρεία. Είναι μια απο τις καλύτερες. Αν μπορείς όμως να αλλάξεις λίγο τις ημέρες σου, μπορείς να ρίξεις το κόστος στα 566 ευρώ με την THAI που θα σε πάει και απευθείας (15-30 Αυγουστου ή εκεί γύρω αν προλάβεις). Για να κλείσεις με Αir asia , να ξέρεις ότι την Πέμπτη το site και για 2-3 ημέρες θα είναι Off. Θα κλείσεις για Surat Thani. Οσο για τον καιρό μην φοβού... όλα παίζουν. Τέλος στην Μπανγκόκ μην κάτσεις πάνω απο 2-3 ημέρες. Οσο για ξενοδοχεία, τσέκαρε κάποια απο εδώ και μετά οταν πας ρίξε μια ματιά στο πρώτο στην λίστα σου και αν σου αρέσει μείνε.... αν όχι το επόμενο. Καλά να περάσεις.
υγ. κοίτα εδω να δεις πως θα πας απο Surat Thani στο Ko Samui (3 ωρες λεωφορείο+καραβάκι)
http://wikitravel.org/en/Ko_Samui
 

elenifil

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υόρκη - Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
να γυρίσω όλο τον κόσμο..
Χίλια ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!! Δυστυχώς με τις ημερομηνίες έχουμε ένα θέμα, γιατί δεν είναι το ίδιο εύκολο και για τους δυο οποτε.. δυστυχώς δεν αλλάζουν! Το καλό τουλάχιστον είναι ότι η ανταπόκριση με Αμπου Ντάμπι δεν θα μας καθυστερήσει πολύ, ούτε θα ταλαιπωρηθούμε τρομερά..

Ξενοδοχεία κοιτάζω ήδη... πιστεύω θα βρώ άκρη!!!

Α, και κάτι ακόμα.. η Μπανγκοκ είναι χαοτική πόλη... σε ποια περιοχή θα ήταν καλό και βολικό να μείνουμε για να δούμε κάποια πράγματα και επίσης από και προς το αεροδρόμιο πώς μπορεί να μετακινηθεί κανείς και με τί κόστος;

Και πάλι χίλια ευχαριστώ!!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Η Etihad είναι εφάμιλλη της Emirates, δηλαδή top-5. Όπως είπε και η dim kyr, με την Thai ίσως βρείς λίγο φτηνότερα για ΒΚΚ και επιπλέον δε θά'χεις stopover. Ψαξ'το μήπως το πακέτο Αθήνα - Μπανγκόκ - Σαμούι με Thai σε συμφέρει καλύτερα από πλεύράς τιμής. Thai και Bangkok Airlines έχουν παραπλήσιες τιμές. Καλή εταιρία και η δεύτερη αλλά τα 50 Ευρώ return της Air Asia για Surat Thani δικαιολογούν οποιαδήποτε παραχώρηση...

Για πληροφορίες για Μπανγκόκ δες εδώ:

www.bangkok.com

Τα έχει όλα.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Η Μπανγκόκ μπορεί να φαίνεται αγχωτική την πρώτη φορά , αλλά στην ουσία δεν είναι. Αναλόγως τι θέλεις να δεις, θα μείνεις και κάπου ανάλογα. Αυτό μας λέει η λογική, αλλά εγώ έχω διαφορετική γνώμη. Με ένα τουκ-τουκ μπορείς να πας παντού και μάλιστα με μικρό κόστος. Αρα δεν με απασχολεί η τοποθεσία, και μάλλον ούτε εσένα αφού θα μείνεις 2-3 ημέρες. Εμένα προσωπικά μου αρέσει η China town, αλλά είναι θέμα γούστου. Μην παραλείψεις να πας στην Patpong Night Market :D. Εντυπωσιακό (χι χι χι). Απο το αεροδρόμιο υπάρχουν λεωφορεία. Το κόστος είναι γύρω στα 3ευρώ (60-90 λεπτά), αλλά και φυσικά ταξί.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Καλά, αυτό μη το δένετε και κόμπο... Και για πέρυσι τον Αύγουστο τα ίδια λέγανε...
Πουαρώ φίλε μου, κατηγορείς τους Ταυλανδούς ως αναξιόπιστους? πω πω! Θα έχουμε καυγά:D. Εγώ πάντως μαζί σου... (μου έχουν κάψει την γούνα οι άτιμοι)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλά, αυτό μη το δένετε και κόμπο... Και για πέρυσι τον Αύγουστο τα ίδια λέγανε...
ε τα χω φρέσκα όπως είπε ο xenos..(αυτή τη φορά θα τη γράψω που θα πάει...)
το τραίνο έχει ήδη ξεκινήσει. τώρα ήταν μόνο για 6 ώρες την ημέρα., 3 πρωί-3 απόγευμα. fully operational θα είναι από αυγουστο.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Δες το arnoma hotel http://www.arnoma.com/
ειναι απεναντι απο το world trade center.
απο εκεί θα μετακινηθείς εύκολα.
πήγαινε οπωσδήποτε στα βασιλικά ανάκτορα που θέλουν πολύ χρόνο..
για καφέ ή φαγητό στους δίδυμους πύργους στον τελευταίο όροφο.συνήθως έχουν τεράστιο μπουφέ με όλα τα ασιατικά φαγητά και η θέα μοναδική!!
τους πύργους bayot 1 και 2 θα τους δείς απο το ξενοδοχείο που σου έγραψα φάτσα μπροστά στο βάθος..
στην bkk μείνε οπωσδήποτε 3 βραδυα .δεν θα βαρεθείς..
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Μικρός που είναι ο κόσμος! Στο arnoma έχω μείνει και εγώ. Ξενοδοχείο για γκρούπ. Συμπαθητικό. Αν μιλάμε όμως για ζευγάρι, ρομάντζο και όνειρα με χρώμα Ανατολής, τότε ένα είναι για την περίσταση an Exclusive Deluxe boutique hotel Bangkok : Bedrooms. Για ερωτευμένους, στοχαστές και λάτρεις της Ανατολής.....
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.072
Μέλη
38.911
Νεότερο μέλος
ell

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom