Βουλγαρία Μπανσκο πληροφορίες

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Μπορείτε να πάτε μια βόλτα και εδώ έχει εστιατόρια και μπαρ (ρωτήστε για ποια είναι ανοικτά) αλλά και να περπατήσετε ...

Αν δεν κάνετε σκι μια βόλτα στο βουνό, μια βόλτα στο χωριό άντε και καμιά βόλτα γύρω ...3 βράδυα και πολλά είναι εκτός αν θέλεις χαλάρωση και σπα αλλά αυτό το κάνεις και αλλού...
 

ria_crazy89

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Γεια σας..θα ηθελα να ρωτησω κατι οσους ξερουν να μου απαντησουν..ειναι η πρωτη φορα που θα παω μπανσκο και σκεφτομουν να παω 18 με 27 δεκεμβριου..απλα ηθελα να ρωτησω.εκεινη την εποχη θα εχει χιονια;; οι πιστες θα ειναι ανοιχτες;;και αν ξερει καποιος να μου πει για το τι χρειαζεται για τα χιονοδρομικα..για παραδειγμα μπορω να παρω pass για 10 ημερες ή πρεπει καθε μερα να βγαζω daily pass;; και κατι τελευταιο αν μπορειτε να μου πειτε περιπου τιμες για το πασο των χιονοδρομικων και για τον εξοπλισμο..ευχαριστωωω
Σταματία καλησπέρα! Η αλήθεια είναι πως κι εγώ πιστεύω ότι 9 μέρες είναι πολλές στο Μπάνσκο.. αλλά προσπαθώ να θυμηθώ πόσες μέρες είχα πάει εγώ και νομίζω ήταν περίπου 7-10 :p Συγκεκριμένα είχα πάει το 2009 - Πρωτοχρονιά. Γενικά όμως δεν υπήρχε Χριστουγεννιάτικο κλίμα, ήταν ελάχιστα μαγαζιά κτλ στολισμένα.

Το μαγικό είναι όμως να χιονίσει όσο είσαι εκεί. Εμείς όταν πήγαμε υπήρχε μια μουντή ατμόσφαιρα, ξεραμένα δέντρα, όχι και τόσο όμορφοι δρόμοι, αλλά ευτυχώς την 2η ή 3η μέρα άρχισε να χιονίζει και ήταν αλλιώς. Ειδικά για εμάς που δε βλέπουμε τόσο συχνά χιόνι.

Ακόμη βέβαια κι αν δε χιονίζει, το χιονοδρομικό έχει τεχνητό χιόνι (χιονίζει ή όχι), οπότε μη σε αγχώνει ότι θα ανέβεις και δε θα βρεις χιόνι.. ειδικά την περίοδο που θα πας.

Σκέψου ότι από όσες μέρες είμασταν εκεί, σκι, προσωπικά έκανα μία φορά. Μετάνιωσα βέβαια που δεν ανέβηκα πάνω στο βουνό ακόμη μία φορά. Από όσο θυμάμαι είναι λίγο ακριβό το εισιτήριο (εξαρτάται βέβαια κι από τα οικονομικά του καθένα). Περίπου 40 (δε θυμάμαι αν ήταν ευρώ ή λέβα).. Οι φίλες μου που ανέβηκαν 2 συνεχόμενες μέρες είχαν βγάλει εισιτήρια για την κάθε ημέρα, αλλά νομιζω είχε αν θες και για πιο πολλές μέρες. Εξάλλου οι περισσότεροι που πάνε εκεί, πάνε για σκι.

Να μην ξεχάσω να σου πω ότι το εισιτήριο που πληρώνεις είναι απλά για να ανέβεις στο βουνό και να κατέβεις με το τελεφερίκ. Τον εξοπλισμό σου πρέπει να τον έχεις εσύ, δεν στον δίνουν εκεί. Πάνω στο βουνό, θα βρεις όμως σίγουρα δασκάλους, για να σου μάθουν σκι. Εμάς δε μας χρειάστηκε να σου πω την αλήθεια. Κάναμε και μόνοι μας τούμπες χωρίς συμβουλές :p

Δε γνωρίζω αν έχουν ακόμη τα λέβα, το οποίο αντιστοιχεί 1ευρώ=2 λέβα. Τόσο ήταν όταν πήγα εγώ. Μετά λέγανε θα μπουν στο ευρώ, αλλά νομίζω δεν έχουν μπει.

Τον εξοπλισμό μπορείς να τον νοικιάσεις από διάφορα μαγαζιά, αρκεί να κάνεις πρώτα μια έρευνα αγοράς. Εμείς θυμάμαι είχαμε πάει σε ένα απέναντι από την είσοδο του χιονοδρομικού και ήταν πάρα πολύ οικονομικά. Μπορεί συνολικά να είχα δώσει 20λέβα; Κάτι τέτοιο.. και ήταν μέσα και τα σκι και η στολή/φόρμα που δεν είχα μαζί μου.

Δεν ξέρω αν σε κάλυψα.
 

kosaitis

Member
Μηνύματα
43
Likes
82
Οι δρόμοι πάντα είναι καθαροί ,αλλά απαραίτητα αλυσίδες.Αν δεν κάνετε σκι θα βαρεθείτε εύκολα.Μπορείτε να μείνεται 2 μέρες Μπάνσκο και να πάτε μία μονήμερη Μπλακόεβγκραντ είναι περίπου 40 λεπτά απο το Μπάνσκο.Μπορείτε με ΙΧ να ανεβείτε πάνω στο χιονοδρομικό με πάρκινγκ 6 ευρώ ή 12 λέβα και να πιείτε καφέ, καλύτερα στο 2ο σαλέ εκεί που τελειώνει η γόνδολα, αν σας σταματήσουν στο πρώτο πάρκινγκ πέστε ότι σας περομένει παρέα στο επάνω.Για ενοικίση εξοπλισμού στον Τσακίρη απέναντι απο γόνδολα.Τις υπόλοιπες ημέρες βάλε τρεις διανυκτερεύσεις Σόφια και στη διαδρομή του πήγαινε βλέπεις και το μοναστήρι Ρίλα.ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΟΡΙΑ Ταχύτητας όλο το 24h και πάντα αναμένα φώτα και βινιέτα στο τζάμι.Το χατζιλίκι για παράβαση ορίου ταχύτητας 10 ευρώ ή 20 Λέβα.
 
Last edited:

Mara-Maria

Member
Μηνύματα
41
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Κύπρος, Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ
Ακριβώς ότι σου είπε η kalove συν Μπάνια. Έχω πάει τρεις φορές, αλλά ευχαριστήθηκα πιο πολύ την τρίτη που πήγαμε με αυτοκίνητο δικό μας. Παρόλα αυτά, αν δεν κάνετε σκι, δεν ξέρω αν ευχαριστηθείτε τέτοια εποχή... Δύσκολη η μετακίνηση. Δύο ή τρεις μέρες στο Κεμπίνκι, το οποίο έχει δωρεάν spa και ευχάριστο περιβάλλον, νομίζω είναι αρκετές!
 

johni41

Member
Μηνύματα
47
Likes
2
καλημερα σε ολους! σαββατο με τριτη θα ειμαι με τη γυναικα μου μπανσκο. εγω για σκι εκεινη για χαλαρωση και σπα. αν και εχω στο νου μου για φαι κατι απο τις 2 προηγουμενες φορες (2007,2012) θα ηθελα να μου προετεινετε αν ξερετε καμια καλη (και οικονομικη θα ελεγα αλλα θυμαμαι ηταν φθηνες γενικα) ταβερνα γιατι τα τουριστικα τελειως μαγαζια τα απεχθανομαι και δεν παταω.
 

oana

Member
Μηνύματα
47
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Καλημέρα σας!! Σε ένα μήνα θα πάμε οικογενειακως μια μέρα σοφία και άλλες 2 μπανσκο Θα ήθελα να μου προτείνετε τον πιο εύκολο και safe τρόπο για μεταφορά σοφία _μπανσκο και μπανσκο _σοφία για δύο ενήλικες και δύο παιδιά! Και αν γνωρίζετε ενδεικτικά το κόστος! Έχω διαβάσει κάποιες πληροφορίες στο φόρουμ βέβαια αλλά ήταν αρκετά παλιές
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Αυτοκίνητο, τρένο, λεωφορείο και ταξί .. Όλα ασφαλή .. για μένα πιο εύκολο είναι το αυτοκίνητο..
 

oana

Member
Μηνύματα
47
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Αυτοκίνητο, τρένο, λεωφορείο και ταξί .. Όλα ασφαλή .. για μένα πιο εύκολο είναι το αυτοκίνητο..
Νομίζω ότι θα ηταν καλύτερο και πιο γρήγορο ένα ταξι η ΚΤΕΛ ! Ξέρετε καμία έμπιστη εταιρία?
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Νομίζω ότι θα ηταν καλύτερο και πιο γρήγορο ένα ταξι η ΚΤΕΛ ! Ξέρετε καμία έμπιστη εταιρία?
Εαν δεν μπορείτε να πάτε με το αυτοκίνητο σας ή καλύτερη λύση είναι να νοικιάσετε ένα.
Για λεωφορείο δες εδώ έχει κάποιες ώρες.
http://bansko.org/bansko_bus_schedule
Το τρένο νομίζω κάνει το περισσότερο χρόνο αλλά είναι όμορφη η διαδρομή μέσα από βουνά.
 

oana

Member
Μηνύματα
47
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Εαν δεν μπορείτε να πάτε με το αυτοκίνητο σας ή καλύτερη λύση είναι να νοικιάσετε ένα.
Για λεωφορείο δες εδώ έχει κάποιες ώρες.
http://bansko.org/bansko_bus_schedule
Το τρένο νομίζω κάνει το περισσότερο χρόνο αλλά είναι όμορφη η διαδρομή μέσα από βουνά.
Έχουμε κλείσει τα αεροπορικά και δεν έχουμε οικειότητα με τα χιόνια και έτσι δεν θέλουμε να πάρουμε δικό μας αμάξι! Ψάχνω να πάρω ένα ταξι έμπιστο σε κάποια εταιρία που μπορεί να μου παρέχει και καθίσματα αυτοκινήτου ή μπουστερ
 

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Καλησπέρα!Τον Δεκέμβρη θα πάμε Μπάνσκο οδικώς απο Θεσσαλονίκη.Μήπως ξέρει κάποιος αν χρειάζεται κάποιο ταξιδιωτικό έγγραφο για παιδιά;
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Τί ηλικία έχουν??
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.318
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom